Obsah fóra U Prokopnutého bubnu U Prokopnutého bubnu
Vaše oblíbená hospoda nyní již i na hexnetu!

FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   RegistraceRegistrace 
 ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Dámy a pánové
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3

Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra U Prokopnutého bubnu -> Knihy
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Jenik

PříspěvekZaslal: pátek 16. březen 2018 20:25     Předmět: Citovat

Ozaj, čo si myslíš o tomto pánovi: Fritjof Capra?

Česká Wikipédia hovorí, že je crank, t.j. pomätenec, blázon, fantasta, šialenec atď.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
korloid

PříspěvekZaslal: neděle 18. březen 2018 11:23     Předmět: Citovat

Jenik napsal:
korloid napsal:

Oslabení reality umožňující pronikání způsobují lidé svým myšlením a svými představami, protože jsou stejně kvantoví jako svět.

Tu si preskočila od fyziky (kvantoví) k psychológii (lidé).
Tam sú ešte medzistupne. Ľudia ani myslenie ani predstavy nie sú kvantové.
Nemôžeš prenášať pojmy z fyziky do psychológie.
Teda môžeš, ale potom to vyzerá dosť smiešne.

Uznávám, že to z určitého úhlu pohledu vypadá směšně, ale protože úhel pohledu si vytváří člověk sám, je v jeho silách ho změnit. Možná přesněji: rozhodnutí, jaký úhel pohledu zaujmu, je moje. A co je moje, to mohu lehce změnit - v tomto případě tím, že se rozhodnu zaujmout jiný úhel pohledu.
Přirovnala bych to k těm obrazům co lidi malují třeba na chodníky plošně, ale z určitého úhlu vypadají prostorově. Absolutně stejný princip jako u obrázků je i u písmenek. Jakmile zaujmeš odpovídající úhel pohledu, přestane to být směšné, a naopak to začne dávat smysl. Jde o to uvědomit si, že mohu myslet nejen ve 2D, ale i ve 3D. Myšlení pouze ve 2D je pro počítače. My jsme lidi, a jako takoví máme ve svých silách a možnostech povolit si myšlení, mluvení, a tvorbu ve 3D. Jen si to musí každý sám v sobě povolit tj.přestat se bát. Čtenáři Zeměplochy to mají ulehčené tím, že jim stačí objevit v sobě Graciána, a dát mu prostor a šanci se projevit. Po umetené cestičce se jde velmi pohodlně. Děkujeme, Lu-Tze.

Naposledy upravil korloid dne neděle 18. březen 2018 12:34 , celkově upraveno 1 krát.
korloid

PříspěvekZaslal: neděle 18. březen 2018 11:49     Předmět: Citovat

Jenik napsal:

S tým subjektom a objektom to nemám celkom jasné.
Definície podľa Wikipédie:
Subjekt je nositeľ zážitkov, osoba, ktorá poznáva, je to vediace a poznávajúce ja.
Objekt alebo predmet (z lat. obicere = predhodiť, postaviť proti) je to, na čo sa zameriava činnosť. Pojem objektu sa mení podľa toho, aké kategórie intervenujú v úvahách o ňom. Objekt sa vo filozofii tématizuje často v spojitosti so subjektom.
Čo je podľa teba subjekt a čo je objekt?

Brala jsem to jako zjednodušenou hovorovou variantu ve smyslu subjekt = jednotlivec, objekt = celek; subjektivní = úhel pohledu jednotlivce, objektivní = úhel pohledu skupinky jednotlivců tj. celku. A ještě subjektivní = pohled zevnitř, objektivní = pohled zvenčí.
Ty wikidefinice jsou zajímavé, nepamatuji si, že bych je kdy viděla. Ještě se k nim někdy vrátím a podívám se na to.

Ještě si dovolím vrátit se ke Tvé původní větičce o tom, že subjektivní vnímání je různé, a napíšu si jednu subjektivní poznámku čistě pro sebe: Je, to ano. Subjektivně zachycené nářky o puchu mi připomínají, že jsem v jednom z paralelních vesmírů bezdomovec. Jo, jsem, a fakt se za to stydět nehodlám. A přiznávám, že mě včera ty děti dá se říct dostaly - Oliver Zpěváček ztratil ponožky. Vší silou vůle jsem dokázala neotočit se, ale podle jejich smíchu bylo poznat, že vidí, že jsem dokázala neotočit jen svou tělesnou schránku, naopak jednu z energetických jsem musela chytit a silou donutit vrátit se k tělu.
korloid

PříspěvekZaslal: neděle 18. březen 2018 12:26     Předmět: Citovat

Jenik napsal:
Ozaj, čo si myslíš o tomto pánovi: Fritjof Capra?

Česká Wikipédia hovorí, že je crank, t.j. pomätenec, blázon, fantasta, šialenec atď.

Až dosud jsem o něm nevěděla. Mé poznámky k hnutí new age vycházely z mých postřehů z přečtené tetralogie N.D.Walsche - četla jsem ji jen jednou v roce 1999, a možná ještě i část roku 2000, potom jsem ty knihy prodala.
Ale zpátky k němu: Na první kouknutí už jen názvy těch děl vzbuzují mou zvědavost, protože Tao a tao je podle mne asociace: kvantový svět a kvantová bytost člověk. Pod bodem obratu nejsem schopna si nic představit, možná snad jen osvícení....fakt nevím. Ovšem dostat se k těm dílům, tak si je ráda přečtu.

A co se týče té poznámky o České Wikipedii - pokud je to pravda - já jsem na tom odkazu nic takového napsaného nenašla, ale pokud budu považovat Tvé tvrzení za pravdivé:
Na okopávání kotníků jsou vodnáři zvyklí. Je to sice nepříjemné, ale co naděláme. Aspoň že už nás netopí a neupalují.Laughing Pokud pozměním úhel pohledu, může jít i o chtěné mimikry pana Fritjofa Capra, kterému vyhovuje, že je považován za neškodného blázna, protože tak získává větší prostor k projevu a svobodu. Podobnou taktiku používá i Stařenka s Bábi: jsme neškodné staré napůl bláznivé babky k politování. Ovšem ty lehce podezírám, že to dělají z důvodu: pojď sem, takhle na tebe tou nohou nedosáhnu, abych ti to kopnutí mohla oplatit, a honit tě fakt nemám chuť.
Jenik

PříspěvekZaslal: neděle 18. březen 2018 12:36     Předmět: Citovat

Rovno pod fotkou:

Povolání: fyzik, spisovatel a crank.

Podľa mňa to sedí.
korloid

PříspěvekZaslal: neděle 18. březen 2018 12:47     Předmět: Citovat

Jenik napsal:
Rovno pod fotkou:

Povolání: fyzik, spisovatel a crank.

Podľa mňa to sedí.

Aha. Tak já jak anglicky neumím, tak tato slova přehlížím jak rodné lány, a fakt si nehodlám zjišťovat pomocí slovníku co každé slovo znamená. Jsem Čech, a preferuji český jazyk, nebo ještě tak maximálně slovenský. Beru to jako Bábi: co vědět potřebuju, to se ke mně dostane v češtině nebo slovenštině, a co vědět nepotřebuju by mi jen zbytečně okrádalo o mozkovou kapacitu.
Dovolím si otázečku: Pokud to podle Tebe sedí a ten pán je cvok, proč mu věnuješ svůj osobní čas, který bys tedy mohl věnovat něčemu užitečnějšímu?
Jenik

PříspěvekZaslal: neděle 18. březen 2018 13:19     Předmět: Citovat

korloid napsal:

Dovolím si otázečku: Pokud to podle Tebe sedí a ten pán je cvok, proč mu věnuješ svůj osobní čas, který bys tedy mohl věnovat něčemu užitečnějšímu?

1. Času mám dosť.
2. Venoval som mu pár minút, keď som nahliadol do Wikipédie.
Samozrejme som musel dopredu vedieť, kde hľadať. To som vedel.
3. Zdalo sa mi, že tvoje nápady pochádzajú od neho, teda že ho poznáš.
4. Chcel som naznačiť, že je blázon.
korloid

PříspěvekZaslal: neděle 18. březen 2018 16:06     Předmět: Citovat

Jenik napsal:

1. Času mám dosť.
2. Venoval som mu pár minút, keď som nahliadol do Wikipédie.
Samozrejme som musel dopredu vedieť, kde hľadať. To som vedel.
3. Zdalo sa mi, že tvoje nápady pochádzajú od neho, teda že ho poznáš.
4. Chcel som naznačiť, že je blázon.

Trošilinku mne jímá bledá závist, protože já moc času nemám. Mám víc koníčků, a koukám, že to budu muset nějak začít organizovat. Na zdejší diskuzi si asi vyhradím víkendová dopoledne. Uvidím, nějak to musím poskládat. A k příspěvku, dneska už poslednímu:
Jsme na diskuzi o knize Dámy a pánové. Přečti si prosím poslední dvě stránky knihy - rozhovor Esme se Vzoromilem.
Děkuji.
A teď: pokud je blázen pan Capra, je blázen Esme i Vzoromil, protože oba mluví o paralelních dimenzích kvantového světa, Esme absolutně výstižně popisuje, jakým stylem je schopno lidské vědomí je vnímat, a teď pozor: Pokud je blázen Esme i Vzoromil, je blázen i pan Pratchett, protože bez vlastní zkušenosti s kvantovým světem by ty texty takhle nemohl napsat. A vážení přátelé, v tom případě považuji za čest být bláznem taky.

Ještě doplním předchozí příspěvek, abych ho zas nemusela upravovat: Taktika Bábi a Stařenky vydávat se za vetché staré ženy je ze strategických důvodů. Bez úspěšné strategie se nedá zůstat naživu a vyvíjet se. A na predátorské úrovni se nejsnadněji vítězí tím, že donutíš soupeře, aby tě podcenil. Jakmile máš jistotu, že soupeř uvěřil tomu, že on je ten silnější, máš zároveň velkou šanci vyhrát, protože si vybereš vhodnou chvíli na útok, a převezmeš řízení dřív než pochopí, která bije.
Jenik

PříspěvekZaslal: neděle 18. březen 2018 16:38     Předmět: Citovat

Zase to pletieš.
Pán Capra je blázon, v tom sa zhodneme ja s Wikipédiou.
Esme a Vzoromil sú postavy z fantasy príbehu.
Môžu hovoriť hocičo a s realitou (našou realitou) to nemusí mať nič spoločné.
Pán Pratchett je autor. Spisovateľ, ktorý píše fantasy (no dobre, tak písal).
Vo fantasy si môže takisto napísať hocičo.
Ale pre to ho nemožno nazvať bláznom.

Rozlišuj našu realitu a realitu Zeměplochy.
korloid

PříspěvekZaslal: pondělí 19. březen 2018 18:09     Předmět: Citovat

Ale na mě jsi s tím škatulkováním zapomněl. Shodneme se tedy na tom, že bláznem jsem, a Ty mně nemusíš věřit?
A já mohu doplnit předchozí informace: schody do nebe se staví ve 2D. Jakmile jsou postaveny a jsou stabilní, staví se portál. Portál se staví ve 3D.
A taky se mohu představit: v předchozím životě bylo mé jméno Abu Ali al-Husayn ibn Abd Allah ibn Al-Hasan ibn Sina. Nyní mám na plastikové kartičce od národních patricijů monogram čteno shora dolů VA. I pan Pratchett má postavičku s tímhle monogramem - právě jsem ten podpis povolila, abych zjistila, kdeže se objeví. Hmmm, teď mi docvaklo: Zajímají Tě ještě má písmenka, když už máš jistotu, že jsem anglicky crank (stejně je to divnej jazyk: něco jiného píšou, něco jiného vyslovují, a možná i něco jiného myslí). Zlatá čeština: co napíšu, to vyslovím, to myslím.

Naposledy upravil korloid dne středa 13. červen 2018 20:14 , celkově upraveno 1 krát.
Jenik

PříspěvekZaslal: pondělí 19. březen 2018 19:21     Předmět: Citovat

Prepáč, ale ja som ťa nikde bláznom nenazval.
To len ty stále opakuješ a chceš, aby som dementoval tvoje slová.
Ale jednu vec od teba chcem: keď už chceš používať slovo 'kvantový', naštuduj si o tom niečo.
Samozrejme nie od blázna Capru.
Slová sú na to, aby komunikovali myšlienky, nie sú na mlženie.

Snáď ešte jednu radu: ak niekto použije slovo 'kvantový' mimo fyzikálny kontext, skoro určite mlží a nevie o čom hovorí.
Na takých ľudí si daj pozor.
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra U Prokopnutého bubnu -> Knihy Časy uváděny v GMT + 2 hodiny
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3
Strana 3 z 3

Přejdi na:  
Můžete přidat nové téma do tohoto fóra.
Můžete odpovídat na témata v tomto fóru.