Obsah fóra U Prokopnutého bubnu U Prokopnutého bubnu
Vaše oblíbená hospoda nyní již i na hexnetu!

FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   RegistraceRegistrace 
 ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Pravda
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Další

Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra U Prokopnutého bubnu -> Knihy
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Knihomol r. .303.

PříspěvekZaslal: pondělí 08. září 2014 21:50     Předmět: Citovat

Jenik napsal:
Ja som nič neinterpretoval. Proste som preložil pár viet z Wikipédie.
Tu je tá inkriminovaná časť:
citace:

Terminology
The name comes from the classical elements in ancient Greece. The aether, a pure "fifth element" (quinta essentia in Latin), was thought to fill the Universe beyond Earth. Similarly, modern quintessence would be the fifth known contribution to the overall mass-energy content of the Universe. (The other four in the modern interpretation, different from the ancient ideas, are: baryonic matter; radiation – photons and the highly relativistic neutrinos, which may be considered hot dark matter; cold dark matter; and the term due to spatial curvature – loosely, gravitational self-energy.)

Wikipediáni k tomu článku tiež diskutovali, ale výraz 'děsná blbost' tam nepoužili.

Ona to totiž není děsná blbost, děsnou blbost jsi z toho udělal snahou to zkrátit. Moderní fyzika neinterpretuje původní čtyři elementy jako... ona má jiné kategorie, které jsou čirou náhodou také čtyři, a které jsou baryonová hmota, self-energy (nevím, co to je, ale to je tím, že neznám kvantovou teorii pole, tu jsme ještě nebrali), nerelativistickou temnou hmotu (též studenou temnou hmotu, ale je to anglicismus, nerelativistická je správnější, ale delší, takže se často používá to druhé) a relativistickou hmotu (která není totéž co relativistická temná hmota, a už vůbec ne záření, natož aby ty dvě věci byly ekvivalentní, jsou to dvě různé věci, které jsou řazeny do stejné kategorie, protože mají stejnou vlastnost).
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Jenik

PříspěvekZaslal: pondělí 08. září 2014 22:57     Předmět: Citovat

Takto to dopadne, keď niekto berie Wikipédiu príliš vážne.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PetraPraskova

PříspěvekZaslal: pondělí 17. listopad 2014 18:13     Předmět: Citovat

Asi tak.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Jenik

PříspěvekZaslal: neděle 05. duben 2015 13:15     Předmět: Citovat

78:
Dalších osm lidí představoval Ondro Dokopy.
Ondro Dokopy byl jeden muž, v jehož hlavě se ovšem vyskytovala více než jedna mysl. V období klidu, když se právě nepotýkal s žádným problémem, se to nepoznalo, s výjimkou drobných tiků v obličeji a změny výrazů, kdy se mu mysli těch ostatních poněkud vymkly z kontroly. Jinak v jeho hlavě žili Jožo Dokopy - jeho bratr, lady Hermiona, malý Sidney, pan Vidlák, Kudrnáč, Soudce a Myslitel. Patřil k nim ještě Burke, ale společnost Burkeho viděla jen jednou a nikdy víc už o to nestála, takže ostatních sedm osobností ho prakticky vytěsnilo. Na oslovení Ondro v jeho těle nikdo nereagoval.

Disociativní porucha identity (DID) je duševní porucha v disociativním spektru charakterizovaná nejméně dvěma odlišnými a relativně trvalými identitami nebo stavy disociované osobnosti, které střídavě řídí chování člověka a je doprovázeno zhoršením pamatovat si důležité informace, nesouvisí s běžným zapomínáním.

Tiež Anežka/PerditaX (Maškaráda-18 ) a Ukazovátko/Čalamáda (Buch-268).
Jenik

PříspěvekZaslal: středa 15. duben 2015 9:46     Předmět: Citovat

186:
Aha, tak tady máme jedno z klasických tapetových slov, pomyslel si Mikuláš. Když člověk řekne očividně něco, znamená to, že má ve svých argumentech velkou trhlinu, kterou potřebuje zamaskovat, a že věci vůbec očividné nejsou.

Odborne to voláme lasičkové slovo alebo anonymná autorita.

Podľa štúdie Wikipédie z r.2009 možno väčšinu lasičkových slov rozdeliť do troch kategórií:
1. Numericky vágne výrazy (niektorí ľudia, experti, mnohí),
2. Použitie trpného rodu za účelom vyhnutia sa konkrétnosti (bolo povedané, hovorí sa),
3. Prívlastky, ktoré zmäkčujú (často, pravdepodobne).

Ale sú aj ďalšie. Viď spomínaný článok.

192:
V celé dílně nebyl nikdo, kdo by mu věnoval nějakou pozornost. Je pravda, že tam probíhal třístranný spor o jednu šestipenci. Hádal se Gunilla Dobrohor se Starým Smrďou Rumem a Starým Smrďou Rumem, a je třeba říci, že Starý Smrďa dokázal skvělým způsobem udržovat spor v chodu tím, že se chvílemi zuřivě hádal sám se sebou.

Smrďa Rum sa hádal s Gaspodom.

323:
Slyšel jsem jednoho mága povídat, že všechno se skládá z malých čísel, která poletují sem a tam tak rychle, že se mění v hmotu. Je to pravda?

Kvantová čísla jsou čísla, kterými se v kvantové mechanice popisují vlastnosti určitých částic v systému; každé číslo odpovídá jedné zachovávané veličině. Nejčastějším použitím kvantových čísel je popis elektronů a jejich orbitalů v atomovém obalu, například v chemii.
Kvantové číslo je charakteristikou kvantového stavu.

Ja to vidím tak, že elementárnu časticu určujú jej kvantové čísla.
Teda častice s rôznymi kvantovými číslami sa líšia práve len v tých číslach.
Častice s rovnakými kvantovými číslami sú od seba nerozlíšiteľné.
My o časticiach nevieme nič viac mimo tých čísel.
Možno sa mýlim, ale nie sú častice čísla?

Max Tegmark: Matematický vesmír.

337:
„Sn’g’k.”

Nejasné. V origináli je 'Sn’g’k.'

351:
„Pan Kolík píše ty historky pro Informátora.”
„Vždyť víte... Nikdo přece nevěří tomu, co se v těch novinách píše, nemám pravdu?“ bránil se Kolík.
Mikuláš si přitáhl židli, obkročmo se na ni posadil a ruce si položil na opěradlo.
„Tak, pane Kolíku, kdypak jste začal čurat do fontány Pravdy?“

Spravodajská agentúra vydáva vymyslené správy, nachytali sa aj slovenské médiá
https://dennikn.sk/114722/spravodajska-agentura-vydava-vymyslene-spravy-nachytali-sa-aj-slovenske-media/?ref=top

374:
„Tisíc let a kretevety!“

Samozrejme krevety.

457:
„Chtěli byste něco vzkázat lidem Ankh-Morporku?“ rozhlédl se po přítomných sladce Mikuláš.

Inovatívne použitie češtiny. V originále je 'said William sweetly'.
Ziriath

PříspěvekZaslal: sobota 16. leden 2016 22:52     Předmět: Citovat

Mám dojem, že s viktorianizací Zeměplochy někdy kolem Pravdy se kromě společnosti a celkového pocitu změnilo i klima oblasti Ankh-Morporku.
V Hrr na ně se dozvíme, že Klač s pouštěma a palmami je docela jenom kousek přes moře. V Pohyblivých obrázcích zase nedaleko je Holy Wood, rozpálené písečné pobřeží. Docela často jsou zmiňovaná strašná horka, sníh málokdy.
V těch pozdějších knihách potom jako by se Ankh-Morpork přesunul ze severní Itálie (tam bych ho evropsky zařadila) do Anglie, ale s trochu kontinentálnějším počasím.
Jenik

PříspěvekZaslal: neděle 16. říjen 2016 8:50     Předmět: Citovat

111:
Pozvedl zmíněnou zeleninu v ruce. Měla opravdu pozoruhodný tvar. Mikulášova tvář nabrala zvláštní odstín.
„To je ale opravdu velmi zajímavá mrkev,“ ozvala se Sacharóza a kritickým pohledem si měřila předmět doličný.

30 fotiek z prírody.
korloid

PříspěvekZaslal: sobota 25. březen 2017 8:58     Předmět: Re: Oběhnout svět? Citovat

TheMole napsal:
Anonymka napsal:
Když jsem četla Pravdu, napadla mě jedna věc. Hodně se tam objevoval citát: Lež stačí oběhnout svět dříve, než si pravda nazuje boty, no a na Zeměkoli to chápu, ta lež ji oběhne kolem dokola, ale na Zeměploše si nejsem tak jistá, jak ji oběhne, to jako kolem středu s přesným průměrem oměřeným podle kružítka?? Je to teda trochu stupidní, že o tom takhle přemýšlým, ale pro mě je to docela zajímavá otázka na zamyšlenou...

Já to beru tak, že tenhle citát v Pravdě propaguje hlavně lord ze Slova, a kdo ví - třeba je to alternativně myslící gentleman, který je přesvědčen, že je Zeměplocha kulatá.

A nemohlo by to být tak, že na Zeměkouli lež oběhne svět po povrchu koule a na Zeměploše oběhne svět po obvodu placaté plochy?

Jasnačka, totok je bosorbabí myšlování. Kapíro?

Anonymka má dobře nakročeno zvládnout jednoduché základy hlavologie.
Ti poctivější z nás jsou schopni připustit si, že je myšlení Terryho Pratchetta přesahuje. Ti vyváženější se přesáhnout nechají.
korloid

PříspěvekZaslal: neděle 26. březen 2017 7:05     Předmět: Vyjadřování Otto Schrecklicha Citovat

Nevíte někdo, čím se inspiroval pan Jan Kantůrek při překladu jednotlivých nářečí všeobecně, a co konkrétně ho inspirovalo při překladu mluvy Otty Schrecklicha?

Napadá mi, že kvůli německému jménu zvolil německý akcent při používání českého jazyka, ale zajímala by mi pravda.

Chledáte ikonografa? Já jsem mistr temných komor. Neustále tělám pokusy, a mám samosžejmě flástní zašizení a taky pystrý a positifní pšistup. Sfětlo fe fšech potopách je můj vášeň. Fy chcete, apych utělal oprásek?

Já tety, jak se fjeci shodou okolností mají, jsem upír, ale dybych pyl pržišel a šek: ´Helou, oldboy, helou, sfít little Annie Fannie! Já fás pozdrafuju, já frajer na tadle ajkonograf, tak bych rád tejkofal tydle pikčrs, pro fás!´, co pyste asi ržekli potom, no?
Ziriath

PříspěvekZaslal: pátek 31. březen 2017 22:13     Předmět: Citovat

Pokud vím, tak upíři na zeměploše mluví v originále tak, jak někdy Němci anglicky ( ze, zis, zere = the, this, there atd.) Ale mám kamaráda z Francie, a ten mluví anglicky právě takto.

Pravdu jsem si nikdy nedokázala oblíbit, a vlastně to má jen jeden důvod - nedokážu se přenést přes to, že obvykle tak rozumnej člověk jako Vetinari udělá to, co udělal, když mu Tulipán&Zichrhajc s Karlíčkem zaklepali na dveře. Tohle by udělal leda tak nějaký ne moc chytrý bratr Žumpa či jiný charakter určený k smrti.
Je přece v takové pozici, kde si z něj zaměstnanci srandu nedělají. Normálně by vyšel jinýma dveřma a pak návštěvníky zašel pozdravit zezadu už se strážema. Víme, že dost dalších viditelných i neviditelných dveří tam má, později možná dokonce výtah.
Co čekal? Mohlo tam být cokoliv, a taky že bylo.
korloid

PříspěvekZaslal: sobota 01. duben 2017 18:23     Předmět: Jak to vidím já: Citovat

Mně se Vetinariho chování jeví jako poměrně logické. Vzhledem k jeho síti špehů nepochybuji, že o chystané akci věděl, a podezírám ho, že na minimálně jedné schůzi tajného spolku byl osobně (výcvik na to měl), takže věděl, že Zichrhajc s Tulipánem dostali jasný příkaz (str.99: "A nebudou v tom žádní mrtví. Jeho lordstvo nesmí utrpět větší úhony než bude nezbytně nutné. Mrtvý Vetinari by mohl být mnohem nebezpečnější než Vetinari živý.") Na stejné schůzi si vyslechl, že muž, který se mu podobá je šašek (str.102), a v tu chvíli se možná zrodil nápad udělat z Karlíčka herce. Co se ovšem nedozvěděl, bylo jméno toho, kdo má po něm převzít vládu čili kdo má chuť být Patricijem. A proto nechal akci proběhnout.
korloid

PříspěvekZaslal: sobota 01. duben 2017 18:38     Předmět: ještě ke lži a pravdě Citovat

str:51 Lord Vetinari říká Hugolínu Výsměškovi: "Před tisíci lety jsme si mysleli, že je svět podobný míse. Ještě před pěti sty lety jsme byli přesvědčeni, že je svět koule. Dnes už víme, že je svět naopak plochý a kulatý a že ho vesmírem nese na svém krunýři obrovská želva."

Tady se podle mého názoru mistr tesař uťal, protože slovo kulatý se používá pro kouli. Pro plochu je vyhrazeno slovo kruhový.
Jenik

PříspěvekZaslal: sobota 01. duben 2017 19:26     Předmět: Citovat

Today we know it is flat and round and carried through space on the back of a turtle.

Mne sa to zdá v poriadku: round - kulatý.

Koule, kruh - to sú matematické (geometrické) termíny.
Autor ani prekladateľ a ani čitatelia nie sú matematici.
ortie

PříspěvekZaslal: sobota 01. duben 2017 19:34     Předmět: Citovat

Jenik napsal:
Today we know it is flat and round and carried through space on the back of a turtle.

Jistě, přesnost termínů je nutná u definice a ne v beletrii.
korloid

PříspěvekZaslal: sobota 01. duben 2017 19:34     Předmět: slovník na seznamu Citovat

Jenik napsal:

Slovník na seznamu přeložil slovo round těmito možnostmi: kulatý, oblý, zaoblený, okrouhlý

Takže u mě by vyhrálo slovo okrouhlý, protože to je plošnému útvaru nejvhodnější.

Znát rozdíl mezi koulí a kruhem je věcí základní školy, na to nemusím být matematik ani fyzik, stačí když mi bavila základka. Cool
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra U Prokopnutého bubnu -> Knihy Časy uváděny v GMT + 2 hodiny
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Další
Strana 6 z 8

Přejdi na:  
Můžete přidat nové téma do tohoto fóra.
Můžete odpovídat na témata v tomto fóru.