Obsah fóra U Prokopnutého bubnu U Prokopnutého bubnu
Vaše oblíbená hospoda nyní již i na hexnetu!

FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   RegistraceRegistrace 
 ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Audioknihy
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Další

Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra U Prokopnutého bubnu -> Dotazy nakladateli
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Luque

PříspěvekZaslal: neděle 18. listopad 2012 15:36     Předmět: Citovat

tak to teda sorry, ale to vidím jako výsměch do obličeje... Mám od Pratchetta fyzicky všechno, co kdy česky vyšlo. V knihovně to má vedle sebe víc jak tři metry. Teď se tady rok chystá další audiobook, člověk se rok těší, že si zase rozšíří sbírku a teď se jenom tak MIMOCHODEM dozvím, že to bude jenom na netu? No tak to teda prr...!
Vážený nakladateli, pro nás není Zeměplocha jenom předmět, kterej si přečtem nebo poslechnem. Pro nás je to potěcha. My jsme ti, co jednou za měsíc dostanou "náladu" všechno si ohmatat, ošahat, znovu zařadit. Být v takovým tom divným nepochopitelným sběratelským nadšení. A teď si máme něco jenom stáhnout v mp3? NO WAY...
První tři audioknihy se krátce po vydání objevily na nějakým warez fóru ke stažení. Já si je stejně fyzicky koupil, protože je to prostě Pratchett. Protože ta polička by bez toho byla prázdná...
Vydat obal a zajistit distribuci je sice finančně náročnější, ale z vašich peněz to stejně nejde. Jde to z našich peněz. Tak když to bude stát o dvacku víc, nezblázníme se.
Jsem teď opravdu upřímně naštvanej. Pokud to fyzicky nevyjde, nekoupím si to... Teď před vánocama má vyjít další dvoukniha. Užuž jsem se těšil, že si to koupím. Neudělám to.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Ikshorm
Člen Klubu Terryho Pratchetta

PříspěvekZaslal: neděle 18. listopad 2012 15:49     Předmět: Citovat

Jen mírně poupravím ten radikální názor - jde to z jeho peněz. Dokud se neprodá určitá (velká) část nákladu, je nakladatel v mínusu a je v jeho nejlepším zájmu být v mínusu co nejméně a co nejkratší dobu. Líbit se nám to nemusí, ale je to tak. Taky můžu nadávat na to, že některé započaté série jiných nakladatelství vycházejí pomaleji nebo přestaly vycházet úplně. Holt, když se něco podnikateli nerentuje nebo to hrozí, tak to nedělá. Trh taky vypadá jinak, než se mohl tvářit před rokem či dvěma. O tom, jestli si nakladatel váží nebo neváží zákazníků to není.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Vildak

PříspěvekZaslal: neděle 18. listopad 2012 19:38     Předmět: Citovat

Tak já taky nedám dopustit na papírovou knihu, ale že bych se musel mazlit s cédékem a nedokázal přenést přes srdce, že dostanu jen mp3 soubory?
Pokud pro mne bude proces nákupu audiobooku schůdný, rád Talpress podpořím a audiobook si koupím. (Což bych u titulů jiných nakladatelství neviděl zdaleka tak jistě... Yo ho ho! Cool) A podpořím ho proto, že díky němu můžu Zeměplochu v češtině vůbec číst, ať už na papíře křídovém nebo recyklovaném.
Jestli je tenhle obchodní model nutný, nedá se nic dělat.
Luque

PříspěvekZaslal: pondělí 19. listopad 2012 13:57     Předmět: Citovat

ne, nejde to z jeho peněz. Cena je předem nastavená tak, aby se to nakladateli vrátilo. Samozřjmě co nejlíp a co nejrychleji, s tím souhlasím. Ale největší náklady jsu stejně na autorský práva, načítání a výrobu samotnýho zvuku. Krabička a cesta jsou oproti tomu nepodstatnej detail... A to nemluvím o nákladech na zabezpečování serverů, ze kterých se mp3 budou stahovat a zabezpečování souborů před kopírováním.
Je zajímavý, že neziskovostí argumentovali už ti původní vydavatelé, přitom se po audioknihách jenom zaprášilo. Už si nepamatuju, kolik Zeměplacky stály tehdy, ale kdyby teď stály o stovku víc, stejně si je každej koupí. Já samozřejmě taky.
A ještě před pár měsícama bylo naprosto samozřejmý, že to vyjde fyzicky. Minimálně byli všichni potichu (vedení Klubu TP. Talpress) a nerozšiřovali nic o tom, že by to fyzicky vyjít nemělo. Teď najednou se k tomu nevyplatí vytisknout blbou krabičku? Buď je někdo na straně Talpressu špatnej počtář (v tom případě nám, pane Talaši, zvedněte cenu, protože my to fyzicky CHCEME), nebo je to odrbávka (v tom případě vyrobte o jeden kus mp3 míň, protože JÁ si ho nekoupím).
Trh je rozhodně v jiným stavu, než byl tehdy. Ale pořád platí, že zákazník i výrobce mají páky, jakým ho můžou ovlivnit. Trh není anonymní veličina. Zákazníci ovlivňují trh tak, že dají výrobci najevo, jakou cenu jsou ochotní dát za ten a ten výrobek. Výrobce dává najevo zákazníkům, za jakou cenu to bude dělat, aby z toho něco měl. Takže se prosím dohodněme Smile
Nevěřím tomu, že Talpress má už předem naplánovaný artikly, kterýma se budou dotovat jiný artikly. Například že když si nekoupíme tyhle mp3, nevyjde přeloženej Dodger. To je blbost. Každej výrobek si na sebe musí vydělat sám, podle toho je taky nastavená jeho cena. To, že se to někdy nestane, je jiná věc (Kdepak je má kravička) - podle toho se podobná knížka příště buď vydá nebo nevydá (takže Svět hovínek čekat nemůžeme).
S tím souhlasím a beru to. Pokud bych chtěl česky Svět hovínek, byl bych jako zákazník odtrženej od reality. Ale já jediný co chci, je STATUS QUO. To stejný, co už tu bylo... Klidně za o něco vyšší cenu. Co je na status quo radikálního? Smile
Ikshorm

PříspěvekZaslal: pondělí 19. listopad 2012 14:32     Předmět: Citovat

Co si tak matně pamatuju z operačního výzkumu a teorie her, některé modely prostě nemají ziskové ani nulové řešení. Cenou a množstvím pak můžeš nastavit maximálně výši ztráty. Navíc většině zákazníků není jedno, že něco je dražší. Tvůj model prodeje dává smysl jen za velice specifických okolností a např. v případě sběratelských limitovaných edic s relativně nízkými vstupními náklady a vysokou přidanou hodnotou, což audioknihy nejsou. Mimochodem, nevím, jak se po nich v minulosti zaprášilo, ale stále na ně v obchodech narážím. Náklady na výrobu krabičky mohou být detail, ale náklady na uskladnění palety neprodaného zboží po dobu X už detail nejsou.

P.S. Chtělo by to ale oficiální vyjádření nakladatele. Ne, že by Hadati nebyl věrohodný zdroj, ale... Wink
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Hadati

PříspěvekZaslal: pondělí 19. listopad 2012 20:33     Předmět: Citovat

Luque: Musím tě zklamat, ale pokud mám správné informace, tak první tři audiobooky se sice hezky prodávali, ale ne natolik, aby se to finančně vyplatilo. Ten, kdo je vyrobil, tak ty peníze investoval jako fanoušek a počítal s tím, že bude tratit. Netratil tolik, ale tratil. Takže já naprosto chápu, proč Talpress jde touto cestou.
Ono by se taky mohlo pak stát, že vydání Morta, který by sežral spoustu peněz, by Talpress dost poškodilo nebo dokonce i zničilo.
Ty tu sice bazíruješ na zákonech trhu, ale moc je nechápeš. Sice nejsem ekonom, ale vezmi si to tak, že první tři audiobooky stále ještě nevytvořili zisk a to už je několik let od jejich vydání. Ano, jednou asi ten zisk začnou tvořit, ale to je u menšího nakladatelství trochu problém. A zdražit audiobooky? Další ekonomický nesmysl. Ty a dalších dvacet ze sta byste si to asi koupili, ale dalších osmdesát by se rozhodlo, že jim to za tu cenu nestojí. Tomu se říká nabídka a poptávka. Musíš najít rovnováhu v ceně, jinak ti to koupí jen pár lidí.
Hadati

PříspěvekZaslal: pondělí 19. listopad 2012 20:44     Předmět: Citovat

A upozorňuji, že jsem tu jen nadhodil pravděpodobnou alternativu. Nevím, co nakladatel zamýšlí. Taky byste mohli brát ohledy na to, že se do toho pouští knižní nakladatelství, které žádné audio zatím nedělalo, takže v tom ani nemá zkušenosti. Může se také jednoduše stát, že žádné audiobooky už nevyjdou. Takže, je lepší nemít naději nebo doufat, že jednoho dne to vyjde i fyzicky?

A abych bránil nakladatele, tak on nikde oficiálně nezveřejnil, jak a kdy Mort vyjde. Jasně, mohli jste předpokládat, že to vyjde "fyzicky" jako ty předchozí tři, ale pokud se nemýlím, nikde se o tom nemluvilo, už jen proto, že nakladatel netušil, co to všechno obnáší. Kniha a audiokniha je přece jen dost odlišné médium.
Luque

PříspěvekZaslal: úterý 20. listopad 2012 12:25     Předmět: Citovat

1)
Jenže hry jsou ve středoevropských poměrech prakticky jenom zboží, který se stáhne z netu. Takže se nedá divit, že průměrnej českej vývojář krachne, i když udělá docela dobrou věc. Jiná věc jsou pecky (Vietkong), který se dostanou až za hranice. K Vietkongu je pak možný udělat datadisk, protože se to vyplatilo Smile
Zákony trhu musí platit všude. A jestli někde neplatí, tak je to právě u elektronických věcí, který jsou po vydání dostupný (relativně) veřejně na netu. Protože když něco vyjde jenom elektronicky, spousta lidí si to jenom stáhne a konec. Protože za jejich finanční investicí není vidět žádnej fyzickej výsledek. Tím, že to vyjde i fyzicky, mají lidi o důvod víc si to koupit, protože to potom taky vidí... To by někdo musel být jó pirát (potažmo jó socka), aby si stáhnul mp3, vypálil je na CD, ty nechal potisknout a nechal si udělat i potisk obalu.
Souhlasím s tím, že náklady na sklad detail nejsou. Ale co mám tak proběhlý knihkupectví v Brně, zbylo tady všehovšudy dvacet placek. Samozřejmě na prodejnách, dozadu se nedostanu, takže nevím. Je jasný, že se toho nemůže udělat statisíce a doufat, že to někdo koupí... Jenže je tu další věc a tou je reklama. Pokud budou audioknihy v knihkupectvích ve stejným regále jako knížky, někdo si je koupí. Pokud budou jenom na netu a to prakticky bez reklamy (těžko si dokážu představit, že v regále s knížkama bude poutač "CHCETE I DALŠÍ AUDIOKNIHY? TAK BĚŽTE NA WWW.MŮŽEOBSAHOVATOŘÍŠKY.CZ A TAM SI JE KUPTE"). Na netu si je koupí leda lidi, co se o nich dozví odsud nebo z Talpressovských stránek. Případně na conu.
Přijde mi, že je to pěkně vidět na dvouknihách. Dvouknihy jsou prakticky to samý jako normální řadový knihy, v hezkým obalu a s pár novýma ilustracema. Takže za maloobchodní cenu 550 Kč člověk dostane "jenom" novej obal a pár nových obrázků. Kdo už má oba paperbacky, zdálo by se to jako ztracená investice. Ale my to stejně kupujem... Nevím, jestli se dvouknihy Talpressu vyplatí nebo ho ničí - v každým případě je to už devátá dvojkniha, takže to asi funguje. Kdyby mi někdo ale nabídl, že mi za o něco nižší cenu dovolí si jenom stáhnout z netu pdf, kde budou ty nový ilustrace, tak bych se na to vykašlal. Pětikilo za ilustrace je dost drsný. Takhle mají dvouknihy ale novej rozměr, kterej nutí lidi je kupovat - jsou krásný a něčím vynikají...
2)
V žádným případě nemám v úmyslu pranýřovat nakladatele za to, že nikdy nevydal audiobook Smile Tohle fórum slouží k projevení názoru. A předpokládám, že to nemusí být jenom názor pochvalnej, to bysme to moc daleko nedopracovali...
Ake mluvilo, tady bylo jasně napsaný:
"nakladatel", čtvrtek 11. srpen 2011 17:36: "No, chopili jsme se toho my Wink a budeme dělat dvě audia do roka, pokud Honzovi Kantůrkovi bude stačit hlas a zdraví. Změníme asi design audio knih (ne obvodovou velikost), aby vypadaly spíše jako papírové knížky v pevné vazbě, ne jako krabičky. Zatím vše připravujeme a kalkulujeme, abychom koncem října a v listopadu mohli dát na trh tituly MORT a MAGICKÝ PRAZDROJ. Chceme navázat na první tři tituly, ale nechceme vše kopírovat. Uděláme to po svém, tak, jak my máme představu o tom, jak by se měly dělat audio knihy (například uvedeme na obalech, kde byly načteny, kde vylisovány, jakou mají stopáž, atd.). Tak držte palce."
Nedá se nic děat, termíny se posunuly, je kolem toho spousta práce, pan Kantůrek byl snad prý nemocnej, či co... V pohodě. Ale rok a půl po napsání tohoto že by to snad nemělo platit? Aniž by se o tom jenom píplo? Já jsem rád, že "pípeš" ty, Hadati, ale pak Talaš nepípe. A od té doby nám v dubnu oznámil, že je dočteno. Dál nic, natož že by se měnil celej způsob výroby a distribuce audioknih. Od toho tady ten klub TP máme, ne? Abysme se dozvěděli zásadní změny a novinky a mohli se k nim nějak vyjádřit nebo je nějak ovlivnit. Kdybysme se všechny novinky dozvěděli až na pultech knihkupectví jako překvapení, nemusíme sem vůbec chodit Smile
A já pořád věřím, že to funguje a fungovat bude. Že se ty placky rozjedou a bude z toho velká věc. A to i proto, že jsem tohle vlákno založil Smile
Ikshorm

PříspěvekZaslal: středa 21. listopad 2012 0:38     Předmět: Citovat

Pořád kalkuluješ hlavně s lidmi, kteří kupují od Pratchetta všechno. Paralela s dvojknihami kulhá. Já je kupuji ne proto, abych si připlatil 500 za 11 ilustrací, ale protože paperbacky nemám a neplánuju koupit (skoro celé dílo jsem měl rozpujčované po různých knihovnách). Vydávání 4 dílů Zeměplochy ročně mi pak zcela ekonomicky vyhovuje. Naopak audioknihu si nekoupím, bez ohledu na formu, dokud mi bude sloužit zrak. To si raději koupím pár metalových CD, na která je naopak zrak celkem na nic. Confused Jo a za PC hry a s nimi související merchandise utratím 8-10 tisíc ročně. Už jsem si koupil digitální hudbu (protože fyzicky ještě nevyšla) i digitální comics (protože fyzicky asi ani nevyjde) - je to jen o zvyku. To jen k tomu bodu 1. K dvojce nemám co dodat - to je bez nějakých osobních emocí naprosto přesné.
Thomas
Anonymní

PříspěvekZaslal: středa 21. listopad 2012 13:41     Předmět: Audioknihy Citovat

Proste nezbyva nic nez cekat a doufat. Snad este neco nekdy vyjde - tedy pokud jde o audioknihy.
skvoracek
Anonymní

PříspěvekZaslal: čtvrtek 22. listopad 2012 13:37     Předmět: www. Citovat

Doporučuji www.do-ucha.cz a tam se podívat a pohledat spojení Terry Pratchett a jiřík Smile
Anonymní

PříspěvekZaslal: pátek 23. listopad 2012 1:33     Předmět: Re: www. Citovat

skvoracek napsal:
Doporučuji www.do-ucha.cz a tam se podívat a pohledat spojení Terry Pratchett a jiřík Smile

Tohle zrovna nijak zvlast nedoporucuju. Jelikoz si rad audioknihy poustim pred spanim a v tomto pripade malokdy usnu. zvlast kdyz zacne predvadet zenske postavy chytam zachvaty smichu. na kanturka zdaleka nema, ale jako free tvorba proc ne. nicmene ja si radeji prectu knizku, a poslechnu si jedine pana Kanturka v jehoz podani ma trebas takova Babi opravdu "koule".
Anonymní

PříspěvekZaslal: pondělí 26. listopad 2012 3:23     Předmět: Citovat

Luque napsal:
1)
Jenže...

Tvůj problém je v tom, že se na věc díváš jen optikou sběratele.
Třeba pro mě je audiokniha jen náhražka do auta. Nějaká placka (nedej bože ještě s ochranou, která mi bude bránit v bezproblémovém nahrání na flashku) je pro mne jen komplikace. Doma mám knížku, tam to poslouchat nebudu a v autě je jednodušší strčit pěkně všechna alba do USB, než blbnout s nějakým podrápaným CD.
Bohužel pro tebe, podobných jako já bude většina.
Bob van Sikorski

PříspěvekZaslal: pondělí 26. listopad 2012 18:39     Předmět: Citovat

Napůl s tebou souhlasím. Ano, CD je v dnešní době spíše "komplikace", resp. jeho hodnota je sběratelská, nikoli užitná, ale: zatímco přímý prodej MP3 ti obvykle naservíruje nějakou kvalitu (která je buď zybtečně velká - 320, nebo zbytečně komprimovaná: 128, nebo zbytečně kompromisní: 192), tak z CD já si doma mohu udělat cokoli: například 64kbps mono AAC, které mi na pana Kantůrka bohatě stačí a pár knih mi nezaplní flashku (v mém případě 16GB microSDHC v telefonu). To se dá u přímého prodeje řešit například tím, že prodejce nabídne wav/flac, ale to jsme zpět u té komplikace: musíš tak jako tak udělat rekompresi. Já jsem raději, když za své peníze mám možnost si z toho udělat formát optimální pro MÉ potřeby, byť za cenu pár minut práce - a že převod CD do mnou zvolené kvality aac nebo ogg vorbis nezabere ani 10 minut (z čehož 8 minut to běží samo, já takřka nic nemusím nastavovat)
Luque

PříspěvekZaslal: pondělí 26. listopad 2012 22:29     Předmět: Citovat

S tím bych souhlasil taky. Zákazník má mít možnost si vybrat. Z cédéčka se zvukovej formát udělat dá, z mptrojek se cd neudělá. Když se vydají cd, budou spokojení všichni. Protože co jinýho by člověk měl chtít, než možnost si vybrat?
Mě je samozřejmě jasný, že každej není blázen, co toho má plnou knihovnu. Stejně tak, že jsme v 21. století, takže se víc používají "moderní" věci (tj. mp3). Jenže právě v 21. století má být především právě ta svoboda si vybrat. A ta moc není a už tuplem nebude, když si všichni stáhnem jenom mp3 a hotovo. To už můžem klidně rovnou rezignovat na papírový knížky, který už teď připadají většině lidí old school. Protože když se to vezme čistě prakticky, je papírová knížka taky jenom komplikace. Je to relativně velký (oproti flashce), křehký (běda, když mám knížku v kapse bundy a ono zrovna sněží), nepohodlný (nechat si číst je pohodlnější než číst sám)... Trend směřuje k audioknihám v mp3 a filmům. Ale svět by prostě nebyl to správný místo bez papírových knížek...
Svobodu a možnost všem lidem - kteří si chcou číst papírovou, poslouchat mp3, mít CD v knihovně, dívat se na film. Dělat si co chcou. Jakmile se omezíme jenom na jedny koleje, špatně to dopadne a všichni se akorát ochudíme.

Například aktuálně děsně bojuju s "inteligencí" Office 2010. Ta je tak strašně inteligentní, že všechno udělá za mě a běda, pokud potřebuju něco, co Office nechápe a dělá si to tvrdohlavě po svým Smile Inteligence může být sebelepší, ale musí jít VYPNOUT, pokud to člověk chce (čili, paralelně, mít možnost vrátit se k old school věcem oproti moderním trendům).
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra U Prokopnutého bubnu -> Dotazy nakladateli Časy uváděny v GMT + 2 hodiny
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Další
Strana 5 z 8

Přejdi na:  
Můžete přidat nové téma do tohoto fóra.
Můžete odpovídat na témata v tomto fóru.