Obsah fóra U Prokopnutého bubnu U Prokopnutého bubnu
Vaše oblíbená hospoda nyní již i na hexnetu!

FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   RegistraceRegistrace 
 ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Pravda
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Další

Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra U Prokopnutého bubnu -> Knihy
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
deerslayer

PříspěvekZaslal: úterý 17. září 2013 20:14     Předmět: Zadná strana Citovat

Zadná strana-brožované vydanie....ten stručný popis obsahu deja...ako sa to správne volá ? Podľa mňa je tam chyba, investigatívny novinár nemal notebook.......dezorganizátor po väčšinu knihy patril Zichrhajcovi....a nenazval by som ho rozhodne notebookom......organizér (organizátor) mal v neskorších dieloch Elánius....ale Zichrhajc mal skôr iba nejaký hlasový záznamník.....alebo organizér, na ktorom používal výlučne funkciu záznamu zvuku.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Vildak
Člen Klubu Terryho Pratchetta

PříspěvekZaslal: úterý 17. září 2013 20:23     Předmět: Citovat

No, notebook je anglicky zápisník čili blok, takže vtip byl schovaný tady.

(Notebook je anglicky zase laptop.)
Anonymka
Anonymní

PříspěvekZaslal: čtvrtek 12. prosinec 2013 17:15     Předmět: Oběhnout svět? Citovat

Když jsem četla Pravdu, napadla mě jedna věc. Hodně se tam objevoval citát: Lež stačí oběhnout svět dříve, než si pravda nazuje boty, no a na Zeměkoli to chápu, ta lež ji oběhne kolem dokola, ale na Zeměploše si nejsem tak jistá, jak ji oběhne, to jako kolem středu s přesným průměrem oměřeným podle kružítka?? Je to teda trochu stupidní, že o tom takhle přemýšlým, ale pro mě je to docela zajímavá otázka na zamyšlenou...
Hrdlodus

PříspěvekZaslal: čtvrtek 12. prosinec 2013 17:39     Předmět: Re: Oběhnout svět? Citovat

Anonymka napsal:
Když jsem četla Pravdu, napadla mě jedna věc. Hodně se tam objevoval citát: Lež stačí oběhnout svět dříve, než si pravda nazuje boty, no a na Zeměkoli to chápu, ta lež ji oběhne kolem dokola, ale na Zeměploše si nejsem tak jistá, jak ji oběhne, to jako kolem středu s přesným průměrem oměřeným podle kružítka?? Je to teda trochu stupidní, že o tom takhle přemýšlým, ale pro mě je to docela zajímavá otázka na zamyšlenou...

Samozřejmě. Zeměplocha kulatá a jejím oběhnutím se lež dostane všude.

Naposledy upravil Hrdlodus dne středa 12. březen 2014 15:50 , celkově upraveno 1 krát.
TheMole

PříspěvekZaslal: čtvrtek 12. prosinec 2013 19:16     Předmět: Re: Oběhnout svět? Citovat

Anonymka napsal:

Já to beru tak, že tenhle citát v Pravdě propaguje hlavně lord ze Slova, a kdo ví - třeba je to alternativně myslící gentleman, který je přesvědčen, že je Zeměplocha kulatá.
wwwhisk@s

PříspěvekZaslal: středa 01. leden 2014 15:48     Předmět: Mikuláš ze Slova Citovat

Pořád jsem dumala nad tím, proč je originální William de Worde přeložen jako Mikuláš. A dnes jsem čirou náhodou narazila na osobnost jménem Mikuláš Dačický z Heslova. Je možné, že to byl překladatelův záměr? (asi nejspíš určitě)
http://cs.wikipedia.org/wiki/Mikul%C3%A1%C5%A1_Da%C4%8Dick%C3%BD_z_Heslova
Knize.Vladivoj

PříspěvekZaslal: středa 01. leden 2014 16:08     Předmět: Citovat

100% Wink Kantůrek se vždycky nějak snaží zachovat původní vtip. De Worde odpovídá významem i formou ze Slova a obojí je to narážka na existující osobu.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Jenik

PříspěvekZaslal: pondělí 21. duben 2014 6:57     Předmět: Citovat

Pre mnohých to možno bude triviálne, ale asi by to tu malo byť:

Pravda je jeden z hlavných slovenských denníkov. Pred rokom 1989 bol hlavný komunistický denník na Slovensku.

Pravda (rusky: Правда) byl přední sovětský novinový deník, vydávaný Ústředním výborem Komunistické strany Sovětského svazu, mezi lety 1912 až 1991.
ortie

PříspěvekZaslal: pondělí 21. duben 2014 8:30     Předmět: Citovat

Jenik napsal:
Pre mnohých to možno bude triviálne, ale asi by to tu malo byť:

Pravda je jeden z hlavných slovenských denníkov. Pred rokom 1989 bol hlavný komunistický denník na Slovensku.

Pravda (rusky: Правда) byl přední sovětský novinový deník, vydávaný Ústředním výborem Komunistické strany Sovětského svazu, mezi lety 1912 až 1991.

Inu, výklad jednoho slova může být rozličný.
Jenik

PříspěvekZaslal: pondělí 21. duben 2014 8:52     Předmět: Citovat

Mňa zaujala tá jednota obsahu (pravda ako filozofický pojem) a formy (Pravda ako názov knihy o novinách).
Jenik

PříspěvekZaslal: neděle 31. srpen 2014 20:44     Předmět: Citovat

13:
Svět vznikl ze čtyř základních elementů: je to země, vzduch, oheň a voda.
To je skutečnost, kterou zná i desátník Nóblhóch. Jenže není tak docela přesná. Existuje i pátý element.

Kvintesencia je hypotetická forma temnej energie, postulovaná ako vysvetlenie pozorovaní zrýchľovania rozpínania vesmíru z r.1998.

Klasické 4 elementy starých Grékov teraz fyzika interpretuje ako baryónovú hmotu, horúcu temnú hmotu (žiarenie), studenú temnú hmotu a gravitačnú samo-energiu.
Knihomol r. .303.

PříspěvekZaslal: pondělí 08. září 2014 14:27     Předmět: Citovat

Jenik napsal:

Klasické 4 elementy starých Grékov teraz fyzika interpretuje ako baryónovú hmotu, horúcu temnú hmotu (žiarenie), studenú temnú hmotu a gravitačnú samo-energiu.

To je děsná blbost! Původní čtyři živly interpretujeme jako příklady látek ve čtyřech skupenstvích: Zemi jako nejběžnější pevnou látku, vodu jako nejběžnější kapalinu, vzduch jako na Zemi nejběžnější plyn a oheň jako na Zemi nejběžnější plazmu.

Co to má být ta teplá temná hmota? Záření je přece elektromagnetické pole a s temnou hmotou (tedy látkou, která s tímto polem neinteraguje) nemá už z definice nic společného.
Kvantové teorii pole nerozumím, zatím jsem u kvantové mechaniky, ale taková interpretace mi i z toho článku na wikipedii připadá nesmyslná.

Hypotéza temné energie jakožto silového pole neznámé interakce? Neznám, nehodnotím. Ale že se v terminologii objevuje výraz kvintesence neznamená, že to má něco společného s historickou představou elementů.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Jenik

PříspěvekZaslal: pondělí 08. září 2014 18:10     Předmět: Citovat

Ja som nič neinterpretoval. Proste som preložil pár viet z Wikipédie.
Tu je tá inkriminovaná časť:
citace:

Terminology
The name comes from the classical elements in ancient Greece. The aether, a pure "fifth element" (quinta essentia in Latin), was thought to fill the Universe beyond Earth. Similarly, modern quintessence would be the fifth known contribution to the overall mass-energy content of the Universe. (The other four in the modern interpretation, different from the ancient ideas, are: baryonic matter; radiation – photons and the highly relativistic neutrinos, which may be considered hot dark matter; cold dark matter; and the term due to spatial curvature – loosely, gravitational self-energy.)

Wikipediáni k tomu článku tiež diskutovali, ale výraz 'děsná blbost' tam nepoužili.
TheMole

PříspěvekZaslal: pondělí 08. září 2014 18:11     Předmět: Citovat

Asi proto, že neuměli čésky.
Jenik

PříspěvekZaslal: pondělí 08. září 2014 18:46     Předmět: Citovat

Správnejšie: čéésky. Very Happy
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra U Prokopnutého bubnu -> Knihy Časy uváděny v GMT + 2 hodiny
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Další
Strana 5 z 8

Přejdi na:  
Můžete přidat nové téma do tohoto fóra.
Můžete odpovídat na témata v tomto fóru.