Obsah fóra U Prokopnutého bubnu U Prokopnutého bubnu
Toto fórum bylo celé uzamčeno, je pouze pro čtení. Již není v plánu jej někdy znovu otevřít. Registrace nových uživatelů fóra byla pozastavena.
 
 FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   RegistraceRegistrace 
 ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Dotaz - kde se píše

 
Přidat nové téma   Toto téma je zamknuto, nemůžete zde přidávat odpovědi ani upravovat své příspěvky!    Obsah fóra U Prokopnutého bubnu -> Knihy
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
sara
Anonymní

PříspěvekZaslal: úterý 21. duben 2015 14:53     Předmět: Dotaz - kde se píše Citovat

Ahoj, nevím, jestli to dávám na správné místo, ale potřebovala bych najít přesnou citaci (nebo ve které je to knížce) - něco v tom smyslu, že zatímco normální žebrák žebrá o něco k jídlu a pár mincí, král/královna žebráků musí žebrat alespoň o pětipokojovou vilku a tříchodové menu. Bylo to něco v tom smyslu, ale teď to zaboha nemůžu najít.

Díky moc
Návrat nahoru
HrdlodusZaložen: 1.1.2010
Příspěvky: 1524

PříspěvekZaslal: úterý 21. duben 2015 15:55     Předmět: Re: Dotaz - kde se píše Citovat

Stráže! Stráže!
Zhruba ve dvou třetinách knížky.

Žebrák si přitáhl sametový plášť.
„Vy byste asi nemohl postrádat pár měďáků, zhruba tak -” odmlčel se a v duchu rychle počítal potřebnou sumu, „- asi tak tři sta tolarů na obecní hostinu o dvanácti chodech, že?”
„Ne.”
„To nic, to nic,” řekl představený společenstva přátelsky. Povzdechl si. Být představeným společenstva byla nevděčná funkce. Život vám komplikovalo právě to zařazení do vyšší honorářové třídy. Nízko postavení žebráci si vydělávali celkem snadno na živobytí, protože se dožadovali pár pencí, ale většina lidí se raději podívala opačným směrem, když jste je požádali o šestnáctipokojové apartmá, abyste měli kam složit hlavu na noc.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Mágor
Člen Klubu Terryho Pratchetta


Založen: 3.3.2009
Příspěvky: 2690
Bydliště: Prágl, Okurkystadt

PříspěvekZaslal: úterý 21. duben 2015 15:59     Předmět: Citovat

Myslím, že v podobném duchu bylo něco i v Mužích ve zbrani.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
JenikZaložen: 5.5.2009
Příspěvky: 2133

PříspěvekZaslal: úterý 21. duben 2015 16:23     Předmět: Citovat

Muži-190:
„Vy byste asi nemohla postrádat deset tisíc tolarů, za které bychom si my postavili malou vilku, že?“
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
korloidZaložen: 21.3.2017
Příspěvky: 230

PříspěvekZaslal: úterý 03. říjen 2017 18:02     Předmět: Dotaz Citovat

Prosím pěkně, mám dotaz na kohokoliv, kdo přečetl v anglickém jazyce knihy Svobodnej národ, Klobouk s oblohou, Zimoděj, Obléknu si půlnoc, Pastýřská koruna: Jak byste přeložil Vy osobně do českého jazyka anglický výraz pro pohyb Nac mac Fíglů mezi světy, jaké přídavné jméno kroku byste vybral? Předem děkuji.

Pan Kantůrek použil výraz volátkový krok.

Pokud si zaserfuji na vlně fantazie: vole je orgán ptáků, ve kterém se shromažďuje sezobnutá potrava před tím, než jde do žaludku. Mohlo by jít o ekvivalent Bondova: Promíchat, netřepat.? Vzhledem k tomu, že se Nac mac Fíglové volátkovým krokem pohybovali mezi světy (dimenzemi?), mohlo by při troše dobré vůle jít o prostupnou hranici, na které se mísí klasická a kvantová fyzika. Pamatuji si na socialistickou mapu ČSSR v hodinách zeměpisu, kde byly hranice našeho státu nakresleny silnou zvláštní přerušovanou čarou - čárka, mezera, tečka, mezera, čárka, mezera, tečka, mezera, čárka - jako holka kluk holka kluk holka a mezi nima kvantum lásky. Dneska už jsou na mapách jen slabé plné čáry jako zahojené jizvičky.
Paní Tachyonová ovšem volátkový krok nepotřebovala, té stačilo pošolichat pytle ve vozíku z Tesca.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JenikZaložen: 5.5.2009
Příspěvky: 2133

PříspěvekZaslal: úterý 03. říjen 2017 18:31     Předmět: Citovat

V angličtine to je 'crawstep'.
Dalo by sa to preložiť ako račí krok alebo hemživý krok, ale najlepší je predsa len Kantůrkov volátkový krok.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
korloidZaložen: 21.3.2017
Příspěvky: 230

PříspěvekZaslal: středa 04. říjen 2017 17:23     Předmět: Citovat

Jenik napsal:
V angličtine to je 'crawstep'.
Dalo by sa to preložiť ako račí krok alebo hemživý krok, ale najlepší je predsa len Kantůrkov volátkový krok.


Děkuji, Jeníku. Oba výrazy odpovídají, tomu, jak jsem to pochopila, i když může jít jen o to, že člověk hledá pouze argumenty podpírající jeho tvrzení. Smile

Račí krok (pokud správně chápu rak jakožto zvířátko, o kterém se tvrdí, že chodí pozpátku): Podle mého laického názoru se o kvantové fyzice dá uvažovat jako o ohlédnutí se tj. pokud mám množství čili kvantum vzpomínek, mohu se ohlédnout a analyzovat, jaký tvoří řetězec. Rozhodujícím faktorem je úhel pohledu: podle úhlu pohledu jsou tytéž události článkem různých řetězců. Alias všechno souvisí se vším. Jakmile znám řetězec, mohu využít svou schopnost motýla a mávnutím křídel ovlivnit následné dění - je to jako tzv.zadní steh: z jedné strany jde o sérii jedné řady jednotlivých stehů, z druhé strany jde o souběžnou dvouřadu: udělám steh, potom se o půl stehu vrátím a udělám zase klasický steh, který přesahuje minulý o polovinu.
Hemživý krok: Když chce odněkud zdrhnout upír, může se dočasně změnit v hejno netopýrů a pak zas nazpátek. Když bylo nejhůř Bábi, svěřila své vědomí včelímu roji. A ve Star Treku zobrazovali teleportaci hejnem jiskřiček (pocit, jak se asi teleportovaný může cítit hezky popsal v knize Temné záblesky napsal Martin Moudrý : napřed dotyčný necítí nic, potom se nemůže ani hnout, pak přestane vnímat, a když se všechno povede, tak zase začne dotyčný vnímat už na jiném místě).

A máš pravdu, Jeníku, že nejvíc se fantazie vyřádí na volátkovém kroku. Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Toto téma je zamknuto, nemůžete zde přidávat odpovědi ani upravovat své příspěvky!    Obsah fóra U Prokopnutého bubnu -> Knihy Časy uváděny v GMT + 2 hodiny
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Můžete přidat nové téma do tohoto fóra.
Můžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.