Obsah fóra U Prokopnutého bubnu U Prokopnutého bubnu
Vaše oblíbená hospoda nyní již i na hexnetu!

FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   RegistraceRegistrace 
 ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

SI jednotky
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další

Přidat nové téma   Toto téma je zamknuto, nemůžete zde přidávat odpovědi ani upravovat své příspěvky!    Obsah fóra U Prokopnutého bubnu -> Archiv kategorie Dílo Terryho Pratchetta
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  

Zdá se vám použití SI jednotek v zeměplochách nevhodné?
Ano, kilometry a Ankh-Morpork, to nejde dohromady.
18%
 18%  [ 9 ]
Ne, je dobře, že to překladatel převádí.
81%
 81%  [ 40 ]
Celkem hlasů : 49

Autor Zpráva
anomen

PříspěvekZaslal: neděle 25. březen 2007 0:55     Předmět: SI jednotky Citovat

Zajímalo by mě, jestli se vám nezdá divné, že v českých překladech jsou jednotky SI (kilometr, kilogram, …) místo původních jednotek jako jsou míle a libry.

Obzvlášť mi to nesedí v přímé řeči zeměplošských postav, protože představa, že na NU mají uloženou tyč z oktironu se dvěma zářezy metr od sebe, mi nepřijde příliš pravděpodobná Very Happy.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
puczmeloun

PříspěvekZaslal: neděle 25. březen 2007 1:29     Předmět: Citovat

Já jsem rád u věcí jako je šířka měst velikost jednotlivých uzemí a podobných velkých vecí ale ta tyč z oktironu no nevím zní to dost podivně...Kdybych byl překladatelem tam bych zrovna ty královské jednotky nechal...ale to je tak jediné místo
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Tomis
Člen Klubu Terryho Pratchetta

PříspěvekZaslal: neděle 25. březen 2007 10:27     Předmět: Citovat

nemohu soudit jak je to v originale, ale zde zrovna predpokladam, ze metr sedi, aspon me to prislo tak, ze to je narazka na to jak se metr vyrobil a ze v parizi je v muzeu tyc, ktera ma dva zarezy presne metr od sebe a z ni se berou miry
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Pan Priatel

PříspěvekZaslal: neděle 25. březen 2007 11:08     Předmět: Citovat

Vobec mi to nevadia je to posledna vec ktoru by som ako prekladatel riesil...
Teda nie ze by som bol prekladatel ale ved vy viete ako to myslim...
:0)
Ale 100 Km Si viem predstavit ovela lepsie ako 100 mil...
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Martinez

Bydliště: Kladno - město vydolovaného uhlí a spousty oceli žadonící o to aby byla sebrána

PříspěvekZaslal: neděle 25. březen 2007 11:13     Předmět: Citovat

Pan Priatel napsal:
Ale 100 Km Si viem predstavit ovela lepsie ako 100 mil...

Jj já taky. BTW: 1 metr je definovanej (aspoň na Zemneploše) pomocí rychlosti světla, na Zeměploše by s tím asi byl větší problém Confused ... Ta definice mimochodem zaručuje konstantní rychlost světla, na Zeměploše by asi metr byl dost pohyblivá míra...
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky MSN Messenger
Max

PříspěvekZaslal: neděle 25. březen 2007 22:01     Předmět: Citovat

Poľa mňa je to lepšie v SI, lebo je to pre nás (pre mňa) prirozdenejšie ako britské jednotky. Ľahšie si predstavím niečo vysoké 2 metre ako niečo vysoké 7 stôp. V niektorých prípadoch (ojedinelých) je to lepšie. Jednoducho je to dobré tak ako to je.
tutchek

PříspěvekZaslal: neděle 25. březen 2007 23:59     Předmět: Citovat

a) Ano, metr byl v dobe blizke zemeplose definovany univerzalnim prototypem metru ulozenem ve francouzkem ustavu pro miry a vahy. Dneska z puvodnich velicin zustava pouze univerzalni prototyp kilogramu, ktery se zatim nepodarilo predefinovat lepe, tzn. to asi bude ok

b) jsem pro prevod do jednotek soustavy SI, pokud to nepokazi nejaky vtip, precijenom clovek si lepe predstavi 180 cm vysokeho jedince nez treba 5 stop a 6 palcu...
nenapadáměžádnýméno
Anonymní

PříspěvekZaslal: pondělí 26. březen 2007 15:00     Předmět: Citovat

Vono je lepčí dyž je to v metrickejch mírách. Jeden si to mnohem líp představí. Ma míle a palce prostě nejsme zvyklý.
Mák

PříspěvekZaslal: pondělí 26. březen 2007 18:24     Předmět: Citovat

mohlo by se třeba převádět na sáhy, couly a takovéty věci Very Happy
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
puczmeloun

PříspěvekZaslal: pondělí 26. březen 2007 18:26     Předmět: Citovat

Mák napsal:
mohlo by se třeba převádět na sáhy, couly a takovéty věci Very Happy

Náhodou tydle jednotky kdyby se používaly u vecí jako sou látky stoly a veci denní potreby (treba mec Very Happy ) tak by se to tam nadherne hodilo, dyt se stále pouzívá pinta ne? mam pocit ze tu treba kanturek nepreklada...ale kilometry nechat na zemepisné vzdálenosti...míli hold nemám rád...
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Noby

PříspěvekZaslal: pondělí 26. březen 2007 18:30     Předmět: Citovat

No nevím jestli vy byste jednotkám jako sáhy,coule...atd. rozuměli ale já tedy ne....kilometry jsou pro mě přijatelné...umím si tu vzdálenost líp představit.. Wink
Pan Priatel

PříspěvekZaslal: pondělí 26. březen 2007 23:11     Předmět: Citovat

Teda ako dlhorocny hrac drd si myslim ze sahy by sa mohli = metrom a couly centimetrom...
Ci nie?
:0)
VeHaLi

PříspěvekZaslal: úterý 27. březen 2007 11:20     Předmět: Citovat

Nevím, jak je to vAnglii, ale podle starých českých délek a měr je to takhle:
1 coul = 1 palec = 2,46cm
1 sáh = 3 lokte = 1,778m
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Elischka

PříspěvekZaslal: úterý 27. březen 2007 11:58     Předmět: Citovat

To je sice pěkné to vědět, ale přece jenom s těmi SI jednotkami máme ty zkušenosti a víme hned, co si pod tím máme představit.
nenapadáměžádnýméno
Anonymní

PříspěvekZaslal: středa 28. březen 2007 7:06     Předmět: Citovat

Já teda nevim jak vy, ale já dyž si doma čtu a v knížce se vobjeví zmínka vo velikosti, tak si to převádim buď na velikost pokoje a nebo na vzdálenosti měst. A převádět nejdřív ty jiný jednotky na metry a potom třeba do pokojovejch měr by byl dost vopruz.
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Toto téma je zamknuto, nemůžete zde přidávat odpovědi ani upravovat své příspěvky!    Obsah fóra U Prokopnutého bubnu -> Archiv kategorie Dílo Terryho Pratchetta Časy uváděny v GMT + 2 hodiny
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
Strana 1 z 3

Přejdi na: