Obsah fóra U Prokopnutého bubnu U Prokopnutého bubnu
Vaše oblíbená hospoda nyní již i na hexnetu!

FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   RegistraceRegistrace 
 ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

NMŽMovo povídka na pokračování
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další

Přidat nové téma   Toto téma je zamknuto, nemůžete zde přidávat odpovědi ani upravovat své příspěvky!    Obsah fóra U Prokopnutého bubnu -> Archiv kategorie Dílo Terryho Pratchetta
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
nenapadáměžádnýméno
Anonymní

PříspěvekZaslal: neděle 17. srpen 2008 8:09     Předmět: Citovat

Druhý den se už od samého rána houfovaly davy lidí v Hajdově parku. Černou látkou potažené lešení, kde měla být vystavena rakev s Vetinarim a ze kterého měl hlavní kněz Slepého Io Hugolín Výsměšek držet pohřební řeč, bylo ze všech stran obklopeno židlemi pro nejváženější hosty. Ve městě se znovu začaly odehrávat potyčky mezi obyvatelstvem. Tentokrát bylo ústředním bodem všech sporů kdo kde bude stát, aby nejlépe viděl. Velitel Elánius se rozhodl řešit celou situaci radikálním způsobem. Prostě dal u Patricijského paláce seřadit všechny trollí policisty do několika řad s tím, že udělají cestu pro vůz s mrtvým tak, že ji prostě prohrnou. Informace rychle prosákla mezi lidmi a ti začali okamžitě uvolňovat ulice, kterými se měl ubírat vůz.
Mikuláš ze Slova nervózně poposedával na místě určeném pro tisk. Neustále se rozhlížel po okolí a v ruce svíral jeden ze svých starých zápisníků. Sacharóza Rezámková, která seděla vedle něj nevěděla, co si má o jeho chování myslet. Vyšťourat nějakou informaci se z Mikuláše nepokoušela. Věděla, že by to po předchozích pokusech bylo marné. A tak s největším sebezapřením čekala, jak to celé dopadne.
Když se v deset hodin konečně všichni sešli a rakev byla vystavena, Hugolín Výsměšek zaujal své místo a rozhlédl se po tom množství přítomného lidu. Jeho samotného by zajímalo, kolik lidí se přišlo rozloučit a kolik se jich přišlo přesvědčit. Hromada květin a věnců u paty lešení ale dokládala, že nějaké ty přátele Vetinari přeci jenom měl. Výsměšek pozvedl svou hůl a několikrát s ní udeřil do pódia. Mezi lidmi se rozhostilo ticho.
„Vážení shromáždění...co se to tam vzadu děje?!“ zařval Výsměšek. A vzadu se opravdu něco dělo. Z jednoho místa se šířila mezi lidmi nějaká zpráva a současně s ní se šířila i vlna vzrůstajícího neklidu. Hugo Výsměšek natahoval krk, aby lépe viděl. Ze své vyvýšené pozice spatřil, že se plnou ulicí tlačí černý kočár. Když kočár zastavil, všichni utichli a čekali, co bude. Klika tiše cvakla a vystoupil patricijův sekretář Važuzel. Ten podržel dveře a ze dveří vystoupil Vetinari. Vykročil směrem k pódiu. Lidé automaticky dělali uličku. Hugolín Výsměšek se zděšeně ohlédl. V rakvi ještě stále leželo tělo mrtvého Vetinariho. Otočil se zpět. Druhý Vetinari přicházel k němu. Zpráva o tom, že Vetinari žije dospěla až k lavičce tisku. Mikuláš ze Slova, když viděl Sacharózin výraz, otevřel svůj starý zápisník, aby jí osvěžil paměť. Sacharóza se zašklebila. Prozměnu otevřela svůj zápisník ona a začala psát jako šílená.
Když Patricij došel až k prvním řadám, Važuzel rozložil skládací židličku a Vetinari se usadil. Všichni lidé se poplašeně rozhlíželi kolem sebe a šeptali si mezi sebou. Velitel Elánius užuž vstával ze své židličky, když se k němu přitočil Važuzel a něco mu pošeptal. Velitel se usadil, ale bylo vidět, že nemá ani trošku dobrou náladu. Lady Sybila, která seděla hned vedle něj se začala usmvat. Pak Vetinari pokynul Výsměškovi, že obřad může pokračovat. Ten však byl natolik zaskočen tím, že Vetinariho vidí dvakrát, že nebyl schopen slova a chvíli naprázdno otvíral ústa. Važuzel vykročil a podal nejvyššímu knězi papír. Ten do něj chvíli koukal a pak se usmál.
„Vážení shromáždění. Sešli jsme se dnes, abychom uctili památku tragicky zesnulého Karla Hernajse, Pseudopolského obchodníka s oděvy, příležitostného dvojníka lorda Vetinariho...“ V tu chvíli propukla v Hajdově parku nepopsatelná vřava. Vzhledem k složitosti celé situace nyní upustíme od podrobnějšího popisu událostí a přesuneme se do doby, kdy byl celý Hajdův park Hlídkou vyklizen a pohřební lešení již dohořelo.
Velitel Elánius seděl v předpokoji a čekal na schůzku s Vetinarim. Byl zvědavý, jak mu Vetinari celou tu záležitost vysvětlí. Právě k němu dolehlo zvonění městských zvonů oznamujících poledne. Dveře oválné pracovny se otevřely a Važuzel pozval Elánia dál. Vetinari seděl ve své oválné pracovně a pročítal se hromadou korespondence.
„Vítejte, vaše milosti. Věřil byste tomu, že dobrá polovina došlé korespondence za poslední den jsou smuteční blahopřání.“
„Věřil, pane.“
„Je to skutečně překvapivé. Hm, dobrá. Co pro vás mohu udělat, vaše milosti?“
„Rád bych věděl, proč celé to divadlo.“
„Víte, vaše milosti, během své politické kariéry jsem zjistil, že získat některé informace je opravdu obtížné. Zvláště ty statistické. Stává se, že bývají velice často zkresleny už jenom pouhým výběrem dotazovaných. Ideální je přímý test. A jelikož nás Karel tak náhle opustil, rozhodl jsem se využít této vskutku výjimečné situace. A abych se vyhnul dalšímu případnému zkreslení informací, rohodl jsem se v převleku provést tento průzkum sám.“
Elánius pomalu víc a víc kameněl v obličeji. Takže tohle všechno bylo jenom proto... a my se mohli uběhat...
„Tím chcete říct, pane, že to celé mělo za cíl jenom zjistit, co se stane, když...“
„Ale jistě, veliteli. Nic víc v tom nebylo. Nebo jste snad očekával víc?“
„To ne, pane,“ odpovídal pomalu Elánius, a bylo vidět, že kdyby mohl, vybuchnul by jako sopka.
„Ale máme dalších stopatnáct zatčených z Hajdova parku. A to nemluvím o těch z předchozího dne. Nemám nejmenší představu, kam je všechny umístíme. Kapitán Karotka navrhuje jako nouzové řešení většinu jich propustit a sebrat je o pár dní později, až se nám vězení uvolní. Celé město je kvůli tomu všemu vzhůru nohama. Bude trvat kolik dní, než se všechno zase trochu uklidní...“
„Ano, chápu vás, veliteli,“ pozvedl ruku Vetinari, „Myslím že tady v paláci máme ve vězení nějaká volná místa. Dám Važuzlovi potřebné instrukce.“
„Éééé... pane...,“ odpověděl dost překvapeně Elánius.
„Víte veliteli, uznávám že to celé bylo trošku přehnané, ale na druhou stranu, Karel mi poskytl neocenitelnou službu a za tu se mu dostalo skutečně slušného pohřbu.“
„A příčina úmrtí, pane? Rád bych věděl, kdo, proč a jak Hernajse zabil.“
„Ale ten přeci zemřel naprosto přirozenou smtí. Dá se říci, že se mu nevyplatilo to jeho pití. Nic nezákonného v tom nebylo, to vás ujišťuji, vaše milosti. Snad až na výrobu té jizvy.“
Tak takhle, pomyslel si Elánius. Že bys mi o tom všem náhodou řekl předem, to tě ani nenapadlo. Kolik nám to mohlo ušetřit starostí...
„Pokud již nic nemáte, veliteli, prosím, nenechte se mnou dále zdržovat.“
Elánius se zasalutoval a když bral za kliku, Vetinari za ním ještě zvolal:
„A nemyslíte, že by to zpochybnilo veškeré údaje?“
Elánius se jenom na okamžíček zastavil a cosi si zabručel. Nakonec ale odpověděl.
„To jistě, pane. Nashledanou.“ Když za Elániem zapadly dveře, Vetinari zazvonil na malý zvonek a do místnosti vešel Važuzel.
„Odpolední pošta, vaše lordstvo.“
„Děkuji vám, Važuzle. Teď bych vás požádal o chvíli klidu. Další návštěvu uveďte dejme tomu v půl druhé.“
„Ano, vaše lordstvo.“
Lord Vetinari otevřel zásuvku a z ní vyndal svazek papírů. Zalistoval jím a odložil ho. Pak si přitál čistý list papíru a nadepsal si novou kapitolu Když zemře tyran.

konec
TheMole
Člen Klubu Terryho Pratchetta

PříspěvekZaslal: neděle 17. srpen 2008 8:17     Předmět: Citovat

Very Happy jakto, že to testy DNA neodhalily?
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
nenapadáměžádnýméno
Anonymní

PříspěvekZaslal: neděle 17. srpen 2008 9:31     Předmět: Citovat

No jó, no. Já vim, že to nejni nic moc.
Ploch44ever

PříspěvekZaslal: neděle 17. srpen 2008 10:10     Předmět: Citovat

nenapadáměžádnýméno napsal:
No jó, no. Já vim, že to nejni nic moc.
ne, ne. mě se to moc líbilo! Fakt dobrý! Razz
Další povídka! Very Happy
nenapadáměžádnýméno
Anonymní

PříspěvekZaslal: neděle 17. srpen 2008 10:14     Předmět: Citovat

Ploch44ever napsal:
Dík za podporu.
Něco dalšího mám eště rozpracovanýho, ale v dohlednu to nebude. Nejdříf bych rád dorazil P A-M.
Ploch44ever

PříspěvekZaslal: neděle 17. srpen 2008 10:32     Předmět: Citovat

nenapadáměžádnýméno napsal:
Ploch44ever napsal:
Dík za podporu.
Něco dalšího mám eště rozpracovanýho, ale v dohlednu to nebude. Nejdříf bych rád dorazil P A-M.
to by bylo taky super!

FORZA NMŽM Very Happy
Rausek
Člen Klubu Terryho Pratchetta

PříspěvekZaslal: neděle 17. srpen 2008 11:23     Předmět: Citovat

Hehe tušil sem, že to nakonec dopadne takhle, ale nechtěl jsem svými spekulacemi ostatní připravit o to překvápko. Wink
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
dawen

PříspěvekZaslal: neděle 17. srpen 2008 14:02     Předmět: Citovat

Rausek napsal:
Hehe tušil sem, že to nakonec dopadne takhle, ale nechtěl jsem svými spekulacemi ostatní připravit o to překvápko. Wink

Nebudeš sám, myslím že to napadlo dost lidí, ale nechci schazovat povídku protože ta je fakt super Smile
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Mrakoplaška

PříspěvekZaslal: neděle 17. srpen 2008 18:45     Předmět: Citovat

ááááááááááá..... mistře máte moje nejhlubší poklony, výborná zápletka a vyvrcholení
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
bratr Žumpa

PříspěvekZaslal: úterý 19. srpen 2008 15:50     Předmět: Citovat

Počkej, teď mi nějak nedoklaplo jak to Mikuláš věděl...
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
nenapadáměžádnýméno
Anonymní

PříspěvekZaslal: středa 20. srpen 2008 6:01     Předmět: Citovat

bratr Žumpa napsal:
Počkej, teď mi nějak nedoklaplo jak to Mikuláš věděl...

Přečti si Pravdu. Tam to fšecko je.
bratr Žumpa

PříspěvekZaslal: středa 20. srpen 2008 8:29     Předmět: Citovat

Aha, tu už jsem čet celkem dávno, pravda.
DRAGONN

PříspěvekZaslal: neděle 24. srpen 2008 15:17     Předmět: Citovat

Fakt skvělé, gratuluju .) a také si žádám další.
DoktorkaŠáhlá

PříspěvekZaslal: úterý 09. září 2008 9:14     Předmět: Citovat

Přesně tak. Další! Very Happy
Rubína

PříspěvekZaslal: pondělí 17. srpen 2009 19:49     Předmět: Citovat

Neměla jsem co dělat a zabloudila sem... Brávo, brávo, psát, psááát! Very Happy
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Toto téma je zamknuto, nemůžete zde přidávat odpovědi ani upravovat své příspěvky!    Obsah fóra U Prokopnutého bubnu -> Archiv kategorie Dílo Terryho Pratchetta Časy uváděny v GMT + 2 hodiny
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
Strana 3 z 4

Přejdi na: