Obsah fóra U Prokopnutého bubnu U Prokopnutého bubnu
Vaše oblíbená hospoda nyní již i na hexnetu!

FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   RegistraceRegistrace 
 ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

RECENZE DIVADELNÍ HRY STRÁŽE! STRÁŽE! DAD V PŘÍBRAMI

Přidat nové téma   Toto téma je zamknuto, nemůžete zde přidávat odpovědi ani upravovat své příspěvky!    Obsah fóra U Prokopnutého bubnu -> Divadlo
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  

Pokud jste už příbramskou inscenaci Stráže! Stráže! viděli, jak se Vám líbila?
Moc!
0%
 0%  [ 0 ]
Docela dobře jsem se bavil(a)
25%
 25%  [ 2 ]
Představoval(a) jsem si to lepší
75%
 75%  [ 6 ]
Hrůza!
0%
 0%  [ 0 ]
Celkem hlasů : 8

Autor Zpráva
Errolfar

PříspěvekZaslal: čtvrtek 23. červen 2011 1:16     Předmět: RECENZE DIVADELNÍ HRY STRÁŽE! STRÁŽE! DAD V PŘÍBRAMI Citovat

Lady Berankinová, Lord Vetinari a Poznámka dostali v recenzi Petra "Hadati" Čápa docela na frak. Nejsem s to polemizovat s jeho názory na ortodoxní "správnost" kostýmů či fyziognomickou podobu herců s literárními předlohami. Dlužno ale zdůraznit, že příbramské divadlo nerealizuje vlastní adaptaci Stráží, ale klasickou adaptaci Stephena Briggse. To je samostatné autorské dílo a jako takového se jej divadlo musí držet - a v Příbrami se jej drží velmi věrně. Nedá se tedy dost dobře kritizovat, jak se hercům podařilo či nepodařilo ztvárnit Pratchetta, ale jak se jim podařilo ztvárnit Briggse. Jak se režijně postavit k Poznámce, na to se názory jistě mohou lišit, ale těžko ji vypustit, patří-li jednoznačně do Briggsova scénáře. Předepisuje-li scénář Elániovi a Lady B. téměř zajíkavý milostný dialog, nevím, nakolik věrohodně by vyzněl v "gumácích a kožených pracovních šatech", jak po nich volá P. Čáp.

Pro znalce literární předlohy s bujnou vlastní fantazií není nikdy lehké přijmout audiovizuální představu někoho jiného. Filmový nebo divadelní Saturnin může být širokou diváckou veřejností sice nadšeně přijat, ale může být i rozčarováním pro toho, kdo Jirotkovu předlohu přečetl už dvacetkrát a mazlí se v ní s každým slovem. Skutečnému milovníkovi, ať už Jirotky či Pratchetta, to ale stejně nedá, a - jakkoliv riskuje zklamání - stejně musí film či inscenaci vidět. Není pomoci. A proto: hurá do divadla! Laughing
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Vildak
Člen Klubu Terryho Pratchetta

PříspěvekZaslal: čtvrtek 23. červen 2011 7:09     Předmět: Citovat

Já osobně jsem viděl příbramskou inscenaci jako svou první (a byl jsem spokojený), takže nemám s čím srovnávat. "Fyziognomickou podobnost herců s literárními předlohami" jsem nevyžadoval - chápu, že tomuhle Nobymu by se těžko chodilo přikrčenému, jak to v těch několika minutách dělal ten z Maškarády v Dlouhé. Na druhou stranu přivycpat Tračníka by šlo poměrně snadno.

Kostýmy jsou ale něco jiného. Zrovna u Náčelníkem zmíněných postav je to docela problém, protože jim tyto kostýmy mění jejich základní charakterové vlastnosti.

Errolfar napsal:
Předepisuje-li scénář Elániovi a Lady B. téměř zajíkavý milostný dialog, nevím, nakolik věrohodně by vyzněl v "gumácích a kožených pracovních šatech", jak po nich volá P. Čáp.

Co se dá dělat, bylo to tak. (A když už se převlékala do "společnosti" určitě její šaty vypadaly obyčejněji.) Scénář jsem nikdy nečetl a nevím, jak to pan Stephen Briggs pojal. Z knihy Stráže! Stráže! je ale jasně patrné, že Sybila je jak kostýmem tak charakterem trochu jinde.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Knize.Vladivoj

PříspěvekZaslal: čtvrtek 23. červen 2011 7:09     Předmět: Citovat

Recenzi Hadatiho jsem nečetl, ale z Vaší reakce na ni usuzuji, že bych s ní asi souhlasil. Vpravdě, Sibyla nemá být taková dračice a IMHO se skoro víc na její roli hodí Poznámka.
Nicméně to IMHO neřeší jiný problém, a to že postavy přesně jako je Elán, Vetinari nebo Sibyla se vyvíjejí, takže pokud režisér nebo herci viděli či četli jen Stráže (nebo snad ani ty), pak je to tak trochu, jako by se snažili před odkrytou čtvrtinou Mony Lisy namalovat její kopii, když ty zbylé 3/4 předtím nikdy neviděli. Může z toho vzniknout dílo, které bude originál připoimínat, ale stejné (a asi ani uspokojivě podobné) nebude.
Džajna

PříspěvekZaslal: čtvrtek 23. červen 2011 12:07     Předmět: Citovat

Nemáte někdo Briggsův scénář ke Strážím? Ráda bych si přečetla, jestli tam vážně píše, že Sibyle při každém setkání s Elániem chybí jen krůček k tomu, aby jej znásilnila. Smile
Jako určitě to mezi nimi má jiskřit, ale pochybuji, že tak, jak to bylo zahráno v tomto představení.
Kromě toho ve zbylých dvou provedeních, které jsme viděli (a která byla podle stejného scénáře), se Sibyla chovala úplně jinak, takže bych vážně ráda viděla scénář.

Ale když pominu Sibylu, potom kostým Vetinariho a dlouhé vlasy Karotky (což jsou maličkosti, ale fanouškovi prostě nesedí), tak se mi hra vlastně hodně líbila. Třeba trpaslíci na začátku byli úžasní. Very Happy A nemyslím si, že by to Petr myslel jinak.
Hadati

PříspěvekZaslal: čtvrtek 23. červen 2011 14:35     Předmět: Citovat

Nedokáži porovnat nakolik věrné to je vůči Briggsově předloze, ale podle mých informací byl použit překlad Jana Kantůrka. Samotný překladatel si zahrál Knihovníka v první inscenaci Stráže! Stráže! v ČR, dokonce mám tento záznam k dispozici, takže mohu porovnat, jak moc emočně se podle této hry chovala. Stejným způsobem byly zpracovány i další dvě amatérské inscenace, které postupovaly podle stejného scénáře. Proto se domnívám, že chyba bude spíše na straně režiséra, který tuto konkrétní věc ze scénáře špatně pochopil. Nenapadal jsem zde herce jako takové, spíš nevhodný přístup k zahrání citů lady Berankinové. Herci, kteří neznají předlohu, těžko mohou vědět, jak vhodně ji zahrát.

Ke gumákům a pracovním šatům jen dodávám, že tuto část nepovažuji za nijak závažnou změnu, ale rád bych podotknul, že vyznání lásky v takovém ustrojení je právě tím, co by divák měl zde čekat - vždyť je to parodie! To už by někdo mohl i namítat, že Elánius nebyl dost hrozivý, když měl v ruce draka a byl oblečen do dámské noční košile.

Nepopírám, že fanoušci jsou více nároční. O tom to právě je, že nikomu nedají nic zadarmo. Mně se divadlo líbilo, ale také jsem neváhal poukázat na věci, kvůli kterým někteří fanoušci třeba i odejdou v půlce představení. Pak už je jen na režisérovi, zda si bude prosazovat stále svou anebo si nechá poradit od lidí, co dílo znají lépe.

I kdyby se striktně držel Briggsova scénáře a během překladu do češtiny se nestala nějaká chyba měnící význam hry, i Briggs je stále člověk, který dělá chyby.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Vildak

PříspěvekZaslal: čtvrtek 23. červen 2011 18:15     Předmět: Citovat

Hadati napsal:
Ke gumákům a pracovním šatům jen dodávám, že tuto část nepovažuji za nijak závažnou změnu, ale rád bych podotknul, že vyznání lásky v takovém ustrojení je právě tím, co by divák měl zde čekat - vždyť je to parodie

Ještě když jsem ráno opouštěl svou noru, přemýšlel jsem o tom, co sem napoprvé nevyjádřil slovy.

Stráže! Stráže! totiž nejsou kniha, v níž si odvážný, čestný a chrabrý, ale hlavně hlavní, hrdina vezme smyslnou a vnadnou šlechtičnu. Stráže! Stráže! jsou kniha, v níž se hlavní klaďas a superman (dle základních definic = hlavní hrdina) stane policistou, zatímco nasávající cynik učiní první krok na cestě k tomu, aby se bytelná a draky milující šlechtična stala jeho ženou.
Hrdlodus

PříspěvekZaslal: pondělí 27. červen 2011 15:20     Předmět: Citovat

Tak to nebude žádný fanoušek, když odejde v půlce představení kvůli pár maličkostem.
Hadati

PříspěvekZaslal: středa 29. červen 2011 19:49     Předmět: Citovat

Hrdlodus napsal:
Tak to nebude žádný fanoušek, když odejde v půlce představení kvůli pár maličkostem.

To nechápu, proč ne? Mně kdyby se to nelíbílo tak taky odejdu. Ne každý tyhle věci bere jako maličkosti. A ne každý sleduje všechno. Znám fanoušky, kteří nemají zájem jít se podívat na jakékoliv divadelní představení nebo nechtějí sledovat filmová zpracování. Jsou o to méně fanoušky, když se jim líbí TP knihy? Nemyslím si.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Errolfar

PříspěvekZaslal: čtvrtek 15. září 2011 23:00     Předmět: Stráže! Stráže! na divadle Citovat

Je jasné, že každý svobodný obyvatel Země(plochy) má právo kdykoliv odkudkoliv odejít, popřípadě házet na jeviště shnilá rajčata apod. Wink Jsem proto rád, milý Hadati, že jste na premiéře u Cimrmanů vydržel až do konce a ani na jeviště jste nic neházel... Laughing

V září nicméně začala nová sezóna, Stráže! se hrály 8.9.2011 v Příbrami a 12.9.2011 u Cimrmanů. Další představení budou až 25.10.2011 v Příbrami (www.divadlopribram.eu) a 14.11.2011 na Žižkově (www.zdjc.cz), takže kdo má chuť, může se sám podívat. Very Happy

Foto: Ivo Mičkal
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Toto téma je zamknuto, nemůžete zde přidávat odpovědi ani upravovat své příspěvky!    Obsah fóra U Prokopnutého bubnu -> Divadlo Časy uváděny v GMT + 2 hodiny
Strana 1 z 1

Přejdi na: