Obsah fóra U Prokopnutého bubnu U Prokopnutého bubnu
Vaše oblíbená hospoda nyní již i na hexnetu!

FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   RegistraceRegistrace 
 ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Zápisky ze Sofie
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další

Přidat nové téma   Toto téma je zamknuto, nemůžete zde přidávat odpovědi ani upravovat své příspěvky!    Obsah fóra U Prokopnutého bubnu -> Archiv kategorie Fanoušci Terryho Pratchetta
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  

Mám sem psát zážitky ze Sofie?
Ano
87%
 87%  [ 14 ]
Ne
12%
 12%  [ 2 ]
Celkem hlasů : 16

Autor Zpráva
Knize.Vladivoj
Člen Klubu Terryho Pratchetta

PříspěvekZaslal: úterý 13. říjen 2009 21:10     Předmět: Citovat

Kloním se k Trilienině variantě, on se každej rád mrkne na obrazy národních velikánů (konkrétně na dvou lvech je otec Pajsij Chilandarský, athoský mnich a autor prvních dějin Bulharů; na pětilevovce je Ivan Milev, mladičký sochař a malíř; na desetilevovce je buditel a lékař Petar Beron, na dvacítce Stefan Stambolov, jeden z největších bulharských politiků; na padesátce se skví básník Penčo Slavějkov a na stovce spisovatel Aleki Konstantinov. Na skoro nepoužívané levovce je svatý Ivan Rilský.), ale já tu nemíním podporovat korupci, ona se obejde i beze mě. Smile
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Knize.Vladivoj

PříspěvekZaslal: čtvrtek 15. říjen 2009 17:27     Předmět: Citovat

Čas na další zápisek, tentokrát znovu o jídle.
Dnes se mi stala bulharská ljutenica. Je to krajně zajímavá věc. Vezme se kupa rajčat, nějaká paprika a myslím že pepř. Zelenina se upraví do husté kaše a opepří se. Vzniklá směs se pak nejčastěji používá k místním skara (na grilu) jídlům, ale stejně dobře se dá mazat na chleba. Chutná trochu jako ostrej kečup. (pokud byste měli zájem, můžu zájemcům nějakou ljutenici přivézt)
Tak a jinak, učinil jsem zkušenost s prádelnou na kolejích (dobrá, kvalita jako v ČR a navíc ne tak drahá). Stejně tak jsem zjistil že byrokratické martyrium na univerzitě bude trvat ještě do zítřka, kdy mi teprve vydají moji studentskou knižku a kdy si tedy budu moct opatřit průkazku na MHD. Zítra se jdu tak konečně dozvědět co to budu studovat Smile
Knize.Vladivoj

PříspěvekZaslal: úterý 20. říjen 2009 11:36     Předmět: Citovat

Tak jsem se odmlčel. Včil znovu startujeme. Dnes o grafomanii, pohodičce a taky trochu o párty Smile
Jak známo, jsem tu kvůli svojí diplomce. V pátek mě Iskra Baeva zavedla do státního archivu, já si půjčil soupis dokumentů z méně obsáhlého fondu a zděsil jsem se. Svatý synod bulharské pravoslavné církve očividně není nic než banda grafomanů. Jisté řešení spočívá v tom, že jsem si půjčil knížky a archivem to jen vhodně doplním. Smile
Pohodička je to, že zatímco spoluerasmáci se tu mordují s přednáškama a seminářema a Ricardo vyfasoval seminář i na sobotu a k tomu neplacenou praxi jako učitel angličtiny, tak já žádný přednášky zkrátka nemám. Mira Markova i Iskra Baeva (známá mimo jiné tím, že spoluautorovala Dějiny Bulharska z Lidovek) mi řekly: "Jestli potřebuješ psát diplomku, my tě s ničím otravovat nebudeme." Mně se to hodí, oni mi nemusej vymýšlet zábavu, všichni jsou šťastní Smile
A párty, to je zase něco srandovního. Zvlášť když se toho chopěj národy proslulé svými organizačními schopnostmi, jako jsou Bulhaři nebo Španělé. Rozhodně si nepředstavujte to, že párty začne nejpozději půlhodinku po plánovaném začátku. Spíš budete tak hodinu pobíhat jak střelený slepice po Studentským Gradu, abyste nakonec zakotvili u nějakýho známýho, kam postupně dojdou i vaši kamarádi. Obligátním závěrem je tu přesun do Extreme Bowlingu, kde si zahrajete bowling a kulečník Very Happy
Knihomol r. .303.

PříspěvekZaslal: úterý 20. říjen 2009 15:51     Předmět: Citovat

Já byl jen na jedné párty, a ta vypadala zrovna takhle. Pro hromadné ubytovny mi to příjde ideální.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Knize.Vladivoj

PříspěvekZaslal: úterý 20. říjen 2009 23:30     Předmět: Citovat

Nebýt Bulharska, ani nevím, jak chutná paella. Teda falešná paella, podle Ritchieho do pravé nepatří cibule, ale protože nemáme lednici, nemůže kupovat dost masa. Recept je veskrze jednoduchý, osmažíte na olivovým oleji česnek, maso, papriku, myslím že rajčata a možná něco dalšího, pak přihodíte rejži a vodu v poměru 1:3 a nemícháte, jen občas zatřepete pánví aby se to nepřipálilo. Jí se to rovnou z pánve, nicméně je to hodně olejnatý, pro nepřivyklého člověka takřka vražedný. Ale dobrý.
Jinak to vypadá že časem ze mě bude i docela obstojnej kulébrovej hráč, protože kulečníkem tu končí spousta party a potkal jsem tu fakt hodně dobrý hráče jako je třeba Joao z Portugalska, ten mamlas z Francie co jsem si v opilosti nezapamatoval jeho jméno, koneckonců ani Slovák Vlado (Portugalci přezdívaný El Vladimiro) nehrá blbě.
Rubína

PříspěvekZaslal: středa 21. říjen 2009 11:59     Předmět: Citovat

Nezapomenu, když jsem viděla hrát jednoho invalidu berlí, neboť na něj nevyšlo tágo... Smile Jinak by ten recept asi opravdu rozleptal můj kamenný jazýček.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Knize.Vladivoj

PříspěvekZaslal: čtvrtek 05. listopad 2009 22:16     Předmět: Citovat

Dnes o Veliko Tarnovu, rigidnosti a diplomce.
Veliko Tarnovo je město v plusmínustrolejbus středním Bulharsku, taky bývalé hlavní město Bulharska. Druhdy to nebylo až tak dalece město, ale hlavně soustava 3 pevností: Carevec s carským palácem, patriarším komplexem a přes 40 kostely, Trapezica a opevněné staré město. Tyhle části jsou namačkané v enormní zákrutě řeky Jantry. Zajímavostí je fakt extrémní sklon koryta Jantry, kterej obyvatele donutil nastavět domy tak, že terasa jednoho domu je prakticky střechou dalšího. I Carevec je postavenej na prakticky kolmé skále, pokud by mi někdo dal rozkaz na tu pevnost zaútočit, měl bych ho za magora, zvlášť když po horolezčení by měl voják zdolat ještě aspoň tříapůlmetrový hradby. Není divu, že Byzantinci Carevec nikdy nedobyli - Bulharům stačilo ze tří stran jen házet šutry a ze čtvrté větší šutry. Carevec dobyli až Turci za pomoci polního dělostřelectva.
O rigiditě - asi byste nechtěli zažít výlet s cílem Tarnovo, kdy první den ve větru, dešti a sněhu vás hlavní organizátor alias Big Brain alias Horhe the Hlever Huy (vyslovuj Chorche d Chlever Cháj) vyžene na Šipku (průsmyk poměrně vysoko, kde se 5000 Bulharů a Rusů dokázalo v roce 1877 třikrát ubránit šestinásobné přesile Turků) a následně vás nechá 2 hodiny ve folklórní vesničce kde je vám zima a všechno je už zavřený. Proč je takovej problém změnit plán a odvézt nás do Tarnova?
A o diplomce - zatím mi jde parádně. 4 stránky ze 70 jsou málo, ale na den psaní to ujde, ne?
Knize.Vladivoj

PříspěvekZaslal: sobota 21. listopad 2009 0:35     Předmět: Citovat

Dnes o jedné párty a nepochopitelnostech.
Sešly se takhle dvoje narozeniny - Blanky (UPOL, v posledním bakalářským járu na ruštině) a Dagmar (půl Polka, půl Němka, co studuje si nepamatuju). I rozhodl se Kuba (UPOL, management, hlavní alkáč bloku Cool, že by bylo záhodno uspořádat párty. Samozřejmě tradičním erasmáckým stylem "dones chlast a pak pij co chceš" a protože už na předchozí párty na chodbě bylo pár stížností od uklízeček na téma vajgly na podlaze, flašky na podlaze, studenti na podlaze (mimochodem, tady maj uklízečky fakt "náročnou" práci - zametou a vytřou podlahy na bloku a zbytek dne seděj u vchodu a žvaněj nebo kafraj správkyni do papírování - v Praze uklízečky na kolejích kromě tohohle i sbíraj odpadky z košů co vystrčíte za dveře a uklízej společný koupelny), tak ideálně na nějakým prázdným pokoji. Ukázalo se, že s tím počítaj, ale teda maj tu dvojí limity - Bulhaři si klidně můžou udělat na chodbě třeba metalovej festival a domatinku (správkyni bloku) to netočí, ale Erasmákům se zkomplikuje i blbá chodbovice. Nakonec dostal Kubík klíče od pokoje na 7. patře, kde je stůl a židle, s tím že to pak musíme sami uklidit (nepochopitelnost 1, za co ty uklízečky platěj? ty ženský fakt z celýho dne pracujou nejvýš 2 hodiny, z čehož jen tak 1 uklízej, tu druhou roznášej lístečky o tom, co máš zaplatit a jakej průser máš, ale řekl bych že zaplaceno mají za celej den, jinak by tam asi neseděly na zadku a nekafraly). Mimochodem, tohle byla snad jediná narozeninová párty, o které se oslavenec dozvěděl přes Facebook Smile
No, samotná párty začala na místní poměry dost brzo - v půl desáté. Ozvučení pomocí Kubova notebooku a bar z donesenýho chlastu byly nezapomenutelný (bar postupně zabral celej stůl, i když půlku tvořilo nealko - hodně se tu mixuje tvrdej chlast s nealkem do kelímků). Bláňa otevřela svůj záchod širé veřejnosti, stejně tak Kuba. Už po půlhodině na tom byli někteří spoluErasmáci dost nalitě (u Camille mám pocit že se preventivně zlískala už na svým pokoji, protože už na začátku vypadala dost "použitě"), ale za hodinu už byli všichni na půl cesty na záchytku, takže to vyšlo celkem šumák. Zajímavou fičurou bylo, že jsem tak mimochodem vyřešil problém s tím, kdo o mně tady šíří že jsem nacista (nakonec Henning neměl problém s mým objasněním proč jsem na Facebook postnul ty kontroverzní videa Sleipniru a Nordglanzu a ukázalo se že tahle fáma vznikla spíš opilostí Kuby než záměrem Henninga) a zjistil, co si Pákistánec myslí o Parvízu Mušarafovi.
Mno, napochopitelnost 2 - Kubíkovi asi docházej peníze, jinak si neumím vysvětlit jeho počínání. Seděli jsme před párty dole v baru (jak jinak Laughing ) a Kuba říká "Dneska sbalím Anete" (Anete je asi největší kráska mezi Erasmačkama, taková petite černovlasá Lotyška), tak jsem mu namítl že jak ho znám, tak se dřív ožere a mimoto že se zmiňoval o nějaké chorvatské přítelkyni, se kterou má skoro před svatbou. Námitku o přítelkyni odbyl tím že je "naughty boy" (proč já jen přitahuju takovýhle týpky? můj spolubydlící v Řecku byl ten samej případ) a o to, že Anete sbalí se chtěl vsadit. Anžto s klukama se zásadně nevsázím, tak jsem ho odpálkoval a byl jsem o to překvapenější, když se hodně líznutej Kuba začal s podobně líznutou Anete dost žhavě líbat přímo na pártypokoji u okna (všichni jsme je prokleli, protože ty hrdličky si na to zavřely okno a za 5 minut se tam kvůli kouři nedalo dejchat). Když se po 15 minutách nepřestali líbat, tak jsem své diskusní partnerce Blance řekl, že ještě že jsem se s tím trumberou nevsadil, že bych prohrál, a objasnil jsem jí sázku se kterou přišel. Vytlemila se mi a prozradil, že Kuba Anete sbalil už den předtím - čili se mě snažil falešně obehrát v sázce o pár leva Very Happy Nicméně věc má interesantní dohru - Anete byla šetrně odvedena svou lotyšskou spolubydlou Kristine jen chvíli potom co se od Kubíka odlepila, a nevypadá to, že by jejich vztah nějak pokračoval Smile
Na párty se pak ještě stalo několik dalších veselostí, jako že jsem při pokusu být gentleman a zvednout ze země cosi, co Blance upadlo, zapomněl že mám v ruce kelímek vodky s broskvovým džusem a Bláňa si mohla jít převlíct kalhoty, protože jsem jí to vychrstnul na ně Laughing Ale vzala to s humorem a nezlobila se na mě, takže jsem mohl jít spát s klidem a poměrně vysokou cifrou vodky, rakije a whisky v krvi Laughing
Knize.Vladivoj

PříspěvekZaslal: sobota 21. listopad 2009 1:03     Předmět: Citovat

Jo a vzpomněl jsem si že bych vás neměl ochudit o blog dvou Slováků v Sofiii - Gelčo a Čonta blogují a hlavně fotí:
http://losbembelos.blogspot.com/ (toho času kvůli extrémnímu pijáckému vytížení několik dní neaktualizováno Very Happy )
TheMole

PříspěvekZaslal: sobota 21. listopad 2009 21:08     Předmět: Citovat

Knize.Vladivoj napsal:
Na párty se pak ještě stalo několik dalších veselostí, jako že jsem při pokusu být gentleman a zvednout ze země cosi, co Blance upadlo, zapomněl že mám v ruce kelímek vodky s broskvovým džusem a Bláňa si mohla jít převlíct kalhoty, protože jsem jí to vychrstnul na ně Laughing

Very Happy No a doufám, že jsi jí samozřejmě hned nabídl přátelskou pomoc, a příběh mohl nějakým zajímavým způsobem pokračovat...povídej, přeháněj! Wink
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Knize.Vladivoj

PříspěvekZaslal: sobota 21. listopad 2009 21:40     Předmět: Citovat

Moulo, ty úchyle! Very Happy Jednak mám doma přítelkyni a druhak Blanka není můj typ Laughing
VeHaLi

PříspěvekZaslal: sobota 21. listopad 2009 21:41     Předmět: Citovat

Knize.Vladivoj napsal:
Moulo, ty úchyle! Very Happy Jednak mám doma přítelkyni a druhak Blanka není můj typ Laughing

A třeťak se řídí přikázáním "Nezesmilníš" ne?
Knize.Vladivoj

PříspěvekZaslal: sobota 21. listopad 2009 21:42     Předmět: Citovat

Aspoň v hrubých rysech ano Very Happy
TheMole

PříspěvekZaslal: neděle 22. listopad 2009 8:50     Předmět: Citovat

Very Happy To je výhoda toho, být Sithem...žádná přikázání se na tebe nevztahují
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Knize.Vladivoj

PříspěvekZaslal: pondělí 23. listopad 2009 19:30     Předmět: Citovat

Od poslední párty se nic moc zajímavého nestalo a nějak nepříjemně se mi začíná lepit na záda konec pobytu, který nastane za méně než měsíc (letím 19., kdyby mě někdo chtěl vítat na letišti Very Happy ). Kromě toho jsem taky našel skleničku, naposledy spatřenou před pár dny na té Blančině a Dagmařině party Very Happy No a jak už jsem zmínil jinde, prubnul jsem Arbanašskou klobásu. Chutná jako pizza koření Very Happy
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Toto téma je zamknuto, nemůžete zde přidávat odpovědi ani upravovat své příspěvky!    Obsah fóra U Prokopnutého bubnu -> Archiv kategorie Fanoušci Terryho Pratchetta Časy uváděny v GMT + 2 hodiny
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
Strana 4 z 5

Přejdi na: