Obsah fóra U Prokopnutého bubnu U Prokopnutého bubnu
Vaše oblíbená hospoda nyní již i na hexnetu!

FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   RegistraceRegistrace 
 ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Je chroust nesmrtelný? aneb filozofování ad hoc
Jdi na stránku 1, 2, 3 ... 18, 19, 20  Další

Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra U Prokopnutého bubnu -> Skládka Jindřicha Močky
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Hrdlodus

PříspěvekZaslal: úterý 02. červenec 2013 21:34     Předmět: Je chroust nesmrtelný? aneb filozofování ad hoc Citovat

Sargon napsal:
To, že každý pozná dobro o zla, přece ještě nutně neznamená, že každý bude to dobro dělat.
Ale každý tvor, v primární formě pozná dobro od zla.
Dobro je to, co je pro skupinu/společnost výhodně, přínosné, potřebné...

Ovšem co je škodlivé pro společnost, je mnohdy velice užitečné pro jednotlivce, a proto jednotlivec páchá zlo, i když dobře ví, že to dělat nemá.

Sečteno, podtrženo: Nepotřebuješ náboženství, nebo jakoukoli jinou ideologii k tomu, abys věděl, že vražda je špatná. Potřebuješ ho naopak k tomu, abys uvěřil, že vražda je za určitých okolností a situací ospravedlnitelná a prospěšná.

Každý pozná více či méně dobro a zlo (přece jen to není vždy zcela jasné). Rozhodne se sám, jak se bude chovat.
Že dobro je konsenzus skupiny, je sice pravda, ale každý má také vlastní názor, co je podle něj dobro. Zákony státu a pravidla náboženství kodifikují rozhodnutí skupiny, aby celá skupina měla jasno, co je dobro.
Protože i bez náboženství mnoho lidí považují trest smrti za správný. Další považují zabití za správné špatného člověka s tím, že se liší v tom, jak moc špatný má být. Další souhlasí s tím, že zabíjení může být bez omezení, protože existuje právo silnějšího, což posílí celkově celou skupinu.
Sečteno a podtrženo: Protože každý pozná, co je dobro, je tu stát či kněží, aby v tom nastolili pořádek.

Sargon napsal:
Jaká cena je ještě přijatelná, když budou lidé osobně, subjektivně šťastní a najdou si svůj malý smysl života? Mohou věřit lžím a nesmyslům a kdovíčemu, ale hlavně že budou šťastní?
Pravda je příliš cenná, než abys ji takhle lacino prodal, za trochu falešného štěstí.

Pravda. Pravda se přeceňuje. Většina lidí bude nesouhlasit. Když jim pak položíte ty správné otázky, podrží si svůj nesouhlas podstatná menšina těch lidí. Někdy pravdu zmuchlám a hodím do koše, jindy ji naopak bráním přes posměšky veškerého okolí. (A někdy ji zmuchlám a pak si za to nadávám.)
Místo nějakých (zmatených) myšlenkových pochodů, se obrátím na pomoc na historii a kulturu:
Niccolò Machiavelli
Rukopisy královédvorský a zelenohorský
Ježíš Kristus
většina náboženství
historie plná intrik a překrucování pravdy
tajné spisy vlád
výchova dětí, lži ze soucitu apod.
účel světí prostředky
Matrix
Strážci - Watchmen
Gone, Baby, Gone
Old Boy
Gamer
(Předchozích pět bodů jsou filmy, některé zároveň komiksy a knihy. U všech visí ve vzduchu otázka, jak byste se rozhodli.)

Ale to, co mne napadlo jako první po přečtení "Jaká cena je ještě přijatelná, když budou lidé osobně, subjektivně šťastní a najdou si svůj malý smysl života? Mohou věřit lžím a nesmyslům a kdovíčemu, ale hlavně že budou šťastní?" byl tento test:
http://blog.practicalethics.ox.ac.uk/2011/09/the-experience-machine/
Na konci testu, který má 11 otázek, je statistika, jak odpovídali ostatní, kdo to vyplnili.

A abyste poznali i mne, přidám své odpovědi (samozřejmě je nečtěte před vyplněním):

1. Hodně bych přemýšlel. Záleželo by na mé momentální situaci. Pravděpodobně bych nakonec řekl ne, ale nevylučuji možnost, že bych se napíchl. Protože nový život by byl lepší. Protože, co je skutečný život? Mozek pomocí receptorů vnímá okolí. To samé by se dělo v té mašině. A pokud záleží na rozsévání plémě, tak je tu možnost připojit se po splnění "mise", využít služeb zmrazení sperma či vajíčka nebo zplodit potomka v mašině. Souhrn nul a jedniček, které reprezentují člověka (po pochopení systému, jak to funguje) nebo nechat si odebrat reprodukční činitel, nechat narodit dítě a to pak připojit.

2. Ano. Je to zážitek.

3. Ne. Cítila se s nimi podobně, jako by se cítila s jinými skutečnými přáteli.

4. Ano. On byl se životem plně spokojen. O tom, zda žil plnohodnotný život nerozhodují měřítka někoho jiného.

5., 6., 7. Hodnotnější než průměrný život. Stejný argument jako u 4. Chtěl jsem dát stejně hodnotný jako průměrný život, ale vlastně průměrně nejsou lidé natolik se svým životem spokojeni. Ale nemyslím se, že průměrně je to podstatně horší, takže bych klidně druhou variantu zaklikl.

8. Ano. Šel do galerie, aby obdivoval umění. Ono zařízení může klidně obdivovat nadále, ale jistě by chtěl vědět, že to nevytvořil umělec, ale technik. Což samozřejmě nesnižuje estetickou hodnotu věci.

9. Ano. Když je tu ta možnost, řekl bych mu to. Člověk čeká, že bude žít ještě mnoho let, a proto nespěchá. Kdyby věděl, že má jeden rok, zařídí se podle toho.

10. Ne. Když už je po všem, nechme to minulosti. Nyní jsem šťastný a žena mne nepodvádí. Ale pokud by to bylo během podvádění, chtěl bych to vědět.

11. Ne. Je to osobní věc mého přítele. Prakticky nic by to mezi námi nezměnilo a jen by to zhoršilo ovzduší.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Ikshorm
Člen Klubu Terryho Pratchetta

PříspěvekZaslal: úterý 02. červenec 2013 21:42     Předmět: Citovat

Jsou Chroustal a Chrousťák nesmrtelní? Surprised
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Hrdlodus

PříspěvekZaslal: úterý 02. červenec 2013 22:59     Předmět: Citovat

Z Twitteru: @josefslerka: Doufám, že příště dostane Nobelovu cenu míru atomová bomba. Podle mne má na šedesáti letech globálního míru největší zásluhy.
Letos teda chci nobelovku pro Wintona, ale pro příští rok je to myšlenka k zamyšlení.
Půlšálku

PříspěvekZaslal: středa 03. červenec 2013 0:27     Předmět: Citovat

Stejně jako pravda je problematickým termínem i štěstí. Já skutečně pro štěstí nejsem. Už jsem na toto téma diskutoval víckrát a vždy jsem za toho zlého, tak raději: nejde o to, chtít dosáhnout štěstí. Dalo by se to vyjádřit i těmi splněnými přáními, kdy lidé dostanou přesně to, co si přejí, ale nikdy to není to, o co by stáli a co by potřebovali. Štěstí přijde samo jako průvodní jev poctivého života a práce. A aby sargon škytal ( Very Happy Wink) : V indickém náboženství najdeme něco velmi podobného: osvícení dosáhnete pouze plnohodnotným a poctivým životem, ale zároveň naprostým neusilováním o osvícení Smile
Hrdlodus

PříspěvekZaslal: středa 03. červenec 2013 1:40     Předmět: Citovat

Půlšálku napsal:
Dalo by se to vyjádřit i těmi splněnými přáními, kdy lidé dostanou přesně to, co si přejí, ale nikdy to není to, o co by stáli a co by potřebovali.

Štěstí přijde samo jako průvodní jev poctivého života a práce.

Ten příběh nemám rád. Někdo si něco přeje a dostane to, co splňuje podmínky, ale využije to kličku a není to to, co si dotyčný přál. Nebo dotyčný jen špatně popíše, co chtěl.

"Štěstí přijde samo jako průvodní jev poctivého života a práce." Bullshit.
scara

PříspěvekZaslal: středa 03. červenec 2013 7:33     Předmět: Citovat

štěstí je krásná věc, ale musí se dávkovat opatrně... V tomhle ohledu vystihl můj názor Matrix. Udělejte lidem život šťastný a bezproblémový a oni začnou přemýšlet, kde je chyba. Zcela přirozeně očekáváme, že se o své štěstí musíme poprat. Dle mého je to stejné i se zmiňovanou pravdou. Vnuťte lidem čistou, koncentrovanou pravdu a oni úmyslně začnou lhát, protože pravda zadarmo? - To je přece blbost!
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Knize.Vladivoj

PříspěvekZaslal: středa 03. červenec 2013 8:49     Předmět: Citovat

Odpovědi:
1. NO PASARÁN. Co jsem, zelenina? Dokonalý život za cenu toho, že skutečný já budu hnít v křesle po zbytek života, abych měl dokonalou iluzi? To budu raději hajzldědkem v Kalkatě.
2. Těžké. Ale nakonec, protože nebylo specifikováno, jaká je spolehlivost toho, že se fakt po týdnu proberu, raději ne. Pokud by byla 100% spolehlivost, že po týdnu mě odpojí, uvažoval bych o tom. Ale je to droga a co já vím, jestli bych pak nezůstal jako zelenina zbytek života? Spíše taky ne.
3. ANO. Vztah se skutečnými lidmi se všemi jejich nedokonalostmi je vždy lepší, než s nereálnými přeludy.
4. ANO. Možná je to podobné jako předchozí, ale a) Freda nikdo neobluzuje, aby si myslel, že má přátele a b) Fred má možnost se s lidmi setkávat a ví o tom, což je pro mě dostatečné.
5. Na všechny stejná - Still something worthwhile. I stařenka může být přínosná jinak než koukáním se na jednu scénu do konce života. Některé dámy přes 80, které navštěvují kostel sv. Václava v Nuslích by pro takovou dámu měly několik tipů, co užitečnějšího by se svým časem mohla dělat a prospět tím ostatním. Na druhou stranu, není to bezcenné, pokud to dámy alespoň uspokojuje.
6. Na všechny stejná - Still something worthwhile. I stařenka může být přínosná jinak než koukáním se na jednu scénu do konce života. Některé dámy přes 80, které navštěvují kostel sv. Václava v Nuslích by pro takovou dámu měly několik tipů, co užitečnějšího by se svým časem mohla dělat a prospět tím ostatním. Na druhou stranu, není to bezcenné, pokud to dámy alespoň uspokojuje.
7. Na všechny stejná - Still something worthwhile. I stařenka může být přínosná jinak než koukáním se na jednu scénu do konce života. Některé dámy přes 80, které navštěvují kostel sv. Václava v Nuslích by pro takovou dámu měly několik tipů, co užitečnějšího by se svým časem mohla dělat a prospět tím ostatním. Na druhou stranu, není to bezcenné, pokud to dámy alespoň uspokojuje.
8. ANO. Ale jen jednou a nepotáhnu ho k obrazům. Pokud zná možnosti, pak je jeho rozhodnutím, co bude dělat. (Mrk, mrk, Sargone.)
9. Pokud je všechno v tom popisu pravdivé, pak NE. Tohle je asi jediný případ, kdy jsem volil lež? No prakticky vzato, pravda by mu uškodila a je jinak zaopatřen pro prožití toho roku nebo míň šťastně, takže u mě dobrý.
10. ANO. Manželská věrnost je pro mě dost zásadní, takže nalhávat si/mi něco není dobré.
11. ANO. Potřebuju se na přítele spolehnout. Iluze by pravděpodobně v první prekérní situaci rupla.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
TheMole

PříspěvekZaslal: středa 03. červenec 2013 9:08     Předmět: Citovat

1. NE. Souhlasím s Knížetem.
2. Rozhodl jsem se neodpovědět, protože bych potřeboval znát víc technických detailů tohoto řešení.
3. ANO.
4. ANO. Je šťastný, tak co.
5.-7. Asi by bylo adekvátní odpovědět na všechny tři otázky stejně, ale já jsem nakonec dal "still something worthwhile" jen u 6 a 7. U pětky jsem nakonec o jeden stupeň worthwhilnost zvýšil.
8. NE. Why should I?
9. ANO. Určitě ví o spoustě krásných věcí, jejichž prožití vždycky odkládal na "až někdy budu mít čas". Nechci ho o ně ošidit.
10. NE. Proč bych o tom měl vědět, když je to už dávno pryč?
11. ANO. Aby bylo možné ten problém řešit.
VeHaLi

PříspěvekZaslal: středa 03. červenec 2013 12:02     Předmět: Citovat

Nevím, proč jste tohle nemohli dát do politiky, náboženství, nebo ORDINACE!
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
scara

PříspěvekZaslal: středa 03. červenec 2013 12:49     Předmět: Citovat

Protože to není ani o politice a ani o náboženství? A prozože se chceme občas zcela vážně pohádat. Nebo si alespoň v klidu zafilozofovat. Smile
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Jenik

PříspěvekZaslal: středa 03. červenec 2013 18:54     Předmět: Citovat

Už som o tom písal vo vlákne Úvahy.

Jenik napsal:

Čo mi chýba na fóre?

Klub Neuróza: Kde můžete proklimbat větší část odpoledne v koženém křesle a s rozepnutým horním knoflíkem u kalhot. (Zloděj-106)

Na fórum chodia dva druhy ľudí: aktívni (showmeni) a pasívni (diváci).
Aktívnych delíme na diskutérov (diskutujú, majú potrebu diskutovať) a prispievateľov (píšu príspevky, majú potrebu prispievať).
Pasívny divák hľadá na fóre zábavu (chce sa pobaviť) a niekedy aj poučenie (chce byť múdrejší).

Ja sa považujem za prispievateľa. Niekedy potrebujem napísať nejakú úvahu, esej, špekuláciu, filozofiu a nechcem o tom diskutovať. Proste píšem pre zábavu a poučenie divákov, nie pre diskutérov.

V Klube Neuróza by mohlo byť niečo také. Filozofie, úvahy apod., ktoré by nepotrebovali reakcie a diskusiu. Orientované viac na poučenie ako na zábavu.
Mohli by to byť úvahy o Zemeploche alebo o živote alebo aj o hocičom inom. Ja si myslím, že by to divákov mohlo zaujímať. Aj showmenov.

Klub Neuróza už som raz vytvoril v Knihovni, ale to bol viacmenej aprílový žartík. Ale stojí za to nad tým uvažovať. Keby bol v Knihovni, tak by boli úvahy obmedzené len na Zemeplochu. Takže asi je lepšie miesto v Skládke Jindřicha Močky.

Ale neskôr som uvážil, že to až tak potrebné nie je. Nerád dávam za pravdu VeHaLi, ale teraz musím. Len sa divím, prečo to nezmazala.

Toto, či žijeme v simulovanej realite, sa nijakovsky nedá dokázať.
Takže je zbytočné o tom filozofovať.

Je to podobné ako s Bohom a vierou. Tiež sa to nedá dokázať.
Isteže to niektorí ľudia potrebujú. Ale pravda to nie je.
Pravda je to, čo je realita, čo vieme o realite, faktá.
Aj keby to bola simulovaná realita, je to jediná realita, ktorú máme.

Teraz je v móde Matrix. Takže z toho môže byť tiež dobrý biznis.
Nedávno som kúpil knihu Fosarová, Bludorf: Chyby v Matrixu.
Tam celkom vážne uvažujú, že žijeme v Matrixe a hľadajú, ako by sa to dalo zistiť (alebo sa aspoň tvária, že vážne uvažujú).

Opíšem vám ich experimenty.
Pustia na počítači generátor náhodných čísel a sledujú, či sa tie čísla nejako neodchýlia od dokonale náhodných.
Keď sa odchýlia, nájdu nejakú udalosť v našom svete, ktorá to zapríčinila. Napríklad futbalový zápas s mnohými fanúšikmi.
Alebo udalosti 11. septembra 2001. A nazvú to chyba v matrixe (všimnite si malé m).

Zamiešajú tam trochu poctivej vedy (ktorú celkom nepochopili (alebo zle vysvetľujú (alebo to zle preložil prekladateľ))).
Pridajú svedectvá od nejakých iných ľudí, podobne ako to bolo s UFO a predtým s Ježišom Kristom.
Dochutia to pár záhadami dänikenovského typu.
A majú ľahko stráviteľný guláš, ktorí bude ľuďom chutiť.

Ja som skeptik. Vidím to ako showbiznis. Je to najlepší a najvýnosnejší biznis, ale pravda to nie je.

S náhodnými číslami som robil asi 10 rokov a už po pár rokoch som pochopil:
Náhodné čísla sú práve preto náhodné, že sa líšia od dokonale náhodných čísel.
Za anomáliu by sme preto mali považovať dokonale náhodné čísla.
Teda ak sa to odlišuje od dokonale náhodných čísel, tak je to úplne OK.
Sargon

PříspěvekZaslal: středa 03. červenec 2013 19:14     Předmět: Citovat

1) Ne. Z jiného důvodu než Kníža. Je mi úplně jedno, že mé tělo bude někde hnít, ale reálné né úplně štěstí je lepší, než naprosté štěstí, které je falešné.
2) Ne. Je to útěk před realitou. Po týdnu bych si ještě více uvědomoval, jak je můj skutečný život na prd a chtěl víc, takže bych se tam pak připojil napořád.
3) Tohle je těžké . Vztah se skutečnými lidmi je sice lepší, člověk řeší problémy, spory a podobně, ale je to tak jako tak jen na FB, takže stejně trochu mimo realitu. Nakonec jsem dal ANO.
4) Já opravdu rozlišuji mezi plnohodnotný šťastný. Aby byl živott plnohodnotný, chce to udělat něco užitečného a významného. Málokdo toho dosáhne. Takže NE.
5, 6, 7. Tady bych si nechal hodnocení pro sebe. Jen řeknu, že první kouká, na reálné moře, takže na něm vidí skutečné změny a tedy má bližší kontakt s realitou než další dvě.
Opět. Rozlišuji mezi štěstím a plnohodnotným.
Cool Jistě. Přístroj nebyl stvořen k tomu, aby se jím kochal. V galerii jsou lepší věci k obdivování. Žije v bludu. To, že je šťastný, s tím nemá co dělat.(Mrk, mrk Knížo.)
9)Ano. Milosrdná lež neexistuje. A právě proto, že si uvědomujeme, že život skončí, je tak sladký(Carl Sagan).
Když bude vědět, jak málo času mu zbývá, nemusí zbylé dny promarnit zbytečnostmi, ale opravdu si ho užít.
10) Ano. Nejde až tak o důvěru mezi manželi, ale prostě chci znát vždy pravdu, ať je jakkoli nepříjemná.
11) Ano
Půlšálku

PříspěvekZaslal: středa 03. červenec 2013 21:56     Předmět: Citovat

1) NE
2) Ne
3) ANO
4) ano
5) - 7) about s....

Cool ano
9) ano
10) ne
11) rozhodně ano
Hrdlodus

PříspěvekZaslal: čtvrtek 04. červenec 2013 0:22     Předmět: Citovat

Jenik napsal:
Toto, či žijeme v simulovanej realite, sa nijakovsky nedá dokázať.
Takže je zbytočné o tom filozofovať.

Pravda je to, čo je realita, čo vieme o realite, faktá.
Aj keby to bola simulovaná realita, je to jediná realita, ktorú máme.

záhadami dänikenovského typu.

Náhodné čísla sú práve preto náhodné, že sa líšia od dokonale náhodných čísel.
Za anomáliu by sme preto mali považovať dokonale náhodné čísla.
Teda ak sa to odlišuje od dokonale náhodných čísel, tak je to úplne OK.

To, že se nedá něco dokázat, neznamená, že by bylo zbytečné o tom filozofovat. Vede to k myšlenkám o smyslu života, svobodě, pravdě, nihilismu nebo to rozhodne o tom, jak bude člověk volit v tom testu.
Dříve filozofovali o tom, že vidíme jen stíny na stěně jeskyně, které vrhá přes nás oheň za námi.
Někdo tu dal odkaz na článek o transplantaci hlavy. Vyměníme všechny části těla, jediné, co dělá člověka osobností je mozek. A z něj také krájíme kousky. Kolikrát ukrojíme kousek, který změní chování či vzpomínky jedince, ale stále o něm smýšlíme jako o stejné osobě jako před operací. Být připíchnut do Metrixu technicky nic nemění na životě.
A stále platí, cos napsal. I kdybychom zjistili, že jsme v simulované realitě, je to nás skutečný svět. To venku je něco cizího.

Dänikena jsem měl jednou půjčeného. Po první kapitolej sem knihu vrátil. Takové nesmysly nesnáším. Stejně jako Zeitgeist a většinu konspiračních teorií.

V jednom díle Star Treku poznal robot jiného robota podle mrkání. Rozeznal, že mrkání bylo příliš náhodné. A poznat to mohl jenom stroj - on.
Hrdlodus

PříspěvekZaslal: pátek 05. červenec 2013 18:33     Předmět: Citovat

http://zpravy.idnes.cz/hikikomori-japonsti-muzi-se-boji-vyjit-z-pokojicku-fx5-/zahranicni.aspx?c=A130705_130743_zahranicni_btw

To je docela extrém, ale nedivil bych se, kdyby se to šířilo v západním světě.
Ten se orientuje na úspěšné. Vzdělanějším mladým lidem se stále předhazují příklady lidí, kteří dřeli, zkoušeli, podnikali, makali na sobě atd. a nyní jsou bohatí, úspěšní apod.
Sportovci na vrcholu ve dvaceti; cestujte do zahraničí; podnikejte; pracujte na sobě; nebuďte se sebou spokojení, vždy můžete být ještě lepší; buďte oblíbení; příběhy náctiletých milionářů.

Ty, kterým se to nedaří, to může sžírat. Vždyť deprese je dnes běžná nemoc.
Navíc, kolik může být reálně dostatečně úspěšných lidí?
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra U Prokopnutého bubnu -> Skládka Jindřicha Močky Časy uváděny v GMT + 2 hodiny
Jdi na stránku 1, 2, 3 ... 18, 19, 20  Další
Strana 1 z 20

Přejdi na: