Obsah fóra U Prokopnutého bubnu U Prokopnutého bubnu
Vaše oblíbená hospoda nyní již i na hexnetu!

FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   RegistraceRegistrace 
 ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Začátek
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6  Další

Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra U Prokopnutého bubnu -> Gumbo paní Gogolové
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Rubína

PříspěvekZaslal: neděle 25. červenec 2010 21:50     Předmět: Citovat

DORFL napsal:
Dá se říci, že já jsem se dostal ke Stopařovu průvodci po Galaxii díky Zeměploše. Viz Barva kouzel. Wink

Ah, já zrovna tak. Smile
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Trilien
Člen Klubu Terryho Pratchetta

PříspěvekZaslal: neděle 25. červenec 2010 21:52     Předmět: Citovat

Rubína napsal:
DORFL napsal:
Dá se říci, že já jsem se dostal ke Stopařovu průvodci po Galaxii díky Zeměploše. Viz Barva kouzel. Wink

Ah, já zrovna tak. Smile

Ono takovích lidí bude víc. Wink
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Beatrice

PříspěvekZaslal: neděle 25. červenec 2010 22:59     Předmět: Citovat

Trilien napsal:
Rubína napsal:
DORFL napsal:

Ah, já zrovna tak. Smile

Ono takovích lidí bude víc. Wink

Taky mezi ně patřím! Smile

Já jsem se k Zeměploše dostala, když mi bylo zhruba deset let na každoročním táboře, co pořádá náš přírodovědný oddíl. A tenkrát byla celotáborovka na téma Zeměplocha Wink Už tam se do ní můj bratr začetl a když jsem se konečně vrátila domů, pádila jsem do knihovny a vybrala jsem všechny knížky, které tam zrovna byly - byly asi čtyři, mezi nimi Soudné sestry a Erik, ale na další si už asi nevzpomenu.
A právě Soudné sestry jsem začala číst jako první. Příznám se, že mě to příšerně nebavilo! Ale fakt strašně, ale řekla jsem si, že když už jsem začala, tak to taky dočtu. Mno a pak jsem narazila na nějaký Verencův vtip, který mě tak dostal, že jsem s chutí přečetla úplně všechno a od té doby se Zeměplochy nehodlám vzdát. Very Happy
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Wishkah

PříspěvekZaslal: pátek 30. červenec 2010 16:29     Předmět: Citovat

Já se k zeměploše dostával asi tři roky. Pořád sem se přesvědčoval to zkusit a furt se k tomu nějak nemohl přinutit. Chodil sem okolo těch knížek v knihkupectví, až sem se konečně rozhoupal a přečetl si Nadělat prachy, takže sem to vzal pěkně od konce Very Happy Paradoxní je, že druhá moje knížka byla Barva kouzel Very Happy
KVÍK

PříspěvekZaslal: neděle 31. říjen 2010 17:53     Předmět: Citovat

Já jsem v 7-8.třídě na zš byla u nemocné kamarádky a půjčovala jsem si od ní něco na čtení (pokaždé když byla nemocná tak 3 knížky) a podle obálky mě zaujaly Čarodějky na cestách. No a už se to vezlo. Sbírám je už 10 let. Paradoxem je, že od té kamarádky z rodiny to nikdo nečetl, byl to "nevhodný dar".
zuna

PříspěvekZaslal: čtvrtek 02. prosinec 2010 19:53     Předmět: Citovat

Prvé mi niekedy v roku 2006 z police v knižnici skočilo do ruky Carpe jugulum. Pozerala som, čo majú nové v oddelení sci-fi a našla som babču Zlopočasnú Laughing

Potom som objavila toto fórum, požičala si z knižnice ďalšie knihy a definitívne sa zaľúbila do iskrivého a láskavého humoru pána Pratchetta.
datel

PříspěvekZaslal: pátek 01. duben 2011 17:09     Předmět: Citovat

Já jsem si v mym od tý doby nejoblýbenějším časopise našel na začátku minulího roku článek o Pratchettovi. moc se mi to líbilo, a tak jsem si v knihovně půjčil všechny tři audioknihy,které jsem, nějakým záhadným způsobem (každej večer jednu) naposlouchal za tři tejdny.
pak sem si začal půjčovat a kupovat všechny Mrakoplašovy knihy, pak ostatní knihy, a nakonec jsem se pustil do vyhledávání na internetu, protože jsem si na konci PO přečetl o klubu. a pak už je to jasný .... Razz

for germik: ne tohle bylo zpíš o pratchettovi a o aizhemrově chorobě, a taky tam byl odkaz na tyhle super stránky klubu

Naposledy upravil datel dne sobota 02. duben 2011 7:43 , celkově upraveno 1 krát.
germik

PříspěvekZaslal: pátek 01. duben 2011 20:27     Předmět: Citovat

Není to náhodou časopis Bridge? Tam byl článek o Zeměploše...
germik

PříspěvekZaslal: pátek 01. duben 2011 20:32     Předmět: Citovat

Já jsem porůznu v knihkupectvích vídával knížky od Terryho - upoutaly mě na nich ty úžasné barevné obaly, taky mě upotala upoutávka na Strážích (to s tím živočišným uhlím). Pak jsem si jednou v knihovně půjčil Stráže Stráže!!!, a chytlo mě to Razz možná i díky tomu jsou Stráže a Muži ve zbrani (v pořadí moje druhá kniha) moje nejoblíbenější Wink
Hrdlodus

PříspěvekZaslal: pátek 01. duben 2011 21:50     Předmět: Citovat

Já jako malý zahlédl na nočním stolku matky tlustou knížku s malovanou obálkou. Ale nelíbila se mi kresba, tak jsem se o ni nadále nezajímal.
O pár let později (někdy na základce, to znamená nejdéle roku 2004) jsem tu knížku na nočním stolku zahlédl znovu. Po chvilce zkoumání se mi podařilo rozeznat na obálce draka. Přečetl jsem si anotaci, která mě velmi pobavila. A tak jsem si knihu přečetl. Velmi mě pobavila, tak jsem se rozhlédl v knihovně, zda tam nejsou další knížky od Pratchetta, když tato byla již osmá. V dětském oddělení nebyly, ale v dospělém ano. Tak jsem si je jednu po druhé půjčoval a četl.

Ta knížka doma je jediná, kterou jsem četl víckrát. A kvalitou ji dohání asi jen Sekáč (jen vzpomínka, že tyhle mě uchvátily, další možná byly lepší, ale ve vzpomínkách zůstaly tyhle dvě na piedestalu). Každopádně se mi zatím líbila každá knížka kromě Posledního hrdiny.

Zeměploše jsem zcela propadl. Minimálně od února 2006 používám prakticky všude na Internetu přezdívku Hrdlodus, která pochází z toho prvního díla, které jsem četl. Myslel jsem, že nikdo ji používat nebude, přece jen je to jméno v té knize poněkud zapadlé. Ale ejhle, pár lidí se našlo.

Společně s přezdívkou Hrdlodus je se mnou spojena i ikonka Vetinariho, kterou takřka výhradně používám.

Zeměplochu jsem představil i příteli, který ji také začal číst.

Sem na fórum jsem se dostal jednoduše tak, že jsem hledal web s informacemi o Zeměploše.

První adventura, kterou jsem hrál, byl Discworld. Fušku dalo jen ji sehnat. A ještě větší ji dohrát.

Začal jsem i sepisovat všechny postavy a jejich popis. Dokončil jsem Barvu kouzel a poté narazil na již hotový seznam na stránkách discworld.cz.

Dílo Terryho Pratchetta uznávám pro jeho zábavnost a zároveň chytrost. I pro jeho detailní propracovanost. Zjistil jsem, že to, co je na knihách Pratchetta tak zajímavé, jsou hrdinové. Zvláštností u Pratchetta je jeho otevřený svět. U jiných knih je cítit, jak autor čtenáře vede za ručičku. Čtenář nevidí postup, kterým se vydat, a hlavní hrdina najde překvapivou cestu. Při čtení jen čekám, jakým způsobem hrdina vyřeší situaci, když já žádnou nevidím. Pratchett píše jinak. V situaci, kdy příběh vrcholí, se oproti zvyklostem z jiných knih najednou otevře svět - nabízí se mnoho možností, které může hrdina provést (což je způsobeno tím, že samotné postavy se nechovají jako hrdinové, nýbrž jako obyčejní lidé ve zvláštní situaci). Děj se skoro zastaví a nastává jakési prázdno. V tu chvíli mě napadají různé cesty, které by mohl hrdina zvolit. A zde Pratchett opět překvapuje, když se postava zachová zcela nečekaně. Nikoliv nečekaným způsobem, jako zmiňovaný hrdina jiného autora, ale nečekaně i oproti němu. V jiných románech hrdina přijde s dokonalým plánem, ne tak v u Mistra. Zde se hrdina zachová bezhlavě, nepromyšleně a tím se spouští kolotoč náhod a štěstí. V prázdnu se pomalu rozkutálí kulička (rozhodnutí hrdiny) a narazí do zapomenuté kostky domina. Nastává vodopád, který spláchne to prázdno. Spustí se řetězec událostí, které vypadají, jako by nikdy nemohly nastat, ale spolu dokončí happy end. Navíc ještě v tomto závěrečném sprintu se dějí zvraty a zvraty zvratů. Každopádně u maturity jsem měl hovořit o Zeměploše a ne o Stepním vlkovi.

Ovšem nejpodivnější na celém tom příběhu je jedna zvláštní skutečnost. Totiž, že tu knihu, která se objevila na nočním stolku, nikdo jiný nečetl. Táta, máma ani bratr žádnou knihu od Pratchetta nikdy nečetli a ani je nemají rádi. A nikdo neví, jak se ta kniha dostala do našeho bytu. Já si myslím, že táta našel vyhozenou nějakou knížku, tak ji vzal domů.

Naposledy upravil Hrdlodus dne pátek 23. srpen 2013 23:31 , celkově upraveno 1 krát.
Chroustal

PříspěvekZaslal: pátek 17. únor 2012 23:21     Předmět: Citovat

Jak už je čas relativní, k Zeměploše jsem se dostala relativně pozdě a relativně nedávno. Jeden náhodný známý se zmínil (no, zmínil - vychvaloval je) o Pratchettových knížkách a Kantůrkově překladu. První, kterou jsem přečetla, byla v prosinci 2010 ještě čerstvá, tehdy poslední - Nevídaní akademikové. A vzhledem k tomu, že u nás v knihovně nemají ani jediný výtisk, nezbylo mi nic jiného, než si je objednat. A tak oproti vám, kteří Zeměplochu znáte již delší dobu, mám tu výhodu, že jsem mohla číst pěkně jednu za druhou, bez větších prodlev a čekání na pokračování. Takto jsem zatím zvládla řadové Zeměplochy se sérií o Toničce a ve druhém kole uceleně série o Hlídce, Čarodějkách ... Laughing

Na stránky Discworldu jsem narazila právě při pátrání po Pratchettových knihách a obzvlášť v poslední době jsem se sem chodila bavit dost často, zatím jen pasívně. Smile
Kaštanka
Anonymní

PříspěvekZaslal: čtvrtek 19. červen 2014 17:19     Předmět: Citovat

U mě a mého bratra to začalo tak, že nám táta přečetl kousek ze Stráže! Stráže! a nám se to tak líbilo, že chtěli číst dál.
Kaštanka
Anonymní

PříspěvekZaslal: čtvrtek 19. červen 2014 17:20     Předmět: Citovat

U mě a mého bratra to začalo tak, že nám táta přečetl kousek ze Stráže! Stráže! a nám se to tak líbilo, že chtěli číst dál.
petulinka1

PříspěvekZaslal: čtvrtek 19. červen 2014 19:35     Předmět: Citovat

U me to zacalo uplne nevinne. Na stredni jsem nemela furt co delat, tak jsem chodila do knihovny. A Stoparovym pruvodcem to jenom zacalo. Ten me dostal ke scifi/fantasy sekci... A tam se mi strasne libily ty obaly Pratchettovek i jejich nazvy... A byla ruka v rukave Very Happy
Mágor

PříspěvekZaslal: čtvrtek 19. červen 2014 19:50     Předmět: Citovat

Tak mě k tomu dostal dnes přesně 14 let mrtvý mladší bratr. Odněkud přitáhl čarodějky, já je tehdy moc nečet, nějak mě to nebralo, ale po pár letech sem je doma našel a chytlo mě to.
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra U Prokopnutého bubnu -> Gumbo paní Gogolové Časy uváděny v GMT + 2 hodiny
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6  Další
Strana 5 z 6

Přejdi na:  
Můžete přidat nové téma do tohoto fóra.
Můžete odpovídat na témata v tomto fóru.