Obsah fóra U Prokopnutého bubnu U Prokopnutého bubnu
Vaše oblíbená hospoda nyní již i na hexnetu!

FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   RegistraceRegistrace 
 ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Páně Pratchettovo zrání či zenit - Noční Hlídka vs. Buch
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Další

Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra U Prokopnutého bubnu -> Terry Pratchett a ti druzí
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Jiří Neny Nenutil

PříspěvekZaslal: čtvrtek 05. říjen 2006 4:43     Předmět: Páně Pratchettovo zrání či zenit - Noční Hlídka vs. Buch Citovat

Hned na začátku předznamenávám několik premis. Mou vyvolenou linií Zeměplochy je linie Hlídky. Přestože zbožňuji věčného žence, s arcikancléřem bych si dal s chutí pěstní souboj a nepohrdnu hlavologií, barometrem síly autora je pro mne linie Hlídky. A to z několika důvodů;

. Střety Vetinariho a Elánia, teorie práva a praxe spravedlnosti. V klasických příbězích by šli policajti po zákonech, a vladař po spravedlnosti, ale převrácením klasickcýh příběhů na hlavu je tím co máme tak rádi, že;o)
. Extrémě silné panoptikum zjevů, kteří dosahují skrze hlídku a navzdory veškeré komice vlastní důstojnosti a místa ve světě ( Reg Půlbotka, Tračník, Myčák etc.)
. Karotka vs. Elánius; vědomě upozadněný čirý hrdina učící se od "cynického mizery".
. Nesmlouvavá hloubka jedovatých Elániovských postřehů, at´už na krále, cechy, lidi, sebe sama ale i demokracii ( "...odebrat hlas Nobymu".)

. A právě hloubka postřehů, myšlenek a humanistických tezí, které jsou tak mistrně vloženy mezi prvoplánové vtípky, komické situace a kriminální zápletku je tím co povyšuje Pratchetta nad běžnou fantasy a v mých očích torpéduje do první ligy spisovatelských veličin ( no Nobelovku asi nedostane, ale ruku na srdce - které dílo 90 let přežije svou dobu? moc jich tam s Terrym nebude).
. Od jemných náznaků jako je rozhovor Vetinariho a Elánia na konci Stráže! Stráže! ( nikdy nedokážu ten název patřičně skloňovat;o), přes precizní zachycení psychologického problému držení střelné zbraně ( kdo nepocítil moc výstřelu nedocení nikdy Muže ve zbrani zcela), následované religiózní hloubkou "...Jíl mého jílu. ". Opravdu vážné drápky se objeví už v Hrrr na ně "... byli jen čtyři, rodina, a venku dav...", pokračují Pravdou " když válka trvá dost dlouho, je jedno čí vojáci.." až k Pátému Elefantovi, který jsem osobně považoval ža precizní možný vrchol. Komika, skvěle vystavěné situace, zápletka ... a momenty "vyslali je na závod se smrtí a pak přišli vesničané s prázdnými tvářemi, kteří se přehrabovali v jejich soukromých věcech"... Tři sestry ve višňovém sadě... prostě "klasický Pratchett" v dokonale namíchaném koktejlu.

. A pak jsem utrpěl šok srovnatelný snad jen s první spatřením padající hvězdy . Noční Hlídka. Sir Samuel Elánius, vévoda Ankhský velitel Hlídky, je zpátky bez titulu, bez Krarotky a ostatních, jenom se svými zkušenostmi a nutností odehrát příběh, který se už jednou stal. Nejsem literární historik ani velký znalec, ale považuji za neopakovatelný ten moment kdy si hrdina, i čtenář uvědomí, že to co děláme každý den, každou chvíly, probíráme svůj život tam a zpět se najednou stane skutečností. A ten hořký moment, že role se musí odehrát a svět nebude lepší. Tady a teď, teď a tady. Lehkost s jakou Pratchett představí zvěrstva dvacátého století jako součást fantasy a dá nám je pocítit na vlastní kůži o to silněji že nečekaně ( vůz po noční hodině, Mruk Vyndrejs,vyčištění domu bolesti..nástup Picbudky). "Přijde chvíle kdy to všechno bude dávat smysl, dokonalý okamžik veliteli". V té příběhové rovině tuto chvíli zažívá Elánius jako katarzi po Karcerově zatčení kdy zkrotí bestii. Ale vůči čtenáři je Noční hlídka nesmlouvavá, Ucholub nezmizí, vydíme mladého Nobyho a smějeme se, vydíme mladého Elánia a mrazí. Mladý Vetinari, dr. Šoulet, Madam, a smrt Sebevraždy, která je fantaskní dokud si podruhé nepřečteme tu hru vůle a HRY. Dokonalost je jako kus ledové dýky, nádherná facinující krutá a přesná.
. Soukromě jsem to považoval za ojedinělý vrchol, před ním jsem se sklonil uložil v srdci a čekal co bude dál. A Zasl(r)aná pošta udržela krok! Byť z velkého světa revolucí a cestování časem vypráví vlastně fádní příběh jedince v sktruktuře, zločin, šance, pokání poznání, láska náprava, děje se tak, že čteme jedním dechem a hloubka a nesmlouvavost myšlenek neutuchá. Muž žije tak dlouho dokud vyslovují jeho jméno. Dopisy si přejí být doručeny. dělejte něco dostetčně intenzivně a je jedno kdo opravdu jset protože Vás to unese. Naprosto brutální Vetinari:o).

. Přijít Buch po Pátém Elefantu byl bych nadšen jako dítě v cukrárně, ale takto je to "jen" stará dobrá úroveň. Elániovi opět témeř vše prochází. Zápletka je dobrá ale Angua/Sally a Noby/Táňa odvádí pozornost, která je tak příliš rozmělněná než aby se udrželo napětí. Pan Zářící je úžasný, ale jeho pointa jde do ztracena. A Přivolaná temnota měla zůstat nevyslovena! Když se o ní mluví, když ji trpaslík namaluje krví, pak sevře svá zranění a umírá či u Přilbomysla je úchvacující a tísnivá. Ovšem entita vs. Elánius je pruda (skutečný smysl by dávala jen pokud by skrze ni nějak zajímavě zemřel, takto mě skutečně příliš netrápila). Proč zde Pratchett opakuje motiv který již jednou vyslovil a lépe?! Pro mě osobně vědomí vs. bestie v Noční Hlídce je nepřekonatelný zápas, a tváří tvář bestii, kterou Elánius zkrotí v domě bolesti když kata jen omráčí je přivolaná temnota jen jakousi trpasličí rybičkou, kterou jako čtenář toleruji se skřípěním zubů. Buch bezpochyby vstoupí do dějin Zeměplochy především inspetorem Ejím a recitací "Je tohle má kravička" během Elániovi skoroagónie v jeskyni Koumského údolí. Ale přesto je to jen dobrý standart. Jistě není na místě ptát se zda linie Hlídky vyčerpala své možnosti, vždyť mohu být umlčen dalším dílem ( tak jakpak se stane Karotka králem že;o) které přepálí vše co bylo dosud o několik tříd ( jako Carpe Jugulum čarodějky a Noční Hídka hlídku). Takže tento článek rozhodně není epitafem mého fandovství spíš jen námetem k zamyšlení.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Pan Priatel

PříspěvekZaslal: čtvrtek 05. říjen 2006 14:38     Předmět: Ja by som to az tak tragicky nebral... Citovat

Je pravda ze Nocni Hlidka bola Genialna a lepsia ako Buch ale podla mna mal aj Buch svoje caro (svoje svojske caro :0)).

Uz len samotny namet o trpaslikoch a trolloch je vzrusujuci...
A Na kazdej strane stoji vasnivy hrac Buch!-u a znacky temnoty podla mna tiez stoja za to!

Na druhej strane tu mame krasne vyobrazenie starostliveho oca...
Kdepak je ma kravicka? Hummpf! ...
Na to sa len tak lahko nezabuda!

Pribeh Hlidky rastie ako strom...
A to ze Nocna hliadka je jedna obrovska vetva a zatienuje nam vetvu zvanu Buch! , este neznamena ze ma Buch!-vetva nepotesila!
A dufam ze tento strom hliadky bude este rast a rast...

Nuz ked uz sme pri tom buchu chcel by som sa vas spytat na temne znamenia...
Ako si ich predstavujete?
Teda bud som tu pasaz cital moc rychlo alebo sa mi zda ze znamenie "nasleduje temnota" moze vyzerat ako krizik v kruzku alebo 2 rovnobezne ciarky v kruzku...
A to "oko s ocaskem" si uz vobec neviem predstavit...
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Drizzt

PříspěvekZaslal: čtvrtek 05. říjen 2006 16:38     Předmět: Citovat

Taky mám hlídku ze Zeměplošských sérií asi nejraději.
puczmeloun

PříspěvekZaslal: pátek 06. říjen 2006 15:48     Předmět: Citovat

Moc pěkný počtení Neny...reknu to jen tak mam uplne stejný nazor ale ty jsi mi ho ujasnil

a dále k oku s ocaskem ja si ho uz nijak nepredstavuju ja vím jak vypadá ono je dokonce na obalce jedné knihy

tady je
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Asperia

PříspěvekZaslal: sobota 07. říjen 2006 10:18     Předmět: Citovat

Zatím jsem četla jenom Stráže, stráže a Muže ve zbrani a bylo to moc fajn. Ale líbily se mi i "čarodějky" , Mort, moc jsem si neužila Pohyblivých obrázků, i když některé momenty .... Musím říct, že jsem se celkem divila, že se mi ty knihy líbily, přece jen jsem se k nim dostala až v "pozdním věku." Moc si ty pocity neanalyzuju, ale ráda si tady přečtu, co si ze čtení "hlídek" odnesli ostatní čtenáři.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Elischka
Člen Klubu Terryho Pratchetta

PříspěvekZaslal: sobota 07. říjen 2006 14:30     Předmět: Citovat

puczmeloun: To je skvělé, žes to sem dal... fakt jsem si nad tím lámala hlavu, jak to asi vypadá Smile

Naposledy upravil Elischka dne neděle 15. říjen 2006 10:20 , celkově upraveno 1 krát.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Skicák

PříspěvekZaslal: sobota 07. říjen 2006 19:20     Předmět: Citovat

to znameni sem si predstavoval trosku jinak... ale navadi no...
puczmeloun

PříspěvekZaslal: sobota 07. říjen 2006 19:41     Předmět: Citovat

Ja jsem si ho taky předstvoval jinak...taky poprvé co jsem to videl jsem si lámal hlavu co to je na obalce buchu za čmaranici Very Happy
vetka

PříspěvekZaslal: středa 11. říjen 2006 14:18     Předmět: Citovat

já si ho představovala jako Q s tečkou uprostřed
nenapadáměžádnýméno
Anonymní

PříspěvekZaslal: pátek 13. říjen 2006 13:27     Předmět: Citovat

Tak todle mě nenapadlo. Já experimentoval s cibulí a hadicí a vycházely fak zajímavý věci, ale todle nikdy.

Takže sem se uchýlil k podobě spermie s tečkou veprostřed.

A né že mi budete tlemit chásko nezvedená.
spoquito

PříspěvekZaslal: sobota 14. říjen 2006 15:15     Předmět: naprosto souhlasim Citovat

naprosto souhlasim, pote co jsem precetla buch jsem mela presne takovy pocit, pocit, ze to proste neni ono, ze tomu neco chybi, jenom jsem to nedokazala vyjadrit. kdyz si to tak zpetne probiram, zapletka s entitou mi pripomina nektere vycpelejsi dily TOSky (Star Trek).

Prislo mi to takove preplacane a nedopracevane, nedotazene do konce.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu AOL Instant Messenger MSN Messenger
Knihovník
Anonymní

PříspěvekZaslal: sobota 14. říjen 2006 22:33     Předmět: Citovat

Tak si to pište sami.

OOK!!!
Jiří Neny Nenutil

PříspěvekZaslal: neděle 15. říjen 2006 2:37     Předmět: Citovat

Knihovník napsal:
Tak si to pište sami.

OOK!!!

Oceňuji kvalifikovaný argument, který je výrazným přínosem k tématu, nicméně nejedná semi o dehonestaci Pratchetta, ale o poukázání na mimořádně působivé dílo a poukázání na slabá nového. Nic víc nic míň. Výše citovaný příspěvek považuji vzhledem k jeho přínosu diskuzi za plýtvání databází, ale to je daň ze svobody, že.
Hadati

PříspěvekZaslal: neděle 15. říjen 2006 2:39     Předmět: Citovat

OOK (Každý si můj názor jistě přeloží).
Elischka

PříspěvekZaslal: neděle 15. říjen 2006 10:07     Předmět: Citovat

vetka: Já jsem si to představovala taky tak, hlavně na té kresbě je ta věcička uvnitř kruhu opravdové oko, kdežto podle popisu by to oko měl tvořit ten kruh + kolečko (cibule Smile) vevnitř. Taky pochybuji, že by se z hadice dala vytvořit ta šipka na konci Wink
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra U Prokopnutého bubnu -> Terry Pratchett a ti druzí Časy uváděny v GMT + 2 hodiny
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Další
Strana 1 z 10

Přejdi na: