Obsah fóra U Prokopnutého bubnu U Prokopnutého bubnu
Vaše oblíbená hospoda nyní již i na hexnetu!

FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   RegistraceRegistrace 
 ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Smrť

Přidat nové téma   Toto téma je zamknuto, nemůžete zde přidávat odpovědi ani upravovat své příspěvky!    Obsah fóra U Prokopnutého bubnu -> Dotazy ohledně Zeměplochy a dalšího díla Terryho Pratchetta
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Achse

PříspěvekZaslal: neděle 06. prosinec 2009 15:48     Předmět: Smrť Citovat

Ahoj viděl jsem jak někdo použil citaci:
citace:
Jsem bledý jezdec, jsem konec nadějí, jsem přítel opuštěných a tišitel trpících, mám kosu jež krájí oblohu a meč jež stíná duše.

NEEXISTUJE SPRAVEDLNOST, JSEM JEN JÁ.
--Terry Pratchett--

Z které knihy to prosím vás je? Vím že to druhé (psané verzáklami, v knize kapitálkami) je z knihy Mort, kterou jsem nedávno přečetl. Ale to první nevím.

Díky.

//edit: Děkuji Paní Celulóze Borovičkové, Ph.D. za velmi účelnou korekturu, chyba byla opravena.

Naposledy upravil Achse dne pondělí 07. prosinec 2009 14:51 , celkově upraveno 6 krát.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky MSN Messenger
Celulóza Borovičková

PříspěvekZaslal: pondělí 07. prosinec 2009 12:30     Předmět: Citovat

Neviem síce, z ktorej knihy to je, ale kosu, jenž krájí oblohu ten dotyčný určite nemá. Môže mať leda kosu, jež krájí oblohu Wink
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
nenapadáměžádnýméno
Anonymní

PříspěvekZaslal: čtvrtek 24. prosinec 2009 7:05     Předmět: Citovat

To první je vymyšlený, v žádný knížce se nic takovýhodle neřiká.
Sou tam podobný citáty, ale ne v týdle podobě. Prostě je to několik citátůch poskládanejch dohromady.
A vo krájení voblohy Smrťovou kosou je zmínka jenom v Mortově snu.
Sargon

PříspěvekZaslal: čtvrtek 24. prosinec 2009 10:34     Předmět: Citovat

No v Sekáčovi kosou krájí vzduch, aby si jí nabrousil.
petulinka1
Člen Klubu Terryho Pratchetta

PříspěvekZaslal: pátek 25. prosinec 2009 18:57     Předmět: Citovat

zajimavy, v barve kouzel ji brousi brouskem, ne vzduchem:Dje v tom mirny bordel, zda se mi;)
Katk@

PříspěvekZaslal: pátek 01. leden 2010 20:01     Předmět: Citovat

petulinka1 napsal:
zajimavy, v barve kouzel ji brousi brouskem, ne vzduchem:Dje v tom mirny bordel, zda se mi;)

Zkus si sama napsat třicet knížek, taky v tom budeš mít bordel! Very Happy Já píšu jednu (jestli se jí tak vůbec dá říkat... ale má to zatím 150 stránek, takže říkat tomu "povídka" se už trochu nehodí... Smile ) a taky někdy musím listovat dozadu, abych zjistila, jestli tohle a tamto už bylo řečeno nebo ne a co vlastně řekl tamten tamtomu... Smile
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Knihomol r. .303.

PříspěvekZaslal: pátek 01. leden 2010 20:24     Předmět: Citovat

Nehledě na to, že se to nevylučuje. Pro něco se hodí kosa nabroušená brouskem, pro něco k. n. vzduchem. Nebo může být broušení brouskem sybolické. Ale to už kdyžtak jinde.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Hrdlodus

PříspěvekZaslal: čtvrtek 14. leden 2010 16:48     Předmět: Re: Smrť Citovat

citace:
Jsem bledý jezdec, jsem konec nadějí, jsem přítel opuštěných a tišitel trpících, mám kosu jež krájí oblohu a meč jež stíná duše.

Já bych přidal i opravu na "meč, jenž stíná". Plus čárka před jež.

Ale sám bych se rád zeptal, jestli si pan Kantůrek jméno Smrť vymyslel.
Jak je tato postava pojmenovaná v originálu? Death? A jak se řekne Smrt (jako Smrťák s kosou) anglicky? Death? Pokud ano a je to stejné, to "ť" si pan Kantůrek přidal, aby Jeho jméno bylo zajímavější?
Knihomol r. .303.

PříspěvekZaslal: čtvrtek 14. leden 2010 17:15     Předmět: Citovat

Personifikace jsou překladatelský problém. Autor něco prsonifikuje většinou jen velkým písmenem. Pokud jazyk rozlišuje u věcí rod (jako Francouzština nebo Čeština), řídí se obvykle podle tohoto dělení. Pokud nerozlišuje (jako Angličtina) prostě si muž X žena vybere podle vlastní potřeby. Ale překladatel to musí zachovat, i když je jazyková trdice jiná. Někdy nalezne vhodné slovo (Chvála Bláznivosti) jindy si ho musí vymyslet (Smrťák). A Šmrťák se panu Kantůrkovi asi nelíbilo. Tak si vymysel svoji verzi.
TheMole
Člen Klubu Terryho Pratchetta

PříspěvekZaslal: čtvrtek 14. leden 2010 20:13     Předmět: Citovat

Death je prostě Death, žádnou odlišnou verzi Terry nepoužívá...nicméně, nevím, jakého rodu je obecně smrtka v angličtině, ale Terry ji už od Barvy kouzel označuje mužským rodem - he, him, his, himself...
Harold

PříspěvekZaslal: neděle 17. leden 2010 15:45     Předmět: Citovat

http://en.wikipedia.org/wiki/Death_%28personification%29

In many languages Death is personified in male form (English including), while in others it is perceived as a female character (for instance, in Slavic languages) Wink
Market

PříspěvekZaslal: neděle 17. leden 2010 18:43     Předmět: Citovat

smrt má aspon podle mně nejúžasnější charakter z postav zeměplochy vůbec
gehitaaria

PříspěvekZaslal: úterý 18. květen 2010 18:13     Předmět: Citovat

smrt má aspon podle mně nejúžasnější charakter z postav zeměplochy vůbec

Souhlasím! Ale pokud se pamatuju tak taky kosu brousil hedvábím a ten váš vzduch byl raní vánek
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Eva Koščová

PříspěvekZaslal: úterý 20. červenec 2010 15:08     Předmět: Citovat

Knihomol r. .303. napsal:
Nehledě na to, že se to nevylučuje. Pro něco se hodí kosa nabroušená brouskem, pro něco k. n. vzduchem. Nebo může být broušení brouskem sybolické. Ale to už kdyžtak jinde.

Asi to už teď není podstatné, ale v sekáčovi si dělal novou kosu, takže mi příjde logické, že si ji musel nabrousit novým způsobem. Že tu starou měl dost nabroušenou a brouskem si ji jen dobrušoval. Wink
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Toto téma je zamknuto, nemůžete zde přidávat odpovědi ani upravovat své příspěvky!    Obsah fóra U Prokopnutého bubnu -> Dotazy ohledně Zeměplochy a dalšího díla Terryho Pratchetta Časy uváděny v GMT + 2 hodiny
Strana 1 z 1

Přejdi na: