Obsah fóra U Prokopnutého bubnu U Prokopnutého bubnu
Vaše oblíbená hospoda nyní již i na hexnetu!

FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   RegistraceRegistrace 
 ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Magický prazdroj
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další

Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra U Prokopnutého bubnu -> Knihy
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Jenik

PříspěvekZaslal: úterý 14. listopad 2017 20:53     Předmět: Citovat

Steven Weinberg je vedec, a to je jeho pohľad na svet.

Ako to chápem ja:

Zdá se mi, že jsme v situaci hereckého souboru (ľudstvo),
který náhodou našel cestu do velkého divadla (svet, vesmír, ves mir).
Venku jsou tmavé a opuštěné ulice města (kozmos, vonkajší vesmír),
ale v divadle svítí světla, vzduch je teplý a zdi jsou nádherně vyzdobeny (naša Zem).
Herci však nenajdou žádný scénář (lebo scenár neexistuje a neexistuje ani autor, ani režisér),
a tak začnou improvizovat (žiť):
kousek psychologického dramatu, něco poezie, cokoli je napadne (všetko, čo robíme v živote).
Někteří se dokonce snaží vysvětlit mechanizmus jeviště (vedci a veda).
Herci nezapomněli, že se jen snaží zabavit sami sebe a že se budou muset vrátit do venkovní temnoty (uvedomujeme si konečnosť života a koniec života),
ale dokud jsou na scéně (dokiaľ žijú),
snaží se hrát co nejlépe (čo je asi nejlepšia odpoveď na zmysel života).
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Jenik

PříspěvekZaslal: úterý 14. listopad 2017 23:44     Předmět: Citovat

korloid napsal:
proč myslíš, že je tolik v kurzu sex?

Prečo máme radi sex?
Pretože sme potomkami ľudí, ktorí mali radi sex (t.j. máme ich gény).
Ak by naši predkovia nemali radi sex, asi by sme sa nenarodili.
korloid

PříspěvekZaslal: středa 15. listopad 2017 7:34     Předmět: Citovat

Jenik napsal:
Steven Weinberg je vedec, a to je jeho pohľad na svet.

Ako to chápem ja:

Zdá se mi, že jsme v situaci hereckého souboru (ľudstvo),
který náhodou našel cestu do velkého divadla (svet, vesmír, ves mir).
ale v divadle svítí světla, vzduch je teplý a zdi jsou nádherně vyzdobeny (naša Zem).
Herci však nenajdou žádný scénář (lebo scenár neexistuje a neexistuje ani autor, ani režisér),
kousek psychologického dramatu, něco poezie, cokoli je napadne (všetko, čo robíme v živote).
Někteří se dokonce snaží vysvětlit mechanizmus jeviště (vedci a veda).
Herci nezapomněli, že se jen snaží zabavit sami sebe a že se budou muset vrátit do venkovní temnoty (uvedomujeme si konečnosť života a koniec života),

Škoda, že pan Weinberg neumí česky, toho bych si poslechla - ateista a supravodivost, to by mohla být zajímavá přednáška.

Jistě, tohle je taky možné a roztomilé vysvětlení, Jeníku. Made in PRC neboli made in China. Věta o tom, že herci nenajdou scénář, je ateistické upozornění na to, že žádný Bůh, který by jim diktoval, co mají dělat, není.
Ještě se vrátím k hrajícím režisérům: Jak říkáš hercům, kteří mají větší vliv než ostatní a tím pádem tvoří hru i jiným, alias zaměstnanci jsou ochotni uskutečňovat vizi majitele firmy, voliči volí politiky, kteří jim určují např. to, že je nechají zabít jako vojáky? Těm říkáš herci s velkým vlivem? Já jim říkám hrající režiséři. Nebo podle Tebe neexistuje žádný rozdíl mezi rolemi tj.například role vraha je stejně dobrá jako role oběti, nebo role potraceného dítěte je stejně úžasná jako role matky? Role oběti nájemného vraha jako člověka, který vrahovi zaplatil?
O scénáři a autorech by se dalo polemizovat:
Scénář: podle mne není stejné, že když existuje nekonečně mnoho variant, tak vlastně neexistuje žádná - i když z lidského pohledu to tak vypadat může.
Autor: pokud přistoupí na variantu, že herci tvoří hru, musí uznat, že herci jsou tudíž autoři dění, takže jeden autor není, ale je vícero autorů. Tady se znova dostáváme k ateistickému pohledu na věc a odpovědnosti za svoje činy = není žádný jeden bůh, který by nás korigoval - to je jen lidská touha po spravedlnosti = zrovinka pan Pratchett se svou větičkou: On Ti někdy někdo slíbil, že život bude spravedlivej?, je vzorem prozření. Také by se dalo napsat, že my všichni jsme bohové a dnes a denně přetváříme realitu, tvoříme nové životy, máme moc zničit celou planetu.
korloid

PříspěvekZaslal: středa 15. listopad 2017 7:44     Předmět: Citovat

Jenik napsal:
korloid napsal:
proč myslíš, že je tolik v kurzu sex?

Prečo máme radi sex?
Pretože sme potomkami ľudí, ktorí mali radi sex (t.j. máme ich gény).
Ak by naši predkovia nemali radi sex, asi by sme sa nenarodili.

Neměli bychom lidská těla, měli bychom nějaká jiná.
Proč máme sex, i když se nechceme zrovna množit? Máme ho rádi není odpověď = feťák má taky rád svou drogu, i když mu posléze závislost neumožňuje smyslupný a odpovědný život. Naopak impotenti či asexuálové žijí bez sexu, i když také mají geny, o kterých hovoříš.
Zbytek odpoledne, musím do práce, baví mě být zaměstnancem. Very Happy
Jenik

PříspěvekZaslal: středa 15. listopad 2017 8:11     Předmět: Citovat

Neměli bychom lidská těla, měli bychom nějaká jiná.
Ak nemám ľudské telo, tak nie som človek.

Proč máme sex, i když se nechceme zrovna množit?
Máme ho rádi není odpověď = feťák má taky rád svou drogu,

Máme ho radi, lebo to je v našich génoch.

Naopak impotenti či asexuálové žijí bez sexu, i když také mají geny, o kterých hovoříš.
Aj oni to majú v génoch, ale ich potomkovia to nebudú mať v génoch, lebo nebudú žiadni potomkovia.
A v ďalšej generácii sa to zopakuje - znovu prežijú len tí, ktorí to majú v génoch.

Pár poznámok k predošlému príspevku:

1. Weinberg nemá so supravodivosťou nič spoločné.

2. O scenári, autoroch a režisérovi je zbytočné polemizovať.
Vo vedeckom pohľade Weinberga nič také nie je.
Opakujem: nie je scenár, nie je autor, nie je režisér. Sú len herci v divadle.

3. A k tej analógii (podobenstvu) o hercoch a divadle:
Každá analógia (model) má svoje hranice.
Ak tie hranice prekročíme, môžme dostať komické výsledky.
Jenik

PříspěvekZaslal: středa 15. listopad 2017 8:13     Předmět: Citovat

311:
Oktarínové světlo ještě zesílilo a po okrajích začalo černat. Nebyla to ta čerň, která je opakem světla, byla to zrnitá, sypká čerň, která se ukrývá za oslňující září a v žádné slušné skutečnosti nemá co dělat. Bzučela.

Aký je rozdiel medzi slušnou a neslušnou skutočnosťou?
Ja si to predstavujem ako rozdiel medzi scifi a fantasy.

Fantasy je umělecký žánr, používaný především v literatuře a filmu, ale i ve výtvarném umění, založený především na užití magie či jiných nadpřirozených prvků (bájné bytosti, bohové (obzvláště z antických dob), často s vzezřením a chováním netypickým pro lidi).
V scifi nie je mágia povolená.

Napr. Magický prazdroj používa mágiu, takže je to fantasy.
Môže tu byť aj neslušná skutočnosť, napr. sypké čierne svetlo.
V scifi je povolená len slušná skutočnosť.
Samozrejme ani jedno ani druhé nie je skutočná (naša) skutočnosť.

Kniha Ani sami bohové je niekde na pomedzí medzi scifi a fantasy.
Takže je tam slušná i neslušná skutečnost.

Kniha je rozdělena do 3 částí:
I. Proti hlouposti...
II. ...ani sami bohové...
III. ...nic nezmohou?
korloid

PříspěvekZaslal: středa 15. listopad 2017 17:44     Předmět: Citovat

Jenik napsal:
Weinberg nemá so supravodivosťou nič spoločné.

V tom prokliku, cos napsal minule je napsáno, že pan Weinberg svědčil před Kongresem pro podporu gigantického supravodivého urychlovače (SSC v Texasu). Proč by obhajoval věc, o které by neměl ani ánung? Podle mne minimálně tušil, o čem supravodivost je.

A jinak: v tom jeho citátu není nikde o člověku ani zmínka = proč si myslíš, že je ten citát pouze a jen o člověku potažmo o lidech? Kde máš zvířata, kytky a vůbec všechno ostatní? Jen proto, že jsou zticha a většina lidí neumí telepatii, bys jim chtěl upřít inteligenci i vůli? I Ty jeden Jeníku!
korloid

PříspěvekZaslal: středa 15. listopad 2017 17:58     Předmět: Citovat

Děkuji za vysvětlení pohledu na sci-fi a fantasy.
Připadá mi, že tohle škatulkování je na úrovni dohadů, co je vlastně láska, a co už je sex, a jaké způsoby sexu jsou slušné a jaké neslušné.
A obojí (literární i láskové) škatulkování jde zcela mimo mě. Asi, jak jsem dle Číňanů Kůň, tak mi vadí klapky na oči. Proč bych se měla omezovat nějakou škatulkou? Prostě použiji způsob, který je pro danou situaci nejvhodnější. Mám se ráda, a tak si to mohu dovolit.
korloid

PříspěvekZaslal: středa 15. listopad 2017 18:22     Předmět: Citovat

korloid napsal:
To je výhoda těch střípků vědomí, že mohou cestovat po lidech jako my po domech tj.mohou vlézt na návštěvu i do bytu, kde jinak nebydlí.

Tady musím opravit sebe samu: Ty střípky vědomí necestují pouze po lidech, ale mohou navštívit jakoukoli část naší reality tj.můžete cítit duši někoho jiného, koho dobře znáte (žijící) nebo jste znali (zemřelí), ze všech možných předmětů neživých i živých včetně člověka. Nevím, jak to popsat lépe, protože to je jedna z nepřenosných zkušeností, to se prostě musí zažít. Slunce, Měsíc, strom, chodník, stébla trávy, lidi kolem, dokonce se dá cítit i když je objektem návštěvy sám dotyčný jedinec.
Jenik

PříspěvekZaslal: středa 15. listopad 2017 18:33     Předmět: Citovat

V tom prokliku, cos napsal minule je napsáno, že pan Weinberg svědčil před Kongresem pro podporu gigantického supravodivého urychlovače (SSC v Texasu). Proč by obhajoval věc, o které by neměl ani ánung? Podle mne minimálně tušil, o čem supravodivost je.

Ale jo, svedčil pred Kongresom. Časticoví fyzici (aj Weinberg) potrebovali silný urýchľovač (ešte pred európskym LHC).
Isteže mal ánunk o supravodivosti, ale jeho hlavná práca je časticová fyzika.
To dohadovanie s Kongresom je len politika. Nakoniec to skončilo na peniazoch.

A jinak: v tom jeho citátu není nikde o člověku ani zmínka = proč si myslíš, že je ten citát pouze a jen o člověku potažmo o lidech? Kde máš zvířata, kytky a vůbec všechno ostatní? Jen proto, že jsou zticha a většina lidí neumí telepatii, bys jim chtěl upřít inteligenci i vůli? I Ty jeden Jeníku!

No myslieť si môžem, že je to o kytkách a zvieratách, ale nebude to pasovať.

Děkuji za vysvětlení pohledu na sci-fi a fantasy.
Připadá mi, že tohle škatulkování je na úrovni dohadů, co je vlastně láska, a co už je sex, a jaké způsoby sexu jsou slušné a jaké neslušné.
A obojí (literární i láskové) škatulkování jde zcela mimo mě.

To nie je škatuľkovanie, to je definícia, na ktorej sa zhodli Wikipediáni.
Ja s tou definíciou súhlasím.
Ak s tou definíciou nesúhlasíš, sú k Wikipédii alternatívne encyklopédie.

A čo sa týka tých alternatív (alternatívna veda, postmoderna atď), tak sú to len to, čo hovoria: alternatívy.
Ešte by som snáď uznal alternatívnu kultúru (v zmysle umenia), ale alternatívna veda je blábol.
Knihomol to volá desivý blábol.

Poznáš to ľahko: ak to odporuje tomu, čo ťa učili v škole, ide o nejaký nezmysel.
Jenik

PříspěvekZaslal: středa 15. listopad 2017 19:18     Předmět: Citovat

korloid napsal:
Tady musím opravit sebe samu: Ty střípky vědomí necestují pouze po lidech, ale mohou navštívit jakoukoli část naší reality tj.můžete cítit duši někoho jiného, koho dobře znáte (žijící) nebo jste znali (zemřelí), ze všech možných předmětů neživých i živých včetně člověka. Nevím, jak to popsat lépe, protože to je jedna z nepřenosných zkušeností, to se prostě musí zažít. Slunce, Měsíc, strom, chodník, stébla trávy, lidi kolem, dokonce se dá cítit i když je objektem návštěvy sám dotyčný jedinec.

Toto ťa učili v škole?

Richard Feynman: Prvý princíp je, že nesmiete klamať sám sebe - a vy ste práve tá osoba, ktorú je najľahšie oklamať.

Prvé (a jediné) prikázanie ateistu: Nebuď kretén.
korloid

PříspěvekZaslal: čtvrtek 16. listopad 2017 7:02     Předmět: Citovat

Jenik napsal:
Toto ťa učili v škole?

Ne. Ve škole nás učili, že všechno je jen a jen o energiích. A taky, že energie je nezničitelná, že je možno ji pouze přeměnit. To je ateistické uznání nesmrtelné duše, pěkně prosím, Jeníku.

IQ 2 body není kretenismus, anýbrž idiocie. Vadí idiotům, že jsou idioti? Ó nikoli, dva body nikomu neumožňují uvědomovat si takzvanou normalitu ostatních a jejich odsuzování dotyčného.

Je snadné mi oklamat? Asi ano, nevím = když prokouknu, že mi chce někdo ošulit, tak buď na ten klam vědomě přistoupím nebo ho odmítnu; a když to neprokouknu, jsem oklamána s tím, že pokud nepřijdu na to, že jsem šizena, jsem spokojena, páč co oči nevidí, to srdce nebolí, že ano.
korloid

PříspěvekZaslal: čtvrtek 16. listopad 2017 7:32     Předmět: Citovat

Alternativní pohled na citát pana Weinberga, dovolila jsem si poupravit Tvé hodnocení, Jeníku:

Zdá se mi, že jsme v situaci hereckého souboru (organický život),
který náhodou našel cestu do velkého divadla (Země - anorganický život blízko Slunce tj. s dostatkem energie).
ale v divadle svítí světla, vzduch je teplý a zdi jsou nádherně vyzdobeny (hlavně na Antarktidě, že ano, i když polární záře by se jako výzdoba stěn vzít dala).
Herci však nenajdou žádný scénář (bůh neexistuje, takže žádné přikázání),
Někteří se dokonce snaží vysvětlit mechanizmus jeviště (lidé).
Jenik

PříspěvekZaslal: čtvrtek 16. listopad 2017 8:16     Předmět: Citovat

Takže keď fyzik hovorí o energii a teológ o duši, tak hovoria o tom istom?

A k tej tvojej interpretácii:
Má organický život vedomie?
Uvedomuje si konečnosť života?
A čo to je neorganický život?
TheMole
Člen Klubu Terryho Pratchetta

PříspěvekZaslal: čtvrtek 16. listopad 2017 12:15     Předmět: Citovat

There is no death, there is only the Force.
 There is no emotion, there is peace.
There is no ignorance, there is knowledge.
There is no passion, there is serenity.
There is no chaos, there is harmony.
There is no death, there is the Force.
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra U Prokopnutého bubnu -> Knihy Časy uváděny v GMT + 2 hodiny
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
Strana 2 z 3

Přejdi na:  
Můžete přidat nové téma do tohoto fóra.
Můžete odpovídat na témata v tomto fóru.