Obsah fóra U Prokopnutého bubnu U Prokopnutého bubnu
Vaše oblíbená hospoda nyní již i na hexnetu!

FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   RegistraceRegistrace 
 ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Bohové
Jdi na stránku 1, 2, 3 ... 475, 476, 477  Další

Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra U Prokopnutého bubnu -> Skládka Jindřicha Močky
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Astfglt
Člen Klubu Terryho Pratchetta

PříspěvekZaslal: pátek 05. říjen 2007 11:23     Předmět: Bohové Citovat

Asi sami víte více než dobře, že náš pan Pratchett v lecčem už přinesl tak absurdní, nový a geniální pohled na věc, že není ani divu, že i sama nadace Mensy ho vybrala jako jednoho ze 3 v součastnosti opravdových žijících géniů na této planetě (zbylí jsou textař Bob Dylan a též můj obdivovaný Stephen Hawking)
A tak mě napadlo, že sama myšlenka bohů, jejich moc, síla => existence je přímo úměrně dána upřímnou vírou lidí v jiné jsoucno. Schválně, jestli se k tomu někdy dostal ten současný Ratzinger ("Benedikt XVI") či alespoň minulý ctihodný Jan Pavel II. Tedy nápad, že všichni bozi, ve které věříme, existují, a "soupeří" mezi sebou. Bohužel pochybuji, že stejným způsobem jako průběžně na Cori Celesti, ale teoreticky vzato, to není až tak nesmyslná myšlenka jako většina demagogických nauk, které se nás pokouší učit veškeré religie o jednom bohu.
Vždyť samotná slova - bůh je v každém z nás - tedy myšleno, že naše samotná víra může udělat mnohé. Zkrátka proto, že tomu UPŘÍMNĚ věříme, se to může splnit. Skoro jako ve smyslu, že máme sami tu sílu/moc, neboli přeneseně vzato, že "bůh je v každém z nás".
Co myslíte?
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
VeHaLi

PříspěvekZaslal: pátek 05. říjen 2007 11:36     Předmět: Citovat

Já to mám s bohy tak: vždycky mi byli sympatičtí řečtí bohové, nic moc nepředstírali, měli i různé lidské horší či špatné vlastnosti a charaktery a byla s nimi docela i sranda. A taky to v Řecku fungovalo tak, že když v boha věřilohodně lidí, měl pěkné chrámy a oltáře a tak, a pak byl na své věrné milý. Když v něj moc lidi nevěřili, sice neslábnul, ale byl pěkně vzteklý, pustošil města mořskou vlnou,... A taky lidi většinou věděli, za co je bozi trestají. To ten křesťanský bůh je docela úzkoprsý suchar a nepřizpůsobuje se době (viz Američtí bohové od Gaimana Smile ). Spíš mi přijde, že ho mají lidi jako berličku nebo výmluvu. Je asi potřeba každého jedince cítit okolo nějakou sílu, která může podpořit či pohrozit, a je jedno, jestli jí budeme říkat bůh, bozi, příroda, osud, štěstí, náhoda, prozřetelnost či ještě jinak.
effel

PříspěvekZaslal: pátek 05. říjen 2007 11:46     Předmět: Citovat

VeHaLi napsal:
Já to mám s bohy tak: vždycky mi byli sympatičtí řečtí bohové, nic moc nepředstírali, měli i různé lidské horší či špatné vlastnosti a charaktery a byla s nimi docela i sranda. A taky to v Řecku fungovalo tak, že když v boha věřilohodně lidí, měl pěkné chrámy a oltáře a tak, a pak byl na své věrné milý. Když v něj moc lidi nevěřili, sice neslábnul, ale byl pěkně vzteklý, pustošil města mořskou vlnou,... A taky lidi většinou věděli, za co je bozi trestají. To ten křesťanský bůh je docela úzkoprsý suchar a nepřizpůsobuje se době (viz Američtí bohové od Gaimana Smile ). Spíš mi přijde, že ho mají lidi jako berličku nebo výmluvu. Je asi potřeba každého jedince cítit okolo nějakou sílu, která může podpořit či pohrozit, a je jedno, jestli jí budeme říkat bůh, bozi, příroda, osud, štěstí, náhoda, prozřetelnost či ještě jinak.

No taky mam vetsi vztah k rckym bohum nez k jakymkoliv jinym...kdybych mela specifikovat svou viru tak bych asi rekla, ze jsem pohanka...podle meho je to nazor kazdeho cloveka a to co nam ostatni lide (bohuzel mam dost "uzkoprsou" a netolerujici evangelickou rodinu) vnucuji je jen hromada hnoje. podle mne si kazdy musi vybrat co sam citi...a je jedno jestli je to Budha, Allah nebo Bůh...
Kazdopadne ja si myslim, ze to v co lide je jen jedno a to same, ktere v podstate lisi jen interpretaci...lide potrebuji v neco verit a vira jim dava dostatek odvahy aby mohli zvednout prst a obvinit ostatni z toho, ze ooni jsou ti spatni
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Astfglt

PříspěvekZaslal: pátek 05. říjen 2007 11:54     Předmět: Citovat

Tak křesťanství sice je teoreticky vzato dokonalé náboženství, jelikož nejracionálněji vysvětlovalo a zdůvodňovalo morální zdrženlivost a čistotu. Ale právě podle Nietzscheho to vše mělo už skončit dávno před námi. Její doba přežívá svou dobu, ač jen zpoloviny zbytečně, jelikož lidstvo stále ne a ne se naplno naučit a poučit z výkladu jejich teorií, aby si mohli dovolit ji nechat pohřbít do muzea historie věků.
nenapadáměžádnýméno
Anonymní

PříspěvekZaslal: pátek 05. říjen 2007 12:06     Předmět: Citovat

To já sem, díky bohu(m), atejista. Twisted Evil
VeHaLi

PříspěvekZaslal: pátek 05. říjen 2007 15:42     Předmět: Citovat

Není ateista ten, kdo věří, že bůh není? Zatímco agnostik se tím vůbec nezaobírá, protože ví, že bůh není? V některé z těch posmrtně vydaných knih o Stopařovi o tom mluví Douglas Adams, jestli se nepletu, s tím, že právě on je agnostik. Mně osobně je to teda šumák, mě bohové baví jako postavy z bájí a mýtů, tudíž jsou na tom u mě stejně jako kouzelný dědeček, oslíčku otřes se, Popelka, král Ječmínek a tak.
Silence

PříspěvekZaslal: pátek 05. říjen 2007 15:52     Předmět: Citovat

Přiznání - asi do svých patnácti (možná i déle) jsem chtěla být jeptiškou. Very Happy A je to venku! V Boha věřím, ale nepatřím k žádné církvi ani sektě. Věřím si po svém a věřím téměř ve vše. V řecké bohy, keltské, v matku přírodu i Ježíše a Budhu. Nikomu víru neberu. Jsem otevřená všemu a rozhodně věřím na nějaký ty pozitivní vyšší síly, který nade mnou drží nějakou tu pomocnou ruku, když je třeba. Jak by bylo jinak možný, že jsem udělala všechny ty zápočty z matematiky?! Very Happy Prostě můj andělíček strážníček určitě existuje. Wink Mám svoji víru v sobě a to mi pomáhá a nepotřebuju žádný rituály ani kaple, abych to dala ostatním najevo. I když musím přiznat, že když vidím někdy jeptišku, tak ji tiše závidím. Už bych to dělat nemohla, ale je to sen z dětství. Very Happy A asi je to na mě dost znát, protože strašně přitahuju všechny ty Jehovisty a další podobný existence. Laughing
Elischka

PříspěvekZaslal: pátek 05. říjen 2007 16:07     Předmět: Citovat

Já jsem katolička. Předesílám, že nesouhlasím se vším, co dělají a říkají církevní a političtí představitelé (např. M. kard. Vlk nebo Cyril Svoboda). Často se totiž setkávám s tím, že řadový člen katolické církve je ztotožňován se všemi zejména špatnými rozhodnutími církevních představitelů. Také musím přiznat, že moje názory se rozhodně ve všem neshodnou se všeobecnými církevními. Křesťanská společenství mladých nenavštěvuji kvůli rozdílným postojům a nepřekonatelným neshodám mezi mnou a společenstvím. Dnes je to tak, že chodím do kostela a v Boha věřím, ale mezi katolíky mám minimum přátel. Lze říct, že si daleko lépe rozumím s ateisty. Toť vše.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Astfglt

PříspěvekZaslal: pátek 05. říjen 2007 16:40     Předmět: Citovat

Elischka napsal:
Já jsem katolička. Předesílám, že nesouhlasím se vším, co dělají a říkají církevní a političtí představitelé (např. M. kard. Vlk nebo Cyril Svoboda). Často se totiž setkávám s tím, že řadový člen katolické církve je ztotožňován se všemi zejména špatnými rozhodnutími církevních představitelů. Také musím přiznat, že moje názory se rozhodně ve všem neshodnou se všeobecnými církevními. Křesťanská společenství mladých nenavštěvuji kvůli rozdílným postojům a nepřekonatelným neshodám mezi mnou a společenstvím. Dnes je to tak, že chodím do kostela a v Boha věřím, ale mezi katolíky mám minimum přátel. Lze říct, že si daleko lépe rozumím s ateisty. Toť vše.

No právě, to jsem i měl vlastně na mysli - Když někdo věří (ať už v boha nebo v cokoliv personifikovaného či ještě jiného), tak mu to dodává to, co jako absolutní ateista, který jen ví, že má prostě sebe, nikdy nebude mít. A to víru. Posílení v zoufalých chvilkách, kdy je jen sám o sobě se sebou v koncích. Nejsou potřeba žádné kulty, jež dogmatizují na způsob jako za dob starověku, to už je out.
Jen mě napadlo, jak přecijen popohnat tak jako tak nevyhnutelný vývoj (doufám) násleudují evoluce, když stejně jednou lidstvo se s tím bude muset buď smířit, či ho přijmout opět za své, ale to bychom tu měli opět středověkou historii a do nekonečna se vlekoucí protistrany ateistů a věřících.
Stále fungují teologické organizace zabívající se rozšiřováním toho jejich křesťanství. Jak ho zpopularizovat, vyložit moderně, atd. Ale z toho je třeba si jen vzít ponaučení, co vše se stane když to a to, proč se vůbec dělá to a to a jaké by mělo následky to a to. Dokud se to globálně neponaučíme a nedokážeme si to už alespoň na základce vysvětlit, tak teprve potom bychom mohli oprávněně říci, že už příslušníky křesťanského náboženství ve filozofickém rozhodování a výběru - zkrátka pro život - nepotřebujeme.
Jenže jak?
VeHaLi

PříspěvekZaslal: pátek 05. říjen 2007 16:52     Předmět: Citovat

Já myslím, že ten stav, který máš na mysli, to ponaučení, je dost nereálné, protože si spousta lidí skrz postavení v náboženství udržuje moc, takže je v jejím zájmu udržet momentální stav nebo, v horším případě, vrátit církvi svrchovanou moc. Myslím si, že v lidské povaze je pevně ukotvena touha někoho ovládat a každý ji holt ventiluje jinak. Myslím si, že církev se v podstatě měnit nechce.
Astfglt

PříspěvekZaslal: pátek 05. říjen 2007 17:14     Předmět: Citovat

VeHaLi napsal:
Já myslím, že ten stav, který máš na mysli, to ponaučení, je dost nereálné, protože si spousta lidí skrz postavení v náboženství udržuje moc, takže je v jejím zájmu udržet momentální stav nebo, v horším případě, vrátit církvi svrchovanou moc. Myslím si, že v lidské povaze je pevně ukotvena touha někoho ovládat a každý ji holt ventiluje jinak. Myslím si, že církev se v podstatě měnit nechce.

To sice ano, ale už nějaké století není církev svrchovatým a ani nadpolovičně rozhodujícím pánem. V současnosti sice patří do koalice, ale to je z vedlejších důvodů. Její nejvlivnější část není na té hlavní privilegované a rozhodující pozici. I ten současný Ratzinger má moc jen symbolickou.
Proto jsem i řekl, co by se možná dalo udělat, aby se stalo to stejně nevyhnutelné. Nelze přeci žít v rádoby "symbióze", která nedokáže být vyhovujícím kompromisem pro obě strany.
Jednou to skončí a některá strana převáží. A to křesťané být nemohou, neb nic nového přinést nemohou. Svoboda ano.

Naposledy upravil Astfglt dne středa 23. březen 2011 2:07 , celkově upraveno 1 krát.
VeHaLi

PříspěvekZaslal: pátek 05. říjen 2007 17:23     Předmět: Citovat

Asi Ti nerozumím. Křesťani mají sice jen symbolickou moc, ale zase celý svět straší muslimové a talibánci. To si nevybereš. Jenže brát někomu jeho víru je nedemokratické, a tutíž v "civilizovaném světě" nepřípustné.
Astfglt

PříspěvekZaslal: pátek 05. říjen 2007 17:31     Předmět: Citovat

VeHaLi napsal:
Asi Ti nerozumím. Křesťani mají sice jen symbolickou moc, ale zase celý svět straší muslimové a talibánci. To si nevybereš. Jenže brát někomu jeho víru je nedemokratické, a tutíž v "civilizovaném světě" nepřípustné.

Nejde o to jim tu víru vzít. Právě naopak. Vzít, pochopit ji (->... třeba skládat z ní zkoušku jako u obvyklých testů ZSV) a nechat být. Tak jako spousty dalších věr, o kterých víme, "tušíme", co chtěly říci, ale nijak se nás netýkají.
A ať jsou muslimové jakkoli radikální v prosazování svých názorů, je to jen proto, že jsme se navzájem nepochopili a nepoučili. Jsou obrovské mezery a nedostatky v informovanosti "výchovy" člověka žijícího v tomto století.
Když to použiju na příkladu evoluce v ekonomice - my jsme např. přežili tradiční ekonomický systém, příkazový a máme tržní. Možná budou i další, ale oni se v průměru ve vývoji zastavili kdesi ještě u tradičního. A přeci, až se jednou sjednotíme a pochopíme navzájem, neměly by už být takové kritické odchylky, jako jsou dnes.

Naposledy upravil Astfglt dne středa 23. březen 2011 2:21 , celkově upraveno 1 krát.
VeHaLi

PříspěvekZaslal: pátek 05. říjen 2007 17:37     Předmět: Citovat

Akortá že my se toho asi nedožijeme.
Knihovník Nev. Univerzity

PříspěvekZaslal: pátek 05. říjen 2007 17:41     Předmět: Citovat

Já jsem nikdy v bohy nevěřil a přišlo mi to jako hovadina, a když sem začal číst Pratchetta, tak se to nijak nezměnilo.
Ovšem nedávno jsem na boha věřit začal (člověk se pořád mění), ale ta Terryho teorie mě nebere. Já věřim, že všichni boho vé jsou jeden a že všichni lidé kteří v boha/bohy věří věří v to samý.
Jsem já to zvláštní teolog.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra U Prokopnutého bubnu -> Skládka Jindřicha Močky Časy uváděny v GMT + 2 hodiny
Jdi na stránku 1, 2, 3 ... 475, 476, 477  Další
Strana 1 z 477

Přejdi na: