Obsah fóra U Prokopnutého bubnu U Prokopnutého bubnu
Vaše oblíbená hospoda nyní již i na hexnetu!

FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   RegistraceRegistrace 
 ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Zápisky ze Sofie
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5

Přidat nové téma   Toto téma je zamknuto, nemůžete zde přidávat odpovědi ani upravovat své příspěvky!    Obsah fóra U Prokopnutého bubnu -> Archiv kategorie Fanoušci Terryho Pratchetta
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  

Mám sem psát zážitky ze Sofie?
Ano
87%
 87%  [ 14 ]
Ne
12%
 12%  [ 2 ]
Celkem hlasů : 16

Autor Zpráva
Šimon

PříspěvekZaslal: pondělí 23. listopad 2009 19:38     Předmět: Citovat

Jůů hodně zajímavé vlákno,rozhodně přečtu až bude trošku více času a méně bilogie! Sad
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Knize.Vladivoj
Člen Klubu Terryho Pratchetta

PříspěvekZaslal: pátek 27. listopad 2009 19:37     Předmět: Citovat

Tak dnes jsem se vám rozhodl zprostředkovat, že nejen my máme hezké bankovky. Nějakou náhodou se mi ve šrajtofli sešly nominální hodnoty od 2 do 20 lvů (levovky už se nepoužívají, místo nich jsou mince a vyšší nominální hodnotu jsem měl v pařátě snad jen jednou padesátilevovku někdy pěkně dávno).

2 leva, otec Pajsij Chilandarský, autor Istorie Slavjanobolgarské z 18. století, na rubu původní vydání této knihy

5 leva, Ivan Milev, malíř a scénograf, zemřel ve 30 letech v roce 1927 na chřipku, na rubu jeho kresby

10 leva, dr. Petar Beron, lékař, astronom a obrozenec, autor prvního bulharského slabikáře, zemřel však 7 let před obnovením samostatnosti Bulharska, na rubu astronomické nástroje

20 leva, Stefan Stambolov, bulharský státník, v letech 1886-1887 regent, 1887-1894 premiér, odpůrce samovlády Ferdinanda I., zavražděn 1895 pravděpodobně na Ferdinandův příkaz, na rubu první bulharská ústava
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Rubína

PříspěvekZaslal: neděle 29. listopad 2009 22:10     Předmět: Citovat

Mají je opravdu skoro tak hezké jako my. Kolik že je to levo nebo lev? Smile
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Knize.Vladivoj

PříspěvekZaslal: neděle 29. listopad 2009 23:52     Předmět: Citovat

1 lev=13 a něco korun. Je to závislý na kurzu Eura, protože lev je na něj pevně navázaný fixní sazbou Smile
DORFL

PříspěvekZaslal: neděle 29. listopad 2009 23:55     Předmět: Citovat

Bankovky nejsou opravdu špatné. Sice na ty české nemají, ale dobré. Smile
Knize.Vladivoj

PříspěvekZaslal: čtvrtek 10. prosinec 2009 15:33     Předmět: Citovat

Dnes o chaosu v dopravě, příjemných překvapeních, grobišti a možná ještě o něčem.
Chaos v dopravě - než budete zase naříkat že jsem negativista, doporučím vám zkusit dojet v kteroukoliv denní dobu ze Studentského gradu do centra, tedy Serdiky. Nicméně začněme jinak - zdálo by se nejlogičtější, že síť MHD v kterémkoliv městě bude klást největší důraz na nejfrekventovanější místa města. Osobně bych tam zařadil hlavní nádraží (zvlášť když jako v Sofii je dohromady hlavní vlakové a hlavní autobusové), letiště, střed města a velké rezidenční čtvrtě. Ne tak v Sofii.
Až do podzimu mělo metro jen 8 stanic, postihujících severozápadní žilište (obytné čtvrti, do češtiny se to blbě překládá, není to totéž co sídliště) a centrum. Pak nějakou chytrou hlavu napadlo, že by se dalo přistavět dál směrem přes univerzitu a dvě menší žilište a menší dopravní uzly na bulvár dr.G.M.Dimitrova a pak nahoru na Mladost (velký sídliště na JV). Bezpochyby chvályhodný nápad. Jenže se stalo něco nečekaného - Bulhaři si se svou příslovečnou systematičností řekli, že když je někde metro, není potřeba tramvaj, takže tramvaje teď jezdí jen v centru a na severu Sofie, zatímco na JV a kolem univerzity, kde vyrostly stanice metra, prostě usekli koleje a tramvaje nejezdí. Jenže ejhle, tím se některý části Sofie ocitly bez spojení s metrem (jmenovitě Drvenica, jih Studentského Gradu). Tak se tam nasadí autobusy. Chvályhodná snaha, ale zase chyba. Celý Studentský grad spojují s centrem 2 autobusový linky v intervalu 5 minut/libovolný autobus, což je pro hustě obydlenou čtvrť (40 000 stálých obyvatel + studenti, mým odhadem cca 100 000, asi i víc) málo. V kteroukoliv denní dobu jsou autobusy plné, ráno a večer narvané tak, že se daří jen ztěžka zavřít dveře. Hádejte, kdy se má do Studentského Gradu dostat metro? Správně, nikdy. Nelapejte po dechu, prostě se s Gradem v plánech nepočítá. Nejbližším metrem zůstává bulvár Gemeto (G.M.Dimitrov) vzdálený z Gradu cca 2 kilometry a jezdí k němu odtamtud jen 1 linka metra.
Teď návaznost na "velkou" dopravu. To bych Sofii tak nevyčítal, my jsme si v Praze metro do Ruzyně taky nedohrabali a to už nám zbývá jen ten příslovečný krůček z Dejvické na letiště, Bulhaři nicméně nemají Vraždebnu tak daleko, ale zase teprve nedávno se metro přiblížilo východu Sofie a potažmo letišti. Mimoto se prodloužení na Vraždebnu plánuje začít v roce 2011. Nicméně tristnější je situace s hlavním nádražím. Tam se sice začalo stavět tento rok a má se to otevřít v roce 2012, ale do té doby v souvislosti s tím kopáním došlo k drsnýmu omezení povrchové dopravy na hlavní nádraží (zmatená tramvajová doprava, navíc změny se nehlásej, autobusů tam taky ubylo). Kromě toho, kterýho chytrolína napadlo, že na jeden z hlavních dopravních uzlů města se bude myslet až v druhým gardu?
Ale dost negativismu. Dnešek mi přinesl i příjemné věci. V mailu na mě čekala odpověď z nadace DEMOS ze Silistry, kam jsem psal maila, že sháním jednu jejich knížku vydanou před 7 lety. Čekal jsem že mi buď vůbec neodpoví (bulharský dobrý zvyk) nebo že mi řeknou že se mám dát na zločineckou dráhu a knihu štípnout z knihovny, místo toho mi poslali adresu knihkupectví v Sofii, kde by měla být k dostání. Držte mi palce, lov knih je tu vyčerpávající záležitost Very Happy
Dnes jsem se byl podívat na centrálním sofijském hřbitově (bulharština má nádherný výraz grobište, nicméně většinou se tomu říká Orlandovci podle čtvrti, ve které se nachází). Je to na severu Sofie, je to obrovské a dost neutěšené. Jsou tam celkem 4 svatostánky (pravoslavný kostel, arménský kostel, katolická kaple a židovský chrám), ale cestičky jsou ve většině hřbitova neudržované, pomníky chátrají (nejvýraznější je to v menšinových sekcích - židovské, katolické a arménské), do toho bijou do očí luxusní náhrobky muslimů, cikánů a zbohatlíků, o kousek dál se rozpadá kolumbární stěna (tzn. tam kam se dávají urny do komůrek a přikryje se to deskou s nápisem), místy vykradená, viděl jsem tam i vysypaný popel nebožtíka v jedné takové komůrce a jeho urnu ukradenou. Je tam k zahlédnutí sem tam i náhrobek s českými jmény, je tam úpravná německá a anglická vojenská sekce. Celkově je to ale spíš depresivní místo.
Jak se tak blíží můj odjezd (mimochodem, odlet ze Sofie mě čeká za 215 hodin), tak si říkám, že sice bych si tu asi zvykl, ale dlouho by to trvalo. Sice tu nenarazíte na jazykovou bariéru, místní jsou ochotni se snížit ke komunikaci v praslovanštině Smile , ale hlavně na podzim a v zimě je to město děsně depresivní... Confused
Knize.Vladivoj

PříspěvekZaslal: pátek 11. prosinec 2009 15:49     Předmět: Citovat

Tak tedy, dobrá zpráva pro Knížu! Jednak už mám doma jednu ze 2 knih, které tu lovím 2 měsíce (nakonec byla v tom pravoslavným knihkupectví co mi jeho adresu poslali ze Silistry) a pro druhou si jdu v pondělí do knihkupectví Bulharské akademie věd (klasika, včera jsem tam byl jestli ji nemaj, paní mi řekla že oni ji vyprodali, ale že zavolá do nakladatelství, dnes jsem se tam stavil a pní mi říká: tak jsem tam včera volala, sliboval že včera nebo dnes někoho s tou knížkou pošle...no, zkuste to v pondělí... Smile ) . Kdo rád četl moje strasti se zahraničním oddělením, tak jistě bude překvapen, že potvrzení studia mám už doma za 24 hodin od návštěvy u Vessy Very Happy Jinak už mi zbývá jen koupit tu druhou knížku, sbalit se, naposledy se zlískat jak dobytek s přáteli, nechat si zkontrolovat pokoj, nakoupit dárky a odletět. A na tyto úkony mám komfortních 8 dní Smile
Knize.Vladivoj

PříspěvekZaslal: pátek 18. prosinec 2009 12:00     Předmět: Citovat

Tak, Kníža má před sebou posledních cca 30 hodin v Sofii. Vyrážím nakupovat a pak definitivně dobalit. Mimochodem, měl-li by někdo zájem o nějakou ikonu, máte cca 30 minut na objednání Very Happy Když budete hodní, možná bych se vám pro ni stavil ještě zítra jak pojedu dát batoh do autobusu.
No a vzhledem k tomu, že jsem si včera byl vyzvednout zálohu za koleje, tak tady se podívejte na padesátilevovku. Ten divnej týpek je Penčo Slavějkov, místní básník přelomu 19. a 20. století, na rubu jsou jeho básně.
Ikshorm

PříspěvekZaslal: pátek 18. prosinec 2009 12:02     Předmět: Citovat

Vyměníš ikonu za Judas Priesty? Laughing
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Knize.Vladivoj

PříspěvekZaslal: pátek 18. prosinec 2009 12:16     Předmět: Citovat

To leda nějakou malinkou, ony jsou docela drahý (zato ale hezký) Very Happy
Ikshorm

PříspěvekZaslal: pátek 18. prosinec 2009 12:26     Předmět: Citovat

No, Bulharští svatí mě neberou, ale mohl bys mi schovat 1 Leva minci, odečtu ti to z ceny CD.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Knize.Vladivoj

PříspěvekZaslal: pátek 18. prosinec 2009 12:28     Předmět: Citovat

Done.
Knize.Vladivoj

PříspěvekZaslal: pátek 18. prosinec 2009 22:10     Předmět: Citovat

Tak jsem si myslel že než odletím, už sem psát nebudu. Podcenil jsem ale sílu Sofie v zimě.
Abych to upřesnil - už pár dní sněžilo, ale vzhledem k tomu, že se teploty držely nad nulou, tak ve dne to roztálo ve vzduchu a byly jen mokré ulice. To vzalo zasvé s včerejším večerem, když se večer ochladilo jako obvykle, ale ráno už teplota nevylezla výš než nad nulu. Sníh ergo zůstal na silnici. Nic novýho pod sluncem, to padá i v Praze, Brně, Horní Dolní a jinde. Jenže alespoň ve velkoměstech je dobrým zvykem poslat při té příležitosti do ulic pluhy, solící vozy apod. Slovanští bratři v Sofii to ale nějak blbě pochopili. Podle toho co jsem viděl v ulicích, tak na silnice se pluhy apod. dostaly jen v totálním centu města a to ještě jak kde. Na bulváru Carigradsko Šose (osmiproudovka vedoucí z centra na tolikrát omílaný jihovýchod) byl kupříkladu směr z centra mokrý, ale bez dalších problémů, opačný směr měl cca 5 cm vrstvu rozježděného sněhu a mělo tam problém všechno, autobusy počínaje a Smarty konče.
Ještě větší dáreček dostali studenti - klíčová ulice Osmi dekemvri zůstala bez jakéhokoliv ošetření, výsledkem bylo cca 10 cm rozježděné břečky. Na zastávce autobusu mi mělo být nápadné už to, že tam stálo cca 20 lidí (obvykle tak max. 5). Postupně se tam s drobnými výkyvy nashromáždilo asi 30 lidí, přičemž po zhruba 20 minutách mého čekání jsem se obrátil na jednoho týpka s dotazem, co se děje. I mně bylo divné, že asi 300 metrů od zastávky stojí autobus, ale očividně nejeví snahu se k nám dokodrcat. Usoudili jsme, že se asi naboural (nepotvrzeno, ačkoliv o 30 vteřin později tam udělal jakýsi dobrák v Golfu parádní trojité hodiny při rychlosti cca 30 km/h, čímž nám ten dojem jen potvrdil), nicméně největší gól přišel zanedlouho. Na horizontu se vynořil nový autobus, pročež jsme propadli optimismu. Zbytečně. Nový autobus se z neznámých příčin zastavil za tím už odstaveným a ani se nepohnul. Asi do něj načuřil zezadu. Po 30 minutách mého čekání konečně dorazil funkční autobus. Jízda byla vpravdě adrenalinová, protože jak se zdá, řidiči absolvovali Kaddáfího autoškolu ("Nedožít se dožínek") a odmítali zpomalit i na sněhu.
V centru vyvstal další problém - absolutně nemám zdání, jak je tady upravena povinnost odklízet sníh, ale ať tak či tak, tak dotyčný pohrdl odklízením sněhu jako věcí moderního člověka nedůstojnou. Výsledkem je udusaný a místy zmrzlý sníh, na kterém jsem si (nejen já) málem zlomil haksnu i v nejcentrovatějším centru Sofie, na křižovatce bulvárů Vitoša a Graf Ignatiev.
Zkrátka - pokud vás štve "kalamita" v Praze, nejezděte do Sofie v zimě.
A já končím s narážkami, že zatímco ve Šternberku se nedá už 2 měsíce projet na Opavu kvůli zamrzlýmu Eccáku, v televizi nic, ale když v Praze napadne 5 centimetrů sněhu, je kalamita, nejezděj tramvaje a Nova má MS v doomsayingu. Sofie je horší.
TheMole

PříspěvekZaslal: sobota 24. září 2011 10:07     Předmět: Citovat

Knize.Vladivoj napsal:
To vypadá na postižení Mouly faktorem Sozopol. ...

Smile http://cestovani.idnes.cz/dovolenou-u-more-jeste-stihnete-na-bulharsky-sozopol-staci-par-tisic-12k-/igsvet.aspx?c=A110917_224323_igsvet_skr Question
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Toto téma je zamknuto, nemůžete zde přidávat odpovědi ani upravovat své příspěvky!    Obsah fóra U Prokopnutého bubnu -> Archiv kategorie Fanoušci Terryho Pratchetta Časy uváděny v GMT + 2 hodiny
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5
Strana 5 z 5

Přejdi na: