Obsah fóra U Prokopnutého bubnu U Prokopnutého bubnu
Vaše oblíbená hospoda nyní již i na hexnetu!

FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   RegistraceRegistrace 
 ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Zábavná matematika aneb
Jdi na stránku 1, 2, 3 ... 21, 22, 23  Další

Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra U Prokopnutého bubnu -> Skládka Jindřicha Močky
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Hrdlodus

PříspěvekZaslal: čtvrtek 18. duben 2013 16:51     Předmět: Zábavná matematika aneb Citovat

Jelikož se v nedávné době ukázalo, že plošané rádi řeší hádanky a baví se matematikou, pojďme se bavit navzájem. Odpovědi na hádanky rovnou pište. Z toho vyplývá, že pokud chce někdo hádat, tak nesmí číst příspěvky pod hádankou.

Všichni slyšeli o Tsortském uzlu. Byl to velký, velice složitý uzel, který k sobě v Offlerově chrámu v Tsortu poutal dva velké trámy, a říkalo se, že ten, kdo uzel rozváže, bude vládnout celému světadílu. Carelinus ten uzel jednoduše rozťal jedinou ranou svého meče!
Na to koukaly zástupy kněží s obličejema jak špatně upečenej chleba a další takoví stojej a myslej si: ,To je přece švindl, ale von má v ruce fakticky velkej meč, takže já nebudu ten hlupák, kterej mu to řekne, to teda tůdle, a navíc venku má celou armádu.’

Od té doby platí, že když chcete vyřešit hádanku, musíte správně odhadnout, kde můžete podvádět.

První hádanku představil asi před sto lety americký tvůrce hádanek Sam Loyd [Sam Loyd v: G. G. Bain, Strand Magazine 34, Nr. 204, prosinec 1907]. Tato hádanka je také často prezentována jako příklad tzv. myšlení "out of the box". Pravděpodobně to znamená, že musíte vylézt z bedny, v níž je málo vzduchu, tak se vašemu mozku nedostává dostatek kyslíku.

Devět bodů (znázorněné níže) spojte navzájem jedním tahem, aniž byste přitom špičku tužky oddálili od papíru. Tah tužkou tvoří čtyři úsečky, tužka smí změnit svůj směr pouze třikrát. Kudy musíte vést tahy?

. . .
. . .
. . .

Naposledy upravil Hrdlodus dne středa 24. červenec 2013 12:00 , celkově upraveno 1 krát.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
VeHaLi
Člen Klubu Terryho Pratchetta

PříspěvekZaslal: čtvrtek 18. duben 2013 20:39     Předmět: Citovat

Mám návrh.: Dávejte sem matematické, logické, postřehové, jánevímjaké hádanky. Pište odpovědi typu "Ta mi dala zabrat", "jé, to znám, to jsem už řešil", "to jsem vyřešil za 5 vteřin".... Ostatní budu mazat. Také pro přehlednost navrhuji, abyste hádanky zadávali tučně, aby se odlišily od ostatních příspěvků. Řešení hádanek řešte přes SZ, ať se můžou pobavit i lidé, co sem přijdou za měsíc, rok, století.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Vildak

PříspěvekZaslal: čtvrtek 18. duben 2013 21:07     Předmět: Citovat

Tuhle možná někteří řešili už v kolébce, ale já na ni mám pěkné vzpomínky:

Zlý černokněžník nemá rád trpaslíky. Proto si čtyři z nich vybere a zakope je po hlavu do země. Trpaslíci se tak nemůžou vůbec pohybovat a vidí jen před sebe.
Trpaslíci jsou zakopáni v řadě, jeden z nich je oddělen zdí. Všichni se dívají stejným směrem: poslední trpaslík vidí dva kamarády před sebou a zeď. Předposlední vidí jen druhého. Druhý trpaslík v řadě kouká do zdi a ten úplně první je osamocen, za zády má zeď a dívá se do dálky, kde se ale neděje nic zajímavého.
Černokněžník vysvětlí trpaslíkům jaká je situace, a řekne jim, že jim dal na hlavy čepičky - dvě modré a dvě červené. Jeden trpaslík má promluvit a říci, jakou barvu čepičky má na své hlavě. Pokud řekne správnou barvu, tak je černokněžník hned vykope. Pokud řekne cokoli jiného, tak tam všichni čtyři zůstanou až do konce...
Jak trpaslíci tento drobný problém vyřeší?
adam vévoda morporský

PříspěvekZaslal: čtvrtek 18. duben 2013 21:58     Předmět: Re: Zábavná matematika aneb Citovat

Hrdlodus napsal:
Devět bodů (znázorněné níže) spojte navzájem jedním tahem, aniž byste přitom špičku tužky oddálili od papíru. Tah tužkou tvoří čtyři úsečky, tužka smí změnit svůj směr pouze třikrát. Kudy musíte vést tahy?

. . .
. . .
. . .

Nakonec se zdařilo, ale vyžadovalo to opravdu notnou dávku "podvádění" Very Happy
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Sargon

PříspěvekZaslal: čtvrtek 18. duben 2013 22:16     Předmět: Citovat

Vildak napsal:
Tuhle možná někteří řešili už v kolébce, ale já na ni mám pěkné vzpomínky:

Zlý černokněžník nemá rád trpaslíky. Proto si čtyři z nich vybere a zakope je po hlavu do země. Trpaslíci se tak nemůžou vůbec pohybovat a vidí jen před sebe.
Trpaslíci jsou zakopáni v řadě, jeden z nich je oddělen zdí. Všichni se dívají stejným směrem: poslední trpaslík vidí dva kamarády před sebou a zeď. Předposlední vidí jen druhého. Druhý trpaslík v řadě kouká do zdi a ten úplně první je osamocen, za zády má zeď a dívá se do dálky, kde se ale neděje nic zajímavého.
Černokněžník vysvětlí trpaslíkům jaká je situace, a řekne jim, že jim dal na hlavy čepičky - dvě modré a dvě červené. Jeden trpaslík má promluvit a říci, jakou barvu čepičky má na své hlavě. Pokud řekne správnou barvu, tak je černokněžník hned vykope. Pokud řekne cokoli jiného, tak tam všichni čtyři zůstanou až do konce...
Jak trpaslíci tento drobný problém vyřeší?

Na základce jsme řešili neco podobného. Bylo 10 loupežníků, taky měli na hlavě čepičky dvou různých barev(modrá a červená). Kdo řekl barvu svojí čepičky přežil, kdo řekl jinou barvu, zemřel. Cílem bylo, aby přežila více než polovina loupežníků.

Co kdybychom místo posílání SZ, psali odpovědi hned sem, ale malým žlutým písmem?

Následuje odpověď!!! Necitujte tento příspěvek!!!

Poslední vidí čepičky dvou před sebou. Pakliže mají čepičky stejné barvy, ví, jakou barvu má jeho čepička.
Pakliže mají čepičky jiných barev, neví jakou barvu má jeho čepička. Tím pádem ví předposlední, že on a ten před ním mají čepičky rozdílných barev, a jelikož vidí barvu čepičky toho před sebou, ví, jakou barvu má jeho čepička.

Správně?

Jinak moc pěkná hádanka.
Sargon

PříspěvekZaslal: čtvrtek 18. duben 2013 22:24     Předmět: Citovat

Vytáhl jsem svojí dětskou knížku hádanek, abych správně ocitoval svojí oblíbenou:

Šel jeden muž. Na pravé straně vedl kozu, na levé vedl vlka a nesl hlávku zelí.
Přišel k řece, kde nebyl most, byla tam jen malá lodička. Byla tak malá, že s sebou mohl vzít jen jedno. Jak to udělal, aby nezůstal na břehu vlk s kozou a koza se zelím.

Dětsky snadné, vím, ale na nic lepšího si teď nevspomenu.
Půlšálku

PříspěvekZaslal: čtvrtek 18. duben 2013 22:34     Předmět: Citovat

Jé, ta je moc pěkná!
Půlšálku

PříspěvekZaslal: čtvrtek 18. duben 2013 22:35     Předmět: Citovat

Máme mince seřazené do tvaru křesťanského kříže. Jak přesunutím jediné mince vytvoříme kříž švýcarský?

Taky hodně lehké, ale taky nemám nic lepšího po ruce... Embarassed
adam vévoda morporský

PříspěvekZaslal: čtvrtek 18. duben 2013 22:36     Předmět: Citovat

Sargon napsal:
Vytáhl jsem svojí dětskou knížku hádanek, abych správně ocitoval svojí oblíbenou:

Přišel k řece, kde nebyl most, byla tam jen malá lodička. Byla tak malá, že s sebou mohl vzít jen jedno. Jak to udělal, aby nezůstal na břehu vlk s kozou a koza se zelím.

Je to pěkné, ale hádanka neřeší důležitou otázku: Proč s sebou tahal tyhle tři komodity naráz? Very Happy

Píšu řešení, tak si ho nečtěte sic vám huba upadne!
1. Převeze kozu a vrátí se
2. Převeze vlka a zpátky se vrátí s kozou
3. Převeze zelí a vrátí se
4. Převeze kozu a peláší na trh nebo kam to chtěl.

A to je celé
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
VeHaLi

PříspěvekZaslal: čtvrtek 18. duben 2013 22:37     Předmět: Citovat

No vida, diskuse funguje i bez mentorování a urážení Very Happy
Mám z vás radost, klucka Wink

Má oblíbená hádanka:

Jak se vyjádří nevěra matematicky?
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Sargon

PříspěvekZaslal: čtvrtek 18. duben 2013 22:39     Předmět: Citovat

Tu znám. Very Happy

Hop na druhou.
Knihomol r. .303.

PříspěvekZaslal: čtvrtek 18. duben 2013 22:40     Předmět: Citovat

Odpověď na Sargonovu hádanku, NEcitujte, chcete-li si ji uhádnout:
->koza;<nic>zelí;<koza>vlk;<nic>koza

Jedete autem pro 2 osoby kolem autobusové zastávky, kde v danou dobu skoro nic nestaví. Na zastávce stojí:
+stará paní, která se sotva drží na nohou a zjevně ji není dobře
+váš dobrý přítel, který vám kdysi zachránil život
+vaše životní láska
Co uděláte?

Ano, je to skutečně hádanka.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
germik

PříspěvekZaslal: čtvrtek 18. duben 2013 22:41     Předmět: Citovat

Jop, hádanky byly příjemné zpestření večera, takže vám taky jednu dám.

Mám taky jednu s trpaslíky, jen je trochu komplikovanější zadání:

Černokněžník zajal n trpaslíků a zavřel je do cel, které jsou v jedné dlouhé řadě, všechny mají mříž na jedné straně - směrem k šibenici, mezi sebou jsou ale uzavřené.

Každý trpaslík dostal čepičku - bílou nebo černou, žádný ale neví jakou má a nemůže se to nijak sám dozvědět.

Je večer, ráno mají být náhodně po jednom vybíráni z cel, přivedeni pod šibenici a říct barvu - když se trefí do své barvy, jsou puštěni, když netrefí, zemřou, takto si tím projdou všichni.

Jediné co mohou po dobu hádání/popravy říct je barva, domluvit se na taktice proto musí ještě v celách kde na sebe ale nevidí.

Od šibenice jsou schopni vidět všechny trpaslíky.

Úkol lze vyřešit tak, že zemře nanejvýš jeden trpaslík - jak?

(počet nehraje roli, je jedno jestli jich je 42, 57 nebo 66, zkrátka je to nějaké celé kladné číslo Wink

Jsem zvědav Very Happy
Odpověď na Knihomola: necitovat!
Půjčím auto příteli aby odvezl starou paní, a zůstanu na zastávce o samotě s životní láskou?

Naposledy upravil germik dne čtvrtek 18. duben 2013 22:46 , celkově upraveno 2 krát.
Sargon

PříspěvekZaslal: čtvrtek 18. duben 2013 22:42     Předmět: Citovat

adam vévoda morporský napsal:
Sargon napsal:

Je to pěkné, ale hádanka neřeší důležitou otázku: Proč s sebou tahal tyhle tři komodity naráz? Very Happy

Píšu řešení, tak si ho nečtěte sic vám huba upadne!
1. Převeze kozu a vrátí se
2. Převeze vlka a zpátky se vrátí s kozou
3. Převeze zelí a vrátí se
4. Převeze kozu a peláší na trh nebo kam to chtěl.

A to je celé

Správně.
A knihomol taky.

No, třeba si chtěl udělat kozu s vlčí nádivkou(nebo naopak) a zelí jako přílohu(či oblohu). Wink
Vildak

PříspěvekZaslal: čtvrtek 18. duben 2013 22:46     Předmět: Citovat

Tu Knihomolovu bohužel znám. I když bych ji označil za vtip-hádanku.

Sargon na tu mou odpověděl samozřejmě správně. A co se týče té jehom tak na tu mám snad ještě lepší vzpomínky. Kde jsou ty časy...
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra U Prokopnutého bubnu -> Skládka Jindřicha Močky Časy uváděny v GMT + 2 hodiny
Jdi na stránku 1, 2, 3 ... 21, 22, 23  Další
Strana 1 z 23

Přejdi na: