Obsah fóra U Prokopnutého bubnu U Prokopnutého bubnu
Vaše oblíbená hospoda nyní již i na hexnetu!

FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   RegistraceRegistrace 
 ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Co právě teď čtete?
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... 351, 352, 353, 354  Další

Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra U Prokopnutého bubnu -> Skládka Jindřicha Močky
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Jenik

PříspěvekZaslal: čtvrtek 07. prosinec 2017 21:47     Předmět: Citovat

Vědomí (od věděti) je ústředí integrované psychické činnosti člověka a v různé míře i dalších živočichů, zahrnující všechno, čemu právě věnují svoji pozornost. Vědomí integruje rozmanité duševní či mentální činnosti (vnímání, myšlení, cítění, vyjadřování, paměť, pozornost atd.) a do jisté míry je řídí. U člověka umožňuje sebereflexi, v níž se samo stává předmětem pozornosti.[1] Je zdrojem vůle a volních aktů, rozhodování, a tudíž i jakýmsi ohniskem či středem lidské osoby. Vědomí můžeme ztratit ve spánku, v těžké nemoci a při úrazech mozku, je tedy patrně na mozku závislé.

Typy vědomí:
Vědomí aproximativní – podle C. G. Junga, se jedná o stav mezi jasným vědomím a nevědomím.
Vědomí kolektivní – dle E. Durkheima soubor představ, citů, tužeb aj., jež jsou dány společným soužitím a nikoli individuálně.
Vědomí nešťastné – podle G. W. F. Hegela stav člověka, který si je vědom rozdvojení vlastního vědomí; nicotnost vlastního bytí versus ideál, který se ztrácí v nedosažitelnu.
Vědomí obluzené – při vysokých horečkách, intoxikaci, úžehu.
Vědomí skupinové – souhrn psychických jevů, které jsou společné členům skupiny a jež se v průběhu existence skupiny vyvinuly ve vědomé MY.
Vědomí symbolické – podle Ebbinghause nejranější doba dětského dotazování; v dospělosti je předpokladem umělecké tvorby.
Vědomí vesmírné – podle W. Jamese vědomí, v němž je obsaženo jako ve vzpomínkách vše, co kdy lidé prožili, které jsou jednotlivému vědomí neznámé. H. Driesch tvrdil, nevědomí jednotlivých lidí je roztroušeno v kosmu a lze je propojit telepatií.
Vědomí zastřené (obnubilace) – mrákotný stav trvající minuty i dny. Ztráta paměti u epilepsie, hysterii, ebrietě.
Vědomí změněné – vnímání, myšlení a cítění jedince je ovlivněno okolnostmi, např. hypnózou, drogou, katastrofou, sněním, únavou.

Čo si ty predstavuješ pod slovom "univerzální vědomí"? Vědomí vesmírné?
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
korloid

PříspěvekZaslal: čtvrtek 07. prosinec 2017 22:31     Předmět: Citovat

Jenik napsal:
Vědomí vesmírné – podle W. Jamese vědomí, v němž je obsaženo jako ve vzpomínkách vše, co kdy lidé prožili, které jsou jednotlivému vědomí neznámé. H. Driesch tvrdil, nevědomí jednotlivých lidí je roztroušeno v kosmu a lze je propojit telepatií.

Čo si ty predstavuješ pod slovom "univerzální vědomí"? Vědomí vesmírné?

Podle téhle definice se mi zdá, že je vesmírné vědomí omezeno pouze na tenhle vesmír nikoli na vesmíry paralelní, které jsou taky třídimenzionální, ale lidi je dosud vědecky nedetekovali. Pod univerzálním vědomím si představuji právě i tyhle paralelní 3D světy, o kterých lidi vědomě neví, ale hafo lidí nepochybuje, že existují např.kam odchází Tvé vědomí když spíš? Proč mají lidé živé sny, a při probuzení mají dojem, že ten "svět ve snu" je reálnější než tenhle náš tady? Proč se do některých světů ve snech lidé vracejí i další noci aniž by o to jakkoli usilovali?

Příklad využití univerzálního vědomí v našem světě - osobně si myslím, že je to pravidlo, ale chtělo by to udělat průzkum na víc lidech: Příklad:
Desetileté holčičce umře maminka, které bylo 34 let a jeden měsíc. Když holčička vyroste, tak přesně ve věku 34 let a jeden měsíc potká svou osudovou lásku. Protože tenkrát to byla smrt, tak to teď musí být láska, aby byla rovnováha.
Jak píšu, chtělo by to provést pořádný průzkum, jestli je to ojedinělá událost nebo je to pravidlo. Navíc to lze vylepšit tím, že pokud by maminka byla v době smrti stará například padesát let, a holčička v těch padesáti měla děti a neměla o další lásku zájem, potkala by láska její děti. Je to na principu letí Amorův šíp, tak se sehneš a zásah schytá ten za Tebou čili potomci.
Jenik

PříspěvekZaslal: čtvrtek 07. prosinec 2017 22:55     Předmět: Citovat

Hlavne to nepreháňať.
Už tak je dosť, že si sečku (řezanku) v hlave od pingvínov vymenila za sečku od New Age, netreba tam pliesť ešte aj paralelné vesmíry.
To je nejaká obecná potreba ľudí mať v hlave sečku?
Isteže v škole nás niečo učili a my sme to vtedy naozaj považovali za sečku, ale postupne sme prichádzali na to, že to je kvalitný matroš, žiadna sečka.
Ja som už na to prišiel. Ty si na to ešte neprišla?
Univerzálne vedomie, či vesmírne vedomie je tiež len taká sečka na oblbovanie ľudí.

Vedomie je proces. Pri niektorých stavoch je utlmený, pri smrti ukončený.
Je to proces prenosu signálov neurónmi mozgu (elektricky a medzi neurónmi chemicky).
Pri spánku alebo meditácii je ten proces utlmený (prenáša sa menej signálov).
Telepatia a podobné kraviny nemajú materiálny základ (neprenáša sa signál), takže neexistujú.
To je môj pohľad. Naučil som sa to od vedy a vedcov.
TheMole
Člen Klubu Terryho Pratchetta

PříspěvekZaslal: pátek 08. prosinec 2017 12:26     Předmět: Citovat

Jenik napsal:
Keby som sa vydala za Pištu Hufnágela! - Krátky úvod do alternatívnych dejín

Muž z vysokého zámku je zajímavá kniha, ale já osobně všemi deseti doporučuji Otčinu od Roberta Harrise.
korloid

PříspěvekZaslal: pátek 08. prosinec 2017 17:33     Předmět: sečka je součástí každého člověka, s tím nic nenaděláš Citovat

Jeníku, a kde máš energii myšlenek? Jsi schopen uznat existenci elektrických proudů v mozku, protože víš, že existuje vyšetření EEG, ale myšlenky podle Tebe žádnou energii nemají? Vezmi si internet: taky dokážeš spočítat, kolik elektřiny počítadlo spotřebovalo, kolik času jsi u něj strávil, kolik bitů jsi zaplnil, ale podstata sdělení (myšlenky v bitech) nikde zachycena není. Přesto to je energie, kterou náš mozek dokáže detekovat a zpracovat. Nebo ne?
Na své životní pouti jsem se potkala s teoriema, že každý mozek má svou energetickou charakteristiku, jedinečnou stejně jako papilární linie na prstech - dokonce se v detektivkách a konspiračních románech vědci snažili sestrojit dron, který by dokázal najít a zabít vybraného jedince právě na základě energetického otisku. V reálu to fungovat nemůže, protože klucí si neuvědomili, že jakékoli trauma se v mozku projeví právě tou energetickou změnou, a tak by museli mít extraaktuální otisk - i v tomhle se to podobá těm otiskům prstů = při pořezání nebo poleptání čili traumatu se ten celkový otisk taky pozmění (papilární linie jsou přerušené či zcela zničené). Ale zpátky k naší debatě: jsi ochoten uznat, že Tvůj mozek má svůj jedinečný energetický otisk tj. že vysílá charakteristické vlny?
Proč musí mít každý mozek svůj? Abychom se navzájem myšlením nerušili. Ovšem pokud bychom chtěli, dokázali bychom se naladit i na myšlení někoho jiného - krásně je to vidět na lidech, kteří se mají rádi a tráví spolu víc času, ať už jako manželé či spolupracovníci. Nemusí se tomu říkat telepatie, když nechceš.
korloid

PříspěvekZaslal: pátek 08. prosinec 2017 17:44     Předmět: Citovat

Jedna z teorií říká, že každý člověk je sám o sobě vesmírem. To by tedy znamenalo, že paralelní vesmíry jsou ostatní lidi. Nejsem si úplně jistá, že to tak je, i když je pravda, že v jakémkoli snu to bylo vždycky jen o lidech. Co Ty na to?

Jinak co se týče WW2 a konspirace, pokud chceš, můžeš si přečíst Záblesk od Deana Koontze.
Jenik

PříspěvekZaslal: pátek 08. prosinec 2017 20:01     Předmět: Citovat

korloid napsal:

Ale zpátky k naší debatě: jsi ochoten uznat, že Tvůj mozek má svůj jedinečný energetický otisk tj. že vysílá charakteristické vlny?

Nie som ochotný.
Jaké vlny? Elektromagnetické?
To môže, ale tie vlny končia v milimetrovej vzdialenosti (nemajú merateľnú intenzitu).
Gravitačné? To by som musel mať hmotnosť neutrónovej hviezdy.
Silné a slabé interakcie sú krátkeho dosahu (v zlomkoch milimetra).
Žiadne ďalšie sily (polia) fyzika nepozná.

že paralelní vesmíry jsou ostatní lidi.
To už je hra so slovíčkami.
Dá sa to, ale to nezmení podstatu: hra so slovíčkami.
Jenik

PříspěvekZaslal: pátek 08. prosinec 2017 20:29     Předmět: Citovat

Pre tých, ktorí to majú radi:
Slovník esoteriky (podľa klubu Sisyfos).

Mozkové otisky prstů.
korloid

PříspěvekZaslal: sobota 09. prosinec 2017 12:23     Předmět: Citovat

korloid napsal:

Nebo celou svou vymazlenou knihovničku, jejíž jsou pratchettovky nedílnou součástí, znovu a znovu, to jo, a občas jim přikoupím nějakej novej kousek, naposledy pár dalších kotletovek. Jestli je pravda, že je to skutečně pouze pseudonym, tak sázím na Jiřího Kulhánka, protože ten styl je vážně velmi, velmi podobný. Pár knížek podobného ražení napsal i Martin Moudrý, ale tomu došel dech, a pak už to bylo skoro na jedno brdo. Jan Pohunek se svými Temnými ilumináty by také mohl přicházet v úvahu, ale jeho druhá knížka už byla psaná jiným stylem. Hmmm, a ke všemu ten záhadný povzdech: Kdybych nebyl Kotletou, chtěl bych býti Kulhánkem. Nebo to bylo obráceně? Už nevím, ale musím se umět rozhodnout. Tákže hlasuju pro pana Jiřího Kulhánka.

Poslušně hlásím, že jsem konečně přečetla Maurice, nakonec to nebylo tak hrozné, jak mi to pořád číst nešlo. A příští týden dorazí dvě kotletovky, takže budu mít všechny. A nakladatelství Dobrovský odhalilo identitu Františka Kotlety. Pokud je to pravda, tak to je překvápko! Předseda Sisyfa.Laughing Mno, vychází mi z toho jediné: pan autor nevěří na nadpřirozeno, páč o něm ví čili nepochybuje. To nemá chybu.Very Happy Ať je to jak to je, všechny kotletovky mám (resp.brzičko budu mít), a pokud nějakou další napíše, zase ji koupím, páč to jeho psaní má šmrnc! Škoda, že pan Jiří Kulhánek nepovolil reedice, páč knížka je knížka, a knížky z první edice buď nejsou nebo stojí pět tisíc na aukru.
Jenik

PříspěvekZaslal: sobota 09. prosinec 2017 13:40     Předmět: Citovat

korloid napsal:
Mno, vychází mi z toho jediné: pan autor nevěří na nadpřirozeno, páč o něm ví čili nepochybuje.

To je nejaká akrobacia: To aj Terry Pratchett nevěří na nadpřirozeno, páč o něm ví čili nepochybuje?
korloid

PříspěvekZaslal: sobota 09. prosinec 2017 19:20     Předmět: Citovat

Pan Pratchett už má jistotu.
Jenik

PříspěvekZaslal: sobota 09. prosinec 2017 21:01     Předmět: Citovat

OK, použil som zlý príklad.

Ale tá otázka je zaujímavá.
Striktne vzaté by sme mali rozlišovať medzi "vedieť" a "veriť".
Prakticky sa to ale mieša.

Ak niečomu verím, tak to považujem za pravdu, takže viem, že je to pravda. To robí viera.
Ak niečo viem, tak je to pravda, takže verím, že je to pravda. To robí veda.

Vyzerá to symetrické, ale nie je to symetrické.
Pri postupe "verím" => "viem" tam možno do tej viery vpašovať hocijakú somarinu, napr. neviditeľného ružového jednorožca (alebo paralelné vesmíry).
Pri postupe "viem" => "verím" je ťažšie tam niečo vpašovať.

Preto ja som za vedu (a proti viere).
ortie

PříspěvekZaslal: sobota 09. prosinec 2017 21:11     Předmět: Citovat

Věda klade stále nové otázky, po každém objevu další. To je náročné,
Víra otázky spíš zakazuje a je taková ulehčující, proč se namáhat s problémy.
Jenik

PříspěvekZaslal: úterý 12. prosinec 2017 8:50     Předmět: Citovat

korloid napsal:
Jeníku, a kde máš energii myšlenek?

To mi pripomenulo Stanislawa Lema:

Postupně jsme nashromáždili v bankách dat čtyři sta devadesát miliard magických bitů, což se ve svarnetickém přepočtu rovná dvaceti teragigamagémům. Stroj, který prováděl osmnáct miliónů operací za vteřinu, pracoval tři měsíce bez přestávky. Inženýr Jeffries, představitel International Business Machines, který byl přítomen oživení počítače, považoval Doundu a nás všechny za blázny. Sám fakt, že Dounda instaloval paměťové jednotky na obzvlášť citlivé váze dovezené ze Švýcarska, vyprovokoval Jeffriese k nechutným poznámkám za profesorovými zády.
Programátoři byli přímo zdrceni, když počítač za tolik měsíců nezačaroval ani mravenečka. Dounda žil v neustálém napětí, neodpovídal na žádné otázky, jen se každý den chodil přesvědčovat, jak vypadá graf, který váha kreslila na papírový pás odvíjející se z bubnu. Graf pochopitelně vypadal jako přímka. Dokazoval, že se počítač nechvěje. A proč by se také měl chvět? Koncem posledního měsíce se u profesora začaly projevovat známky deprese. Třikrát nebo i čtyřikrát denně chodil do laboratoře, nezvedal telefony a nedotýkal se korespondence, který se mu hromadila na stole. Stalo se to 12. září, zrovna jsem se chystal jít spát. Vřítil se ke mně bledý a roztřesený.
„Je to tak!" zvolal ve dveřích. „Už je to jisté! Naprosto jisté!" Musím přiznat, že jsem zapochyboval o jeho zdravém rozumu, protože z něho vyzařoval podivný úsměv. „Je to tak," opakoval ještě několikrát.
„Co je tak?" vykřikl jsem konečně. Podíval se na mě, jak bych ho probudil ze spaní.
„Pravda, ty nic nevíš. Přibral na váze o jednu setinu gramu. Ta zatracená váha je tak málo citlivá! Kdybych měl lepší, mohl jsem to vědět už před měsícem i dřív!"
„Kdo přibral na váze?"
„Ne kdo, ale co. Počítač. Banka dat. Víš přece, že hmota a energie mají hmotnost. Ale informace není ani hmota, ani energie, a přesto existuje. Proto by měla mít hmotnost. Začal jsme o tom přemýšlet, když jsem formuloval Doundův zákon. Co znamená, že nekonečně mnoho informací může působit přímo, bez pomoci jakéhokoli zařízení? Znamená to, že se ta velká spousta informací projeví přímo. Tušil jsem to, ale neznal jsem vzorec ekvivalence. Co se na mě tak díváš? Prostě kolik váží informace. Proto jsem si musel vymyslet celý ten projekt. Musel! Teď už to vím. Stroj je těžší o jednu setinu gramu, a tolik váží vložená informace. Rozumíš tomu?"
„Ale pane profesore!" vykoktal jsem „A co všechny ty čáry, ta magie, modlitby, zaklínadla, jednotky KGS, kouzlo na jeden gram a sekundu…"
Odmlčel jsem se, protože jsem měl dojem, že pláče. Roztřásl se, ale byl to nehlasný smích. Setřel si slzy z víček.
„A co jsem měl dělat?" řekl klidně. „Pochop: informace hmotnost má! Každá. Jakákoli. Obsah je úplně lhostejný. Atomy jsou stejné, ať tkví v kameni, nebo v mé hlavě. Informace tíží, ale její hmotnost je nesmírně malá. Informace z celé encyklopedie váží asi miligram. Proto jsem musel mít takovýhle počítač. Ale řekni sám, kdo by mi ho dal? Počítač za jedenáct miliónů na půl roku, abych do něho mohl cpát pitomosti, nesmysly, voloviny? Cokoli?"

(A tiež Dana Browna (Ztracený symbol).)

Ale to všetko je fantastika. V reálnom svete informácia hmotnosť (ani energiu) NEMÁ.
Jenik

PříspěvekZaslal: pátek 15. prosinec 2017 18:46     Předmět: Citovat

Harari: Homo Deus.
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra U Prokopnutého bubnu -> Skládka Jindřicha Močky Časy uváděny v GMT + 2 hodiny
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... 351, 352, 353, 354  Další
Strana 352 z 354

Přejdi na: