Obsah fóra U Prokopnutého bubnu U Prokopnutého bubnu
Vaše oblíbená hospoda nyní již i na hexnetu!

FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   RegistraceRegistrace 
 ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

NMŽMovo povídka na pokračování
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další

Přidat nové téma   Toto téma je zamknuto, nemůžete zde přidávat odpovědi ani upravovat své příspěvky!    Obsah fóra U Prokopnutého bubnu -> Archiv kategorie Dílo Terryho Pratchetta
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
bratr Žumpa

PříspěvekZaslal: úterý 05. srpen 2008 12:48     Předmět: Citovat

Kámo, tak to je fakt excelentně pratchettovsky-kantůrkovský!
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
nenapadáměžádnýméno
Anonymní

PříspěvekZaslal: středa 06. srpen 2008 10:19     Předmět: Citovat

V poledne se situace ve městě stala kritickou. Debatující hloučky lidí postávaly ve městě kde se dalo, a bránili již tak dost pomalému chodu městské dopravy. Opakovaně musela zasahovat Hlídka. Jen s maximálním úsilím se jí podařilo situaci někde jakž-takž zprůchodnit a už se museli hnát jinam, aby tam řešili ten samý problém.
V Krysím sále se zatím sešla rada města a další čelní představitelé cechů a šlechty. Právník pan Kosopád se ujal slova.
„Vážení dámy a pánové. Sami vidíte, že situace, která nám tu bohužel nastala, je v tuto chvíli téměř nezvladatelná. Celé město je vzhůru nohama. Nikdo nepočítal s alternativou tak rychlého odchodu jeho lordstva. S ohledem na celou situaci si dovoluji navrhnout, aby toto shromáždění pokud možno co nejdříve vybralo nějakého vhodného nástupce na uvolněné místo.“
Paní Dlaňová zvedla ruku. „Mám dotaz. Už se ví, na co Vetinari zemřel?“
„Možná by bylo dobré zeptat se Odkragliho“ ozvalo se z druhé strany dlouhého stolu.
Lord Odkragli povstal.
„Vážení přítomní. Byl bych rád, kdyby vešlo ve všeobecnou známost, že neexistuje a ani neexistovala žádná smlouva týkající se inhumace lorda Vetinariho.“ Pak přeběhl pohledem po celém zaplněném sále, zda někdo náhodou nechce jeho tvrzení vyvracet. Měl v záloze připraveno několik opravdu ostrých argumentů. Všichni byli tiše a každý se zrovna zaobíral tak nějak sám sebou. Jen zástupce Cechu hráčů si zuřivě psal poznámky do svého notesu, aby mohl v cechu patřičně upravit kurzovní lístek sázek. Představený Cechu Vrahů se posadil.
Pan Kosopád si odkašlal.
„V tuto chvíli je cekem nepodstatné, jak lord Vetinari zemřel, dámy a pánové. My stojíme před úkolem vybrat jeho nástupce.“
„A pohřeb?“ ozvalo se od královny Molly, hlavy cechu Žebráků.
„Lord Vetinari ještě za svého života projevil přání být zpopelněn. A rozptýlen. Ale abychom přešli k tomu důležitému. Nástupce by měl být nejlépe šlechtického původu. Všeobecně známý. A měl by mít nějaké ty diplomatické zkušenosti. Než přednesou své návrhy ostatní cechy, dovolte mi navrhnout osobu, která by byla velice vhodná a která, alespoň jak doufám, bude všem vyhovovat.“ V sále to zašumělo.
„Dámy a pánové dovolte mi navrhnout jeho milost, vévodu Ankh-Morporského, Sira Samuela Elánia.“
Celý sál náhle ztuhl a pak propukla vřava. Část lidí provolávala slávu, část návrh tak úplně neschvalovala a část se snažila prosadit sebe sama.
Na druhém konci sálu se vztyčila postava Sama Elánia. Sál pomalu utichal a všichni čekali, co se bude dít. Velitel Elánius si pomalu zapálil doutník a několikrát zabafal.
„No výborně, pane Kosopáde. A tohle má být pomsta za co?“
Pan Kosopád si nervózně přejel po stezích na krku.
„Pomsta, Vaše milosti? Jaká pomsta? To byl pouze návrh. A jsem si jistý, že jej spousta zde přítomných uzná za rozumný a velice praktický.“
„Tak rozumný, hm? A nenapadlo vás, co na to budu říkat já?“ Elánius mluvil pomalu a přitom pomalu kouřil svůj doutník.
„Byl to jenom návrh, vaše milosti. Takové završení kariéry. Myslel jsem, že...“ vymlouval se pan Kosopád.
„Tak vy jste myslel?!“ zvýšil svůj hlas Elánius.
„On to vlastně není tak špatný nápad,“ prohlásila královna Molly.
„Cože?“ otočil se na ni Elánius.
„Říkám, že to není špatný nápad. Já jsem pro.“
„Ale...“ začal velitel Elánius, byl však přerušen lordem Odkraglim.
„Tento návrh je dozajista zajímavý.“
„No ano. Má něco do sebe.“ přidala se Růžena Dlaňová. „Lepšího nástupce bychom asi stejně těžko hledali.“
„Tak dost!“ zařval Elánius a udeřil pěstí do stolu. Rána to byla silná. Rozvibrovala nejen sklenice a karafy na stole, ale také topůrko sekery, která byla do stolu zaseknuta. V tichu, které po ráně nastalo bylo zřetelně slyšet, jak se topůrko chvěje. Pohledy všech se stočily k sekyře. Všichni moc dobře věděli, jak se tam dostala. Teď už jim to celé nepřipadalo jako ideální nápad.
„Mám spoustu mnohem lepší práce, než tady poslouchat podobné pitomosti. Já o to místo nestojím a tím je to pro mě vyřízené.“ a s těmi slovy se otočil a odešel.
„Vzhledem k vývoji situace,“ pronesl pan Kosopád s pohledem na sekeru,“navrhuji, aby bylo toto jednání o novém nástupci odloženo na dobu po pohřbu lorda Vetinariho. Děkuji všem za účast.“ Pak popadl svou aktovku a spěsně opustil sál. Ostatní mlčky následovali jeho příkladu. Během pár okamžiků byl Krysí sál prázdný. O dobrých pět minut později se ze stínu jednoho ze závěsů vyloupla štíhlá postava. Potichu přešla až ke stolu a upřela pohled směrem k sekeře. Chvíli přemýšlela a pak potichu odešla pryč.

pokračování příště
dawen

PříspěvekZaslal: středa 06. srpen 2008 10:34     Předmět: Citovat

nemám slov...snad jen...víííc Very Happy
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Tomis
Člen Klubu Terryho Pratchetta

PříspěvekZaslal: středa 06. srpen 2008 10:44     Předmět: Citovat

wow,
přeložit a poslat jeho eminenci...Smile
víc takových
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
bratr Žumpa

PříspěvekZaslal: středa 06. srpen 2008 10:47     Předmět: Citovat

Je to výborné, poslal jsem ti SZ.
nenapadáměžádnýméno
Anonymní

PříspěvekZaslal: středa 06. srpen 2008 10:54     Předmět: Citovat

Dík za SZ i příspěvky. Chyby tam sou, páč to po sobě skoro nečtu a furt tam něco vopravuju, ladim a předělávam.
Až to finálně doladim, tak v tom pravospis vopraví Elischka. Už teď se na to třese.

Jak se řiká: Překlepů se nelekejte a na hrubky nehleďte.
Ploch44ever

PříspěvekZaslal: neděle 10. srpen 2008 14:34     Předmět: Citovat

Poslední příspěvek mi docela připomíná debatu představených cechu v krysím sále z Noh z jílu
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
nenapadáměžádnýméno
Anonymní

PříspěvekZaslal: pondělí 11. srpen 2008 7:52     Předmět: Citovat

Mikuláš ze Slova seděl ve své kanceláři a sestavoval nekrolog lorda Vetinariho. Spíše se snažil sestavit nekrolog lorda Vetinariho. Měl až k uzoufání málo materiálu. Bylo skoro s podivem, že někdo, o kom se toho tak málo ví, se vůbec mohl stát patricijem. Ani Krkatilova kniha šlechty mu nebyla nijak zvláště nápomocna. Naproti němu sedící Sacharóza zatím zpracovávala článek o volbě nového patricije. Také to neměla zrovna jednoduché. Mikuláš si znuděně listoval svým zápisníkem. Pak ze šuplíku vytáhl ještě těch několik starších a těmi listoval také. Nepřítomen duchem obracel jednotlivé stránky. Pak mu pohled padl na jedno slovo. Chvíli upřeně zíral do zápisníku, až nepřítomnost činnosti u druhého stolu přitáhla její pozornost.
„Něco se děje, Mikuláši?“
„Co?“
„Ptám se, jestli se něco děje? Už skoro pět minut koukáš do svého zápisníku.“
„Jen jsem se...zamyslel. Musím si teď honem jít něco ověřit. Tady je ten nekrolog. Zatím.“ pronesl rychle Mikuláš a vyběhl z kanceláře. Sacharóza jen nechápavě hleděla. Pak pokrčila rameny a pokračovala ve psaní.

pokračování příště
dawen

PříspěvekZaslal: pondělí 11. srpen 2008 10:37     Předmět: Citovat

to je...takhle napínat věrného čtenáře Laughing
nenapadáměžádnýméno
Anonymní

PříspěvekZaslal: středa 13. srpen 2008 13:07     Předmět: Citovat

„Tohle mi Kosopád udělal naschvál. Ale já mu zatopím, tím ať si je jistý.“ Velitel Elánius rázoval po své kanceláři, kouřil doutník a všude z něj trousil popel.
„Bohužel, pane, není nelegální navrhnout velitele hlídky na patricijský post“ prohlásil kapitán Karotka, který stál ve velitelově pracovně na pravidelném hlášení.
„Jste si jistý, kapitáne?“ zeptal se podezřívavě Elánius.
„Stoprocentně, pane. Žádný takový zákon není.“
„Sakra. To je škoda. Ale stejně si to mohl odpustit. No nic. Nějaké nové informace v případu Vetinariho smrti? A co situace ve městě?“
„Igor prý něco objevil, pane. A před chvílí přišel pan Mikuláš ze Slova. Čeká dole a rád by si s vámi promluvil. No a ve městě se to pomalu uklidňuje. To asi po té poradě v paláci. Lidé se asi bojí, že když budete Patricij vy...“
„Nebudu, Karotko. Opravdu nebudu. Na něco takového já prostě nemám žaludek,“ odpovídal unaveným hlasem Elánius.
„No, každopádně máme asi padesát zadržených. Většinou pro napadení člena hlídky, pane. A celkem jsme podle hlášení ze všech strážnic zasahovali u sedmdesáti dvou potyček.“
„Dobrá, kapitáne. Koho můžete, toho pošlete domů, ať si odpočine. S Igorem si promluvím, ale na toho pisálka náladu nemám.“
„Pan ze Slova říkal, že je to opravdu důležité, pane.“
„To je možné. Jenže já mu odmítám odpovídat na ty jeho všetečné dotazy. Stejně je potom zobrací tak, že to úplně ztratí původní smysl.“
„Jsem si jistý, že Mikuláš ze Slova tiskne všechna slova tak, jak byla řečena, pane.“
„Ano, v tom je jeho problém. Neměl by tisknout vůbec nic. A byl by svatý klid.“
„Ale svoboda tisku, pane, je...“
„Ať si je, ale já na ni nemám nejmenší náladu, kapitáne. Kdeže to čeká pan ze Slova?“
„Je tady dole, pane.“
Dobrá kapitáne, můžete jít.“ Když za Karotkou zapadly dveře, Elánius chvíli čekal a pak vyrazil. Strážní místností doslova proběhl a snažil se Mikuláše ze Slova nevidět. Seběhl po schodech k Igorově laboratoři, kde zaklepal na dveře. Dveře mu se strašlivým zaskřípáním otevřel Igor.
„Vhítejte, bháne Elánie. Pojďte dál.“
„Tak copak pro mne máš, Igore?“
„Mňhel bych thady jednu phríma nohu, kdhyby ste chtěl, Bbáne. Je chelkem čherstvá. Přhed pár dny jheště běhala.“
„No tak Igore. Teď vážně. Na žertíčky nemám náladu. Tak cos mi chtěl.“
„Jhak jste bhovídhal vo thom Vhetinariho khulhání...“ začal Igor a Elánius o krok poodstoupil, neboť kolem Igora začalo být nezdravě vlhko.
„No bhrosthě shem ho jheště jednou prohlíd než si odvhezli dho phaláce. Mňhel shešlabhanou bhotu a jhizvu na nhoze.“
„Kdysi dávno ho postřelili. Noha se mu zahojila, ale od té doby trošku kulhal.“
„Ale nhemůžu vhám zaručit, žhe dhovopravdy khulhal, bháne.“
„Hm. Tak ti děkuji. Igore.“
„Rhádo se sthalo, bháne.“
„A teď buď tak laskav a pusť mě ven zadním vchodem, ano.“
Mikuláš ze Slova ještě chvíli seděl ve strážnici a když pochopil, že se velitele Elánia dnes již nedočká, zvedl se a odpustil strážnici. Nutno dodat, že k všeobecné úlevě všech přítomných vyslýchaných zadržených i strážníků.

pokračování příště
Knize.Vladivoj

PříspěvekZaslal: středa 13. srpen 2008 13:20     Předmět: Citovat

Pokračovat Very Happy Rosret for Patricij! Laughing
dawen

PříspěvekZaslal: středa 13. srpen 2008 15:58     Předmět: Citovat

aby z toho místo povídky nebyla knížka Wink
nenapadáměžádnýméno
Anonymní

PříspěvekZaslal: pátek 15. srpen 2008 7:38     Předmět: Citovat

Když se Mikuláš ze Slova vrátil do redakce, vyžádal si od Sacharózy Vetinariho nekrolog. Chvíli se do něj díval a pak jej odložil do rozpracovaných věcí.
„Něco je špatně?“ ptala se Sacharóza.
„Prosím? Ne ne, nic. Jenom s tím ještě počkáme. Je toho přeci jenom málo.“ Sacharóza na něj podezřívavě pohlédla.
„Mikuláši ty něco víš!“ udeřila na něj najednou.
„Já...já...mám jenom takové tušení. Nic jistého,“ koktal Mikuláš, protože takovýhle útok rozhodně nečekal.
„A co je to za tušení?“
„Nerad bych o tom mluvil, víš.“
„Nevím. No dobrá, tak mi to neříkej. Ale když není ten nekrolog, tak něco na hlavní stranu dát musíme.“
„To máš pravdu. Tak tam dáme tenhle článeček o situaci ve městě. Dal jsem ho dohromady přímo na strážnici Hlídky,“ a s těmi slovy podal Mikuláš přes stůl Sacharóze několik listů popsaného papíru.
„Poslyš, Sacharózo, kdy má mít vlastně Vetinari pohřeb?“ zeptal se ještě Mikuláš.
„Z paláce přišla asi před hodinou zpráva, že už zítra odpoledne. Poslední rozloučení bude kvůli očekávané velké účasti v Hajdově parku. Tělo prý potom převezou někam ke spálení. Tady není kde to řádně provést. Ale zatím prý neví kam.“
„Hm, to je zajímavé. No nic, zítra bude určitě perný den. Půjdu se na to pořádně vyspat.“
„Já jenom dorazím tuhle korekturu a půjdu taky. Dobrou noc, Mikuláši.“
„Dobrou noc,“ řekl Mikuláš a odešel. Ještě se rozloučil s trpaslíky, kteří byli zrovna u presu a vyrazil domů, aby stihl večeři. Byl zrovna na konci Třpytné ulice, když mu cestu přehradil známý zápach. Co tady teď dělá Smrďa Rum, pomyslel si.
„Nebyl by měďáček, vašnosto?“ Mikuláš sledoval ulepenou ruku, která se k němu natáhla. Pohledem sjel až k žebrákově obličeli.
„Ale vy nejste přeci Rum.“
„Rum já nepiju, vašnosto, ten já nepiju.“
„Ale ne. To je jméno jednoho místního... poslyšte, nepotkali jsme se už někdy?“
„Jo to já nevim, vašnosto. Ale možný by to bylo, to zase jo. Nebyl by teda měďáček pro starýho známýho?“
„No, podívejte, nebyl. Ale když půjdete touhle ulicí, po pravé straně narazíte na budovu Ankh-morporské Komety. Řekněte jim že vás posílám já a oni vám dají práci, rozumíte?“ Žebrák se při slově práce zašklebil.
„Ale jó, vašnosto. Tak vám teda pěkně děkuju.“ Mikuláš spokojeně vykročil a po pár krocích ho dohonily jeho myšlenky. Už věděl, koho mu žebrák připomínal. Rychle se otočil, ale na ulici už po žebrákovi zůstal jenom jeho zápach.

pokračování příště
Tomis

PříspěvekZaslal: pátek 15. srpen 2008 9:35     Předmět: Citovat

ajeje, tak tomu rikam rozuzleni:-)
pekne pekne:-)
dawen

PříspěvekZaslal: pátek 15. srpen 2008 12:53     Předmět: Citovat

Fakt dobrý Smile
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Toto téma je zamknuto, nemůžete zde přidávat odpovědi ani upravovat své příspěvky!    Obsah fóra U Prokopnutého bubnu -> Archiv kategorie Dílo Terryho Pratchetta Časy uváděny v GMT + 2 hodiny
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
Strana 2 z 4

Přejdi na: