Obsah fóra U Prokopnutého bubnu U Prokopnutého bubnu
Vaše oblíbená hospoda nyní již i na hexnetu!

FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   RegistraceRegistrace 
 ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Noční hlídka
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další

Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra U Prokopnutého bubnu -> Obsahové chyby v překladu (nejen) Zeměplochy
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
VeHaLi
Člen Klubu Terryho Pratchetta

PříspěvekZaslal: pátek 19. září 2008 13:14     Předmět: Citovat

Já vím, že už to tu Hadati psal, ale stejně mě víc vytočí gramatická chyba. Obsahové chyby si většinou nevšimnu. A když, tak to přikládám zakřivení vesmíru Smile
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Elischka

PříspěvekZaslal: pátek 19. září 2008 13:50     Předmět: Citovat

VeHaLi napsal:
Já vím, že už to tu Hadati psal, ale stejně mě víc vytočí gramatická chyba. Obsahové chyby si většinou nevšimnu. A když, tak to přikládám zakřivení vesmíru Smile

Přesně. Smile
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
TheMole

PříspěvekZaslal: pátek 19. září 2008 16:07     Předmět: Citovat

Já si teda myslím, že gramatické chyby není vůbec třeba opravovat, protože dneska už nikdo stejně spisovnou češtinu neovládá a nehrozí tedy nebezpečí, že by se příslušnou gramatyckou chybou někdo cítil dotčen. Wink
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
VeHaLi

PříspěvekZaslal: pátek 19. září 2008 16:12     Předmět: Citovat

Tak tohle neříkej ani v legraci. V tomto ohledu nemám smysl pro humor. Myslím, že právě proto, že už správnou gramatiku moc lidí neovládá, je potřeba, aby aspoň knihy byly gramaticky v pořádku, aby lidi sem tam někde viděli, jak je co správně Evil or Very Mad
VeHaLi

PříspěvekZaslal: pátek 19. září 2008 16:18     Předmět: Citovat

Nechci kvůli tomu zakládat nové vlákno, ale při čtení Diářů jsem narazila na 2 chybky. Jedna byla záměna ni/ní a jedna byla faktická: bylo tam, že tuplák je půllitr piva. Přitom se tuplák používá pro 1 litr piva. Je to fakt veliká sklenice, která plná je poměrně těžká. V Británii se pivo čepuje do pint.
Knize.Vladivoj

PříspěvekZaslal: úterý 21. červenec 2009 20:07     Předmět: Citovat

VeHaLi napsal:
Nechci kvůli tomu zakládat nové vlákno, ale při čtení Diářů jsem narazila na 2 chybky. Jedna byla záměna ni/ní a jedna byla faktická: bylo tam, že tuplák je půllitr piva. Přitom se tuplák používá pro 1 litr piva. Je to fakt veliká sklenice, která plná je poměrně těžká. V Británii se pivo čepuje do pint.

Sorráč za oživení tématu, ale tuplák jsem viděl jako 0,8, ne celej litr.
Ikshorm

PříspěvekZaslal: úterý 21. červenec 2009 20:19     Předmět: Citovat

Knize.Vladivoj napsal:
VeHaLi napsal:

Sorráč za oživení tématu, ale tuplák jsem viděl jako 0,8, ne celej litr.

To je tuplák pro slečinky... Standardní má litr.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
dawen

PříspěvekZaslal: úterý 21. červenec 2009 20:25     Předmět: Citovat

[quote="Ikshorm"]
Knize.Vladivoj napsal:

To je tuplák pro slečinky... Standardní má litr.

Přesně tak tuplák má odjakživa jeden litr.
Mágor

PříspěvekZaslal: středa 22. červenec 2009 9:17     Předmět: Citovat

U nás je tuplák samozřejmě 1 litr, ale vzhledem k tomu, že TP je angličan a ve svých knihách používá pinty, tak jeho tuplák dělá přibližně 1,14 litru. Zato americký tuplák zase dělá 0,95 litru. To je ale hokej, co? Wink

P.S.: V USA se jednotky objemu ještě liší podle toho, zda jde o kapaliny nebo suché látky.
nenapadáměžádnýméno
Anonymní

PříspěvekZaslal: pondělí 12. říjen 2009 10:40     Předmět: Citovat

„Víte, nějaký bezohledný vandal sem vždycky nějakou hodí, když se vrací v pátek večer z hospody. Kdybychom takové věci neměli zakázané, ucítil by mou ruku, to mi věřte.“
„Ta není součástí vyšší harmonie?“
„Možná, ale koho to zajímá? Takové věci mi lezou na mé thungas, to vám tedy řeknu,“ stěžoval si Zametač. Seděl vzpřímeně, s rukama položenýma na kolenou. Znovu zavládl klid. „Takže, abychom se někam dostali, pane Elánie... víte, že se celý vesmír skládá z velmi malých částeček?“

„Aha, tohle,“ uklidnil se Elánius. „Tak o tom něco vím. To je, jako když člověk udělá v tomhle vesmíru nějaké rozhodnutí a v jiném vesmíru zase jiné. Slyšel jsem o tom mluvit mágy na jedné takové noblesní večeři. Hádali se tam o... Slavném pětadvacátém květnu.“
„A co říkali?“
„No, všechno to, co se vždycky říká... že by všechno dopadlo jinak, kdyby vzbouřenci pořádně hlídali brány a mosty, a že opevnění se nedá dobýt čelním útokem. Ale říkali taky, že všechno se někde stane...“
„A vy jste jim věřil?“
„No, tak to zní jako dokonalé thunga. Ale je pravda, že někdy se nevyhnete myšlenkám typu ,co by se stalo, kdybych něco udělal jinak -’“
„Jako třeba kdybyste zabil svou ženu?“
Zametač byl překvapen tím, že Elánius nijak nezareagoval.
„To je nějaká zkouška, že?“

1. thungas a thunga. Gdo ví, co tím autor myslel, ale mě to moc smyslu nedává. Podobný slova a nejspíš dost různej význam.
2. ta druhá ukázka je nejspíš špatně rozdělená, páč po větě "A vy jste jim věřil" mi ta další věta nedává smysl. A pak už zas nejspíš mluví Elánijus. Ale to tam nejni voddělený.
Elischka

PříspěvekZaslal: pondělí 12. říjen 2009 13:44     Předmět: Citovat

Thungas a thunga se tu už jednou řešilo, ale na nic jsme (myslím) nepřišli.

Ta věta po "vy jste jim věřil" by možná mohla dávat smysl, kdyby tam nebylo "No, tak to zní jako dokonalé thunga", nýbrž "No tak, zní to jako dokonalé thunga" (ve smyslu - "věřil jsem tomu, protože když se to tak vezme, zní to jako thunga", ať už je thunga cokoliv). Ale o tom, co thunga je, fakt nemám ponětí.
nenapadáměžádnýméno
Anonymní

PříspěvekZaslal: pondělí 12. říjen 2009 13:50     Předmět: Citovat

Elánius: „Aha, tohle,“ uklidnil se Elánius. „Tak o tom něco vím. To je, jako když člověk udělá v tomhle vesmíru nějaké rozhodnutí a v jiném vesmíru zase jiné. Slyšel jsem o tom mluvit mágy na jedné takové noblesní večeři. Hádali se tam o... Slavném pětadvacátém květnu.“
Lu-tze: „A co říkali?“
Elánius: „No, všechno to, co se vždycky říká... že by všechno dopadlo jinak, kdyby vzbouřenci pořádně hlídali brány a mosty, a že opevnění se nedá dobýt čelním útokem. Ale říkali taky, že všechno se někde stane...“
Lu-tze: „A vy jste jim věřil?“
Elánius: „No, tak to zní jako dokonalé thunga. Ale je pravda, že někdy se nevyhnete myšlenkám typu ,co by se stalo, kdybych něco udělal jinak -’“
Lu-tze: „Jako třeba kdybyste zabil svou ženu?“
Zametač byl překvapen tím, že Elánius nijak nezareagoval.
Elánius: „To je nějaká zkouška, že?“

Takle chápu, že de ten rozhovor. A právě proto mi tam ta věta neštymuje. Pokuď ji řiká Lu-tze, tak by měla bejt voddělená a pokuď ji řiká Elánius, tak je to nesmysl.
TheMole

PříspěvekZaslal: pondělí 12. říjen 2009 15:08     Předmět: Citovat

ad 1) v originále je na obou místech množné číslo, "thungas" - možná je to nějaké Terrym vymyšlené slovo, které má znamenat něco obhroublého

ad 2)text je v pořádku, oproti originálu nedošlo k žádným kolizím ve větách
nenapadáměžádnýméno
Anonymní

PříspěvekZaslal: pondělí 19. říjen 2009 7:46     Předmět: Citovat

Hm. Stejně se mi to ale nelíbí.

No nic. Ve scéně prohledávání skříněk, dyž se hledá ztracenej kapitánůf kalamář je v jedný větě zmínka vo svícnu: Bohužel, skříňky, které by snad mohly zajímat někoho, kdo studoval rozdíly v pachu nepraného prádla a oblečení nebo zkoumal věci, které vyrůstaly na zapomenutých ponožkách, neodhalily jediný stříbrný svícen.
TheMole

PříspěvekZaslal: pondělí 19. říjen 2009 20:15     Předmět: Citovat

díky za postřeh, opravíme
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra U Prokopnutého bubnu -> Obsahové chyby v překladu (nejen) Zeměplochy Časy uváděny v GMT + 2 hodiny
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
Strana 3 z 4

Přejdi na:  
Můžete přidat nové téma do tohoto fóra.
Můžete odpovídat na témata v tomto fóru.