Autor Zpráva
Ziriath
PříspěvekZaslal: čtvrtek 01. březen 2018 21:28     Předmět:

Přemýšlela jsem, proč arzenovou záležitostí nepověřili Anguu - ale je možné že:

a) Elán tehdy ještě nevěděl, jak dobře ona dokáže něco vyčenichat (třeba o svých vlkodlačích záležitostech nerada mluví, protože chce zapadnout - a protože se zrovna intenzivně zabývala jiným případem, tak se o tomhle případu ani moc nedozvěděla

b) Až na několikáté přečtení mi došlo, že Elán s Vetinarim to brali jako hru, takže E. možná nepověřil Anguu schválně, že na to přijde sám, ne že by ho to nenapadlo. Přece jen se stav V. po té první otravě už nehoršil. Vetinariho zase baví, co Elánius dělá, a snaží se ho udržet napruženého a v kondici - víme, že proto se nepodělil o tom co ví, a ze stejného důvodu dává danajské dárky jako třeba ty nosítka. (Vsadím se, že ty už coby putovní dárek oběhly více lidí - moje myšlenka: Vetinari je dostal od svojí tety. Až Sybila nebude dávat pozor, třeba zas půjdou do oběhu a jednou se vrátí k původní osobě, pokud tato bude ještě žít). Jenže když opomněli že si Vetinariho služebná nosí zbytky domů a začali umírat lidi, sranda skončila.
Jenik
PříspěvekZaslal: čtvrtek 05. říjen 2017 17:47     Předmět:

korloid napsal:
mám skorojistotu, že u mě jde skutečně jen o fantazii a ne např.o paraschopnost.

Veď to práve hovorím.

Všimnite si: tie farebné názvy (Nekroskop, Lumley), čo tu píše korloid, sú odkazy (možno na nich klikať).
korloid
PříspěvekZaslal: čtvrtek 05. říjen 2017 17:12     Předmět:

Jenik napsal:
Obdivujem tvoju fantáziu.

Mně se také líbí. ((("Trochu skromnosti, prosím." "Kušuj, Azirafale! To, že jsem pro tebe hlasovala, vážně neznamená, že mi máš do všeho kecat! Crowley, víš o tom, že kdybys neměl uši, upadla by ti půlka hlavy? Opravdu nepřehlédnutelný úsměv. " ))) ALIAS Občas mám pocit, že nejsem ve své hlavě úplně sama, ale přečetla jsem si knihu Nekroskop XIV Dotek od Briana Lumleyho, a podle toho, co píše, mám skorojistotu, že u mě jde skutečně jen o fantazii a ne např.o paraschopnost.

Takže napíšu odpověď znova už bez vyrušování:

Mně se taky líbí. Myslím, že fantazie je právě to, co hledal majitel černobílé usedlosti mezi lidmi. Jestli měl Terry pravdu, tak se potkali a povídají si a povídají a povídají a pohřební služby našeho regionu naříkají nad mizernými tržbami (toto lze statisticky dokázat - v září tu umřelo méně lidí než je obvyklý měsíční průměr).
Jenik
PříspěvekZaslal: středa 04. říjen 2017 19:20     Předmět:

Obdivujem tvoju fantáziu.
korloid
PříspěvekZaslal: středa 04. říjen 2017 17:49     Předmět:

Jenik napsal:

Prečo má Vetinari pracovňu v piatom poschodí? Aby sa mohol na mesto pozerať z výšky?


Tady máš jedno možná zcela nesouvisející vysvětlení: pátá čakra. Proč mi napadlo, to fakt nevím. Prostě mi napadlo, tak jsem požádala googla a tady jsou nálezy:
1. Pátá čakra zahrnuje tvoření a udržování silných osobních hranic, které pomáhají, abyste nikdy neodevzdali svou vlastní vůli do vůle někoho jiného. Pátá čakra spojuje vaše srdce (čtvrtá čakra) s vaší myslí (šestá čakra). Její slabost může zabránit komunikaci mezi srdcem a myslí způsobit, že se cítíte doslova "zajíknutí". Bez silně rozvinuté vůle také ztrácíte sílu vyjádřit své vlastní potřeby a touhy, stejně tak jako schopnost stát se pány svého vlastního života. Silně rozvinutá pátá čakra vám dává odvahu otevřeně hovořit tak, abyste nebyli ohroženi reakcí ostatních.
2. Pátá čakra je krční čakra. Je centrem lidských vyjadřovacích schopností, komunikace, přispívá k uvědomění slov, inspirace. Slouží jako most mezi naším myšlením a cítěním, mentální energií, mezi našimi impulsy a reakcemi na ně, propojuje obsahy všech čaker s naším světem. Přes krční čakru vyjadřujeme vše - smích, pláč, pocity, radosti strachu, vzteku, lásky, přání, myšlení, myšlenky, názory a vnímání našeho světa. Komunikace našeho vnitřního života s vnějškem je prostřednictvím mluveného slova, gesty, mimikou, uměleckými projevy /tanec, kreslení, hudba.../ Vyjadřujeme jí naší vlastní pravdu a svou nezávislost na druhých. Úplně otevřenou krční čakrou vyjadřujeme otevřeně a bez obav své pocity, myšlenky a vnitřní poznatky, do popředí se vkrádá harmonické vědomí našeho Já. Jsme schopni přiznat svoji slabost i ukázat svoji sílu. Máme schopnost vyjádřit tvořivě sebe samého s celou svou osobitostí, ale umíme stejně tak dobře mlčet, je-li to zapotřebí. Máme dar umět naslouchat druhým, naslouchat srdcem a s vnitřním porozuměním. Nenecháváme se ovlivňovat nebo „předělávat" jinými lidmi, zachováváme si naopak svoji nezávislost, svobodu a nasměrování. Máme schopnost učit se a koncentrovat, racionálně myslet a rozlišovat mezi pravdou a lží. Mluvíme a vyjadřujeme se sebejistě a bez obav. Umožňuje proniknout hluboko do světa zvuků - slov a hudby.

Mně to přijde jako docela výstižný popis Patricije. Laughing
Jenik
PříspěvekZaslal: úterý 12. září 2017 17:16     Předmět:

323:
Položil si nohy na stůl a vyfoukl kouř. Toho koberce se bude muset zbavit. Odmítal strávit zbytek života v pracovním prostředí, kde by strašil duch zbytečně prolitého alkoholu.
He wasn’t going to spend the rest of his life working in a room haunted by the smell of departed spirits.

Taká slovná hračka: 'spirit' je duch, 'spirits' je tvrdý alkohol.
Ziriath
PříspěvekZaslal: sobota 09. září 2017 17:11     Předmět:

Jenik napsal:
79:
Někdo neobyčejně chytrý - jistě někdo mnohokrát chytřejší než ten, kdo vycvičil šotka - musel vyrobit hodiny pro Patricijův předpokoj. Vydávaly sice klasický zvuk tik tak, jako všechny obyčejné hodiny. Jenže nějakým podivným způsobem, oproti všem hodinářským zvyklostem, bylo jejich tik a tak nepravidelné. Tik tak tik… a pak, o sotva postižitelnou chviličku později, se ozvalo tak tik tak… pak zase o chviličku dříve, než na co bylo lidské ucho připraveno, tik. To stačilo, aby se myšlenkový proces každého čekajícího po deseti minutách v předpokoji změnil z útvaru původně dokonale připraveného k servírovaní v misku rozvařené ovesné kaše. Patricijův hodinář byl jistě honorován královsky.

Vetinari Clock Rock


Něco mi říká, že autista Jeremiáš Tikal nejspíš autorem nebyl.
Jenik
PříspěvekZaslal: středa 06. září 2017 10:14     Předmět:

26:
JÁ SI MYSLÍM, ŽE NEJLEPŠÍ JE BRÁT ŽIVOT TAK, JAK JDE.

Pre Smrťa to má iný zmysel, ako pre nás.
My to chápeme metaforicky: žijeme si svoj život, ako sa dá.
Smrť to berie doslovne: doslovne berie život ostatným.
Jenik
PříspěvekZaslal: úterý 07. únor 2017 0:33     Předmět:

79:
Někdo neobyčejně chytrý - jistě někdo mnohokrát chytřejší než ten, kdo vycvičil šotka - musel vyrobit hodiny pro Patricijův předpokoj. Vydávaly sice klasický zvuk tik tak, jako všechny obyčejné hodiny. Jenže nějakým podivným způsobem, oproti všem hodinářským zvyklostem, bylo jejich tik a tak nepravidelné. Tik tak tik… a pak, o sotva postižitelnou chviličku později, se ozvalo tak tik tak… pak zase o chviličku dříve, než na co bylo lidské ucho připraveno, tik. To stačilo, aby se myšlenkový proces každého čekajícího po deseti minutách v předpokoji změnil z útvaru původně dokonale připraveného k servírovaní v misku rozvařené ovesné kaše. Patricijův hodinář byl jistě honorován královsky.

Vetinari Clock Rock
Ziriath
PříspěvekZaslal: neděle 05. únor 2017 15:50     Předmět:

Jenik napsal:

Možno si urobil pracovňu tak vysoko len v tejto knihe a v ostatných pracuje nižšie.
To je zatiaľ otvorená otázka. (Ale ja na to prídem (alebo niekto iný)).


Jinak kromě té jeho obvyklé pracovny a outdoorové zahradní pracovny má ještě další . V Mužích ve zbrani používá ten sál s trůnem, asi právě proto, že je nízko - takže sice nemůže mluvit do zavřenýho okna nebo ukazovat výhled, ale zas tam v té době nejspíš nemá 40°C, narozdíl od těch horních místností.
Jenik
PříspěvekZaslal: úterý 30. srpen 2016 20:18     Předmět:

205:
„Dybuku? Kde zas vězíš, u všech čertů?“

Dybuk (psáno též dybbuk nebo dibbuk), v překladu „příchylnost“ či „náklonnost“ (hebrejsky דיבוק‎‎) je zlý duch či démon z židovských legend, který se zmocňuje jiných živých bytostí.
Ziriath
PříspěvekZaslal: středa 17. srpen 2016 18:38     Předmět:

V Paláci se nachází místnost zvaná Krysí sál, kde jsou všude vyobrazené krysy, a na stropě krysy tančí krysí kolo a mají ocasy spletené uprostřed do uzlu.
Kdo četl Maurice, tak ví, že ony ani tak netančí, jako spíš že to je ten příšerný krysí král.

Nepodložená teorie: Co když za některé ty šílené Patricije vládnul právě nějaký krysí král?
Jenik
PříspěvekZaslal: pondělí 08. srpen 2016 12:39     Předmět:

150:
Gods, it made him livid, the way Vetinari turned him on and off like a switch — and had as much natural gratitude as an alligator.

V originále je vypínač, ale nie vypínač na zdi.
Mohli by sme pripustiť, že Elánius nejaké vypínače poznal - nemuseli to byť vypínače svetla.
Ziriath
PříspěvekZaslal: pondělí 08. srpen 2016 11:44     Předmět:

''Bohové, jak ho to rozčilovalo, když ho Patricij takhle zapínal a vypínal jako vypínač na zdi - a vděčnosti měl právě tolik jako aligátor..''

Echm, vypínač čeho? Jak ho tohle přirovnání mohlo napadnout, na co tak mohli v té době mít na zdi vypínače?
(Nestěžuju si, vůbec - mě tyhle anachronismy baví)
Jenik
PříspěvekZaslal: pondělí 11. duben 2016 17:19     Předmět:

186:
Hlavním důvodem, proč pan Gouda dovolil, aby se z jeho podniku stala prakticky pátá městská strážnice, byla ochrana, kterou mu to poskytovalo. Policisté byli všeobecně klidní a tiší pijáci. Sklápěli se z polohy svislé do polohy vodorovné s minimálním množstvím rozruchu, nezačínali velké pranice a málokdy zničili něco ze zařízení podniku. A ještě nikdy se nikdo hospodu nepokusil vyloupit. Policisté dokázali udělat opravdu hodně pro to, aby je v jejich pití nikdo nevyrušoval.
Proto byl dost překvapen, když do hospody vrazili tři muži se samostříly v rukou.Mali však smolu, keď jeden z páchateľov vošiel do krčmy, čakali ho tam policajti.
Zlodeji si zjavne vybrali nesprávny objekt. Zrejme ako cudzinci netušili, že už podľa názvu (Club Krčma 158) lezú do nesprávneho podniku.

Discworld.cz - Zěměplocha, zábavná fantasy, Terryho Pratcheta