Obsah fóra U Prokopnutého bubnu U Prokopnutého bubnu
Vaše oblíbená hospoda nyní již i na hexnetu!

FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   RegistraceRegistrace 
 ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Zábavná matematika aneb
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4 ... 21, 22, 23  Další

Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra U Prokopnutého bubnu -> Skládka Jindřicha Močky
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Půlšálku
Člen Klubu Terryho Pratchetta

PříspěvekZaslal: čtvrtek 18. duben 2013 23:20     Předmět: Citovat

jo pardon, myslel jsem, že to stačí, protože já to nepřečtu ani takhle Smile
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sargon

PříspěvekZaslal: čtvrtek 18. duben 2013 23:23     Předmět: Citovat

germik napsal:
Jop, hádanky byly příjemné zpestření večera, takže vám taky jednu dám.

Mám taky jednu s trpaslíky, jen je trochu komplikovanější zadání:

Černokněžník zajal n trpaslíků a zavřel je do cel, které jsou v jedné dlouhé řadě, všechny mají mříž na jedné straně - směrem k šibenici, mezi sebou jsou ale uzavřené.

Každý trpaslík dostal čepičku - bílou nebo černou, žádný ale neví jakou má a nemůže se to nijak sám dozvědět.

Je večer, ráno mají být náhodně po jednom vybíráni z cel, přivedeni pod šibenici a říct barvu - když se trefí do své barvy, jsou puštěni, když netrefí, zemřou, takto si tím projdou všichni.

Jediné co mohou po dobu hádání/popravy říct je barva, domluvit se na taktice proto musí ještě v celách kde na sebe ale nevidí.

Od šibenice jsou schopni vidět všechny trpaslíky.

Úkol lze vyřešit tak, že zemře nanejvýš jeden trpaslík - jak?

(počet nehraje roli, je jedno jestli jich je 42, 57 nebo 66, zkrátka je to nějaké celé kladné číslo Wink

Jsem zvědav Very Happy

ODPOVĚĎ!!!
Je to jen nápad a dost možná špatnej.
Dohodnou se, že ten první spočítá jedny čepice(bílé, nebo černé to je jedno) a dohodnou se, že pokud budě těch čepic lichý počet, řekne bílá a pokud sudý tak černá(nebo naopak). Když pak ten druhý a následně i ostatní vidí kolik čepic té barvy zbývá a ví, jestli je jejich celkový počet sudý nebo lichý, odvodí si, jaká barva má ta jeho.
germik

PříspěvekZaslal: čtvrtek 18. duben 2013 23:38     Předmět: Citovat

Sargon - Ano, správně! Musím říct že mi to dalo docela zabrat, hodinu a půl jsem ze sebe sypal jen různý "ochcávky" než jsem na to přišel Very Happy
Mágor

PříspěvekZaslal: pátek 19. duben 2013 9:43     Předmět: Citovat

Jak se dostanu k tomu, že polovina z dvanácti je sedm?
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Ikshorm

PříspěvekZaslal: pátek 19. duben 2013 9:56     Předmět: Citovat

Počítáš pozpátku.

Uhádl-li jsem, někdo něco zadejte.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Mágor

PříspěvekZaslal: pátek 19. duben 2013 10:43     Předmět: Citovat

Mnou zamýšlená odpověď je jiná.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Knihomol r. .303.

PříspěvekZaslal: pátek 19. duben 2013 10:48     Předmět: Citovat

Varování: Následující hádanka není vhodná pro děti:
Čtyři zhýralci (2 muži a 2 ženy) trpí každý jinou verenickou chorobou. Přesto se nepoučili a zorganizovali si dekadentní večírek založený na principu "každý s každou". Bohužel si na tuto naprosto izolovanou akci přivezli pouze 2 prezervativy. Jak situaci vyřeší?
P.S. Moc se nevrtejte v detailech funkčnosti toho řešení.

A malý bonus: Dokažte, že Dude je konvergentní.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Sargon

PříspěvekZaslal: pátek 19. duben 2013 11:15     Předmět: Citovat

germik napsal:
Sargon - Ano, správně! Musím říct že mi to dalo docela zabrat, hodinu a půl jsem ze sebe sypal jen různý "ochcávky" než jsem na to přišel Very Happy

Ještě mě napadlo jedno řešení:
Protě ten první řekne tu barvu čepiček, která se u jeho kamarádů vyskytuje vícekrát.
Sice je problém co dělat, když bude jejich počet stejný, ale to by třeba mohl mlčet a nechat se rovnou popravit.
Sargon

PříspěvekZaslal: pátek 19. duben 2013 11:29     Předmět: Citovat

Je zajata loupžnická banda čítající n loupežníků. jsou postaveni do řady a každámu z nich je dána na hlavu buď černá, nebo bílá čepička. Opět musí každý uhodnout, jakou čepičku má na hlavě. Opět každý vidí barvu čepiček loupežníků před sebou.
Cílem je, aby jich přežila více než polovina. Je naprosto jedno jestli jich je sudý, nebo lichý počet.

Tuhle hru jsme hráli na základce. Zatímco seto všichni snažili vymyslet nějaké "ochcávky", já jsem se snažil opravdu na něco přijít.
A úspěšně. Hra má určitě více řešení, například takové, jako ta germikova.
Vzhledem k tomu, že na základce jsme byli těmi loupežníky my, chtělo to ale vymyslet velice jednoduché řešení.
Sargon

PříspěvekZaslal: pátek 19. duben 2013 11:48     Předmět: Citovat

Knihomol r. .303. napsal:
Čtyři zhýralci (2 muži a 2 ženy) trpí každý jinou verenickou chorobou. Přesto se nepoučili a zorganizovali si dekadentní večírek založený na principu "každý s každou". Bohužel si na tuto naprosto izolovanou akci přivezli pouze 2 prezervativy. Jak situaci vyřeší?

ŘEŠENÍ!!!
V žádném případě necitujte!!!!!!!
Tak oba pánov¨é si natáhnou preservativy a každý si vybere jednu ženu. Těsně před ejakulací je vyjmou prezervativy sundají a udělají se jinam. Poté si prezervativy vymění.
Také by se to dalo řešit tak, že si ženy na vlečou umělé penisy a....oba pány, čímž je vzorec "každý s každou", nebo spíše "Každá s každým" také splněn.

Kdo řekne Moulovi, že tu je tahle hádanka? Twisted Evil
germik

PříspěvekZaslal: pátek 19. duben 2013 11:57     Předmět: Citovat

Sargon napsal:
germik napsal:

Protě ten první řekne tu barvu čepiček, která se u jeho kamarádů vyskytuje vícekrát.
Sice je problém co dělat, když bude jejich počet stejný, ale to by třeba mohl mlčet a nechat se rovnou popravit.

To ale není řešení Wink

NECITOVAT, ZMENŠENÝ TEXT!

Jak bude další vědět jestli jestli je v té menšině nebo většině? Jak budou vědět další pajzlové vědět o kolik víc je černých/bílých
Sargon

PříspěvekZaslal: pátek 19. duben 2013 12:05     Předmět: Citovat

germik napsal:
Sargon napsal:
germik napsal:

To ale není řešení Wink

NECITOVAT, ZMENŠENÝ TEXT!

Jak bude další vědět jestli jestli je v té menšině nebo většině? Jak budou vědět další pajzlové vědět o kolik víc je černých/bílých

Zmenšený text!!!!
Pravda. Tohle by šlo jedině v tom případě, kdyby byl ten rozdíl jedna.
V tom případě platí mé předchozí řešení a už se v tom nebudu vrtat.
germik

PříspěvekZaslal: pátek 19. duben 2013 12:09     Předmět: Citovat

Sargon napsal:
Je zajata loupžnická banda čítající n loupežníků. jsou postaveni do řady a každámu z nich je dána na hlavu buď černá, nebo bílá čepička. Opět musí každý uhodnout, jakou čepičku má na hlavě. Opět každý vidí barvu čepiček loupežníků před sebou.
Cílem je, aby jich přežila více než polovina. Je naprosto jedno jestli jich je sudý, nebo lichý počet.

Tuhle hru jsme hráli na základce. Zatímco seto všichni snažili vymyslet nějaké "ochcávky", já jsem se snažil opravdu na něco přijít.
Vzhledem k tomu, že na základce jsme byli těmi loupežníky my, chtělo to ale vymyslet velice jednoduché řešení.

Odpověď, necitovat!

Domluví se tak, že poslední řekne barvu podle toho, jestli má před ním černou čepici sudý/lichý počet loupežníků. Tím pádem poslední na 50% zemře. Každý další před ním spočítá čepice před sebou - jestli je černých sudý/lichý počet a na základě toho uhodně kterou má - musí si ale pamatovat kterou barvu měli ti za ním.
Bohužel, pro bandu (nejspíš) negramotných loupežníků docela složité...
Sargon

PříspěvekZaslal: pátek 19. duben 2013 12:15     Předmět: Citovat

germik napsal:
Sargon napsal:

Odpověď, necitovat!

Domluví se tak, že poslední řekne barvu podle toho, jestli má před ním černou čepici sudý/lichý počet loupežníků. Tím pádem poslední na 50% zemře. Každý další před ním spočítá čepice před sebou - jestli je černých sudý/lichý počet a na základě toho uhodně kterou má - musí si ale pamatovat kterou barvu měli ti za ním.
Bohužel, pro bandu (nejspíš) negramotných loupežníků docela složité...

Správně.
ZMENŠENÝ TEXT!!!

Ale existuje minimálně jedno jednodužší řešení.

Malá nápověda:Nmusí jich přežít co možná nejvíc. Opravdu stačí, více než polovina.
Knihomol r. .303.

PříspěvekZaslal: pátek 19. duben 2013 14:55     Předmět: Citovat

Sargon napsal:
Knihomol r. .303. napsal:

ŘEŠENÍ!!!
V žádném případě necitujte!!!!!!!
Tak oba pánov¨é si natáhnou preservativy a každý si vybere jednu ženu. Těsně před ejakulací je vyjmou prezervativy sundají a udělají se jinam. Poté si prezervativy vymění.
Také by se to dalo řešit tak, že si ženy na vlečou umělé penisy a....oba pány, čímž je vzorec "každý s každou", nebo spíše "Každá s každým" také splněn.

Kdo řekne Moulovi, že tu je tahle hádanka? Twisted Evil

To není správně.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra U Prokopnutého bubnu -> Skládka Jindřicha Močky Časy uváděny v GMT + 2 hodiny
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4 ... 21, 22, 23  Další
Strana 3 z 23

Přejdi na: