Obsah fóra U Prokopnutého bubnu U Prokopnutého bubnu
Vaše oblíbená hospoda nyní již i na hexnetu!

FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   RegistraceRegistrace 
 ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Audioknihy
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Další

Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra U Prokopnutého bubnu -> Dotazy nakladateli
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Knihomol r. .303.

PříspěvekZaslal: pondělí 26. listopad 2012 23:15     Předmět: Citovat

Ta tvoje svoboda mi trochu připomíná svobodu, s jakou si můžeš v supermarketu i v noci vybrat z třiceti hromad druhů čerstvého pečiva. Supermarket, který to udělá, má konkurenční výhodu, protože to vypadá líbivě, a naláká noční zákazníky, kteří se vrátí i přes den. Nevýhodou je, že bude muset nějaké množství pečiva vyhodit, protože ztvrdne.

Co ovšem může fungovat s rohlíky v supermarketu, s knihami fungovat nebude. Knihy se obvykle nevydávají v různých vydáních v několika nakladatelstvích (možná se to u nějakých klasiků stane, ale výjimečně), takže konkrétní knihu musíš mít z konkrétního vydavatelství. Navíc, náklady jsou vysoké, konkurence velká. Ona by tvoje svoboda mohla vyjít Talpress pěkně draho.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Novom
Člen Klubu Terryho Pratchetta

PříspěvekZaslal: úterý 27. listopad 2012 10:46     Předmět: Citovat

A že z MP3 se nedá udělat CD? Kde to prosimtě žiješ, tahle funkce je instalovaná přímo v základních windowsech a jakýkoliv program ti to převede během pár sekund.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Bob van Sikorski

PříspěvekZaslal: úterý 27. listopad 2012 11:09     Předmět: Citovat

budiž, ale o tom on nehovořil. jde o to, že když uděláš CD audio z MP3, ať jakkoli kvalitní, tak to stále zní jako mp3. nevím jaké uši máš ty, ale já v MP3 celkem spolehlivě slyším kompresní artefaky (narozdíl od ogg vorbis - samozřejmě mám v obou případech na mysli vyšší nastavení).
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Luque

PříspěvekZaslal: úterý 27. listopad 2012 23:02     Předmět: Citovat

Paralela s pečivem mi nepřipadá úplně stejná. Pečivo je spotřební zboží, knížka ne (teda neměla by být).
Nemluvil jsem samozřejmě o tom, že by každá knížka měla vyjít s pěti druhama obálek a číslování stran, aby si každej mohl vybrat... (ekvivalent buchet s tvarohem, mákem, třešňama, jablkama...). To je blbost. Ale když se zastavíme právě u těch audioknih, tak když se dá do prodeje CD, kdokoliv z něj udělá MP3, kdokoliv si to dá na flash, na paměťovku do mobilu a promězamě třeba i na diskety... Smile Svoboda je v tomhle případě maximální, protože když si to sběratel chce koupit jenom proto, aby k tomu přičichl, zabalil to do celofánu, dal do trezoru a už v životě to nevytáhl - tak má svobodu to udělat, aniž by byla nějak bitá svoboda člověka, co chce mít mp3 v mobilu. Oba jsou za svoje prachy spokojení, ten má mp3, jinej bude mít za tři sta let historickej artefakt a bez otisků prstů Smile (pro příklad, samozřejmě). Tím, že se vydalo CD se vyšlo vstříc oběma.
Když se CD nevydá, ale budou se stahovat jenom mp3, tak už někomu právě tuhle svobodu narušuju. I totální sběratel-šílenec má za svoje peníze právo si k tomu přičichnout a navždycky schovat. To se s mp3 stát nemůže. V tomhle případě jsou uspokojený základní potřeby těch, co chcou mít mp3 v mobilu a sběratel odchází nespokojenej. Protože on si to naplánoval jenom poslechnout (protože přiznejme si - kolikrát si tak člověk může opravdu poslechnout audioknihu? Dvakrát? Třikrát? A pak několik let pauza. Ta práce přece nemá jenom účel "poslechnu a smažu")...
Luque

PříspěvekZaslal: úterý 27. listopad 2012 23:08     Předmět: Citovat

o konkurenci bych se v případě Zeměplochy vůbec nebavil. Talpress se chytl věci, která je u nás bezkonkurenční a dobře tomu tak. Poslední pokus fušovat do Zeměplošskýho řemesla byly právě audioknihy. A právě proto, že Talpress má na Pratchetta takříkajíc monopol, může si dovolit rozšiřovat nabídku. Protože ti lidi to koupí. To se jim krásně daří právě u dvouknih. Tam se onehdá někdo rozhodl, že vydá sběratelský vydání BK+LF, pojmenuje to První příběhy ze Zeměplochy a tím šoupne na trh sběratelský vydání něčeho, co už na něm bylo. A ono to prošlo, jinak by další vydávání dvouknih bylo bláznovství. Proč by si měl někdo kupovat něco, co už na trhu je? No protože je to krásný a je z toho cítit, že právě proto se to vydává...
Luque

PříspěvekZaslal: úterý 27. listopad 2012 23:16     Předmět: Citovat

CD jsem si samozřejmě z mp3 už několikrát dělal. Většinou když jsem potřeboval někoho naštvat. A zapřísáhlýmu nepříteli jsem k tomu použil jenom samotnej Windows bez dalších úprav Smile
Ale což o to, techno bych tímhle způsobem už asi moc nezkazil. Ale kvalitní hudební CD takhle fakt neuděláš. Pokud ho taky chceš poslouchat na kvalitním přehrávači, ne na sluchátkách z Datartu. Smile
Spíš jsem měl na mysli to, že pokud si ze stažených mp3 chci udělat CD placky i s obalem, právě třeba ze sběratelských důvodů, tak nemám nárok. Vypálit si CD, i když se nebavím o kvalitě záznamu, je detail. Pak by se musel sehnat správnej typ papíru, dostatečně kvalitní tiskárnu na vytisknutí nějak upravenýho obalu, obstarat kdovíkde potisk placek... Výsledek by byla i tak fušeřina... Smile
Tak zrovna tady já "prosimtě" žiju Smile
Anonymní

PříspěvekZaslal: středa 28. listopad 2012 0:13     Předmět: Citovat

Rozhodně jsem pro začít pouze po internetu. Ti co tady píšou, že si to nepořídí, tak si to samozřejmě pořídí a následně, pokud si na sebe vydělá, udělat i CD verzi.

Bylo by pěkné, kdyby byly stahnutelne cd ve vyšší kvalitě, ale nejsem zase takový honič, jak pan nademnou, abych u mluveného slova řešil extrémní kvalitu.

Budu rád, když se zvládnou získat práva a nějakým způsobem se to vydá. A jak se to vydá, má v ruce jen a jen vydavatel, jehož hlava jde tímto na špalek a peníze v bank...
Knihomol r. .303.

PříspěvekZaslal: středa 28. listopad 2012 0:56     Předmět: Citovat

Tohle už je jako debaty v politice todlencto.
Jaká, probohy,svoboda? Když to vezmu ad absurdum, tak by se mohly audioknihy prodávat na gramodeskách. Cédéček má doma každý mraky, ale gramodesky, to je něco.
Ale gramodesky se nevydají, čímž je pošlapána má svoboda pustit si ji na gramofonu po dědečkovi. Cítíte to?
O monopolu bych u knih nemluvil. Nebo dobrá, mluvil, ale monopolní konkurence není klasický monopol. Nakladatel nemůže vyrábět frajeřiny, které si koupí pár jedinců. Respektive může, ale ty ceny by byly enormní.

Já nevím, jestli nedělá pan Talaš chybu, když CD nevydá (a to my pořád zatím nevíme). Možná je nakonec vydá. Možná ne. Každopádně, je jedině moudré, jestli si napřed osahá trh něčím, na co nejsou tak velké výrobní a skladovací výdaje.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Bob van Sikorski

PříspěvekZaslal: středa 28. listopad 2012 1:08     Předmět: Citovat

Knihomole, tos tu právě předvedl ukázkovou demagogii. Já neargumentuju CDčkem z důvodů, které naznačuješ, ale opravdu jen proto, že je to univerzálnější řešení. To LP není, protože většina lidí už dnes LP nepřehraje. Já třeba ano, takže kdyby pan Talaš vydal Zeměplochu na LP, neměl bych s tím prob, ale pro něj by to samozřejmě byla z ekonomického hlediska blbost. Já chci CD proto, že a) si z něj mohu do přehrávače udělat MP3/Ogg/AAC/cokoli; b) je to fyzicky existující věc, kteoru mohu dát do sbírky; c) mohu si jej nechat hypoteticky někdy podepsat od pana Kantůrka. Řekni mi, jak si vystavím MP3 (asi hned vedle e-booků?) a jak si nechám MP3 podepsat panem Kantůrkem. Ano, možná jsem blbec, co lpí u některých věcí na fyzické existenci (ostatně raději fotím na film, než digitálně), ale to jsem holt já.
Thomas
Anonymní

PříspěvekZaslal: středa 28. listopad 2012 11:34     Předmět: Audio Citovat

Problem je podle me hlavne v pridadne hodnote z netu stazenych mp3. Tim ze to vyjde na kompletu cd se dava rodine sance mi to koupit jako darek. Ja vim ze to existuje a davam jim na to typ a tim ze si to sam nekoupim a cekam na to (naprosto nelogicky) dalsi 2 nebo kolik mesicu navic) si proste dodavam pridanou hodnotu darku od rodiny a nelogickeho teseni se na neco o cem vim, ze to dostanu a este k tomu navic to znam, pac uz sem to cetl.
Knihomol r. .303.

PříspěvekZaslal: středa 28. listopad 2012 21:48     Předmět: Citovat

Pane van Sikorski/Bobe:
Přiznávám, že mi trochu ujely nervy, ale ten příspěvek se vlastně vůbec netýkal Vás/tebe. Spíš těch, co se ohánějí svobodou, ačkoli to s ní nemá co dělat. Shodneme se, že gramodesky se nevyplatí. U CD není konsensus tak široký. Lze samozřejmě za cédéčka "lobbovat" ale není pravda, že mám právo, aby se prodávaly věci, co se nevyplatí, protože pár lidí je chce. Výrobce/sponzor/stát to udělat může, a možná bude překvapen. Ale není to žádné "právo". Což jsi ty nikdy neříkal, ale z příspěvků od Luque cítím podobné postoje (možná jen nechápu nadsázku, ale cítím to).
O tom, který formát je tvárnější nevím vůbec nic. Sběratelské rarity mohou vynést hodně, nebo jít do ztráty. Já osobně bych si nenechal podepsat ano obal od CD. Dárky jsou solidní argument.
Toš tak. Jestli se tě můj příspěvek dotkl, tak nebyl určen tobě. Ty ses nadužívání výrazů jako právo a svoboda nedopustil. Jak ostatně sám píšeš.
Bob van Sikorski

PříspěvekZaslal: středa 28. listopad 2012 21:53     Předmět: Citovat

mě se to samozřejmě nedotklo, vždyť tu vedeme běžnou konverzaci ve stylu xkcd386 Smile. já spíš jako bych z tvé argumentace cítil, že ti přijde, že CD je výrazně dražší než mp3. ona to není pravda, vylisování CD v nějaké větší edici je "prakticky za kačku", k tomu již jen obal a krabičku (taky při dostatečném objemu "haléřové položky") a máš na trhu fyzický produkt. suverénně nejdražší na celém vzniku audioknihy je samozřejmě záznam řečníka a pak tvorba výsledného mixu.
Knihomol r. .303.

PříspěvekZaslal: středa 28. listopad 2012 22:11     Předmět: Citovat

Ono v přepočtu na kus to budou haléře, ale v celkové sumě to může být dost. Já nevím, jaké jsou cenové rozdíly, a osobně si myslím, že by se CD vyplatilo. Ale nemyslím si, že je špatně, když je člověk opatrný. Takže mi ty radikální příspěvky moc nesedly na žaludek.
Anonymní

PříspěvekZaslal: čtvrtek 29. listopad 2012 16:41     Předmět: Citovat

Luque napsal:
S tím bych souhlasil taky. Zákazník má mít možnost si vybrat. Z cédéčka se zvukovej formát udělat dá, z mptrojek se cd neudělá. Když se vydají cd, budou spokojení všichni. Protože co jinýho by člověk měl chtít, než možnost si vybrat?
Mě je samozřejmě jasný, že každej není blázen, co toho má plnou knihovnu. Stejně tak, že jsme v 21. století, takže se víc používají "moderní" věci (tj. mp3). Jenže právě v 21. století má být především právě ta svoboda si vybrat. A ta moc není a už tuplem nebude, když si všichni stáhnem jenom mp3 a hotovo. To už můžem klidně rovnou rezignovat na papírový knížky, který už teď připadají většině lidí old school. Protože když se to vezme čistě prakticky, je papírová knížka taky jenom komplikace. Je to relativně velký (oproti flashce), křehký (běda, když mám knížku v kapse bundy a ono zrovna sněží), nepohodlný (nechat si číst je pohodlnější než číst sám)... Trend směřuje k audioknihám v mp3 a filmům. Ale svět by prostě nebyl to správný místo bez papírových knížek...
Svobodu a možnost všem lidem - kteří si chcou číst papírovou, poslouchat mp3, mít CD v knihovně, dívat se na film. Dělat si co chcou. Jakmile se omezíme jenom na jedny koleje, špatně to dopadne a všichni se akorát ochudíme.

Na možnost volby kvality přece nepotřebuji plastový kotouček. Stačí když na serveru bude možnost si krom Mp3 stáhnout i FLAC a kvalita může být klidně i lepší než CD. Jinak problém s tou tvou volbou bude v nákladech a riziku. Server, který vydavatel už stejně má + nějaký platební systém jsou nesrovnatelně levnější než CD s krabičkami. Návratnost je tím mnohem rychlejší a zároveň se tak eliminuje možnost prodělku v případě špatného odhadu odbytu. Ať prodají málo nebo hodně náklady jsou stále stejné, neprodejná data ti v žádném skladě místo zabírat nebudou a už vůbec v tom nebudou mít nastrkané peníze. Možnost volby je hezká věc, ale proč by ti ji měl někdo subvencovat na úkor svého zisku?

Luque napsal:
Například aktuálně děsně bojuju s "inteligencí" Office 2010. Ta je tak strašně inteligentní, že všechno udělá za mě a běda, pokud potřebuju něco, co Office nechápe a dělá si to tvrdohlavě po svým Smile Inteligence může být sebelepší, ale musí jít VYPNOUT, pokud to člověk chce (čili, paralelně, mít možnost vrátit se k old school věcem oproti moderním trendům).

Jeden z důvodů proč jsem nad Microsoftem už před pár lety zlomil hůl. Bohužel přístup "My víme mnohem lépe než ty, co chceš a potřebuješ." poslední dobou pozoruji i u některých Linuxových distribucí. Je tu ale jeden dost podstatný rozdíl. V Linuxu máš možnost volby. Buď se přizpůsobíš, nebo můžeš vzít věci do vlastních rukou. Nikoho nemůžeš nutit, aby svůj čas a peníze utrácel za to, že bude dělat věci po tvém. Stejně tak to ale můžeš zkusit sám.

Zkrátka přestaň békat proč Tallpress nechce vydávat CD a pokus se s nimi domluvit, že je vydáš vlasním nákladem Wink
Anonymní

PříspěvekZaslal: čtvrtek 29. listopad 2012 18:21     Předmět: Citovat

Bob van Sikorski napsal:
mě se to samozřejmě nedotklo, vždyť tu vedeme běžnou konverzaci ve stylu xkcd386 Smile. já spíš jako bych z tvé argumentace cítil, že ti přijde, že CD je výrazně dražší než mp3. ona to není pravda, vylisování CD v nějaké větší edici je "prakticky za kačku", k tomu již jen obal a krabičku (taky při dostatečném objemu "haléřové položky") a máš na trhu fyzický produkt. suverénně nejdražší na celém vzniku audioknihy je samozřejmě záznam řečníka a pak tvorba výsledného mixu.

Hluboce se mýlíš. Za kačku je to možná tak kdyby jsi jich prodal milion. Při tisícovkách kopií jsou náklady CD vs Mp3/FLAC řádově úplně někde jinde. U downloadu jsou to halíře na kopii u CD desetikoruny (dost hodně záleží na obalu).
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra U Prokopnutého bubnu -> Dotazy nakladateli Časy uváděny v GMT + 2 hodiny
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Další
Strana 6 z 8

Přejdi na:  
Můžete přidat nové téma do tohoto fóra.
Můžete odpovídat na témata v tomto fóru.