Obsah fóra U Prokopnutého bubnu U Prokopnutého bubnu
Vaše oblíbená hospoda nyní již i na hexnetu!

FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   RegistraceRegistrace 
 ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Kniha měsíce
Jdi na stránku 1, 2, 3 ... 33, 34, 35  Další

Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra U Prokopnutého bubnu -> Knihy
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
TheMole
Člen Klubu Terryho Pratchetta

PříspěvekZaslal: sobota 28. únor 2009 19:05     Předmět: Kniha měsíce Citovat

Chlapci a děvčata, milovníci Zeměplochy!
Teď, když jste všichni bláhově odjeli na Trpaslicon, nadešla konečně chvíle, kdy strhnu veškerou moc na tomto fóru do svých rukou a nastolím tu diktaturu, jaká nemá obdoby, a-

jejda, omlouvám se, špatný proslov...ten správný mám zřejmě v jiné kapse...vydržte okamžik...ano, tohle je ten správný.
Ještě jednou se omlouvám.

Chlapci a děvčata, milovníci Zeměplochy!
Co takhle zkusit tu rozběhnout úplně nové vlákno, jehož smyslem bude - každý měsíc co nejvášnivěji a nejpodrobněji diskutovat o jedné knize Terryho Pratchetta?
Rozhovořte se o svých názorech na dotyčnou knihu, o svých oblíbených i neoblíbených pasážích, o místech která vás chytila za srdce i o místech kterým nerozumíte, o hlavních i vedlejších postavách knihy...prostě o všem, o čem budete mít chuť sdělit nám svůj názor.

Neomezujte se jen na "líbí se mi, protože je tam Mrakoplaš". Zkuste se opravdu rozpovídat, jako kdybyste seděli u Prokopnutého bubnu nad pintou Hlemýžďova Starého výstředníka, a jako byste zrovna dostali chuť říct všem, co si o dané knize myslíte.

Nestyďte se. Nikdo se vám za vaše názory nebude pošklebovat, nikdo vám nebude aspoň doufám opravovat gramatické chyby. Nebojte se jít s kůží na trh, nikdo ji z vás nebude stahovat.

A co se týká vás, starých pardálů, vás o ničem takovém ujišťovat nemusím, protože vy už dávno zdejší tolerantní atmosféru znáte (což je také důvod, proč se sem téměř každý den vracíte), takže vám chci říct pouze - Pojďte Si Povídat...

A už jen dodávám, že celý březen máte možnost dopodrobna rozebírat Barvu kouzel, a doufám, že se tohle téma stane Vaším oblíbeným, a bude fungovat co nejvíce měsíců
(Zeměploch je zatím 32 + Mauric, romány o Toničce...no, na tři roky máme o debatu vystaráno Wink )
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
TheMole

PříspěvekZaslal: sobota 28. únor 2009 19:07     Předmět: Citovat

Upřímně, přiznávám, že Barva kouzel nepatří k dílům, ke kterým bych se vracel často. Když v ní zalistuji teď...no, tak rozhodně se mi nejvíc líbí úvodní ankh-morporská část. Já tohle město prostě miluju, a všichni jeho pitoreskní obyvatelé, které Terry v Barvě kouzel přivádí na scénu, si zaslouží pozornost. Zlorf, Ymor a Stren, žebráci v docích...mimochodem, docela by mě zajímalo, jestli už v době Barvy kouzel existoval Cech šašků.
Patricijova debata s Mrakoplašem je asi nejlepší dialog knihy, a turistická procházka městem pobaví zvláště díky okamžiku "shromáždění kněží se rezolutně proti focení sochy jejich boha ohrazovali, že prý by to byla svatokrádež; ale dar několika rhinu je přiměl přiznat, že zas tak svatý jejich bůh není".
A Broadman mi v jistém smyslu připadá jako předobraz Kolíka Aťsepicnu - svým podnikavým duchem ve stylu "snažím se vydělat spoustu prachů, bohužel přitom náhodou vyhoří celý Ankh-Morpork".

Co se týká dalších částí knihy - ještě docela se mi líbí pasáž v Bel-Shamharothově chrámu, ale mám pocit, že v postavě Hruna si Terry ještě nebyl tak docela jistý, jestli píše o tom pravém hrdinovi, a trefil se až v LF u Cohena.

Wyrmberg mi už moc nesedne; tak nějak to není ono, a v postavě Liessy si Terry teoreticky protiřečí (mám na mysli, jak později v LF napsal "žádná válečnice vám samozřejmě nebude pobíhat po světě oblečená do něčeho, co připomíná sen čtenářů SM magazínů"). Závěrečný pobyt na Krullu docela ujde, ačkoli ho předčí spíše předcházející pasáž "pobyt u mořského trolla Tethise".

Závěrem dodávám - bohužel, je tu i jedno místo, které se mi vyloženě nelíbí, nerozumím mu, a nevím co si o něm myslet, a to je "Mrakoplaš v tryskovém letadle"...

Tak, a teď předávám slovo vám ostatním - co vy a Barva kouzel?
adam vévoda morporský

PříspěvekZaslal: sobota 28. únor 2009 21:07     Předmět: Citovat

Vzhledem k tomu, že Barva kouzel je první knihou, tak je jasné, že není ještě tak dotažená a propracovaná. Také je v podstatě rozdělena na tři navzájem propojené povídky, což se u Terryho později neobjevuje.
Na druhou stranu se v ní najde spousta dobrých pasáží. Musím se přiznat, že chrám Bel-Shamharota je můj oblíbený.
Navíc je tu docela ulítlá scénka v letadle. Musím se přiznat, že když jsem to četl poprvé, vůbec jsem nechápal, co že se to vlastně stalo.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Ploch44ever

PříspěvekZaslal: sobota 28. únor 2009 21:08     Předmět: Citovat

Podle mě parádní nápad Wink Snad jen měsíc je možná příliš dlouho, ale třeba taky ne Razz (Možná kdyby se to snížilo na týden... nebo na dva... no kefcat do toho nebudu Smile )

K Barvě kouzel?
Viděl jsem film a dostal jsem se až k poslední kapitole v knížce(První příběhy ze zeměplochy) Nedočetl jsem ji proto, že je moje a na dveře už klepalo vrácení některých knih z knihovny... Zatím jsem se k ní nevrátil
Barva kouzel je podle mě slabší čtení než jiné zeměplochy, ale líbí se mi takova veselost.. nevím jak to říct. PRostě je to úplně nový fantasy svět , vystupují tam postavy všemožného typu, jsou tam draci, atd atd Razz Tohle se mi rozhodně líbí... Možná to pusobí trošku naivně ale to je na tom to pěkné

Na druhou stranu zde není nijak zvlášt zajímavý děj a chybí tu "něco" co by čtenáře(mě Very Happy ) udrželo u čtení a nutilo by mě knihu dočíst....

O knižkach které jsem přečetl do konce se snad mužu rozpovidat smyslupněji Smile

PS: TheMole fakt skvělej nápad Wink , těším sena další knížky Smile

edit: ted me napadá ,že bych za ten měsíc mohl Barvu dočíst Very Happy
TheMole

PříspěvekZaslal: sobota 28. únor 2009 22:41     Předmět: Citovat

adam vévoda morporský napsal:
Navíc je tu docela ulítlá scénka v letadle. Musím se přiznat, že když jsem to četl poprvé, vůbec jsem nechápal, co že se to vlastně stalo.

Já jsem nakonec dospěl k názoru, že za to může Osmé zaklínadlo. Nechtělo, aby Mrakoplaš zahynul pádem z draka, takže způsobilo prolnutí realit, Mrakoplaš se krátkým pobytem na tryskáči dostal nad moře, a díky tomu neměl jeho pád následky na životě...
Ale možná je to taky úplně jinak.

A zajímalo by mě, co se stalo s Wyrmbergem. Jestli stále existuje, nebo už vyprchala magie a on se zbortil...

Ploch44ever napsal:
Podle mě parádní nápad Wink Snad jen měsíc je možná příliš dlouho, ale třeba taky ne Razz (Možná kdyby se to snížilo na týden... nebo na dva... no kefcat do toho nebudu Smile )
...
edit: ted me napadá ,že bych za ten měsíc mohl Barvu dočíst Very Happy

Laughing a proto jsem právě nastavil ten měsíc, aby si všichni mohli rychle příslušnou knihu přečíst a poslední den sem napsat svůj názor.

ale vážně - já doufám, že debata se pořádně rozproudí až se všichni vrátí z Trpasliconu, a taky mám za to, že když je tu šest set členů, a když teď zahájil činnost KTP, do kterého se určitě přihlásí spousta Zeměplošanů, tak nebudeme mít o příspěvky nouzi...
Určitě se tohle vlákno ujme. Wink
nenapadáměžádnýméno
Anonymní

PříspěvekZaslal: neděle 01. březen 2009 18:02     Předmět: Citovat

Barva kouzel je holt první v řadě. A jako taková má svý mouchy. Připadá mi víc nakloněná ke klasickýmu fantazi než k pozdější Zeměploše.
Vosobně se k ní málokdy vracim a dyž už jo, tak jenom kůli scénkám se Zavazadlem (třebas jak ušlapalo tu mořskou potvoru zevnitř a tak).
VeHaLi

PříspěvekZaslal: neděle 01. březen 2009 18:06     Předmět: Citovat

Já jsem jak provní četla Lehké fantastično a když jsem se dostala k Barvě kouzel, brala jsem ji jako úvod Lehkého fantastična. Bez toho by nebyla nic moc. Ale požár Ankh-Morporku je bezva a trollíci s cibulí taky Very Happy
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
TheMole

PříspěvekZaslal: neděle 01. březen 2009 18:13     Předmět: Citovat

Za pozornost stojí, že tehdejší trollíci ještě na slunci naprosto zkameněli, kdežto ti v pozdějších knihách se i ve dne v klidu procházeli.
Zřejmě nějaký trollí šikula objevil dokonalý opalovací krém pro silikonové živočichy. Wink
DoktorkaŠáhlá

PříspěvekZaslal: neděle 01. březen 2009 19:01     Předmět: Citovat

Barva kouzel je skvělá knížka (ostatně jako všechny Zeměplochy)... Nejlepší jsou první setkání Mrakoplaše s Dvoukvítkem, scéna u Bel Shamharotha a všechny pasáže se Zavazadlem, ale trochu mi vadí ty nejasnosti kolem Smrtě, který si pobíhá světem a zbavuje života koho potká nebo záhada ohledně Vetinariho a Picbudky (TP sice tvrdí, že je to Vetinari, ale podle mě je to sprostá lež).
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
WhiteSnow94

PříspěvekZaslal: neděle 01. březen 2009 19:37     Předmět: Citovat

TP jako Terry Pratchett, nebo Tp jako Talpress? Question
Astfglt

PříspěvekZaslal: neděle 01. březen 2009 19:55     Předmět: Citovat

WhiteSnow94: Talpress knihy pouze distribuje, tudíž pouze možnost a)

DoktorkaŠáhlá napsal:
....ale trochu mi vadí ty nejasnosti kolem Smrtě, který si pobíhá světem a zbavuje života koho potká nebo záhada ohledně Vetinariho a Picbudky (TP sice tvrdí, že je to Vetinari, ale podle mě je to sprostá lež).

Tohle se tu někde už jednou probíralo, a shodlo se (tj. TheMole, NMŽM a Tomis mám pocit), že v té době ještě TP neměl příliš jasnou a ucelenou představu o charakteru některých postav a přecijen - všichni se s časem vyvíjíme a učíme, tak proč ne i oni? Wink
TheMole

PříspěvekZaslal: neděle 01. březen 2009 20:55     Předmět: Citovat

Se Smrtěm je to v BK, pravda, trochu komplikovanější, ale u Patricije trvám na Vetinarim.
Právě z toho rozhovoru z Mrakoplašem mám za to, že už tehdy TP zamýšlel mít machiavellistického vládce města, který ví o všem a dokáže všechno, pouze neměl přesně jasno v jeho fyzické podobě.

Mimochodem, myslíte, že Bel-Shamharoth byl fyzicky naprosto eliminován, nebo se ještě někdy může vrátit? přece jen - pořád funguje sdružení jeho uctívačů (mj. má v Ankh-Morporku budovu tělocvičny)
adam vévoda morporský

PříspěvekZaslal: neděle 01. březen 2009 21:05     Předmět: Citovat

Řekl bych, že i když fyzicky zmizel, tak stále ještě může existovat prostřednictvím svých uctívačů. Tudíž je tu možnost, že by se jednoho dne mohl i vrátit.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Cellindra

PříspěvekZaslal: neděle 01. březen 2009 23:03     Předmět: Citovat

Taky se přidám.

Na Barvě kouzel (a pak i Lehkém fantastičnu) je velmi dobře vidět, že to Terry tehdy psal jako (jak sám kdysi řekl) sebeobranu proti mrakům a mrakům... MÍLÍM A MÍLÍM ZASRANÝHO ÜBERWALDU!!! Oh, promiňte... nechala jsem se unést... kvalitní i méně kvalitní fantasy, které tehdy vycházely. Je tam zparodováno snad skoro všechno. (Jak už tady padla zmínka o Wyrmbergu, to si Terry vystřelil z mé oblíbené Anne McCaffreyové a jejích drakenů z Pernu.)
A proto - alespoň na mě - působí BK trochu jako sled skečů. Terry měl spoustu nápadů, chtěl zparodovat spoustu fantasy klišé, a to samozřejmě nemohlo vyústit v ucelený text jako mají jeho pozdější romány, kde bylo účelem předat hlubší poselství konečným vyzněním celého textu. (Trochu tím trpí i film, kde je jediným sjednocujícím prvkem ucelená dějová linie s mágy.)
Ale tohle z mé strany neberte jako kritiku. BK byla moje první Zeměplocha a tehdy mě právě neuvěřitelně zaujal ohňostroj sžíravých parodií a skvělých vtipů, že mi nějaký poskakující děj přišel úplně šumák a strašně jsem se těšila na další díly. Byla jsem nesmírně uchvácena jeho konverzačním a situačním humorem, který jsem do té doby nikde nenašla. A i když se jeho další romány odchýlily trochu jiným směrem, Barva kouzel má pořád to kouzlo, které měla, když jsem ji poprvé otevřela.
Sargon

PříspěvekZaslal: neděle 01. březen 2009 23:21     Předmět: Citovat

Barva kouzel - První kniha. Mnoho postav tam ještě není doděláno a proto se liší od těch v dalších knihách.(např. rudé "oči" Smrtě)

Osobně se v ní nejvíce líbí Ankh-Morpork a to, co sním provedl jeden malý človíček v brýlích. Na to, aby města zapálilo cizí vojsko, nebo drak, už jsem byl zvyklí, ale aby vyhořelo v důsledku pojí štěnicovacího podvodu, tak to mě naprosto dostalo.Bel-Shamharotův chrám je taky skvělý nápad, stejně jako Wyrmberg. Škoda jen že se v dalších knihách už neobjevují.Chrám sice přestal existovat, ale Wyrmberg, tam možná ještě stále stojí.

Věc s letadlem si vysvětluju tak, že Marakoplaš na draky nevěří, ale zato věří na něco, co je víc než magie, jak už to bylo řečeno u ikonografu, od kterého Mrakoplaš čekal něco víc.Silné magiské pole kolem Wirbergu pak asi způsobilo zhmotnění letadla. Jestli ale může i za Mrakoplašovo alter ego v tomto letadle, nebo za to může Zaklínadlo, netuším.

Velkou záhodo mi tu jsou trollové. Nechápu, jak se jim na pažích mohou přelévat svaly, a taky to, jak si mohl Hrun do trollí kůže balit ikonografie. Už jen stahování této kůže a vůbec její existenci, si nedovedu vysvětlit.
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra U Prokopnutého bubnu -> Knihy Časy uváděny v GMT + 2 hodiny
Jdi na stránku 1, 2, 3 ... 33, 34, 35  Další
Strana 1 z 35

Přejdi na:  
Můžete přidat nové téma do tohoto fóra.
Můžete odpovídat na témata v tomto fóru.