Obsah fóra U Prokopnutého bubnu U Prokopnutého bubnu
Vaše oblíbená hospoda nyní již i na hexnetu!

FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   RegistraceRegistrace 
 ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Kniha mého srdce
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další

Přidat nové téma   Toto téma je zamknuto, nemůžete zde přidávat odpovědi ani upravovat své příspěvky!    Obsah fóra U Prokopnutého bubnu -> Archiv kategorie Fanoušci Terryho Pratchetta
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Petrusanka

PříspěvekZaslal: úterý 23. červen 2009 12:56     Předmět: Citovat

Manticore napsal:
saturnin!

Rozhodně!
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Rubína

PříspěvekZaslal: úterý 23. červen 2009 14:07     Předmět: Citovat

Petrusanka napsal:
Manticore napsal:
saturnin!

Rozhodně!

Ano! Dokud skokan ještě žije, ujímá se policie!
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Rubína

PříspěvekZaslal: středa 12. srpen 2009 10:45     Předmět: Citovat

Zajímavé časy... nově ulovený... Mr. Green miluju...
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
nenapadáměžádnýméno
Anonymní

PříspěvekZaslal: středa 19. srpen 2009 12:38     Předmět: Citovat

Pokaváď by to ňáká knížka měla bejt, tak jedině Šeková Knížka.
Mágor
Člen Klubu Terryho Pratchetta

PříspěvekZaslal: středa 19. srpen 2009 13:04     Předmět: Citovat

nenapadáměžádnýméno napsal:
Pokaváď by to ňáká knížka měla bejt, tak jedině Šeková Knížka.

To ještě existuje? Laughing
Jinak taky Saturnin, hlas odeslán a ověřen, cha! Wink
DORFL

PříspěvekZaslal: středa 19. srpen 2009 13:08     Předmět: Citovat

DORFL hlasuje pro knihu Malý princ.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Vildak

PříspěvekZaslal: pátek 21. srpen 2009 14:01     Předmět: Citovat

Přesně. (na úvodní příspěvek)

Pottera jsem čekal (vždyť se říkalo, kolik lidí kvůli němu začalo číst Smile, ale Stmívání jsem málem nerozdejchal.

Je ovšem pravda, že takových holčiček, které obdivují to, jak dneska film a kniha vykreslují mladé romantické upíry, několik znám.
O knize jako takové moc nevím, ale heslo z wikipedie (http://cs.wikipedia.org/wiki/Stm%C3%ADv%C3%A1n%C3%AD) určitě psala nějaká taková fanynka...

Co se týče dalšího hlasování, asi bych si nedokázal vybrat (ale Pottera a Stmívání bych si nevybral určitě Very Happy). Nikdy jsem si neuměl zvolit nejoblíbenější knihu.
Ikshorm

PříspěvekZaslal: pátek 21. srpen 2009 14:32     Předmět: Citovat

Chtě, nechtě (kvůli Elischce se zdržím své oblímené fráze"Chca, nechca"), pokud mám vůbec hlasovat, musím dát hlas Pánovi Prstenů. Z dvanáctky finalistek je to jediná kniha, kterou jsem skutečně četl.
Ostatní bych rozdělil do nekolika skupin:

1) Jednou si jistě přečtu: Egypťan Sinuhet, Saturnin.
2) Film (nebo comics) mi stačí: Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války, Harry Potter, Rychlé šípy.
3) Možná budu číst dětem, ale spíš ne: Babička, Děti z Bulerbynu.
4) Ostatní:
- Alchymista: Vzhledem k tomu, že Coelha čítávala moje máma, je tento autor v mých očích zdiskreditován.
- Co život dal a vzal: Nikdy jsem o tom neuvažoval.
- Twilight sága: V Tescu jsem si všiml, že je to vytištěné na docela užitečném papíře, takže kdyby mi ty knihy někdo věnoval, využití pro ně najdu.
- Malý princ: Když jsem byl malý, tak jsem viděl kreslenou adaptaci. Tenkrát jsem to vůbec nepochopil, i když některé scény se mi vryly do paměti a jsou tam dodnes. Ale protože se moje vnímání lyriky a metafor od té doby nijak nepohlo, nechám si to asi až na důchod.

Skutečně nevím, zda je Pán Prstenů nejlepší z těchto 12ti titulů, ovšem můj hlas má. Wink
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Knihomol r. .303.

PříspěvekZaslal: pátek 21. srpen 2009 20:31     Předmět: Citovat

Příjemně systematický přístup. Já rozdělil knihy na:
Ty které jsem nečetl:
Egypťan Sinuet (na kategorii životopis osobnosti, která mě příliš nezaujala moc tlusté) HP (film mi stačí, a to i jednou, děkuji pěkně), Malý princ (piklně trénuji myšlení) Stmívání (fůůůj), Babička (idealismus vzpomínek paní Němcové mě dusil i u povídek),Alchymista(do ankety jsem o něm neslyšel).
Ty které se mi nelíbily:
Rychlé šípy
Takže mi zůstaly humoristické knížky a Pán Prstenů.
Nejvíc jsem se (z nabídky) nasmál u Saturnina.
O hodně těžší mi přišlo rozhodnutí, zda se mi více líbí komika nebo fantasy.
Nakonec vyhrál humor a můj hlas podpořil Saturnina.
VeHaLi

PříspěvekZaslal: pátek 21. srpen 2009 21:44     Předmět: Citovat

Já se nemohla rozhodnout mezi Pánem prstenů, Saturninem a Malým princem. Jelikož ale každá ta kniha nějak poznamenala určitou část mého života, zahlasovala jsem pro všechny, pro každou z jiné své mailové schránky...
DORFL

PříspěvekZaslal: úterý 01. září 2009 22:27     Předmět: Citovat

S anketou "Kniha mého srdce" následující přímo nesouvisí, ale nemuselo by to zapadnout...

Nejvýznamnější knihy: Hitler i Bible
Mladá fronta Dnes, 19. 8. 2009

100 nejvýznamnějších knih světové historie
Hana Primusová
XYZ, 379 stran, 249 korun

Mohli se setkat Homér, Kant, Darwin, Einstein, Marquéz, Kerouac či Betty MacDonaldová? Jistě, v encyklopedii Sto nejvýznamnějších knih světové historie.
Podobných žebříčků se zásadními literárními díly vzniká mnoho, ten sestavený s ohledem na český kontext však vychází poprvé. Sestavila ho Hana Primusová a vydalo ho nakladatelství XYZ. Kromě už zmíněných autorů se tak mezi stovkou nejdůležitějších knih objevují i tituly spojené s českým prostředím -tedy díla Husa, Haška či Kafky.
Primusová je předně milovnicí literatury s redaktorskou a nakladatelskou zkušeností a knihu prý sestavila jako hru pro sebe i čtenáře. „Snažila jsem se o to, aby tahle hra na sto nejvýznamnějších knih světové historie byla zábavná, poutavá a vzrušující, ale také zajímavá, motivující a snad i trochu poučná,“ tvrdí.
Knihy rozdělila do deseti kategorií. Do kapitoly nazvané Díla v pravdě kanonická tak spadá Starý i Nový zákon, Korán, Ilias a Odyssea či Hamlet, mezi Výlet do vysněných krajů zase Carollowa Alenka v říši divů, Malý princ či Tolkienova sága o prstenu. Zábavné je spojení Guinnessovy knihy rekordů, Harry Pottera a Nostradamových Proroctví pod hlavičkou pojmenovanou Jak svět dovede bláznit.

Příliš mnoho i příliš málo
„Číslovka sto, byť je tak pěkně kulatá, je zároveň hodně ošidná. Stovka je prostě příliš mnoho na to, aby knihy v ní uvedené byly mírou svého vlivu na svět srovnatelné, a příliš málo k postihnutí všech těch, jejichž vliv byl sice méně důrazný či rozsáhlý, ale také stál za to,“ vysvětluje Primusová.
A v sestavování žebříčku se rozhodně nesoustředila jen na bestsellery. Hlavním kritériem pro výběr titulů byla spíš jejich přítomnost v jakémsi kánonu či možná i mezi doporučenou školní četbou. A jde skutečně jen o knihy ze severozápadní civilizace, tedy z euroamerické oblasti. „Jakýpak vliv měl či má Homér na Eskymáky, Solženicyn na obyvatele černé Afriky nebo Beckett na australské Aborigince?“ ptá se v této souvislosti autorka s tím, že pokud by podobný žebříček sestavoval kdokoli na jiném kontinentě, vypadal by bezpochyby jinak.

Hra s literaturou o literatuře
Knižní žebříček však má bohužel i vady. Nad chybami a překlepy snad lze přivřít oči, chybí však rejstřík, a to jak autorů, tak děl. Ve snaze najít svůj oblíbený titul tak člověk musí stále znovu procházet obsah a hledat v jednotlivých kategoriích.
Mnoho zásadních knih tu navíc chybí. Jistěže jde o osobní výběr, je však chybou, že Primusová opomíjí ženské autorky - těch je jen devět, úplně chybí Charlotte Brontëová, Jane Austinová či Božena Němcová. Hezké by také bylo mít obálky jednotlivých knih barevně a přidat i portréty autorů a autorek.
Asi nejproblematičtější je kapitola Co na to lidské svědomí?, která vedle sebe staví Kapitál a Solženicinovo Souostroví Gulag či Mein Kampf a Deník Anny Frankové. Dokonce se tu ocitl současně deník Christiane F. My děti ze stanice ZOO a Příběh Lvice Elsy. Což je hodně postmoderní koktejl.
I přes výhrady však Primusová vytvořila opravdu zábavnou a poučnou hru s literaturou a o literatuře.

Kolik jste jich četli?
Bible - Starý zákon, Bible - Nový zákon, Talmud, Korán, Védy, Epos o Gilgamešov,i Ilias a Odyssea (Homér), Ústava (Platon), Hovory (Konfucius), Vyznání (Svatý Augustin), Základy metafysiky mravů (I. Kant), Summa theologiae (T. Akvinský), Božská komedie (Dante Alighieri), Hamlet (W. Shakespeare), Tisíc a jedna noc ,Umění milovat (P. Ovidius Naso), Dekameron (G. Boccaccio), Písně z Lesbu (Sapfó), Utrpení mladého Werthera (Goethe), Paní Bovaryová (G. Flaubert), Romeo a Julie (W. Shakespeare), Milion (Marco Polo), Didactica Magna (J. A. Komenský), Codex etimologiarum, O speciální a obecné teorii relativity (A. Einstein), Novum Organum (F. Bacon), Matematické základy přírodovědy (I. Newton), Výklad snů (S. Freud), Analytická psychologie (C. G. Jung), De revolutionibus (M. Koperník), O původu druhů (Ch. Darwin), Kinseyovy zprávy (A. Ch. Kinsey), Poetika (Aristoteles), Fama Fraternitatis, Encyklopedie aneb Racionální slovník věd, umění a řemesel, Kulička (Guy de Maupassant), Čekání na Godota (S. Beckett), Zabiják (E. Zola), Velký Gatsby (F. S. Fitzgerald), Podzim patriarchy (G. G. Márquez), Svět podle Garpa (J. Irving), 1984 (G. Orwell), Příběh Lvice Elsy (J. Adamsonová), Chaloupka strýčka Toma (Stoweová), My děti ze stanice ZOO (Christiane F.), Malleus Maleficarum, O církvi (Jan Hus), Matka Kuráž a její děti (B. Brecht), Na západní frontě klid (Remarque), Kapitál (K. Marx), Souostroví Gulag (A. I. Solženicyn), Tulák po hvězdách (J. London), Vladař (N. Machiavelli), Mein Kampf (Adolf Hitler), Deník Anne Frankové, Důmyslný rytíř don Quijote de la Mancha (Cervantes), Kniha lesní moudrosti (E. T. Seton), Robinson Crusoe (D. Defoe), Alenka v říši divů (L. Carroll), Tři mušketýři (A. Dumas), Pohádky (H. Ch. Andersen), Malý princ (A. de Saint-Exupéry), Pán prstenů (J. R. R. Tolkien), Knihy džunglí (J. R. Kipling), Vynález zkázy (J. Verne), Vraždy v ulici Morgue (E. A. Poe), Studie v šarlatové (A. C. Doyle), Jméno růže (U. Eco), Vánoční koleda (Ch. Dickens), Podivný případ dr. Jekylla a pana Hyda (R. L. Stevenson), Hledání ztraceného času (Proust), Zámek (F. Kafka), Tak pravil Zarathustra (Nietzsche), Zločin a trest (F. M. Dostojevskij), Odysseus (J. Joyce), Višňový sad (A. P. Čechov), Chvála bláznivosti (Erasmus), Vyznání (J. J. Rousseau), Justina čili prokletí ctnosti (Sade), Obraz Doriana Graye (O. Wilde), Sedm manifestů dada (T. Tzara), Na cestě (J. Kerouac), Alkoholy (G. Apollinaire), Nevolnost (Jean-Paul Sartre), Obratník Raka (H. Miller), Druhé pohlaví (S. Beauvoirová), Satanské verše (S. Rushdie), Tři muži ve člunu (J. K. Jerome), Kdo chytá v žitě (J. D. Salinger), Vejce a já (B. MacDonaldová), Pygmalion (G. B. Shaw), Dobrodružství Toma Sawyera... (Mark Twain), Hlava XXII (J. Heller), Osudy dobrého vojáka... (J. Hašek), Proroctví (Nostradamus), Vzpomínky na budoucnost, Život po životě (R. A. Moody), Harry Potter a Kámen mudrců, Pravidla fotbalu, Guinnessova kniha rekordů

hodnocení 70 %
Sargon

PříspěvekZaslal: neděle 27. září 2009 22:10     Předmět: Citovat

Tak jsem se s určitou nezbytnou dávkou masochismu právě dodíval na recenzi o ...ani to nemůžu vyslovit. Jediné pozitvní tam bylo to, že to patrně žádná česká celebrita nečetla a pokud ano, tak se to styděla přiznat. Z toho pro mě vlastně plynulul další přínos. Měl sem možnost poznat, co za lidi tomuto..ehm..knize propadli. Nepřekvapili mě. Americké faninky z ukázek mě nepřekvapili ještě více.

Jestli se někdy budu dívat na tento film, tak mám 2 podmínky:
1) Musí to být zdarma, protože odmítám platit za něco, co je, jak už teď vím, opravdu tak hrozné, jak se povídá.

2) V sále nesmí být žádný, ale opravdu žádný fanoušek tohoto skvostu, protože opravdu nechci, aby zrovna tohle byl můj poslední film.
kajča

PříspěvekZaslal: středa 07. říjen 2009 9:18     Předmět: Citovat

Rubína napsal:
Petrusanka napsal:
Manticore napsal:
saturnin!

Rozhodně!

Ano! Dokud skokan ještě žije, ujímá se policie!
Setapouch pane sobí hnusec!!! Jinak u mě vítězí Carpe Jugulum Laughing
Albi

PříspěvekZaslal: středa 07. říjen 2009 13:03     Předmět: Citovat

Kajča: Kdyby v TOP12 ankety Kniha mého srdce Carpe jugulum opravdu bylo, myslím, že bychom se tu všichni shodli, pro co hlasovat Wink
adam vévoda morporský

PříspěvekZaslal: středa 07. říjen 2009 14:06     Předmět: Citovat

Já jsem z těch dvanácti četl jen Děti z Bullerbynu, Harryho Pottera, Malého prince a Pána prstenů. Nakonec jsem tedy vybral Pána prstenů. Z těchto mi přišel nejlepší. Wink
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Toto téma je zamknuto, nemůžete zde přidávat odpovědi ani upravovat své příspěvky!    Obsah fóra U Prokopnutého bubnu -> Archiv kategorie Fanoušci Terryho Pratchetta Časy uváděny v GMT + 2 hodiny
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
Strana 3 z 5

Přejdi na: