Obsah fra U Prokopnutho bubnu U Prokopnutho bubnu
Vae oblben hospoda nyn ji i na hexnetu!

FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uivatelSeznam uivatel   Uivatelsk skupinyUivatelsk skupiny   RegistraceRegistrace 
 ProfilProfil   Soukrom zprvySoukrom zprvy   PihlenPihlen 

Jenkova citrna
Jdi na strnku 1, 2  Dal

Pidat nov tma   Toto tma je zamknuto, nemete zde pidvat odpovdi ani upravovat sv pspvky!    Obsah fra U Prokopnutho bubnu -> Archiv kategorie Dlo Terryho Pratchetta
Zobrazit pedchoz tma :: Zobrazit nsledujc tma  
Autor Zprva
Sargon

Zaloen: 30.10.2006
Pspvky: 4961

PspvekZaslal: ptek 01. duben 2011 11:30     Pedmt: Jenkova citrna Citovat

Tak tady m mil Jenku takov mal drek.
Uij si ho, ne ho nkdo smae. Smile
Nvrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprvu
Jenik

Zaloen: 5.5.2009
Pspvky: 1909

PspvekZaslal: ter 19. duben 2011 20:11     Pedmt: Citovat

118: To by byl dobr npad.

197: Ale varuju t. dn poznmky na margny, pokud nebudou mt vtip a hlavu a patu.

Priatelia, toto je itre. V itrni plat jedno pravidlo: Ticho!
Na diskusiu o knihch mte cel Knihovnu. Doporuujem tie Sargonov klub Neurza.
Pokia usdite, e v prspevok patr do itrne, pretajte si ho znovu a uvte, i m vtip a hlavu a ptu.
A iadne poznmky na okraje!

1 Barva kouzel
2 Lehk fantastino
3 aroprvnost
4 Mort
5 Magick prazdroj
6 Soudn sestry
7 Pyramidy
8 Stre! Stre!
9 Erik
10 Pohybliv obrzky
11 Sek
12 arodjky na cestch
13 Mal bohov
14 Dmy a pnov
15 Mui ve zbrani
16 Tk melodino
17 Zajmav asy
18 Makarda
19 Nohy z jlu
20 Otec prastek
21 Hrrr na n!
22 Posledn kontinent
23 Carpe Jugulum
24 Pt elefant
25 Pravda
26 Zlodj asu
27 Non hldka
28 Posledn hrdina
29 Podivn regiment
30 Zaslan pota
31 Buch!
32 Nadlat prachy
33 Nevdan akademikov
Nvrat nahoru
Jenik

PspvekZaslal: ter 19. duben 2011 20:15     Pedmt: 1. Barva kouzel Citovat

APF: http://www.lspace.org/books/apf/the-colour-of-magic.html

[5] Oi... upr neochvjn k Osudu.

Tento riadok je zaujmav nielen preto, e predpoved 'Lehk fantastino' (ako vlastne cel prolg), ale tie preto, e je to jedinykrt, ke sa rozprva prizn k pohlaviu A'Tuin bez vhrad (ako naprklad na prvej strane 'Lehkho fantastina'). Vimnite si vek psmeno H, ktor Smr pouva v tejto knihe a v nasledovnch ho strat. (?)

[5] Tak napklad, jak bylo pohlav elvy A'Tuin?

Dostal som e-mail od herpetolga, ktor tudoval u jednho zo svetovch expertov na korytnaky, a ten ma ubezpeil, e v skutonom ivote je urenie pohlavia korytnaky vbec nie ahk loha. Na rozdiel od cicavcov, plazi nemaj svoje necudn partie vystrene von, kde ich mono ahko vidie, a jedin sposob na skuton urenie pohlavia je porovnanie: samci s astejie men ako samiky a maj hrubie chvosty. Pretoe neexistuje iadna alia Chelys Galactica, s ktorou by sme porovnali A'Tuin, pokusy astrozoolgov Zemeplochy s pravdepodobne mrne.

[6] ... uen o tom, e A'Tuin pichz odnikud a bude kret svm pomalm, neohrabanm krokem ...

Narka na teriu 'stleho stavu', vysvetujcu vekost, pvod a budcnos vesmru. Najznmejia *in* teria je samozrejme teria Big Bangu, na ktor sa odkazuje predol veta.

[7] V ulicch dvojmst Ankh-Morpork huely plameny.

Terry povedal, e meno 'Ankh-Morpork' nebolo inpirovan ani ankhom (egyptsk kr so slukou na vrchu), ani austrlskymi druhmi vtkov (abia huba a mal hned sova), ktor by vysvetovali meno 'Morepork'.

Odkedy som napsal tto poznmku, boli roben alie vzkumy. V 'Uliciach Ankh-Morporku' a 'Sprievodcovi Zemeplochou' sme videli erb Ankh-Morporku, ktor skutone obsahuje sovu Morepork driacu ankh. Ale z Terryho poznmok (pozri alsiu anotciu) ctim, e je bezpen poveda, e ani vtka ani kr nemal na mysli, ke ho napadlo meno Ankh-Morpork.

Nakoniec, mnoho itatelov si vimlo rezonanciu Ankh-Morporku s pozemskm mestom Budape: tie vek mesto zloen z dvoch mench (Buda a Pe), oddelench riekou.

[7] ... por pozorovaly s neobyejnm zjmem dv postavy.

Dvaja barbari, Bravd a Lasika, s pardiou na hrdinov Fafhrda a Sivho Myiaka vo fantasy Fritza Leibera. Sria knh 'Me', v ktorej tto vystupuj, je absoltnou klasikou a m pravdepodobne aspo tak vplyv na ner fantasy ako Tolkienov 'Pn prsteov'.

Prbehy z 'Mea' zanali v roku 1939, ale ani o 60 rokov neskr nestratili ni zo svojho pvabu. 'Barva kouzel' a 'Lehk fantastino' s zva nen pardie Leiberovho vesmru, hoci musm rchlo prida, v ostrom kontraste s mnohmi pozdejmi spisovatemi v tejto oblasti, Leiber samotn mal obrovsk zmysel pre humor. V jeho pvodnej srii sa ned bra Fafhrd a Myiak celkom vne.

Ke to vetko uvime, sn mi bude odpusten, e si myslm, e Terry zamal Ankh-Morpork ako priamu pardiu vekho mesta Lankhmaru, v ktorom sa odohrvalo mnoho dobrodrustiev 'Mea'. Jednako aj toto Terry poprel, ke som to spomenul v alt.fan.pratchett:

"Bravd a Lasika s skutone poda Leiberovych postv - v 'Barve kouzel' je takch vec mnoho. Ale nevytvoril som - aspo nie vedome, priznvam - Ankh-Morpork poda vzoru Lankhmaru."

[9] ... dv vedlej svetov strany a to Posmr a Protismr.

Protismer je skutone existujce slovo s vznamom 'proti slnku', t.j. na Severnej pologuli proti smeru hodinovch ruiiek, na Junej opane. Synonymum pre Posmer je deosil, o nm pome objasni Deosilovu brnu na mape 'Ulice Ankh-Morporku'.

Protismer je tie meno planty, kde ije Dom, hrdina knihy 'Temn strana Slunce'.

[10] "No ne, to je peci arodj Mrakopla, co?"

Prbeh za menom Mrakoplaa siaha a do roku 1924, ke J.B. Morton viedol stpek 'Mimochodom' v londnskych novinch Daily Telegraph.

Morton zdedil po svojich predchodcoch pseudonym 'Beachcomber' (stpek existoval od roku 1917), a toto meno mu prischlo: Morton psal stlpek viac ako 50 rokov 6 krt za tde a do roku 1965, ke sa stpek stal tdennou rtou a pokraoval a do poslednho stpeka v novembri 1975.

Beachcomber/Morton vo svojich skeoch pouval excentrick obsadenie pravidelnch postv, ktor asto karikovali dleit a namyslen verejn osobnosti. Jedna z pokraujcich tm bola hlpos sdnej etikety, v ktorej vystupovali pn Justice Cocklecarrot a 12 ervenobradch trpaslkov. Trpaslci boli v jednom skei pomenovan: Sophus Barkayo-Tong, Amaninter Axling, Farjole Merrybody, Guttergorm Guttergormpton, Badly Oronparser, Cleveland Zackhouse, Molonay Tubilderborst, Edeledel Edel, Scorpion de Rooftrouser, Listenis Youghaupt, Frums Gillygottle, a teraz bacha: Churm Rincewind. Terry hovor:

"tal som vea z Beachcombera v zbierkach z druhej ruky, ke som mal okolo 13 rokov. Pred pr rokmi ukzal pvod Mrakoplaa Dave Langford a ja som preiel sp cez vetky kniky a naiel to meno a pomyslel som si: take odtia to prilo. A potom som si povedal: no a o?"

[10] Slab slunce ovem nikdy nesta dostaten vyht krajiny kolem Stedu, take ty jsou neustle seveny v kruni permafrostu. Naopak Okraj je oblast proslunnch ostrov a pomalch, lnch dn.

Pravdepodobne oboznmen dopisovate mi povedal, e v skutonosti, ak si to prepotate, by to malo by opane (v priemere je slnko bliie k Stredu ako k Okraji, take by mal by teplej Stred).

Jednako neberte tieto slov ako zvzn. 'Mechanika Zemeplochy' je jednm z obbench Vench Tm Diskusie na alt.fan.pratchett, a ja si nemyslm, e by sa niekedy zhodli aspo dvaja diskutujci na nieom konenom o spsobe, akm by mohla Zemeplocha fungova. Pre alie informcie o fyzickch aspektoch Zemeplochy pozri tie odsek 'Korytnaka Kra!' v kapitole 5.

[15] ... a zjistil, e hled do tve se tyma oima.

Na oblkach prvch dvoch knh o Zemeploche Josh Kirby skutone nakreslil Dvoukvtka so tyrma fyzickmi oami. Na alt.fan.pratchett je konsensus, e Terry chcel zobrazit fakt, e Dvoukvtek mal okuliare ('tvorok' je ben urka okuliarnatch ud), ale Josh Kirby sa zameral na doslovny text a v tomto smere pokraoval. Ci tento akt vlastne ukazuje Kirbyho interpretanho gnia (vysvetlenie KirbyFanov) alebo jeho neschopnos pochopi vtip / 'taj vemi pozorne' (vysvetlenie NonKirbyFanov) je stle predmetom diskusie.

[16] Prokopnut buben

V tejto knihe zhorel hostinec 'Prokopnut buben'. Neskorie prbehy zo Zemeplochy obsahuj hostinec 'Zait buben'. Kniha Strata obsahuje na s.47 vysvetlenie, preo volme hostinec 'Poloeny buben': Neme na neho udrie. (Vlastne 'neme ho porazi').

Toto je pravdepodobne tak ist dobr miesto ako hociktor in na spomenutie niektorch zaujmavch informci, ktor som zskal od mojich dopisovateov: ak ste niekedy pekulovali, ak by to bolo zaksi atmosfru intitcie ako je Zait buben, potom najlepie, o mte urobi, je navtvi Alexandriu, kde existuje bar zvan 'Spitfire', navtevovan hlavne vojakmi a nmornkmi a zjavne vzor pre Zait buben. Jedna historka hovor, e ke pred pr rokmi vlastnk baru zahynul, jeho telo bolo dran v chladnike veda zchodov, kde zostalo, pokia vieme, doteraz. Ak sa vm podar dosta do Alexandrie, navtvte 'Spitfire' a skontrolujte to.

[20] Nkdo by ho mohl povaovat za pouhho un - zakavae...

Jeden z mnohch kov Mrakoplaovho veku: skr mlad ako star, napriek tendencii kadho maliara oblky nakresli ho aspo esdesiatronho. Jednako nikto sa ho nepoksil nakresli ako lasiku.

[20] ... absolventi Neviditeln univerzity...

Meno najvyej vedeckej intitcie Zemeplochy rezonuje s menom Neviditenej kolgie, vytvorenej tajnou organizciou Rozikrucinov, ktorej lenovia sa volali Neviditen, pretoe sa nechceli ukazova na verejnosti. Neviditen kolgia bola konklva vedcov, filozofov a inch progresvnych mysliteov, ktor sa neskr, po patrontom Stuartovcov, stala Krovskou spolonosou.

Na hrku 'Krtke ivoty' z komiksu Neil Gaimana 'Sandman', Sen navtvi Neviditen kolgiu, kde vedec astne pitv mtveho orangutana. Nemyslm si, e tto scna bola *plne* nhodna...

[22] Jmenuji se Dvoukvtek.

O Dvoukvtkovi mus poveda Terry: "V Dvoukvtkovi nie je iaden art. Jednoducho som potreboval koherentn spsob vytvrania mien 'cudzincov' a myslm, e som zvolil kontrukciu Mayov (Dev Otajcich sa Zrkadiel, Tri Krliky, at)."

[24] "Jestlie se mn pt, je-li tahle mince stejn jako eknme padestidolar, pak musm odpovdt ne."

Americk itatel bol prekvapen faktom, e mena v Ankh-Morporku je dolr namiesto nieoho britskejieho, napr. funt alebo libra. Objasuje Terry:

"Dolr je pekne star mena, z nemeckho 'thaler', myslm, a pouitie tohto termnu nie je ohranien len na USA. Jednoducho som potreboval pekn menu a nechcel som poui kli 'zlaky'. Istee, ijem v Britnii, ale nemal som k, ak by mala by sprvna mena pre mesto vo svete na chrbte korytnaky Smile..." (Thaler pochdza z Jchymova - Joachimsthaler.)

[26] Ale to je sotva dva tisce _rhinu_.

Vemi star britsk slangov slovo pre obeivo je 'rhino', o ktorom si Brewer mysl, e sa vzahuje na frzu 'zaplati z nosa', pretoe 'rhinos' znamen v grtine 'nos'.

[28] Ankh-morporsk Patricij se usml, ale jeho oi zstaly chladn.

Zaujmav otzka je, kedy sa Lord Vetinari stal Patricijom. Zrejme toto nie je on (Vetinari aby jedol krytalizovan medzy? - neverm. Naviac, v 'Zaujmavch asoch' je jasn, e Vetinari nevie, kto je Mrakopla). Jednako v asoch prbehu 'Mort' je u Vetinari pri moci. Ke sa niektor na alt.fan.pratchett ptali, i Vetinari by bol skutone ten typ loveka, ktor usporiada party, popsan v 'Mortovi', Terry odpovedal:
"Vdycky som si predstavoval Patricija ako leva salnov. Viete si predstavi, ke sa druh de rno zobudte a spomnate na vetky tie mdrosti, ktor ste povedali a urobili, a potom si uvedomte, e on to poval?"

[42] "Odraen-zvuk-podzemnch-duch?"

Na poudovanie je vea ud, ktor nepochopili tto kryptifikciu 'ekonomiky', hoci ju Terry explicitne vysvetlil zakrtko (s.69): 'echo-gnomika'. Nedorozumenie mono vzniklo z toho, e zvyajne nepovaujeme gnmov za duchov (ghosts). Ale ja myslm, e Terry tu jednoducho mysl duchov (souls), ijcich v podzem, s drazom na slovo 'podzemie'.

[47] Vdy se me vypravit napklad do Chimrie, Gonimu nebo Ecalponu a ani cel armda by ho nedostala zpt.

Chimra bolo montrum dchajce ohe z grckej mytolgie (pozri poznmku v 'Magickom prazdroji', s. 217). Meno je tie narka na Cimmeriu, mtick domovinu Barbara Conana. 'Chimrick' m obecne konotciu nieoho mtickho alebo imaginrneho.

Ecalpon je 'NoPlace' psane naopak. To je podobne na Erewhon (naopak Nowhere) idealistick spoloenstvo popisan v rovnomennej knihe Samuela Butlera. Tie 'Nehwon' je vesmr, v ktorom preili vinu dobrodrustiev Fafhrd a Siv Myiak.

Nakoniec Go-Nim je meno japonskej doskovej hry podobnej pikvorkm.

[60] ... E JSEM SE S TEBOU ML SETKAT V PSEUDOPOLISU.

Smr a Mrakopla tu reprzuj ich vlastn verziu znmej rozprvky 'Stretnutie v Samarre'. Terry hovor:

"Moja matka mi rozprvala prbeh 'Stretnutie v Samarre', ke som bol mlad a to zostalo. Hovorila, e to niekde tala alebo poula...

Vdycky som si myslel, e je to z 'Tisc a jednej noci', hoci nikdy som to nehadal. Je to jeden z tch prbehov, ktor udia poznaj, ale nevedia presne odkia..."

Pre tch, ktor prbeh nepoznaj: Tka sa sluhu bohatho obchodnka z Bagdadu, ktor iel na trh a stretol tam Smra, ktor mu hrozil. Presveden, e to je iste vemi zl znamenie, sluha utekal v strachu za svojim pnom a ptal si od neho koa, aby mohol ujs do Samarry a unikn hocakmu neastiu, ktor ho ak v Bagdade. Lskav pn mu dal koa a iel na trh to preskma. Ked tam naiel Smra a sptal sa ho, preo tak vystrail jeho sluhu, Smr odvetil: "Nechcel som ho vystrai, len som bol vemi prekvapen, e ho tu vidm, pretoe mm s nm schdzku dnes veer v Samarre!"

Poas storo sa v knihch, hrch a pomach objavilo mnostvo verzi a prepisov tohto prbehu. Jednho z mojich dopisovateov tak zaujala tto rozprvka, e s pomocou alt.fan.pratchett zaal hada originl alebo aspo najstariu znmu verziu. Po dlhom vzkume je teraz presveden, e je to 'Ke Smr priiel do Bagdadu', star mravopoun prbeh z deviateho storoia od Sfiov Strednho Vchodu, prerozprvan Fudailom ibn Ayad v jeho 'Hikayat-i-Naqshia' (Zmerne vytvoren prbehy).
Ak hocikto m odkaz na ete stariu verziu, rd si ho vypoujeme.

[71] "To je dal malr, do kterho si me navez," zahuhlal, tie se poloil do trvy a okamite usnul.

Toto je dobre znmy slogan Laurela a Hardyho. Hardy (tlst) to vdy hovor Laurelovi (tenkmu), ktor zvyajne odpoved rukami vo vlasoch a znmou grimasou.

udia vemi rchlo zistili a ohlsili, e Hardy nikdy nepovedal 'fine mess', ale vdy 'nice mess'.

[73] Dunmanifestin

Toto je prv vskyt mena 'Dunmanifestin' pre domov Bohov na vrchole Cori Celesti. Je pouit viackrt v rznych knihch Zemeplochy.

Toto nie je jedin odkaz na mnoho britskch miestnych mien, ktor zanaj na 'Dun' (galske slovo s vznamom hrad alebo pevnos, teda mesto), ale tie odkaz na predpokladan tradin meno pre oddychov bungalov vojakov na predmest. Ked udia (zvyajne burozna stredn trieda) id do penzie na predmestie, nazvaju (vraj) svoje domy 'peknmi' vtipnmi menami. Pretoe asocicia Dun/Done (hotovo) je dobr znma, jedno z bench mien (hoci sa d diskutova, i vbec niekto niekedy niekde videl dom s takm menom) je 'Dunroamin' - t.j. 'done roaming' - teda vlastnk domu skonil 'cestovanie po svete' a usadil sa k ivotu s Daily Mail, golfom a kvovmi rnami. Z toho dostaneme, e dom dchodcov pre bohov so slabm vkusom by sa mohol volat 'Dunmanifestin'.

Dopisovate mi povedal, e 'Dun' je tie star anglick slovo pre kopec.

[74] ... Zefr - bh vnku.

Zefr bol v skutonosti grcky boh slabch zpadnch vetrov. Sboj bohov vo 'Vysln osmi' silne pripomna scny z Godshomu v Leiberovej srii 'Mee'.

[76] Vysln Osmi

Podobne ako prv kapitola Barvy kouzel pripomna sriu 'Mee' Fritza Leibera, tak aj tto kapitola me by povaovan za ahk pardiu na prce autora hororov H.P. Lovecrafta, ktor napsal mnoho prbehov vo vesmre, kde ije nevslovn Zlo, a kde antick bohovia (s nevyslovitenymi menami) hrvaj hry so ivotami smrtenkov.

[89] ... kruh zaal otet proti smru hodinovch ruiek.

Tento cel odsek je priamy analg s prcou benho elektrickho genertora, ke si za Zkladn magick silu dosadme elektromagnetizmus, ktor vetci poznme a milujeme z lekci na strednej kole.

[95] Podlaha byla zdobena mozaikou z osmihrannch dladic.

Je fyzicky nemon konvexnmi osemuholnkmi (o je to, o si predstavujeme pod slovom osemuholnk) pokry rovinu. Iba ak, samozrejme, nebude samotn priestor divne zdeformovan (jedna zo znaiek mtov Cthulhu). Jednako je mon pokry rovinu nekonvexnmi osemuholnkmi (a Terry nikde nepovedal, e m na mysli konvexn osemuholnky). Dkaz je ponechan ako cvienie pre itatea (neznam obrzky ASCII).

[98] ... likvidac grimor...

Myslm, e mlokto si nevimol, e tento odsek ukazuje dve hlavn metdy likvidcie jadrovho odpadu: odklada kontajnery do hlbokch sonch ban a hdzanie kontajnerov do priepasti v znach zlomu. Z tchto metd bolo o druhej zatia len teoretizovan a metda nebola skutone pouit.

[110] No a to jsem taky jednou strvil pr set let na dn jezera.

Odkaz na me Excalibur z legendy o krovi Artuovi. Dal odkaz na tto legendu je na s.123: 'Mohla by to bt kovadlina'.

Niektor udia tie pripomnaj ierny me Nosi brok zo sgy Michaela Moorcocka o Elricovi.

[110] 'Ze veho nejvc bych si pl bt radlic. Nevm sce pesn, co to je, ale zn mi to jako vc, kter m nco do sebe, tak njak smyslupln.'[/b]

Mee a radlice s vdy spojen s prslovm pochdzajcim zo slvnej frzy Biblie (Izaj,2:4): '... a t prekovaj svoje mee na radlice a svoje kopije na vinrske noe. Nrod nepozdvihne mec proti nrodu, nebud sa u cvii v boji'.

[113] VZDY J T NAKONEC DOSTANU, KMO, ekl Smr...

Smr tu hovor o Mrakoplaovi, take pouitie nejakho inho mena je mtce. Terry objasuje: "Cully sa ete pouva v astiach UK ako mierne negatvny termn s vznamom 'ty bastard', 'chlape', 'ty tam' apod. Je dos star, ale, nakoniec, Smr je historick osoba."

'Slovnk frz a rozprvok' od Ebenezera Cobhama Brewera (referenn kniha v 19. storo; pozri tie odsek 'Slov majstra' v kap. 5) objasuje 'cully' ako skrtenie z 'cullion', "opovrhnutia hodn kreatra" (z talian. coglione). Taliansky dopisovate ma neskr informoval, e "coglione" je skutone populrny termn pre varlat, ktor je asto pouit na oznaenie hlpej a stupdnej osoby. Poda Oxfordskho slovnka anglitiny, 'cully' me by tie cignske slovo.

[114] Vben Wyrmu

Cel tto kapitola paroduje Pernovsk romny (sria sf/fantasy) od Anny McCaffreyovej. Hrdinka prvej knihy 'Dragonflight' sa vol Lessa, a vkrink v mench drach jazdcov odpoved pouitiu apostrofov v mench McCaffreyovej.

[119] Draci okamit vyctili Liessinu ptomnost.

Tento odsek v kurzve (pokraovan neskr Devtym paprskom) je zase odkaz na Pern (pozri anotciu [114]), v tomto prpade spsob, akm McCaffreyov popisuje mentlnu komunikciu drakov.

[120] "Ale vzdy v, jak to obyejn s tmi arodji bva. Za plhodinu by si jeden dal dalho."

Kli 'za pol hodiny' sa bene pouva pri rozprvan o nskych jedlch.

[125] ... a zdlo se, e si zbra sama pro sebe neco pobrukuje.

Hoci spievajce mee s bene povaovan v mtoch a folklre za neist, my vieme, e Terry pozn mnoho starch potaovych hier, take popis Kringu me by odkaz na prototypov dobrodrun hru ADVENT (neskorie verzie s tie znme ako 'Adventure' alebo 'Colossal Cave'). V tejto hre existuje miestnos, kde je me zapichnut do kovadliny. al riadok popisu miestnosti je: "Me si sm pre seba spieva."

[135] ... byl doslova hypnotizovn obrzky tch zuivch oblud v 'Oktarnov knize pohdek.'

Odkaz na rozprvkov kniky nho sveta: Modr, Hned, Fialov, Zelen at, vydvan Andrewom Langom.

[160] V t chvli kolem proletl Liessin drak a Hrun mu tee dopadl na krk. Liessa se nad nm sklonila a polbila ho.

Podivn chyba, pretoe vo zvyku prbehu sa dieva vol Liessa. Terry hovor, e preklep (ktor sa objavil v originlnom tvrdom vydan Colina Smytha aj v prvom vydani paperbacku Corgi, ale mono ho njs a v 5. vydan paperbackov Signet v USA) musel by zaveden niekde poas procesu prpravy vydania: v jeho pvodnom rukopise je to sprvne. (esk preklad je OK).

Aj tak t zmena mena vyzer na mieste, pretoe samotn Anna McCaffreyov mala tendenciu zrazu meni meno postavy alebo jej vlastnosti (T'ron sa stal T'ton at.). Aspo jeden z mojich dopisovateov si mysl, e Terry zmenil meno Liessy zmerne ako explicitn pardiu.

[161] Vylehl oslepujc blesk.

Po niku Mrakoplaa a Dvoukvtka z Wyrmbergu tto letia jednu chvu na drakovi a druh na modernom prdovom lietadle. Zrejme boli, vimnite si, preloen do inho lietadla (poslednch pr odstavcov v tomto odseku podporuje teoriu, e Terry zamal tento dos implicitn art). Vimnite si tie mocn cestovn runu TWA (s.165), ktor sa objavila na zavazadle: Trans *World* Airlines (teda medzi svetmi).

[163] Zweiblumen

Skoro doslovn nemeck preklad slova 'Dvoukvtek' (v skutonosti 'Dvoukvtky', take lep preklad by mal by v jednotnom sle: Zweiblume).

'Rjinswand' (Marko Plascio) jednako je len nieo, o malo *znie* cudzokrajne - nie je to slovo jazyka znmeho itateom alt.fan.pratchett.

[164] ... odbornk na atypick okysliovac reakce nkterch atomovch reaktor.

'Atypick okysliovacie reakcie' je dobre znmy prklad doubletalku. V podstate nm tu Terry hovor, e Marco Plascio je expert na nekontrolovan ohe v jadrovch reaktoroch. A vetci vieme, ak bolo zamestnanie Terryho predtm, ako sa stal Znmym Autorom...

[166] "Ale jsem Zlatook stbroruk Daktylos!"

V zbastardenej grtine 'Dactylos' znamena 'prsty'. Pozri anotciu [168] v 'Malch bohoch' (tam je Didaktylos).

Osud Dactylosa zdieali aj remeselnci v naom svete. V r.1555 Ivan Hrozn nariadil stavbu chrmu sv. Vasia v Moskve. Vsledok prce dvoch architektov Postnika a Barmu ho tak poteil, e ich oslepil, aby nemohli vytvori nieo ete krajie.

[169] ... neuviteln vyschl pout znm jako Velk Nef.

Neff je meno vrobcu kachie, a 'nef' je samozrejme 'fen' (nieo neuveritene mokr) naopak.

[174] N kapitn se u kdysi dvno rozhodl, e zsk nesmrtelnost jednodue tm, e neume.

Pravdepodobne najznmejia verzia je od Woody Allena, ktor povedal: "Nechcem zska nesmrtenos svojou prcou. Chcem ju zska tm, e nezomriem."

[175] Jmenuje se Tethis a tvrd, e je mosk sket.

V grckej mytolgii Tethys alebo Thetis bola personifikcia enskej plodnosti mora. Bola dcrou Urna a Gaie a najmladia ena Titan (Titanidy). Neskr si vzala svojho brata Oceanusa, a spolu mali viac ako 3000 det, menovite vetky rieky sveta.

Vimnite si, e to je jediny pripad, ke Terry poru svoje vlastn nepsan pravidlo, e trollovia musia ma 'minerlne' men. Mono je to preto, e teraz pozerme na tie najstarie knihy z nadhadu: jedin kamenn troll, ktor sa doteraz objavil, vydral tri odstavce a nemal ancu sa predstavi.

Ale aj keby nepsan pravidlo u bolo v tomto bode zapsane v Terryho hlave, je logick, e to neplat pre Tethisa, ktor nie je, nakoniec, ani kamenn troll, ani pvodn bytos Zemeplochy.

[179] "Ghlen Livid," prohlsil nakonec.

Glenlivet je dobre znma ktska whisky prvho sladu. Je troku (viac) drahia ako Johnny Walker.

[183] Vyprvl jim o svm svt, kter se jmenoval Bathys...

'Bathys' je grcky 'hlboina', napr. batyskaf je hlbokovodn ponorka.

[183] ... nejvt drak, jakho si dovedete pedstavit, byl zsti pokryt snehem a ledovci a v tlam si drel vlastn ocas.

Tethis popisuje planetu, navrhnut poda svetonzoru, ktor je aspo tak star a rozren ako samotn mylienka Zemeplochy.

Sneh a adovce jednako ukazuj priamo na nrsku mytolgiu, kde midgardsk had Jormungand obta svet popisovanm spsobom.

[187] "Ten tal byl stvoen na zklad Fresnelova asnho koncentrtoru," zaal Mrakopla s vrazem odbornka.

Je to stereotyp, e vo fantasy (napr. prbehy Jacka Vanceho o 'Umierajcej Zemi') a v hrch na hrdinov (napr. 'Advanced Dungeons & Dragons') s kzla asto pomenovan poda svojho 'tvorcu', napr. 'Bigbyho Drtiace Ruky'. A skutone, v naom vesmre Augustin Fresnel bol v 19. storo vynlezca Fresnelovch ooviek, asto pouvanch v sklenkoch na koncentrovanie svetelnho la. Fresnelove oovky sa skladaj z koncentrickch prstencovch segmentov; ich hlavn vhoda je v tom, e nie s tak hrub ako by boli normlne oovky. Disk, ktor spomna Mrakopla, je priesvitn oovka s priemerom 20 stp (6 metrov).

[209] A u si ty obleky na sebe vezme kdokoliv, pochopil Mrakopla, pot s tm, e neohroenou nohou vstoup do mst, kam... jet nikdy dna neohroen noha nevkroila.

Znmy sprievodn hlas v vode televzneho serilu 'Star Trek':

"Vesmr... konen hranica. Toto s cesty vesmrnej lode Enterprise. Jej prona misia: preskma podivn nov svety, hada nov ivot a nov civilizcie - neohrozene vstpi, kde iadny mu predtm nevstpil."

(V novch politicky korektnch astiach Star Treku to u znelo: 'kde nikto predtm nevstpil.')

[210] "? Tyo yur tl ho sooten gtrunen?"

Ludia boli zvedav, i to sn nie je skuton veta v nejakom kandinvskom jazyku (pouite pismena s z dnsko/nrskej abecedy), ale nie je.

Terry hovor: "Ide o to, e krullianina nie je vdtina - je to len *jazyk, ktor zneje cudzo*. Podobne dfam, e ke bud prekladan 'arodejky na cestch', prekladate pri preklade gotickho esperanta Babiky Oggovej pouije zdrav rozum."
Nvrat nahoru
Mgor
len Klubu Terryho Pratchetta

Zaloen: 3.3.2009
Pspvky: 2769
Bydlit: Prgl, Okurkystadt

PspvekZaslal: ter 19. duben 2011 20:18     Pedmt: Citovat

Toto nieje itre!

Toto je citrna (msto pro citace) vytvoen speciln pro tebe a podobn grafomany, abys (abyste) nezapleveloval(i) jin vlkna.
Nvrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprvu Odeslat e-mail
Jenik

PspvekZaslal: ter 19. duben 2011 20:20     Pedmt: Citovat

Len pokrauj. Vetko bude zaznamenan.
Nvrat nahoru
TheMole

Zaloen: 20.3.2007
Pspvky: 8513

PspvekZaslal: ter 19. duben 2011 20:22     Pedmt: Citovat

Mgor napsal:
Toto nieje itre!

Toto je citrna (msto pro citace) vytvoen speciln pro tebe a podobn grafomany, abys (abyste) nezapleveloval(i) jin vlkna.

A ted si predstavte, kdyby na tomto foru nefungovala diakritika a nazvy vlaken by se musely psat bez carek a hacku. Wink
Nvrat nahoru
TheMole

PspvekZaslal: ter 19. duben 2011 20:41     Pedmt: Re: 1. Barva kouzel Citovat

Jenik napsal:

[160] V t chvli kolem proletl Liessin drak a Hrun mu tee dopadl na krk. Liessa se nad nm sklonila a polbila ho.

Podivn chyba, pretoe vo zvyku prbehu sa dieva vol Liessa. Terry hovor, e preklep (ktor sa objavil v originlnom tvrdom vydan Colina Smytha aj v prvom vydani paperbacku Corgi, ale mono ho njs a v 5. vydan paperbackov Signet v USA) musel by zaveden niekde poas procesu prpravy vydania: v jeho pvodnom rukopise je to sprvne. (esk preklad je OK).

Aj tak t zmena mena vyzer na mieste, pretoe samotn Anna McCaffreyov mala tendenciu zrazu meni meno postavy alebo jej vlastnosti (T'ron sa stal T'ton at.). Aspo jeden z mojich dopisovateov si mysl, e Terry zmenil meno Liessy zmerne ako explicitn pardiu.

No pozor, v tomhle pepisu ta citace nedv smysl... L-Space poukazuje na to, e v originle bv na tchto dvou mstech Lianna
Nvrat nahoru
Jenik

PspvekZaslal: ter 19. duben 2011 20:43     Pedmt: Citovat

Jenik napsal:

Fantastino-137:
Mu mu ct, aby byl zticha, nabdl se Mrakopla.
A bude vn ticha?
Ne, myslm, e nebude.
Tak ho nech vanit, kvl Cohen hlavou.
Nvrat nahoru
TheMole

PspvekZaslal: ter 19. duben 2011 20:44     Pedmt: Re: 1. Barva kouzel Citovat

Jenik napsal:

[175] Jmenuje se Tethis a tvrd, e je mosk sket.

V grckej mytolgii Tethys alebo Thetis bola personifikcia enskej plodnosti mora. Bola dcrou Urna a Gaie a najmladia ena Titan (Titanidy). Neskr si vzala svojho brata Oceanusa, a spolu mali viac ako 3000 det, menovite vetky rieky sveta.

Vimnite si, e to je jediny pripad, ke Terry poru svoje vlastn nepsan pravidlo, e trollovia musia ma 'minerlne' men. Mono je to preto, e teraz pozerme na tie najstarie knihy z nadhadu: jedin kamenn troll, ktor sa doteraz objavil, vydral tri odstavce a nemal ancu sa predstavi.

Ale aj keby nepsan pravidlo u bolo v tomto bode zapsane v Terryho hlave, je logick, e to neplat pre Tethisa, ktor nie je, nakoniec, ani kamenn troll, ani pvodn bytos Zemeplochy.

Ve dvouknize a ve dvojjazynm vydn jsem u zmnil vechny vskyty u Tethise na troll. V prvnch knihch holt byla jet neujasnn pekladov terminologie nkterch ras - troll, elf, goblin, gnome, apod.
Nvrat nahoru
zuna

Zaloen: 13.1.2007
Pspvky: 75
Bydlit: doma

PspvekZaslal: ter 19. duben 2011 20:46     Pedmt: Citovat

TheMole napsal:
Mgor napsal:
Toto nieje itre!

A ted si predstavte, kdyby na tomto foru nefungovala diakritika a nazvy vlaken by se musely psat bez carek a hacku. Wink

Veru, veru ... ja reku to je od "city"... Citcie mi ani len nenapadli Laughing
Nvrat nahoru
Jenik

PspvekZaslal: ter 19. duben 2011 20:47     Pedmt: Re: 1. Barva kouzel Citovat

TheMole napsal:
Jenik napsal:

No pozor, v tomhle pepisu ta citace nedv smysl... L-Space poukazuje na to, e v originle bv na tchto dvou mstech Lianna

(esk preklad je OK).
Nvrat nahoru
Mgor

Zaloen: 3.3.2009
Pspvky: 2769
Bydlit: Prgl, Okurkystadt

PspvekZaslal: ter 19. duben 2011 20:48     Pedmt: Citovat

Jenik napsal:
Jenik napsal:

Fantastino-137:
Mu mu ct, aby byl zticha, nabdl se Mrakopla.
A bude vn ticha?
Ne, myslm, e nebude.
Tak ho nech vanit, kvl Cohen hlavou.

Tak si va. Ale tady.
Nvrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprvu Odeslat e-mail
Jenik

PspvekZaslal: ter 19. duben 2011 20:52     Pedmt: Citovat

Banda jedna, takto si vy predstavujete ticho v itrni? Twisted Evil
Nvrat nahoru
TheMole

PspvekZaslal: ter 19. duben 2011 20:52     Pedmt: Re: 1. Barva kouzel Citovat

Jenik napsal:

[5] Oi... upr neochvjn k Osudu.

Tento riadok je zaujmav nielen preto, e predpoved 'Lehk fantastino' (ako vlastne cel prolg), ale tie preto, e je to jedinykrt, ke sa rozprva prizn k pohlaviu A'Tuin bez vhrad (ako naprklad na prvej strane 'Lehkho fantastina'). Vimnite si vek psmeno H, ktor Smr pouva v tejto knihe a v nasledovnch ho strat. (?)

za prv - v tto vt se ponkud ztrc, e v originle BK je o ATuin hovoeno za pouit maskulina s velkm psmenem - tj. He, Him, His. Nejsem si jist (esk peklad mm v jinm pokoji svho palce), nakolik se Kantrek tto zvltnstky dr pi pekladu, a zda pouv Ona, Ji, Jej (s velkm i malm)

za druh - smysl vty o Smrovi je trochu jin; v originle Barvy kouzel je (narozdl od pozdjch knih) ve vtch o Smrovi pouvno velk H, tj. ve slovech He, Him, His - tedy Smr sm velk H nepouv Smile
Nvrat nahoru
TheMole

PspvekZaslal: ter 19. duben 2011 20:54     Pedmt: Citovat

Jenik napsal:
Banda jedna, takto si vy predstavujete ticho v itrni? Twisted Evil

No a co? Vysko na ns snad njak tlust zrzav zableen opice a zacpe nm sta slupkou od bannu? Smile
Nvrat nahoru
Zobrazit pspvky z pedchozch:   
Pidat nov tma   Toto tma je zamknuto, nemete zde pidvat odpovdi ani upravovat sv pspvky!    Obsah fra U Prokopnutho bubnu -> Archiv kategorie Dlo Terryho Pratchetta asy uvdny v GMT + 2 hodiny
Jdi na strnku 1, 2  Dal
Strana 1 z 2

Pejdi na:  
Nemete odeslat nov tma do tohoto fra.
Nemete odpovdat na tmata v tomto fru.
Nemete upravovat sv pspvky v tomto fru.
Nemete mazat sv pspvky v tomto fru.
Nemete hlasovat v tomto fru.