Obsah fóra U Prokopnutého bubnu U Prokopnutého bubnu
Toto fórum bylo celé uzamčeno, je pouze pro čtení. Již není v plánu jej někdy znovu otevřít. Registrace nových uživatelů fóra byla pozastavena.

FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   RegistraceRegistrace 
 ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Šňupec - SPOILERY POVOLENY!
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Další

Přidat nové téma   Toto téma je zamknuto, nemůžete zde přidávat odpovědi ani upravovat své příspěvky!    Obsah fóra U Prokopnutého bubnu -> Knihy
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Weeta

PříspěvekZaslal: neděle 27. listopad 2011 18:33     Předmět: Citovat

Nezbývá než souhlasit, pánové mají pravdu Smile
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Elhana

PříspěvekZaslal: pátek 11. květen 2012 10:03     Předmět: Snuff CZ Citovat

Je nějaké info, kdy by mohl vyjít Snuff v češtině?
TheMole
Člen Klubu Terryho Pratchetta

PříspěvekZaslal: neděle 13. květen 2012 7:59     Předmět: Citovat

Přeposlal jsem do vlákna Dotazy nakladateli, a reakce zde:

nakladatel napsal:
Eliška pracuje na úpravě poslední čtvrtiny překladu, pak sazba a korektura sazby. No, snad to dotlačíme na pulty v druhé půlce června (tiskárna už je rezervována, obálka hotová).
Půlšálku

PříspěvekZaslal: pátek 22. červen 2012 9:10     Předmět: Citovat

Hm, jsem na straně sto (zhruba), což je pětina knihy, a zatím se nic moc nestalo... ale velmi mě potěšil odkaz na Pýchu a předsudek, zvlášť proto, že je tam myslím odkaz i na parodii z červeného trpaslíka (škrtící kalhoty)
Půlšálku

PříspěvekZaslal: neděle 24. červen 2012 11:25     Předmět: Citovat

tak jsem v půlce a je to geniální. Pasáž "Jak seržant Tračník k nečekanému majetku přišel" je velmi vtipná
Chroustal

PříspěvekZaslal: neděle 24. červen 2012 17:52     Předmět: Citovat

Dočteno. Wink Skoro jedním dechem, líbilo, Jeefes nemá chybu, malý Samík jakbysmet, ostatně má být po kom Laughing
Větší rozbor nechám na někom, kdo více vládne slovy Wink
Půlšálku

PříspěvekZaslal: pondělí 25. červen 2012 21:12     Předmět: Citovat

Dočteno
Bohužel tak trochu patřím ke skupině lidí zmiňované ve výše uvedené recenzi: dřívější převážně vtipná a dějová Zěměplocha mi přišla originálnější, než současná dialogová a úvahová, zvlášť když se zmíněné úvahy točí už poněkolikáté kolem téhož. Chápu, že TP vyzrál a chce říci i něco důležitého a závažného, ale už se i opakuje a jeho mistrovství tkvělo mnohdy v parodiích téměř čehokoli.
Nejvíc mě právě mrzí, že postavy už nejsou tak osobité. Už u akademiků jsem upozorňoval na podobnost Jůlie a Gustýny s Kristýnou a Anežkou. Zde se zas potvrzuje, že všichni záporáci jsou již navždy odsouzeni být šílenými mladými vrahy - poněkud se smazávají hranice Karcer-Traťvoda-Tóny a částečně i Zichrhajc a Časnačaj, i když tam ještě ne tolik. Nehledě k tomu, že závěrečný rozhovor Jeefese a Traťvody je skoro totožný s rozhovorem mezi Pepim a Tonym z akademiků.
Je tady spousta řečnění a úvah. Jak už jsem říkal, do strany sto se prakticky nic nestane. Elánius a mluví a mluví a všichni ho oslavují a (možná až moc naivně) souhlasí se vším, co řekne (kromě jednoho kováře, který musí být převychován Smile). O zapojování dalšího z libovolného počtu druhů do společnosti už byla řeč. Některé věci jsou do hlavní linie včleněny jako momentální nápady a dál se nerozvíjejí, což pak působí poněkud neorganicky - např Pýcha a předsudek. Kdyby to šlo tak snadno, už dávno by ty holky vyhodila jejich vlastní máma Smile Čekal jsem, že když je každá z dívek tak popsána, že budou hrát nějakou významnější úlohu... Stejně tak komorník Stříbro - ve skutečnosti zbytečná postava. Podobně vyšuměla i řada dalších, Jeminák a Zafrkoň tam byli kvůli dvěma štěkům, Lulu našel tu konkrétní plantáž poměrně snadno atd. Stejně tak by se dalo mnohem lépe zhodnotit prostředí, třeba nějakými odkazy na Sherloka Holmese. I když ta pasáž na vodě je možná parodií na něco, co mi uniká.

Takže: příliš vážné a málo vtipu a příliš okopírované z předchozích knih. Příliš proklamovaný ateismus (kvůli Elániovým řečem, že smrtí vše končí, možná TP donutil sám sebe vypustit už i Smrtě Smile třeba už je taky příliš "duchovní"), přílišná tolerance (teď nechci, abych byl blbě pochopený, ale trpaslík a troll jako pár...! A to možná ještě jako homosexuální pár... pár let po tom, co se ty dvě rasy nemohly na sebe ve městě ani podívat... tomu moc nevěřím Shocked A stejně jako jsem v Akademicích zaváhal nad vztahem Gustýna / Sráž, tady mě zarazil Noby se Září duhy. Tolerance je jedna věc, ale uvěřitelnost literárního díla zase věc druhá... myslím).

Přestává to být výjimečné. Ale abych nehanil, tak názvy knih Blaženy Bidlové a Samík mě pobavili na dost dlouho (ačkoli když se na konci objeví slon, je hned jasné proč Wink ). Stejně tak Jeefes a skřeti (celá ta věc kolem schránek, i když to na konci trochu vyšumělo... myslel jsem, že se nakonec budou pašovat ty schránky ukryté v doutnících a že ti hajzlové skřety natolik týrají, aby vůbec "duše slz" mohly vzniknout... kvůli třeba nějaké pitomé voňavce pro snoby nebo tak... ale to už by bylo možná moc...). Postupné rozvíjení motivu přivolané temnoty je taky velmi pěkné, stejně závažné, jako všechny ty hrůzy a stíny provázející Toničku. Stejně zdařile byl v linii s Čarodějkami rozvíjen vztah mezi Perditou a Anežkou. Dobré postavy zkrátka stíny potřebují Smile

Každopádně je tato kniha asi o milion příček výš než rozplizlí Akademici, i když tolik připomíná Buch a Noční hlídku. To tolik nevadí, ale teď bych uvítal buď osvěžení v podobě třetího Vlahoše von Rosreta, nebo přestávku, než se objeví další zajímavý nápad. Vyvařováníi starých v další knize už prosím ne Very Happy

a) Prosím prosím, narazili jsme na to už v Obléknu si půlnoc, ale nedořešili jsme to: Je Cvrkal Cvoček a Pošuk Lulu jedna a tatáž osoba?

b) jak to vlastně bylo s tím skřetem Smrádkem? Proč měl Elánius pocit, že je jiný? Že je chytřejší, než se zdá? Jak mohl vědět, že se Elánius jako malý bál obrázku skřeta v knize? souviselo to nějak s přivolanou temnotou? Myslím, že se kolem téhle postavičky nadhodilo velmi mnoho otázek a nevysvětlilo se nic.
TheMole

PříspěvekZaslal: pondělí 25. červen 2012 21:55     Předmět: Citovat

Smile Zajimave zhodnoceni!

ad a) ne, jde o dve ruzne osoby
ortie

PříspěvekZaslal: úterý 26. červen 2012 12:00     Předmět: Citovat

Zaujalo mně nenápadné řešení problémů, jak je dělá Sibyla.
Půlšálku

PříspěvekZaslal: úterý 26. červen 2012 12:04     Předmět: Citovat

Sybila je geniální! Omlouvám se, že jsem na ni zapomněl !
VeHaLi

PříspěvekZaslal: úterý 26. červen 2012 13:35     Předmět: Citovat

Já bych Půlšálkovi doporučila, aby si knihu přečetl znova za 15 let. Protože mě to strašně baví a navíc ty partnerské štulce Sama a Sybily a také malý Samík - tyhle vtípky člověk kolem dvacítky moc neocení.
Navíc bych onen Pratchettův vývoj přirovnala k heslu "Kniha roste se čtenářem" Když na každou knihu čekám rok, sama se mezitím někam posunu. Pokud si teď koupím nebo půjčím 30 dílů Zeměplochy a zhltnu je naráz, o nějakém mém osobním vývoji moc nemůže být řeč.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Ikshorm

PříspěvekZaslal: úterý 26. červen 2012 13:40     Předmět: Citovat

VeHaLi napsal:
Pokud si teď koupím nebo půjčím 30 dílů Zeměplochy a zhltnu je naráz, o nějakém mém osobním vývoji moc nemůže být řeč.

To jsem mimochodem udělal v době, kdy jsem vstupoval do klubu. Laughing Šnupec a Dobrá znamení jsou doposud jediné pratchettovky, které jsem přečetl 2x. Ale pomalu se asi začnu pročítat dvojknihami.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Půlšálku

PříspěvekZaslal: úterý 26. červen 2012 23:05     Předmět: Citovat

Promiň Vehali, ale Sybilu a Samíka jsem přece pochválil. a Zeměplochu čtu od svých osmi let až doteď a posledních 5 let nebo tak je to tak, jak říkáš: netrpělivě čekám rok na každou novou knihu. Problém je spíš v tom, že autory, které mám rád, si většinou velmi živě pamatuju, takže ty texty pak automaticky srovnávám.
ortie

PříspěvekZaslal: středa 27. červen 2012 20:27     Předmět: Citovat

Pratchett patří k autorům, u kterých při každém dalším čtení objevím nějaký přehlédnutý fór. První čtení knihy je na žízeň, každé další na chuť.
Chroustal

PříspěvekZaslal: středa 27. červen 2012 22:19     Předmět: Citovat

ortie napsal:
Pratchett patří k autorům, u kterých při každém dalším čtení objevím nějaký přehlédnutý fór. První čtení knihy je na žízeň, každé další na chuť.

Pod to se podepisuji také. Šňupec jsem napoprvé zhltla na jeden zátah, ale počítám, že zanedlouho se k němu vrátím. Ostatně jsem před nedávnem začala znovu sérii Hlídky, takže budu logicky pokračovat Wink .
Parodie téměř čehokoliv pobaví, ale takové ty jemné, až nenápadné vtípky a narážky mám moc ráda.
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Toto téma je zamknuto, nemůžete zde přidávat odpovědi ani upravovat své příspěvky!    Obsah fóra U Prokopnutého bubnu -> Knihy Časy uváděny v GMT + 2 hodiny
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Další
Strana 3 z 9

Přejdi na:  
Můžete přidat nové téma do tohoto fóra.
Můžete odpovídat na témata v tomto fóru.