Obsah fra U Prokopnutho bubnu U Prokopnutho bubnu
Vae oblben hospoda nyn ji i na hexnetu!

FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uivatelSeznam uivatel   Uivatelsk skupinyUivatelsk skupiny   RegistraceRegistrace 
 ProfilProfil   Soukrom zprvySoukrom zprvy   PihlenPihlen 

Posledn hrdina

Pidat nov tma   Zaslat odpov    Obsah fra U Prokopnutho bubnu -> Knihy
Zobrazit pedchoz tma :: Zobrazit nsledujc tma  
Autor Zprva
Hrdlodus

Zaloen: 1.1.2010
Pspvky: 1534

PspvekZaslal: pondl 16. srpen 2010 15:05     Pedmt: Posledn hrdina Citovat

Karotka Hord oznmil, e pobr 43 tolar plus vdaje. To mi pijde mlo. Po zchran msta ped drakem byl policistm zven plat. Navc po rozrstn hldky a zvyovn jej prestie bych ekal dal zvyovn platu. 43 tolar pro kapitna je mlo.

A pedtm se Mrakopla s ostatnmi podlil s tm, e kdy tenkrt pepadl pes Okraj, probhl mu ped oima cel ivot. Jene to m bt pouze povra a onen cel ivot, jen m probhnou ped oima, je samotn ivot.

Jinak mi tento dl piel velmi slab, mon nejslab. Asi to bylo tm, e to bylo tak krtk a tak pmoar. Horda vyjde na horu a zachrnci oblet svt. Ve jde pomrn hladce. Nerozveden pbh.

Mrakopla se navc sm piel pihlsit k akci. Bylo to vtipn, ale to by nikdy neudlal.

P.S. Slep Io nazval knihovnka opikou. Chtl bych vidt, jak by orangutan pratil nejvyho boha.
Nvrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprvu
Jenik

Zaloen: 5.5.2009
Pspvky: 1652

PspvekZaslal: steda 18. srpen 2010 14:09     Pedmt: APF Citovat

APF:

[oblka]
Cohen v typickej pze Barbara Conana. V broovanej verzii (16 strn fungl novch ilustrci) je tu Mrakopla v pze obrazu Edvarda Muncha "Vkrik".

[tituln strnka]
Gobeln na titulnch strnkach (a tie na s.168-169) nielene rozprva prbeh Cohena a Striebornej hordy, ale je tie pekne desivou pardiou (vetne polohy osb na zaiatku) Bayeuxskeho gobelnu, 230 stop dlhej vivky, ktor rozprva prbeh Bitky pri Hastingse r.1066.

[8]
Kruhov ilustrcia Prska Mazdu, Ia a orla je nakreslen v tle etruskej keramiky z predrmskeho Talianska v iernej a krmovej (v skutonosti terakota). tl bol oiven v Eurpe v 18. storo ako as novoklasickho tlu umenia, designu a architektry.

[12]
Jeden z vtkov, ktorch kmi Leonardo na obrzku, je papagj s npisom "pes".
V knihe "Pravda" Mikul zo Slova ponkol 25 dolrov odmeny tomu, kto njde Patricijovho psa. Preto potom musela Sacharza objasova podnikavm obanom Ankh-Morporku (s.300): "Ne, tenhle to nen. Ne, pane, ja vm, e ne. Protoe je to papouek, proto. Nauil jste ho kat 'haf' a napsal jste mu na bok barvou 'PeS', ale stejn je to pod papouek -"
Zrejme ten papagj uiel..

[14] Lord Vetinari na nej vrhl sarkastick pohled, ale pidal i vlah zamvn.

Preslabikujme si to: Vetinari nevidel svoj odraz (ako v zrkadle), ale videl sm seba mvajceho 'opanou' rukou, take si uvedomil, e pozer na obrazovku, nie na zrkadlo.

[18] Kdo peije s nejvtm potem vcch, ije.

Poda sarkastickho slovia: Vyhrva ten, kto zomrie s najviac hrakami.

[18] Obas i Oni zapomnli na to, co se stane, kdy nechte hloupho pka dojt a na konec achovnice.

Na povrchu to vyzer ako jednoduch odkaz na achy alebo dmu, ale tie je to predpove toho, e Oni nebud vedie, o presne robi, ke udia (Horda) sa vyplh na kopec a skutone vstpi do mesta na Cori Celesti.

[21] Rozafn Ctibum vyzer ako Harry Potter.

Takto udia stle hovoria, o je dos neastn, pretoe od spechu knh o Harry Potterovi, Terry stle astejie pouje od ud, ktor sa ho ptaj (alebo niekedy priamo iadaj potvrdenie), e 'zobral' Neviditen univerzitu z Hogwartu at, at.
Prv kresba Rozafna Ctibuma (kde vyzer presne tak ako tu) sa objavila v Portfliu v r.1996, a prv novela o Harry Potterovi bola publikovan a v r.1997.
Terry hovor: "Rozafn Ctibum bol skutone prvkrt nakreslen v r.1996. Samozrejme, ja som pouil stroj asu, aby som 'zskal mylienku' Neviditenej univerzity z Hogwartu; neviem, o v tomto prpade pouil Paul. Zrejme nieo musel poui."

[29] "A to pece hrdinov chtj, ne? Rozdrtit trny svta pod podrkami svch koench sandl, jak kaj bsnici?"

Kad slo klasickho komiksu Barbar Conan od Marvel Comics zanalo tmto cittom: "Vedz, princ, e medzi rokmi, ke oceny zhltli Atlantdu a iariace mest, a v rokoch vzostupu synov Arya, bola doba neslchan, ke svietiace krovstv sa rozprestierali po svete ako modr plte pod hviezdami - Nemedia, Ofir, Brythonia, Hyperborea, Zamora s jej iernovlasmi enami a veami, ktorch tajomstv stria pavky, Zingara s jej kavalriou, Koth, ktor ohranioval pastorlne krajiny Shemu, Stygia s hrobmi, strenmi tiemi, Hyrknia, ktorej jazdci odievali oce a hodvb a zlato. Ale najpynejie krovstvo bola Aquilonia, vldnuca zvrchovane na zasnenom zpade. Odtia priiel Conan Cimmerian, iernovlas, drzook, me v ruke, zlodej, vrah, s gigantickou melanchliou a gigantickm smiechom, aby drtil zlat trny Zeme svojimi sandlami."
Autora cittu sa mi nepodarilo s uritosou zisti, ale zvyajne je pripisovan Robertovi E. Howardovi, autorovi pvodnch knh o Conanovi.

[31] "Vzpomnm si na jednu starou povst o lodi, kterou nesly k nebi labut a doletla a.."

V r.1638 biskup Francis Godwin z Herefordu napsal 'Mua v Mesiaci', v ktorom paniel cestuje na Mesiac v koi ahanom labuami. Je to jedna z najstarch publikcii o vesmrnych cestch.

[36] ".. bsnch delch ne sedmnct slabik."

Pomy haiku v anglickom jazyku by mali ma sedemns slabk (5+7+5).

[36] "A pak.. pokud si vzpomenete.. je tady ppad lodi Maria Diavolla?"

Odkaz na tajomne zmiznut lo 'Marie Celeste' ZemNEplochy (pozri tie anotciu Pyr237).

[36] "Mj Boe, sam sloni!"

Na konci filmu '2001: Vesmrna odysea' vykrkne Dave Bowman: "Mj Boe, je to pln hviezd!"

[37] Nejen e dokzal namalovat portrt, kter vs sledoval kamkoliv jste se pohnuli v mstnosti, ale pak s vmi el jet domu a umyl za vs ndob.

Da Vinciho Mona Lisa m oi, ktor vs sleduj po miestnosti. Pozri Mui155.

[38] .. nakreslil Leonardo dokonal kruh.

Traduje sa prbeh, e ppe iadal Leonarda da Vinci, aby poslal niektor zo svojich prc do konkurzu na nov zakzku. Leonardo sa vyhovral, e m vea prce at, a ppe stle naliehal. Nakoniec, aby sa vyhol vzeniu, Leonardo nakreslil vonou rukou na vzdialenos pae dokonal kruh na hrok papiera a poslal ho ppeovi, ktor mu okamite dal zakzku. Vec sa m tak, e nakresli dokonal kruh vonou rukou je najaia vec pri kreslen. Toto umenie zvldlo len pr umelcov zvyajne po dlhom trningu.
[Ozajstn osobnos m pre vetko, o rob, dva dvody: dobr dvod a skuton dvod. Leonardo vedel, e ak pole ppeovi nejak dobr obraz, u ho viac neuvid. A to bol ten skuton dvod, preo odmietal.]

[40] Vena Havranovlas

Meno a sprvanie pripomna hlavn postavu v televznom serili 'Xena - princezna bojovnkov' a Paul Kidby nakreslil jej brnenie, aby vyzeralo vemi podobn tomu, o Xena typicky nosila (hoci je ako v oboch prpadoch poveda, i je to myseln podobnos alebo len generick obleenie enskej bojovnky z fantasy).

[73] Morituri Nolumus Mori

Ako je alej objasnen, toto je zbastarden latina pre 'My, ktor mme zomrie, to nechceme'. Pvodn citt je samozrejme Morituri Te Salutant - My, ktor ideme na smr, a zdravme. Hovorili to gladitori impertorovi v rmskych amfitetroch.

[80] "Meem, co.. jako Carelinus, kter rozvzal Tsortsk uzel?"

V naej mytolgii to bol Alexander Vek, ktor takto 'rozviazal' gordick uzol.

[86] "..jako napklad kdo nechv vechny ty zbran, kle a lekrniky v neprozkoumanm podzem."

e mte njs takto cenn veci v nepreskmanch jaskyniach, je znme kadmu, kto niekedy hral potaov hru napr. typu 'strieaka v prvej osobe (first-person shooter)".
[To je kvli orientcii hra. Ak tam ni nenjde, vie, e u tam bol predtm. Alebo naopak, ak tam nieo njde, vie, e tu ete predtm nebol. Ak by si niektor hra dovolila neponechva orientan body, nikto by ju nehral (a ani nekupoval). Preto.]

[87] Mrakopla je zobrazen ako Vitruviov Mu, ktorho Leonardo da Vinci nakreslil v r.1490 v Bentkach.

[88] Mrakoplaov dra ruksak pripomna raketov pak NASA Jamesa Bonda z r.1964 a tie EMU (Extravehicular Mobility Unit - jednotka pre pohyb mimo lo), ktor pouvaj astronauti v raketoplnoch na manvrovanie v otvorenom kozme.

[99] "Vidm, e je v tom hek, ale pesto obdivuji vai hlavu," odpovdel mg, kter pochopil, e je ztracen.

A hik je samozrejme ni in ako Hlava-22, ktor preslvila kniha toho istho mena od Josepha Hellera.
[Vysvetlenie pre Slovkov: hik je anglicky catch a hlava-22 je tie Catch-22. Vetinari to potom komentuje: "Tch hku byste tam napotal 21+1."]

[100] Hrti hzenou psn zakzno

Pred odletom lode Mercury 'Freedom 7' prilepil John Glenn na riadiaci panel mal npis 'Nehrajte tu hdzanu (No handball playing here)'. Na lodi letel prv americk kozmonaut Alan Shepard.

[106] Luk.. se zvedl z bortc se brky..

Terry hovor: "Pokia viem, Paul navrhol Luka (Leonardov 'Vek vtk') z prvch princpov, uvedomujc si, e potrebujeme design morskho orla, aby potom mohol 'realisticky' dra obrovskho 'lososa'. Poda pvodnch nrtov sme vytvorili model, ktor on potom pouil ako pomcku pri kreslen. Ak chcete nieo, o by robilo veci, ktor rob Luk, skonte s nejakm podobnm dizajnom!"

[108] "Ber to jako jist druh.. letu na magickm koberci.."

Piese 'Magic Carpet Ride' od Steppenwolfov sa objavuje na soundtracku filmov mnohch nrov. Medzi inmi ju mono pou v 'Apollo 13', 'Austin Powers 2', 'Coneheads (picat hlavy)', 'Tanier', 'Jay a Tichy Bob vracaj der', aj v 'Star Trek: Prv kontakt'.
Terry hovor: "Objavuje sa to v mnohch scifi filmoch a do takej miery, e mm podozrenie, e to reisri robia nroky. Tak som sa tie pridal."
"Prisahal by som, e to bolo tie v 'Moja svokra je mimozemanka'."
"Tak i tak, Magic Carpet Ride je definitvne filmov tradcia. Len som zvedav, koko reisrov ju dalo do filmu len preto, e to videli v inch filmoch.."

[109] "Takovouhle vciku musm za kadou cenu mt," zamumlal.

Mrakopla hovor to ist ako postava Willa Smitha vo filme "De nezvislosti" z r.1996, ke obdivuje nov technolgiu potom, ako prve vyleteli do kozmu. Ako povedal jeden fanik na AFP: "Kontrast medzi Willom Smithom (Chcel by som to ma, aby som mohol lieta dookola a striea votrelcov za Boha, matku a jablkov kol) a Mrakoplaom (Chcel by som to ma, aby som mohol lepie uteka) hovor (aspo mne), e to MUSELO by napsan nroky.."
Terry neskr potvrdil, e to bol zmern odkaz.

[113] Leonardo se zhluboka nadechl. "Ankh-Morporku, mme na palub orangutana.."

Ke na palube Apolla 13 praskla jedna cisterna s kyslkom, tak poda legendy posdka hlsila: "Houston, mme problm." Ako sa mi podarilo zisti, doslovne povedal astronaut Jack Swigert najprv: "Hej, mme tu problm." a potom (ke Riadenie letu si iadalo zopakova): "Houston, mme problm. Na zbernici Main B mme nzke naptie."

[154]
Cohen a Io s nakreslen ako Adam a Boh na strope Sixtnskej kaplnky (Michelangelo Buonarotti, 1509-1512).

[172]
Nenaiel som zdroj pre tento obraz, ale ilustrcia znzoruje minstrela ako Orfea.

[173] "Druh hvzda nalevo a pmo a do rna."

To s pokyny pre smer do krajiny Nikdy-Nikdy v 'Petrovi Panovi'.

[175]
Lietajci stroj, ktor Leonardo pouva v tejto ilustrcii, je zaloen na skutonom nrtku helikoptry od Leonarda da Vinci.

Naposledy upravil Jenik dne pondl 23. srpen 2010 7:00 , celkov upraveno 1 krt.
Nvrat nahoru
Hrdlodus

Zaloen: 1.1.2010
Pspvky: 1534

PspvekZaslal: steda 18. srpen 2010 16:49     Pedmt: Citovat

Kdy Horda na hoe pobije mstn potvory, napadne Vildu, e by mohly chutnat jako kue. A Vena je uva, aby jako kue chutnaly.

Me to bt odkaz na Hvzdnou brnu (film), kde lid proli branou na jinou planetu, kde je pohostili mstn obyvatel mstnm jdlem. Kuata tam nemli. Dr. Jackson po ochutnn prohls: "Chutn to jako kue."

Na Luku mli problm s prvn verz toalety.

Nedvno mli poruchu toalety v americk sti vesmrn stanice ISS, natst mohli pouvat ruskou toaletu.
V serilu Big Bang Theory jeden z hrdin projektoval toaletu pro orbitln stanici. Bohuel udlal jednu chybu, kter se pozdji projevila. Houston dostal hlen: "Houstone, mme problm!"
Nvrat nahoru
Jenik

PspvekZaslal: sobota 28. bezen 2015 8:12     Pedmt: Citovat

45:
Tak jsem navrhl plnic pero, kter doke pst i vzhru nohama.

Skuton pozadie vtipu o vesmrnom pere.

129:
J vm to kal. Mal krky, to jsem kal. Ne njak ob skoky.

Neil Armstrong: Je to mal krek pro lovka, ale velk skok pro lidstvo.
Nvrat nahoru
Jenik

PspvekZaslal: sobota 16. ervenec 2016 10:32     Pedmt: Citovat

170:
JENE HVZDY SE MN, upozornil ji Smr. TO, CO DNES VYPAD JAKO MOHUTN VLENK, SE MَE ZA STO LET PROMNIT V LEK NA AJ.

Russellova ajov konvice.
Nvrat nahoru
Tisunante

Zaloen: 22.7.2016
Pspvky: 2

PspvekZaslal: pondl 25. ervenec 2016 13:34     Pedmt: Citovat

Tak jsem navrhl plnic pero, kter doke pst i vzhru nohama.
best
Nvrat nahoru
korloid

Zaloen: 21.3.2017
Pspvky: 61

PspvekZaslal: steda 22. bezen 2017 23:06     Pedmt: shnm Citovat

Posledn hrdina je jedin zemplosk dl, kter nemm v klasick knin podob. Nevte nkdo, jestli by se nkde dal sehnat?

Dovolm si ocitovat st, kter se mi lbila:
Vdycky jste se nm lbili, Jindichu, svoval se Cohen. Vdycky jste hrli podle pravidel. Tak co... dete s nma?
Jindich er Ds upadl do viditelnch rozpak. No, hele... j bych docela rd, ekl, ale... jsem Jindich erej Ds, chpe? Neme mi vit, ani co by se za nehet velo. Pi prvn pleitosti, kter se mi naskytne, t zradm a vrazm ti dku do zad, nebo nco takovho... Musel bych to udlat, chpe? Samozejm, e kdyby bylo po mm, bylo by to jinak..., ale nezbejv mi ne myslet na svou povst, chpe? Jsem Jindich erej Ds. Nechtj, abych el s vma.
Dobe eeno, pikvl Cohen. Mm rd chlapy, kterejm se ned vit. lovk pesn v, jak si na tom s takovm chlapem stoj. Pote jsou s tma, s kterejma si lovk nejni jistej. Poj s nma, Jindichu. Jse jeden z ns. A vy, mldenci, taky. M njak nov lidi, jak vidim... Cohen tzav pozvedl obo.
No jo, vdy v, jak je tk sehnat opravdu hloup pohnky a nhon, napl se omlouval Jindich er Ds. Tohle je Slizo
...umf, umf.
Aha, jeden z tch pvodnch polointeligentnch jetch lid, rozzil se Cohen. Je hezk vidt, e alespo jeden jet zbyl. A hele, oni zbyli dva. A tenhle se jmenuje...?
...umf, umf.
To je taky Slizo, ekl Jindich a opatrn popleskal druhho jetroida po zdech tak, aby se neporanil o ostr vrstky. Obyejnej jetrk si nikdy nepamatuje vc ne jedno jmno, chpe. A tmhle mme kvl smrem ke stvoen, kter vzdlen pipomnalo trpaslka a kter na nj vrhalo zoufal pohledy. Tvoje jmno je Podp, sdlil mu, m tvora zrove pedstavil i informoval. Pak se obrtil zpt ke Cohenovi. Ten si sv jmno vtinou nepamatuje vbec.
Tvoje... Podp, zahuhlal Podp vdn.
...umf, umf, ekl jeden ze Slizo pro ppad, e by ta poznmka byla urena jemu.
Skvl prce, er Dsi, liboval si Cohen. Vm, jak straliv tk je najt opravdu hloupho trpaslka.
No, lehk vc to nebyla, pipoutl maliko pyn Jindich, kter postoupil k dal postav. A tohle je eznk.
Skvl jmno, vn skvl, pikyvoval Cohen a prohlel si obrovskho tlustho mue. Tvj alnk, pedpokldm?
Toho jsem hledal stran dlouho, pikyvoval hrd Jindich, zatmco eznk, s pohledem upenm do przdna, se pihlouple usmval. V vemu, co mu kdo ekne, neprohldne ani to nejnedbalej pestrojen, pustil by z hladomorny transvestitu pevleenho za pradlenu, i kdyby ml plnovous, ve kterm by se dalo tboit. Nejradji sedv na idli hned vedle m a okamit usn a
,, nos kle na velkm hku u pasu, aby se mu daly co nejsnz sebrat! dodval Cohen. Klasika. Mistrovsk podrobnosti. A taky m trolla, jak vidm!
Semj, zadunl troll.
...umf, umf.
Semj.
No, trolla mt mus, ne? pokril rameny Jindich. Je o nco chytej, ne jsem si pedstavoval, ale nem absolutn dnej smysl pro orientaci a nepamatuje si vlastn jmno.
Nvrat nahoru
Jenik

PspvekZaslal: tvrtek 23. bezen 2017 0:37     Pedmt: Citovat

Nerozumiem: A ostatn sa ti nebilo?
Nvrat nahoru
korloid

Zaloen: 21.3.2017
Pspvky: 61

PspvekZaslal: tvrtek 23. bezen 2017 5:42     Pedmt: omluva Citovat

Jenik napsal:
Nerozumiem: A ostatn sa ti nebilo?

Dl Posledn hrdina se mi lbil komplet cel. Omlouvm se za neupesnn pro se mi lbila tato konkrtn st. Vybran pas respektive Cohenovo vyjden mi pomohlo ujasnit si, na em mi v ivot uklouzvaly noiky, a tm zskal Cohen stl msto v galerii nejoblbenjch v mm srdci. Tento tden se mi ped oi dostala podobn hlka: Nen nutn lbat stny jen proto, e v, e spln, co slbily.

V anket, kter jedinec Zemplochy m nejvc vystihuje, by u m zvtzil fnix. Stejn jako on se toti vyvjm nebo pesnji eeno hledm se. A vtina knek pana Terryho Pratchetta mi v tom pomh - prozatm nezvldm dost ڞasnho Maurice (nedoke mi zaujmout jako kterkoli jin Zemplocha).
Mimochodem na otzku nejoblbenj zemplosk postavy nedoku odpovdt, protoe se mi lb drtiv vtina z nich (kad mi nco dala). To sam plat o nejoblbenj zemplosk knize i srii. Smile Na otzku nejoblbenj autor a knihy bezna 2017 odpov mm: Natalja erba - asodjov 1.dl Kl k asu a 2.dl Srdce asu. Pekladatelka pan Martina Pluov doufm pelo i dal dly (prozatm je jich napsno est).
Nvrat nahoru
Jenik

PspvekZaslal: nedle 14. kvten 2017 22:36     Pedmt: Citovat

korloid napsal:
Stejn jako on se toti vyvjm nebo pesnji eeno hledm se.

To mi pripomenulo arodjky na cestch (54):
No, vdy vte, jak to je, ekla a bhem ei si pipravila jaks taks vysvtlen, nastanou prost chvle, kdy ena tou po tom najt sama sebe.
No ale pro potom nezane hledat zrovnka tady, doma? zavrtl Jaso nechpav hlavou.
Nvrat nahoru
Zobrazit pspvky z pedchozch:   
Pidat nov tma   Zaslat odpov    Obsah fra U Prokopnutho bubnu -> Knihy asy uvdny v GMT + 2 hodiny
Strana 1 z 1

Pejdi na:  
Mete pidat nov tma do tohoto fra.
Mete odpovdat na tmata v tomto fru.
Nemete upravovat sv pspvky v tomto fru.
Nemete mazat sv pspvky v tomto fru.
Nemete hlasovat v tomto fru.