Obsah fóra U Prokopnutého bubnu U Prokopnutého bubnu
Vaše oblíbená hospoda nyní již i na hexnetu!

FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   RegistraceRegistrace 
 ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Věda na zeměploše - Koule
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Další

Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra U Prokopnutého bubnu -> Knihy
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
MUDR

PříspěvekZaslal: pondělí 08. leden 2007 22:50     Předmět: Citovat

puczmeloun napsal:
A to je chyba zeměplocha by měla být vždycky dokonalá a nejaka lenost musi z cesty...

Já bych se s nedokonalou zeměplochou nesmířil, pěkně bych si na ně došlápnul.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
deprimido

PříspěvekZaslal: čtvrtek 11. leden 2007 14:51     Předmět: Citovat

Špatně jsem to napsal. U Zeměplochy jsem žádnou vadu zatím nenašel, bylo to u jiných knih ( samozřejmě ne tak hodnotných jako od TP ) Cool
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Rausek
Člen Klubu Terryho Pratchetta

PříspěvekZaslal: sobota 13. leden 2007 20:44     Předmět: Citovat

Já taky neřikal, že to bylo u Zeměplochy, s tim bych se taky nesmířil. Bylo to u nějaký béčkový fantasy jejíž jméno si ani nepamatuju.
deprimido

PříspěvekZaslal: neděle 14. leden 2007 10:06     Předmět: Citovat

Hlavně že jsme se nakonec dohodli. Cool
MUDR

PříspěvekZaslal: neděle 14. leden 2007 14:02     Předmět: Citovat

Tak to jo. To není zas takový problém. S nedokonalou zeměplochou bych se nesmířil, ještě že máme talpress.
Jenik

PříspěvekZaslal: středa 30. červen 2010 9:25     Předmět: Citovat

kód:
 2 Ikstý prvek              myslenie a príbehy
 4 Prilehlé možnosti        fázový priestor
 6 Filozofie brusiče čoček  mágia
 8 Planeta opic             kultúra
10 Slepec s lucernou        vývoj človeka
12 Okrajoví lidé            civilizácia
14 Pú a proroci             čas
16 Svobodné odmítnutí       sloboda vôle
18 Kousek z něčeho          informácie
20 Malí bohové              náboženstvo
22 Nové bylonebylium        veda
24 Prodloužená přítomnost   umenie
26 Lži-šimpanzům            jazyk
28 Světy "co kdyby“         science-fiction
30 Lži-lidem                memetika
32 Může obsahovat oříšky    ešte o príbehoch

5: Hadi, lháři, ztraťte se!
Pozri s.449

5: OMLUVA: Tato kniha pravdivě líčí život Williama Shakespeara, tedy do té míry, do jaké vymezíme pojem "pravda".
Pozri s.464

5: VAROVÁNÍ: Může obsahovat oříšky.
Pozri s.50 a 475

11: V duchu si pomyslel, že je opravdu velmi těžké vysvětlit mágům princip "týmového ducha."
Pozri s.131

14: Pozor, možná obsahuje alkohol!"
Pozri s.50

41: Ve skutečnosti jsme Pan narrans, šimpanz vyprávějící příběhy.
Pozri s.454 a 482

50: "Predměty se ve zpětném zrcátku zdají být mnohem blíže, než ve skutečnosti jsou"
Pozri s.120

115: "...jak úžasným výtvorem je člověk..."
Pozri s.118

118: Jaké mistrovské dílo je člověk!
Hamlet II.2. Pozri s.355

260: V příští kapitole si povšimneme, jak jinak nesrozumitelná zpráva "THEOSTRY" začne dávat smysl, je-li brán v potaz kontext.
Pozri s.282

288: "všechna náboženství mají pravdu, pokud vymezíme pojem pravda"
Pozri s.5 a 464

482: A co Homo sapiens? Ano, myslíme si, že by to byl moc dobrý nápad...
Pozri s.118 dole.
Jenik

PříspěvekZaslal: čtvrtek 26. květen 2011 12:05     Předmět: Citovat

ortie napsal:
Organizmus udělá to, na co je naprogramován geny.

A tiež to, čo mu prikáže lady Macbeth. Wink
U človeka funguje aj druhý replikátor - mém.
Takže telo riadia (zväčša) gény (ale môžu aj mémy), myseľ riadia len mémy.
Keď sa gény a mémy dostanú do rozporu, tak z toho môže niekedy vzniknúť pekný zmätok.
Tam treba hľadať korene a základ všetkej našej mizérie.

citace:
Většina odporu vůči darwinismu, sociologii a vlastně každé vědě o lidském chování souvisí s naší evidentní touhou vnímat sami sebe coby autonomní bytosti, jež mohou svobodně rozhodovat o svém osudu. Později se k této základní představě vrátím, ale již nyní mohu přiznat, že memetika tento pohled skutečně podkopáva. Každé chování lze popisovat z celé řady perspektiv, lze je vysvětlit řadou různých účelů, ale v pozadí všech pohledů leží konkurence mezi různymi typy replikátorů. Memy jsou hybnou silou všeho našeho konání a současně nástroji, jimiž naše aktivity uskutečňujeme. Jako je stavba našich těl vysvětlitelná pouze na základě přírodního výběru, lze stavbu našich myslí vysvětlit toliko memetickým výběrem.

Susan Blackmoreová: Teorie memů
ortie

PříspěvekZaslal: pátek 27. květen 2011 10:56     Předmět: ortie Citovat

Bodejť, nikdo za nic nemůže, to ten mizera mém ve spolupráci s genem.
Dřív za to mohla výchova nebo špatné poměry v dětství.
Jenik

PříspěvekZaslal: sobota 28. květen 2011 17:44     Předmět: Citovat

Po maturitách sedí ředitel ve sborovně, drží se za hlavu a běduje: "To mě bolí koule, ježíši, to mě bolí koule !"
Češtinářka se otočí a vyčítavě ho napomíná: "Snad bolejí, pane řediteli, bolejí!"
TheMole

PříspěvekZaslal: sobota 28. květen 2011 18:11     Předmět: Citovat

Confused No, nevím...ale jsem přesvědčený, že že pro 3. osobu plurálu je správné bolí
Jenik

PříspěvekZaslal: sobota 28. květen 2011 21:12     Předmět: Citovat

Ešte je jeden vtip o riaditeľovi a češtinárke, ale ten je trochu horší (t.j. lepší), takže ho nepoviem. Asi ho poznáte.
ortie

PříspěvekZaslal: neděle 29. květen 2011 7:23     Předmět: ortie Citovat

TheMole napsal:
Confused No, nevím...ale jsem přesvědčený, že že pro 3. osobu plurálu je správné bolí

Podle jedné poučky se 3. osoba odvozuje od tvaru rozkazovacího způsobu. Ale neumím si představit jak se rozkazuje Bol! nebo Bolej! Co z toho zní líp?
TheMole

PříspěvekZaslal: neděle 29. květen 2011 7:34     Předmět: Citovat

To by byla asi celkově otázka na naši krásnou tuleňku. Já myslím, že "Bol!".
Elischka

PříspěvekZaslal: neděle 29. květen 2011 21:24     Předmět: Citovat

K tomu rozkazovacímu způsobu: TheMole vyhrává Škodu Octavii, je to jenom "bol".

K té 3. osobě - jsou možné oba tvary, jedná se o kolísání mezi vzory "trpí" a "sází".
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Jenik

PříspěvekZaslal: sobota 11. červen 2011 12:05     Předmět: Citovat

460:
Toto je naše zpráva pro vás. Nemusíte být obětí síly příběhu jako diákon Vorbis, zblázněný do želvy hněv Omův. Můžete být Bábi Zlopočasnou, proplouvat prostorem příběhu jako mistr navigátor, vyladěni na každý závan vyprávěcího větru (a že fouká hodně), křižovat ve vichřici, vyhýbat se hejnům dogmat a Scylle a Charybdě nerozhodnosti...

citace:
Opravdu se totiž nemusíte neustále trýznit spoustou rozhodování. Představte si třeba, že ležíte ve vaně a voda najednou začíná chladnout. Máte vylézt ven, nebo se v ní ještě chvíli válet? Je to triviální rozhodnutí, ale podobně jako ranní vstávání dává vašemu životu příchuť. Pokud víte, že neexistuje žádné já a žádná svobodná vůle, můžete jen reflektovat to, že se vaše tělo zvedne, nebo nezvedne, a ono se - zvedne. Rozhodné a odhodlané ranní vstávání není věc sebekontroly a silné vůle, ale odsunutí falešného já kamsi na okraj. Rozhodnutí nastane samo. A totéž platí o složitějších rozhodnutích: mozek si může probrat jednotlivé možnosti, zamýšlet se nad jejich důsledky, přiklonit se na jednu či druhou stranu, ale k tomu všemu opravdu nepotřebuje falešnou představu, že to za něj dělá jakési vaše já. Celý rozhodovací proces se spíše děje sám.

Touhy, naděje a osobní preference představují pravděpodobně nejobtížnější oříšky - doufám, že dorazí včas, tu zkoušku musím zvládnout, ráda bych se dožila vysokého věku, zbohatla a stala se slavnou, nejraději mám jahodovou. Všechny tyto naděje, touhy a přání se točí kolem představy niterného já, které si přeje být šťastné; jejich existence vyživuje egoplex. Jednou možností, jak s nimi žít, je nenechat se vyvést z míry. Jestliže neexistuje žádné já, nemá smysl se trápit touhami a přáními a žádostí kvůli čemusi, co vlastně vůbec neexistuje. Vlastně na nich nezáleží, když neexistuje nikdo, kvůli komu by na nich mělo záležet. Život lze skutečně žít bez falešných nadějí.

Budete-li se řídit touto zásadou, dočkáte se poněkud kontraintuitivního výsledku - budete spíše rozhodnější než méně rozhodní. Pokud se nad mým tvrzením důkladněji zamyslíte, nezní až tolik nepřesvědčivě. Z memetiky vyplývá, že egoplex zde není proto, abyste se lépe rozhodovali, ani proto, abyste žili snazším životem. Je zde pro šíření memů, které ho vytvořily. Jestliže ho odstraníte z cesty, umožní vám to jednat spontánněji a způsobem, který lépe odpovídá okamžité situaci. Chytré, přemýšlivé mozky vybavené spoustou informativních memů jsou skutečně schopny rozumných rozhodnutí, i když se jim do toho neplete zmatečný egoplex.

Z toho se rodí myšlenka přímo strašidelná. Budu-li žít skutečně takto, tedy bez svého ega zodpovědného za mé činy, co se asi stane s morálkou? Někdo může namítnout, že je skoro jasné, že popsaný způsob života je návodem k sobectví a zkaženosti, nemravnosti a morální zhoubě. Opravdu? Jedním z důsledků takového života je, že přestanete své vlastní touhy vnucovat světu okolo sebe a lidem, kteří jej obývají spolu s vámi. To samo může přinést ohromnou změnu.

Claxton popisuje, jaké následky má odhození iluzí o sebekontrole: „Rozhodně se nestane jedno, čeho se lidé celkem oprávněně obávají, určitě nebudete horším člověkem. Běžným důsledkem představy, že jsme schopni kontrolovat své činy ..., je dojem, že ,své ego’ musím neustále kontrolovat, neboť jinak ze mě vyhřeznou ty nejhorší pudy a promění mě v divokého šílence."

"Naštěstí tomu tak není," pokračuje Claxtonova úvaha. „Obávané běsnění nenastane. Nezačnu ve velkém loupit a znásilňovat a nebudu jen tak pro legraci ubližovat stařenkám" (Claxton, 1986, str. 69). Spíše se rozplynou věčné pocity viny, stud, nejistota, pochybnosti a strach z neúspěchu a stanete se, navzdory očekávání, snesitelnějším člověkem.

Claxtonovi můžeme věřit na základě našich poznatků o memetice a memeticky poháněném altruismu. A jestliže je pravda, že niterné já je jen memplexem a víra v sebekontrolu je iluzí, pak život ve lži nemusí být morálně nadřazený poznání pravdy. Co nám ale zůstane, když se zřekneme klamné iluze našeho egoplexu? Zůstane lidská bytost z těla, mozku a memů, jež jedná v souladu s prostředím, v němž žije, a v souladu s memy, s nimiž se v životě setkává. Jisté je, že mnohé z naší morálky je dáno geneticky - genům vděčíme za příbuzenský výběr, reciproký altruismus, lásku k dětem a životním partnerům, cit pro přátelství. Memům pak za zájem o druhé a soucit s nimi. Všechna tato chování a city přetrvají i bez egoplexu a bez zmatků, které nám vnáší do mysli.

Egoplex totiž skutečně zavinil mnohá z našich trápení. Nutí nás do výčitek, sebelítosti, pochyb, chamtivosti, zloby a jiných sebedestruktivních emocí. Zbavíte-li se egoplexu, přestane vás trápit budoucnost vašeho vnitřního já - nebudete se ptát, zda vás ostatní mají rádi a zda se chováte „správně", či „nesprávně" -, protože žádné „vnitřní já", na kterém by vám mělo záležet, není. Takové oproštění od sebestřednosti vám (jako osobě) umožní více si všímat ostatních lidí. Soucit a empatie se dostaví zcela přirozeně. Nebude-li se vám plést do cesty neexistující ego, snadněji poznáte potřeby jiných lidí, odhadnete, jak se chovat v dané situaci. Možná, že pravá morálka spočívá spíše v nepácháni škod, které normálně pácháme, než v jakýchsi velkých a ušlechtilých činech. Neboť většina zlého vychází z naší falešné představy o vlastním já.

Memetika nás tak přivádí k nové vizi, jak žít vlastní život. Samozřejmě můžeme žít jako většina lidí a nechat se ovládat iluzí, že v nás dlí vědomé a autonomní já vládnoucí nad naším jednáním, odpovídající za naše skutky a činící z nás to, čím jsme. Nebo se můžeme rozhodnout pro úděl lidských bytostí - těl, mozků a memů -, žijících bohatou hrou replikátorů s jejich prostředím a uvědomujících si, že to je vše. Pak se osvobodíme ze zajetí sobeckých egoplexů. Jen tak můžeme být skutečně svobodní - ne proto, že bychom se vzbouřili proti tyranii sobeckých replikátorů, ale protože pochopíme, že není, kdo by se bouřil.

Susan Blackmoreová: Teorie memů
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra U Prokopnutého bubnu -> Knihy Časy uváděny v GMT + 2 hodiny
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Další
Strana 4 z 7

Přejdi na:  
Můžete přidat nové téma do tohoto fóra.
Můžete odpovídat na témata v tomto fóru.