Obsah fóra U Prokopnutého bubnu U Prokopnutého bubnu
Vaše oblíbená hospoda nyní již i na hexnetu!

FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   RegistraceRegistrace 
 ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Hry na hrdiny (papírová RPG)
Jdi na stránku 1, 2, 3 ... 9, 10, 11  Další

Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra U Prokopnutého bubnu -> Skládka Jindřicha Močky
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  

Kterému stylu dáváte (byste dávali) při hře přednost?
vyprávění (role play)
76%
 76%  [ 13 ]
kostky, tabulky (roll play)
23%
 23%  [ 4 ]
Celkem hlasů : 17

Autor Zpráva
Vildak
Člen Klubu Terryho Pratchetta

PříspěvekZaslal: pondělí 01. srpen 2011 21:55     Předmět: Hry na hrdiny (papírová RPG) Citovat

Tohle fórum mi tu dost chybělo.

Hrál jsem: DrD 1.6 (což absolutně nestojí za řeč)
Vlastním: DrD 1.6, Star Wars d20 (kombinace D&D4 a logicky systému d20), DrD II

Poznámka pro naše D&D hráče: Kdybyste čas od času utrousili nějakou krátkou příhodu, či vzpomínku na proběhlé hry, či se alespoň pochlubili, za koho hrajete, budu vám z hlouby svého geekského (a bohužel nehrajícího) srdce vděčný.

Poznámka k anketě: Záměrně jsem vynechal odpověď "vyváženě", kterou by zvolila většina respondentů, ale o tom tahle anketa není.

K DrD II:
Zatím jsem přečetl kapitolu o seznámení s hrou a kapitolu o tvorbě postavy. Zbývají herní mechanismy a materiály pro Průvodce hrou (PJ, GM, DM, Vypravěč).
+ Ač byli za cílovou skupinu označeni nováčci ve věku 10-15 let, troufám si tvrdit, že je pro poněkud odrostlejší a zkušenější hráče.
Případně ty, kteří zvládnou přečíst knihu bez toho, aby je to psychicky naprosto vyčerpalo a online RPG ještě nadobro nezabily jejich představivost - no offense - tím nikoho neodsuzuji, spíš poukazuji na současný stav a své zkušenosti s okolím.
+ Hra je jednoznačně stavěna pro vypravěče a lidi, kterým jde o role playing a ne roll playing. Opravdu existuje jen jeden hod. Neexistují staré dobré SIL, OBR, ODL, INT, CHA, neexistují HPčka... Máme ale jiné staty. Systém tu opravdu je a zatím se mi jeví jako jeden z nejlepších, co jsem viděl. - Tedy pro nás, pro vypravěče.
+ Multiclass tu je a je dokonce nutný. Povolání nejsou povolání ve smyslu DrD 1.x, ale jen škatulky skillů. Odvážné slogany tvrdí, že si namixujeme jakéhokoli hrdinu.
+ Už snad přidám jen to (po pročtení Co právě teď čtete?), že jednou z class je Zaklínač/Vědmák : )

Ikshorm napsal:
Vildak napsal:

Twisted Evil

Jedničku jsem nikdy ani neviděl, ale o tomhle jsem taky uvažoval... Budu se stěhovat do dražšího nájmu, takže s Magicem je nadobro utrum (no, možná zůstanu u dueldecků...), ale něco bych na srazech hrál rád dál... Razz

S tím nežertuj. Já na 1.6 ani Star Wars d20 nikdy nikoho nesehnal, takže tě beru za slovo.

Jak ti hráči papírových RPG, kteří se mezi námi skrývají, potvrdí, tyhle hry chtějí ale bohužel víc času než pár hodin měsíčně / za dva měsíce na srazu. To ale neznamená, že by sis vedle své "stálé" skupiny nemohl zahrát i nějakou krátkou hru právě na srazu. Twisted Evil
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Ikshorm

PříspěvekZaslal: pondělí 01. srpen 2011 22:00     Předmět: Citovat

Popravdě, to, jak jsi ten systém popsal, mě spíš odradilo. Confused
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
germik

PříspěvekZaslal: pondělí 01. srpen 2011 22:14     Předmět: Citovat

No tak já docela rád hraju (a svátečně PJjuju) DrD 1.6, a nemůžu si stěžovat... Snažíme se ho teda trošičku zjednodušovat, ale nemám výhrady... Je to super hra...

(Trpaslík/barbar hraničář)chodec)) Wink

Edit - právě ty pevný povolání a hody na vlastnosti se mi strašně líběj Very Happy
Někde v pravidlech se myslím píše, že reálnej život se prostě dokonale naaranžovat nedá Wink
Vildak

PříspěvekZaslal: pondělí 01. srpen 2011 22:18     Předmět: Citovat

Ikshorm napsal:
Popravdě, to, jak jsi ten systém popsal, mě spíš odradilo. Confused

Na příští sraz pravidla přinejmenším přinesu ukázat. Samozřejmě nebude DrD II pro každého.
Ale pokud by jsi rád komplexní pravidla pro souboje a desítky a desítky schopností, mnoho povolání a tisíci a tisíci hráčů prověřený kus, máme tu i ji zmiňované hráče D&D 4 (není to 3.5, že?). Možná mají místo.
Vildak

PříspěvekZaslal: pondělí 01. srpen 2011 22:35     Předmět: Citovat

germik napsal:
No tak já docela rád hraju (a svátečně PJjuju) DrD 1.6, a nemůžu si stěžovat... Snažíme se ho teda trošičku zjednodušovat, ale nemám výhrady... Je to super hra...

Kdyby si nástupce vypůjčil i něco jiného, než jméno, určitě by potěšil i pravověrné hráče starého DrD. Nemám s DrD 1.x tolik zkušeností, ale přijde mi, že je v tom zážitku stejně hlavně nostalgie a dobrá parta kamarádů-spoluhráčů, a že by po troše cviku jiná hra vyhovovala taky/lépe.

germik napsal:
(Trpaslík/barbar hraničář)chodec)) Wink

Vybavuju si kýmsi psanou recenzi. V pojednání o absolutní nevyváženosti povolání padlo něco jako:
Nevím, kdo to dělal, ale ten člověk musel bejt zamilovanej do Aragorna. Very Happy
Nekriticky uznejme, že Chodec je jedno z nejnaboostovanějších povolání. Rozhodně nejzábavnější ze své podstaty (vynecháme-li roleplay a úpravy)
germik napsal:
Edit - právě ty pevný povolání a hody na vlastnosti se mi strašně líběj Very Happy

Ano, to je právě ta stará škola, kterou DrD obšlehlo v zahraničí. V zahraničí ale vývoj pokračoval, zatímco tady moc ne. Neříkám, že by to nemohlo fungovat výborně, kdyby byla ta pravidla lepší. Na všechno se hází jinak a ke všemu je tolik bonusů, postihů, výjimek a pravidel proti zneužití...

germik napsal:
Někde v pravidlech se myslím píše, že reálnej život se prostě dokonale naaranžovat nedá Wink

Já bych řekl, že DrD 1.x naopak "skutečnost" chtělo napodobit až moc. Viz třeba šílená tabulka dopadu z pravidel pro Experty.
Mě přijde, že DrD 1.x utrpělo tím, že zatímco DnD se měnilo od základu, DrD se jen upravovalo.

Byl bych nerad, aby cokoli z toho vyznělo jako útok. Je dobře hrát to, co nás baví. A ze mě mluví hlavně nadšení z toho, jak se DrD II trefilo do mého vkusu. Ještě před pár dny bych byl DrD 1.x ochoten hájit proti komukoli, protože jsem jiné hry v reálu opravdu nepoznal.
germik

PříspěvekZaslal: pondělí 01. srpen 2011 23:25     Předmět: Citovat

No jasně, ale jestli se dá mluvit o přehnané komplikovanosti, tak sou spíš pravidla pro experty, nebo trochu i ty pro pokročilý. Tohle jsme právě ale zjednodušili tím, že sme to nejdřív hráli napevno na 5. lvl, a potom jsme hráli od prvního, ale nedostali sme se dál než na třetí/čtvrtou úroveň Wink
Výhoda je, že míváme super PJ, kterej hází zjednodušeně ale účinně, bohužel ale nemá moc času Sad
Tím že sme hráli většinou na tom 5. lvl (a tím pádem bez exp :-/), mělo to trochu spád, a bavilo to pořád Wink ... Samozřejmě že věci jako zlepšování zbraně za exp jsme měli nějak převzatý a upravený...
Knihomol r. .303.

PříspěvekZaslal: úterý 02. srpen 2011 8:37     Předmět: Citovat

Když se tu objevilo tohle vlákno...
Nastole mi leží Příběhy Impéria. Čtu to asi potřetí a pomalu tomu začínám rozumět.
Možná bych to byl schopen hrát, ale rozhodně to nejsem schopen vysvětlit někomu, kdo neví co je RPG, a pokud to neudělám, nebudu mít s kým hrát.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Vildak

PříspěvekZaslal: úterý 02. srpen 2011 8:47     Předmět: Citovat

Germik:
Dračák jako systém je téměř nehratelný, ale je tu s námi tak dlouho, že má dost skupin velice dobrý recept na to, jak hrát, aby je to bavilo. Což je samozřejmě dobře. Kdyby někdo opravdu předělal pravidla klasických 1.x, byl by to svátek. Jenže je to při současné nesjednocenosti opravdu možné?
Pořád je tu otázka, jestli by si ty skupiny nedokázaly sehnat něco, co by je bavilo mnohem víc...

Využiju toho, že hraješ a zeptám se, jak řešíte věci, na které jsem narazil:
+ Netuším kolik vás je, ale jaká další povolání se ve skupině běžně vyskytují?
(Nebývá moc šermířů - tedy s PPE -, druidů, alchymistů vůbec a sicců)
+ Co magenergie? Alespoň na první úrovni byla jak pro kouzelníky, tak pro alchymisty, strašným problémem.

Knihomol r. .303:
Příběhy jsem viděl jen v nějaké na internetu uveřejněné LITE verzi. Pravidla se mi z hlavy už vytratila (což je důkazem toho, že jsem se jim moc nevěnoval a nezaujala mě) a vzpomínám si jen na zasazení do viktoriánské éry, což byl nápad, který se mi velice líbil.
Aby to mělo na hráče správný účinek, chce to bohužel Vypravěče, který má o té době trochu hlubší znalosti (Tedy alespoň já jako hráč bych to ke svému zážitku asi potřeboval.) Minimálně v LITE verzi byla část věnovaná světu poměrně nedostačující.
Knihomol r. .303.

PříspěvekZaslal: úterý 02. srpen 2011 10:57     Předmět: Citovat

Co je to LITE?
Nakolik jsou pravidla nezajímavá, ti neřeknu, neboť to nemám s čém srovnat.
Jinak knížní verze má plno nejrůznějších detailů, které by podle mě měly k hraní stačit. Naopak se bojím, jestli by přílišné znalosti nebyly na obtíž. Není to historie, je to alternativní historie. Má to být rok 1869, je v tom plno stránek o společnosti, politice, atp. ale nic o rodící se levici (devátý rok existence odborového svazu, dva roky do založení cca sociální demokracie). A tak je to se vším. Nebere si to reálije doby, ale jejího ducha. A obvzlášť to platí o ostatním světě. Rakousko-Uhersko tam je už napůl mytická země, o austrálii a africe ani nemluvím. V mé verzi byla část o světě naprosto dostačující (takže asi mám jinou).
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
germik

PříspěvekZaslal: úterý 02. srpen 2011 11:21     Předmět: Citovat

to Vildak - Jak jsem psal výš, hráli jsme zatím vlastně max. na páté úrovni (vždycky 6-10 lidí) - tj 1-2 kouzelníci, 2-3 hraničáři, 1-2 zloději, a zbytek válečníci Wink - tohle se docela osvědčilo - bez alchymisty jsme se obešli, v městech vždycky nějakej byl, navíc ho solidně nahrazoval náš kouzelník. Tím jsem vlastně zodpověděl i na druhou otázku - na pátém lvl. nebyly magy až takový problém, i když jsme hráli od první, vždycky nějak vyšli, nedával jsem jim jako PJ tolik nestvůr.
Já sám bych si PPP rád zkusil (právě toho chodce), problém ale je, že s většinou těchhle lidí by to asi moc dobře nešlo, jsou totiž všichni mladší - 12-15.
Vildak

PříspěvekZaslal: úterý 02. srpen 2011 11:22     Předmět: Citovat

http://www.mytago.cz/mytagocz/pribehy-imperia/pribehy-imperia-lite/

Dobrá, možná jsem se špatně vyjádřil. Vzhledem ke skřetům, elfům, obrům a další havěti je alternativní historie celkem pochopitelná. Abych se tedy opravil, šlo mi o tu esenci, ducha.

+ + +

Když už jsem dal odkaz na stránky Mytaga, nadhodím další téma:
S Lonewolfem nemám žádné zkušenosti, ale skoro uvažuju, že bych si minimálně první díl sehnal. Co vy na to, herr Moulo?
Albi

PříspěvekZaslal: úterý 02. srpen 2011 15:24     Předmět: Re: Hry na hrdiny (papírová RPG) Citovat

Vildak napsal:
... To ale neznamená, že by sis vedle své "stálé" skupiny nemohl zahrát i nějakou krátkou hru právě na srazu. Twisted Evil

S tímhle tématem vůbec nežertuj, může se ti totiž snadno stát, že vypustíš džina z lahve a já začnu opět chodit na srazy - pak se mě už nezbavíte Smile

Hrajete (nebo znáte) někdo Dračí doupě Plus? Naše herní skupinka ho hraje pravidelně už několik let a nemůžeme si ho vynachválit. Jde vlastně o systém, který mixuje to nejlepší z dovednostního systému i ze systému povolání. Ovšem název DrD+ může být trochu zavádějící, protože s 1.6 má společný právě jen ten název. Na rozdíl od klasického dračáku, který by se na srazech v klidu zahrát dal Smile, tak plusko je pro hráče mnohem náročnější (ale i zábavnější), ať už co se týče času, nebo energie a nápadů, které musíte do své postavy investovat.

Obecně platí, že plusko je zaměřeno na zkušené hráče, kterým nejde o to, aby byli těmi nejvíc nejnaboostovanějšími chodci ze všech (kteří jsou hbití, mají odhad na lidi, umí se ohánět mečem a ještě s ním odrážet projektily), ale jde o utváření příběhu a postav samotných. A pozor, dokonce se tu nedostávají zkušenosti za zabití Exclamation Smile

Jinak DrD II ještě neznám, četla jsem něco na stránkách autorů, ale teprve se proniknout do tohohle systému chystám. Budu ráda za jakékoli předběžné informace, pokud ho máte někdo nějak důkladněji prozkoumaný, abych věděla, zda má vůbec smysl se jím zabývat, když už jsme objevili něco tak dobře hratelného, jako je plusko Smile
VeHaLi

PříspěvekZaslal: úterý 02. srpen 2011 17:42     Předmět: Re: Hry na hrdiny (papírová RPG) Citovat

Albi napsal:

S tímhle tématem vůbec nežertuj, může se ti totiž snadno stát, že vypustíš džina z lahve a já začnu opět chodit na srazy - pak se mě už nezbavíte Smile

Albi, já doufám už pěkně dlouho, že se zase někdy ukážeš na srazu Wink
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Vildak

PříspěvekZaslal: úterý 02. srpen 2011 19:17     Předmět: Re: Hry na hrdiny (papírová RPG) Citovat

Albi napsal:
Vildak napsal:
... To ale neznamená, že by sis vedle své "stálé" skupiny nemohl zahrát i nějakou krátkou hru právě na srazu. Twisted Evil

Má to jen tu vadu, že jsem se tím zbožným přáním nehlásil na post PJ (GM, DM, Vypravěč, Průvodce hrou...) Na to, abych mohl dělat dobrého Vypravěče jsem hrál moc málo (prakticky nula).
Ano děti, koupit si nový pěkný systém, i když víte, že si asi nezahrajete. Jestli přijdete na některý z příštích srazu ukáže se vám Vildak Modrý možná ještě geekštěji, než jste si představovali.
Ale jinak nežertuji, jsem ochoten si zkusit skoro kterýkoli systém, pokud bude Vypravěč...

Albi napsal:
Hrajete (nebo znáte) někdo Dračí doupě Plus

Nikdy jsem ho nehrál ani neviděl a zprostředkovaně jsem se dozvěděl, že je to prý ještě perverznější matfyzárna, než DrD 1.x (v celé kráse). Tudíž jsem se mu nakonec vyhnul.
Nejdřív mi dlouho stačilo vědět, že je DrD a nějaké DnD, aniž bych tušil, čeho všeho je ten svět plný, pak jsem zkusil internetové hraní a jako druhý systém jsem koupil až STAR WARS d20.

Albi napsal:
Jinak DrD II ještě neznám, četla jsem něco na stránkách autorů, ale teprve se proniknout do tohohle systému chystám. Budu ráda za jakékoli předběžné informace, pokud ho máte někdo nějak důkladněji prozkoumaný, abych věděla, zda má vůbec smysl se jím zabývat, když už jsme objevili něco tak dobře hratelného, jako je plusko Smile

No, už mám prostudovaná téměř celá pravidla potřebná ke hře (poslední část už jsou jen typy pro dobrého vypravěče apod.), takže mohu zkusit zodpovědět i nějaký konkrétní dotaz.

Ke knize snad jen to, že je plná atmosférických textů a příkladů (z nichž většinou pravidlo pochopím snáz než z vysvětlujícího textu), ale je dost stížností na velikost a hustotu písma. (malá, velká)

Pokud se ale budeme bavit o systému jako takovém, je určitě vhodný pro hráče, kteří nechtějí počítat a na všechno mít tabulku s přesnými pravidly (hrdinové jsou prostě hrdinové) a kteří své příběhy rádi opírají o vyprávění.
Dokonce i místo strohého útočím se má hlásit něco "puklířem zkusím odrazit ránu jeho šavle a pak mu seknout sekerou po krku" - a pokud hod vyjde a soupeř nevyužije své "Zdroje", aby váš úspěch odvrátil, tak se stane to, co jste popsali.

Takže nějaké otázky?

btw. Slyšel jsem také názor, že DrD II má šanci nalákat ty hráče starého dračáku, kteří jsou nespokojeni, ale s jeho stálou základnou nemá šanci hnout. Ale DrD+ prý jednoznačně pokoří a odsoudí k zániku. Tož uvidíš. Very Happy

+ + + + +

Z deníku geeka:
Tak je to se mnou horší, než jsem myslel. Při čtení pravidel odbíhám myšlenkami k tomu, jestli by bylo možné napasovat je na mé oblíbené světy.
Ke snaze svět plný mastičkářů a vědmáků našroubovat na svět Hvězdných válek jsem se neodhodlal jen proto, že těm podle mého systém tabulek a featů - pravidla SW d20 - sedí.
Oproti tomu jsem zjistil, že na svět mágů (kteří odpovídají povolání čaroděj a ne povolání mág), čarodějek (které odpovídají mimo jiné i povolání mág), vrahů, zlodějů, trpaslíků a trollů by se v těchhle vyprávěcích pravidlech hrál opravdu skvěle...
Vildak

PříspěvekZaslal: úterý 02. srpen 2011 19:20     Předmět: Citovat

A vůbec, Kníže (když jsi tak blízko zdroje), neuvažuje PJ, že by sebranka prošla konverzí k DrD II? Konverzí tabulky vydá Altar během dvou týdnů... Z toho by mohl být nezapomenutelný díl. Nenavrhneš to?
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra U Prokopnutého bubnu -> Skládka Jindřicha Močky Časy uváděny v GMT + 2 hodiny
Jdi na stránku 1, 2, 3 ... 9, 10, 11  Další
Strana 1 z 11

Přejdi na: