Obsah fóra U Prokopnutého bubnu U Prokopnutého bubnu
Vaše oblíbená hospoda nyní již i na hexnetu!

FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   RegistraceRegistrace 
 ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Raising Steam (může obsahovat spoilery)
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4

Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra U Prokopnutého bubnu -> Knihy
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
ortie

PříspěvekZaslal: úterý 10. leden 2017 18:18     Předmět: Citovat

No, platí gramatika i pro lokomotivu? Zřejmě ano.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Jenik

PříspěvekZaslal: úterý 10. leden 2017 19:43     Předmět: Citovat

Takže keď napíšem v diktáte

Lokomotiva byla pod parou.

tak mi tam češtinárka označí alebo neoznačí chybu?

(Lebo podľa Slovníka spisovného jazyka českého je povolené len "plnou parou", ostatné tvary musia byť s dľžňom, t.j. párou (Tak som to pochopil zo Slovníka).)

Ja viem, že som už otravný, ale neviem si pomôcť.

Pokúsim sa to vysvetliť:
Na obálke je lokomotíva a pod ňou je napísané Pod parou.
Chcel by som vedieť, či tam ten dľžeň bol vynechaný podľa gramatických pravidiel, alebo to bolo vynechané zámerne aj s rizikom porušenia gramatiky.

Proste sa chcem naučiť niečo viac o češtine. Smile
Chroustal
Člen Klubu Terryho Pratchetta

PříspěvekZaslal: úterý 10. leden 2017 20:39     Předmět: Citovat

V 7. pádě je možný tvar párou i parou, spojení pod parou je ustálené, podobně jako plnou parou.

citace:
fráze a idiomy:
plnou parou
pod parou
jako pára nad hrncem
Jenik

PříspěvekZaslal: úterý 10. leden 2017 22:05     Předmět: Citovat

Idióm beriem.
Vďaka.
Ziriath

PříspěvekZaslal: úterý 07. únor 2017 12:13     Předmět: Citovat

Ještě k těm mostům: (hru Bridge stranou, ta reference mi nic neříká) Je zajímavé, že se fenomén chatrného nebo nedůvěryhodného mostu stále používá, protože obvykle to pro hrdiny příběhu dopadá jen jedním způsobem. Když pominu, že lidé jako Gaiman by tam přidali nějaké naprosto zbytečné náhodné ztráty na životech, též v katastrofických filmech by někdo třeba spadl do lávy a podobně.
Já jsem hned po Páře četla knížku Atlas Shrugged od Ayn Randové (50. léta). Nijak záměrně, ale prostě proto, že jsem obě tyto knížky našla při jedné návštěvě knihovny - jaký to skvělý dvojitý úlovek! Kromě toho, že některé myšlenky na mě měly po té dece, která na mě padla ze Stoupající páry, jakýsi katarzní, osvěžující efekt (nestydím se) , bylo to o výstavbě železnice - no a samozřejmě tam byl i nedůvěryhodný most ze zázračného kovu, nad strašlivou propastí, který bylo třeba přejet vlakem. (Spoiler: Most nespadl)
Zvláštní, že jsem o tomhle fenoménu nenašla stránku na TV Tropes, protože na té prokrastinační encyklopedii je jinak všechno.
Jenik

PříspěvekZaslal: úterý 07. únor 2017 12:41     Předmět: Citovat

Atlas Shrugged je spomínaný na lspace/wiki.
Ale tam je to v časti Going Postal (s.106).

(BTW, spomína sa tam (v tej knihe) Dr. Pritchett. Smile ).
Ziriath

PříspěvekZaslal: středa 08. únor 2017 15:07     Předmět: Citovat

Tak myslím že je čas na reread neboli znovučtení, člověk pokaždý v zeměploše objeví něco novýho. A Atlas Shrugged je sice někde podnětný, ale o parodie si přímo říká.

Půlšálku napsal:
(...)
Všichni jsou krásně ženatí a vdaní, všichni spějí do budoucnosti ke spáse skrze technologie a všichni dostali kus plechu za zásluhy, což bylo něco, co - pokud vím - Pratchett dříve prostřednictvím Elánia kritizoval. (...)

Aspoň že Krasomila nepřestala kouřit (nebo ano?) narozdíl od filmu Zaslaná pošta - to už by na mě bylo moc.
Mám ten dojem, že ke konci života si Pratchett uvědomil, že stvořil postavy, kterých mu je vlastně líto (Noby, Vetinari, alkoholik Karlíček..). Ale pořád jsou to jen literární postavy, ty nic bolet nebude - a čtenáři mají tragédie, nešťastníky a trpitele rádi (a autorky fanfiction ještě víc), jinak by nečetli např. Hru o trůny. Ve skutečném světě taky ne každý má šťastný konec. Mimochodem zajímalo by mě, zda Noby dal svojí skřetce tu skvělou, velmi květinovou voňavku, kterou si koupil v Hrrr na ně!

Je mi jasný, proč Vetinari chtěl železnici do Uberwaldu, a ještě tak rychle. Sice tam byly ještě nějaký politický důvody, který sem už zapomněla, ale prostě to už neokecá. Jako bysme mu viděli přímo do hlavy.
Jenik

PříspěvekZaslal: středa 13. prosinec 2017 9:12     Předmět: Citovat

64:
... a cihly mají daleko ke kvalitě onoho nejpřírodnějšího a nejstarobylejšího stavebního materiálu, kterým bylo kravské lejno.

... and the bricks owe a lot to that most organic and venerable of all building materials, cow shit.

Naopak: cihly mají blízko ke kvalitě...

479:
Další užaslé nadechování a sotto voce dohadování kdekoho s kdekým, zatímco všechny oči byly upřeny na krále. Kouzlo okamžiku pak rozbil, nebo snad ještě zesílil zvuk zapalované sirky, jíž škrtl velitel Elánius. A silný doutník zazářil jako naváděcí světlo. Elánius se usmál, kývl na krále a v tom okamžiku si Vlahoš uvědomil, že Elánius to nejspíše celou tu dobu věděl, nebo to věděl alespoň od proslulého dobrodružství v Koumském údolí před několika lety, kdy byl vyslancem na volbě Rydzika Rydzikssona králem.

To nebolo v Koumském údolí, to si tam pan Kantůrek pribásnil:
Vimes smiled and nodded at the King, and in that moment Moist realized that Vimes had probably always known, or at least since the famous adventure several years before when he was Ambassador to Rhys’s election as Low King.

A vykecala to Pleskot hneď po korunovácii:

Elefant-475:
Celou cestu kočárem zpět na velvyslanectví čtveřice mlčela. Pak se ozvala Pleskot: „Král řekl -“
„Já jsem to slyšel,“ řekl Elánius.
„To bylo totéž, jako kdyby on řekl, že je ona.“
Jenik

PříspěvekZaslal: čtvrtek 13. prosinec 2018 18:44     Předmět: Citovat

408:
Pověst, která se v okolí o Scilliných kozách vyprávěla, mluvila o tom, že vznikly, když se rozpadla jedna obrovská hora a zanechala na svém místě zrádné bludiště napůl zřícených jeskyní – některé plné vody, která z nich neustále vytékala – a to vše korunováno osmi nepřístupnými vrcholy. Ty zdánlivě visely ve vlhkostí přesyceném, mlhavém vzduchu, křižovaném duhami.
...
Když byli na půl cestě k temnému stínu v průsmyku mezi nejvyššími vrcholy, vyjel vlak z dlouhého přírodního tunelu do dalšího kaleidoskopu duh, který rozptyloval vaši pozornost, i když vám lidé neházeli věci na hlavu.

Zaujímavý úkaz. V našom svete by to nebolo možné.
Dúha môže byť len jedna, maximálne dve.
Na Zeměploche to je možné, lebo tam je pomalé svetlo.

Na okraj:
Pan Kantůrek raz preložil 'Kaleidoscope' ako 'krasohled':

Den-206:
Našli Ho ve Velkém hadronovém krasohledu.

Možno to vzal od Vejdělka (Návrat z ráje):
Už jsem byl srozuměn, že mě zase mine, zvlášť když se Lucie začala vynořovat z nebeského krásnohledu.

(Soudný den prekladali Jan Kantůrek a Dana Krejčová.
Takže ten krasohled tam dodala najskôr ona.)
Jenik

PříspěvekZaslal: sobota 15. prosinec 2018 10:06     Předmět: Citovat

488:
"Železná vrtilka. Ukázalo se, že je Železná vrtilka báječná holka. Ona byla silou, ale byla spoutána, u všech čertů! No ano! Byla spoutána siny a cosiny a svou troškou do mlýna přispěly i tangenty!"

Opakovaný Mandlíkov vtip. Nájdeme ho aj na stranách 12, 150, 159, 347 a 453.
Vtip je v tom, že tangenty neprispeli do mlyna ani troškou.
Tangens je definovaný ako podiel sínusu a kosínusu.
Takže je vzhľadom na sínus a kosínus nadbytočný, t.j. zbytočný.
To je triviálny fakt, ktorý sme sa učili na základnej škole.

490:
"A jak se má v poslední době tvoje žena, Karlíčku?"
"Ale jo, Dolores je v pořádku, pane Važuzel, díky za optání."
"A co váš chlapeček? Rudík? Ten už musel vyjít ze školy, že?"
Karlíček se nejistě usmál a odpovědel: "No jo, už není malý, sire, roste jako z vody a chce být mašinfírou."

Važuzel samozrejme nie je sir, ale Karlíček sa vyľakal.
Potom ho až do konca rozhovoru oslovoval sir.

Sir je zdvořilostní oslovení muže používané v anglicky mluvících zemích. Často se používá k oslovení nadřízeného např. ve vojenských a policejních složkách. V Británii a některých zemích Commonwealthu se používá ve spojení se jménem jako oslovení nebo titul nositelů nižšího šlechtického titulu rytíř nebo baronet.
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra U Prokopnutého bubnu -> Knihy Časy uváděny v GMT + 2 hodiny
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4
Strana 4 z 4

Přejdi na:  
Můžete přidat nové téma do tohoto fóra.
Můžete odpovídat na témata v tomto fóru.