Obsah fóra U Prokopnutého bubnu U Prokopnutého bubnu
Vaše oblíbená hospoda nyní již i na hexnetu!

FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   RegistraceRegistrace 
 ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Víte, že
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další

Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra U Prokopnutého bubnu -> Obsah stránek Discworld.cz
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Hadati
Člen Klubu Terryho Pratchetta

PříspěvekZaslal: středa 16. listopad 2011 20:57     Předmět: Citovat

Já myslel spíš ty myslitele - stratégy.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Mágor

PříspěvekZaslal: středa 16. listopad 2011 22:23     Předmět: Citovat

Ale i přesto mi tam pořád vychází J. C.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
TheMole

PříspěvekZaslal: pátek 09. prosinec 2011 9:21     Předmět: Citovat

Very Happy Dneska jsem si náhodou všiml aktuálního "Víte, že", a dostal jsem záchvat smíchu, protože takhle to tedy (alespoň AFAIK) opravdu není... a docela by mě zajímalo odkud jste to převzali.
Takže, správně má začátek příspěvku znít:

VÍTE, ŽE... (PASCALOVA SÁZKA)
Pascalova sázka (v angličtině Pascal´s Wager nebo také Pascal´s Gambit) je argument Blaise Pascala, francouzského náboženského filosofa, žijícího v letech 1623 - 1662, který zní: „atd."
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hadati

PříspěvekZaslal: pátek 09. prosinec 2011 16:11     Předmět: Citovat

Díky za opravu. Hledám, kde se dá, a tohle jsem našel asi v nějakém špatném zdroji. Možné také je, že jsem to špatně přeložil z angličtiny. Jsem rád, že jsi důkazem toho, že to někdo po mně čte a případně se i zamyslí nad správností :-)
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
TheMole

PříspěvekZaslal: úterý 03. leden 2012 18:24     Předmět: Citovat

Jedna technická:
Je samozřejmě možné, že příbuzenství Galdera a Esme je zopakováno i v Průvodci, ale primárně je odhaleno v Dámách a pánech.
germik

PříspěvekZaslal: úterý 03. leden 2012 20:34     Předmět: Citovat

A není to náhodou nakousnuté už v Čaroprávnosti? (já to teda četl už dávno, ale mám jen takový neurčitý pocit Wink Question
TheMole

PříspěvekZaslal: úterý 03. leden 2012 20:40     Předmět: Citovat

Žeby? V DaP je to stoprocentně v dialogu Esme a Vzoromila, ale na Čaroprávnost se tedy ještě mrknu.
datel

PříspěvekZaslal: sobota 21. leden 2012 18:35     Předmět: Citovat

Asi už to všichni víte...ale ta část Otce Prasátek, kde si Smrt a Albert všimnou krále a jeho, jak přinášejí jídlo žebrákovi je velmi pravděpodobně převzatá z anglické koledy "Our good king Wenceslas", do češtiny přeloženo jako "Náš předobrý Václav král." sice to už asi dost z vás ví, ale mohli byste to tam dát pro ty, kdo si to nespojili...
Jinak slova anglicky: http://www.kidsongs.com/lyrics/good-king-wenceslas.html
Knihomol r. .303.

PříspěvekZaslal: úterý 07. únor 2012 19:18     Předmět: Citovat

Víte, že...7. 2. 2012
Ne že bych chtěl rýpat, ale nenacházím souvislost mezi ukázkou a informací. Ne že by informace nebyla zajímavá, ale...
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
TheMole

PříspěvekZaslal: úterý 07. únor 2012 19:33     Předmět: Citovat

Very Happy Mám přesně tentýž názor.
Ale nakonec jsem si řekl - kašlu na to, nebudu za hnidopicha... Laughing

Na barbaru Cohenovi je podstatné to, že "Cohen" je anglický přepis jména "Kohn". Takže vlastně, úplně "hezky česky" by se náš hrdina měl jmenovat barbar Kohn. Smile
Rimilad
Anonymní

PříspěvekZaslal: pátek 23. březen 2012 18:03     Předmět: Vite, ze ... Jana Mullerova Citovat

Pratchettovo dilo je plne narazek, dvojsmyslu a slovnich hricek. Proto mne mrzi, kdyz si prectu prispevek Jany Mullerove, ktery neobsahuje nic nez fakta, ktera by stejne dobre poskytla wikipedie. Chtel bych se timto pokusit o konstruktivni kritiku. "Vite, ze" by melo obsahovat neco vic, napriklad vysvetleni proc autor pouzil prave danou vec(ve vasem pripade nejspis kytku:) v danem kontextu. Vite ze, mne nezajima ze neumite googlit? Vite, ze existuji i vtipne pointy prispevku? ps: zajimalo by me jestli ctete pratchetta i z jineho duvodu, nez ze jsou v nem pouzity nazvy kytek ;P
VeHaLi

PříspěvekZaslal: pátek 23. březen 2012 18:14     Předmět: Citovat

Mně náhodou příspěvky od Jany Möllerové přijdou zajímavé. Třeba i proto, že když knihu čtu, nenapadlo by mě to vyhledávat na internetu. Nesedím s knihou u počítače. A když u něj sedím, nepamatuji si, že jsem četla o nějaké kytce. Dle mého nemusí být všechno nezbytně nutně vtipné, jen protože se to týká Pratchetta. Navíc vím, že paní Möllerová spoustu věcí opravdu zná a nemusí je tedy hlavně googlit.
TheMole

PříspěvekZaslal: pátek 23. březen 2012 18:47     Předmět: Re: Vite, ze ... Jana Mullerova Citovat

Rimilad napsal:
Pratchettovo dilo je plne narazek, dvojsmyslu a slovnich hricek. Proto mne mrzi, kdyz si prectu prispevek Jany Mullerove, ktery neobsahuje nic nez fakta, ktera by stejne dobre poskytla wikipedie. Chtel bych se timto pokusit o konstruktivni kritiku. "Vite, ze" by melo obsahovat neco vic, napriklad vysvetleni proc autor pouzil prave danou vec(ve vasem pripade nejspis kytku:) v danem kontextu. Vite ze, mne nezajima ze neumite googlit? Vite, ze existuji i vtipne pointy prispevku? ps: zajimalo by me jestli ctete pratchetta i z jineho duvodu, nez ze jsou v nem pouzity nazvy kytek ;P

Já bych nesouhlasil. Podoba "Víte,že", tak jak se zformovala, z něho nedělá jen pouhou platformu pro vysvětlování hlášek nebo slovních hříček ztracených v překladu nebo nesrozumitelných českému čtenáři. Stejně tak se v něm podávají zajímavé informace k pojmům, věcem, názvům, apod. které Terry v textu jen tak mimochodem zmiňuje. A nejde ani tak o to, proč je zmiňuje, jako spíš co jsou zač. Právě proto je "Víte,že" psáno už docela širokým kolektivem autorů, protože každý má nějaké své vědomosti z oboru své působnosti nebo svých zájmů, a nejde jen o jednoho člověka který by např. pouze jen překládal z anglického L-Space už jednou zveřejněné informace, byť by byly sebezajímavější. Čili já tuhle podobu "Víte, že" beru už jako integrální součást zeměplošských stránek a osobně mi většina příspěvků v ní připadá jako podnětná a zajímavá (pokud nepřekypuje gramatickými chybami nebo není úplně mimo mísu... Smile )
A mimochodem, to PS mi připadá jako vyložená podpásovka, co ty na to? Wink Každý čteme pratchettovky jako zábavné a poučné knihy, nicméně, jak už jsem psal, každý v nich také narážíme na místa, ke kterým bychom mohli a chtěli napsat něco zajímavého.
ortie

PříspěvekZaslal: pátek 23. březen 2012 20:36     Předmět: Re: Vite, ze ... Jana Mullerova Citovat

Rimilad napsal:

Tedy googlím jen výjimečně, k doplnění věcí, které znám. Vycházím z toho, že většina zde zapojených čtenářů Pratchetta má humanitní vzdělání a ve znalosti přírody občas mají mezery. Stejně jako já v jiných oborech. I v popisu přírody Pratchett používá dvojsmyslů, něco přibyde při překladu. Zapojila jsem se do Víte že... díky několika omylům v překladu v knihách (sykomora, platan, javor klen) a záměnám dřevin, které mi připadaly závažné.
Jinak - doporučuji rozlišovat o a u. Mullerova není totéž, co Möllerová.
Rimilad
Anonymní

PříspěvekZaslal: pátek 23. březen 2012 20:59     Předmět: Citovat

Za to u se moc omlovam, velice hloupe nedopatreni. Chtel jsem sve argumenty prochu podporit a pri svem studiu jsem narazil na nekolik zajimavych skutecnosti ohledne rebciku, jako napriklad pribeh o tom, ze rod Fritillaria ma svesenou hlavu, protoze rostl u ukrizovaneho jezise krista, nebo ze krome snake's head se mu take rika lepers bell, protoze pripomina zvonec, ktery nosili malomocni, vim, ze jsou tyto priklady ponekud bulvarni, ale dle meho nazoru misto uvadeni informaci jako ze ma 1cm cibuli a meri 30-40cm je lepsi prelinkovat odkaz na wikipedii a usetrit tim ctenari cas ktery ztrati ctenim zcela sucheho textu, a nebo svuj cas venovany psani takoveho prispevku radeji vyuzit na vylepseni daneho clanku na wikipedii. Kazdopadne doufam, ze jsem Vas neurazil, rozhodne to nebylo cilem meho prispevku.
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra U Prokopnutého bubnu -> Obsah stránek Discworld.cz Časy uváděny v GMT + 2 hodiny
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
Strana 3 z 5

Přejdi na:  
Můžete přidat nové téma do tohoto fóra.
Můžete odpovídat na témata v tomto fóru.