Obsah fóra U Prokopnutého bubnu U Prokopnutého bubnu
Toto fórum bylo celé uzamčeno, je pouze pro čtení. Již není v plánu jej někdy znovu otevřít. Registrace nových uživatelů fóra byla pozastavena.

FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   RegistraceRegistrace 
 ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Pravda
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Další

Přidat nové téma   Toto téma je zamknuto, nemůžete zde přidávat odpovědi ani upravovat své příspěvky!    Obsah fóra U Prokopnutého bubnu -> Knihy
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
deerslayer

PříspěvekZaslal: úterý 17. září 2013 20:14     Předmět: Zadná strana Citovat

Zadná strana-brožované vydanie....ten stručný popis obsahu deja...ako sa to správne volá ? Podľa mňa je tam chyba, investigatívny novinár nemal notebook.......dezorganizátor po väčšinu knihy patril Zichrhajcovi....a nenazval by som ho rozhodne notebookom......organizér (organizátor) mal v neskorších dieloch Elánius....ale Zichrhajc mal skôr iba nejaký hlasový záznamník.....alebo organizér, na ktorom používal výlučne funkciu záznamu zvuku.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Vildak
Člen Klubu Terryho Pratchetta

PříspěvekZaslal: úterý 17. září 2013 20:23     Předmět: Citovat

No, notebook je anglicky zápisník čili blok, takže vtip byl schovaný tady.

(Notebook je anglicky zase laptop.)
Anonymka
Anonymní

PříspěvekZaslal: čtvrtek 12. prosinec 2013 17:15     Předmět: Oběhnout svět? Citovat

Když jsem četla Pravdu, napadla mě jedna věc. Hodně se tam objevoval citát: Lež stačí oběhnout svět dříve, než si pravda nazuje boty, no a na Zeměkoli to chápu, ta lež ji oběhne kolem dokola, ale na Zeměploše si nejsem tak jistá, jak ji oběhne, to jako kolem středu s přesným průměrem oměřeným podle kružítka?? Je to teda trochu stupidní, že o tom takhle přemýšlým, ale pro mě je to docela zajímavá otázka na zamyšlenou...
Hrdlodus

PříspěvekZaslal: čtvrtek 12. prosinec 2013 17:39     Předmět: Re: Oběhnout svět? Citovat

Anonymka napsal:
Když jsem četla Pravdu, napadla mě jedna věc. Hodně se tam objevoval citát: Lež stačí oběhnout svět dříve, než si pravda nazuje boty, no a na Zeměkoli to chápu, ta lež ji oběhne kolem dokola, ale na Zeměploše si nejsem tak jistá, jak ji oběhne, to jako kolem středu s přesným průměrem oměřeným podle kružítka?? Je to teda trochu stupidní, že o tom takhle přemýšlým, ale pro mě je to docela zajímavá otázka na zamyšlenou...

Samozřejmě. Zeměplocha kulatá a jejím oběhnutím se lež dostane všude.

Naposledy upravil Hrdlodus dne středa 12. březen 2014 15:50 , celkově upraveno 1 krát.
TheMole

PříspěvekZaslal: čtvrtek 12. prosinec 2013 19:16     Předmět: Re: Oběhnout svět? Citovat

Anonymka napsal:

Já to beru tak, že tenhle citát v Pravdě propaguje hlavně lord ze Slova, a kdo ví - třeba je to alternativně myslící gentleman, který je přesvědčen, že je Zeměplocha kulatá.
wwwhisk@s

PříspěvekZaslal: středa 01. leden 2014 15:48     Předmět: Mikuláš ze Slova Citovat

Pořád jsem dumala nad tím, proč je originální William de Worde přeložen jako Mikuláš. A dnes jsem čirou náhodou narazila na osobnost jménem Mikuláš Dačický z Heslova. Je možné, že to byl překladatelův záměr? (asi nejspíš určitě)
http://cs.wikipedia.org/wiki/Mikul%C3%A1%C5%A1_Da%C4%8Dick%C3%BD_z_Heslova
Knize.Vladivoj

PříspěvekZaslal: středa 01. leden 2014 16:08     Předmět: Citovat

100% Wink Kantůrek se vždycky nějak snaží zachovat původní vtip. De Worde odpovídá významem i formou ze Slova a obojí je to narážka na existující osobu.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Jenik

PříspěvekZaslal: pondělí 21. duben 2014 6:57     Předmět: Citovat

Pre mnohých to možno bude triviálne, ale asi by to tu malo byť:

Pravda je jeden z hlavných slovenských denníkov. Pred rokom 1989 bol hlavný komunistický denník na Slovensku.

Pravda (rusky: Правда) byl přední sovětský novinový deník, vydávaný Ústředním výborem Komunistické strany Sovětského svazu, mezi lety 1912 až 1991.
ortie

PříspěvekZaslal: pondělí 21. duben 2014 8:30     Předmět: Citovat

Jenik napsal:
Pre mnohých to možno bude triviálne, ale asi by to tu malo byť:

Pravda je jeden z hlavných slovenských denníkov. Pred rokom 1989 bol hlavný komunistický denník na Slovensku.

Pravda (rusky: Правда) byl přední sovětský novinový deník, vydávaný Ústředním výborem Komunistické strany Sovětského svazu, mezi lety 1912 až 1991.

Inu, výklad jednoho slova může být rozličný.
Jenik

PříspěvekZaslal: pondělí 21. duben 2014 8:52     Předmět: Citovat

Mňa zaujala tá jednota obsahu (pravda ako filozofický pojem) a formy (Pravda ako názov knihy o novinách).
Jenik

PříspěvekZaslal: neděle 31. srpen 2014 20:44     Předmět: Citovat

13:
Svět vznikl ze čtyř základních elementů: je to země, vzduch, oheň a voda.
To je skutečnost, kterou zná i desátník Nóblhóch. Jenže není tak docela přesná. Existuje i pátý element.

Kvintesencia je hypotetická forma temnej energie, postulovaná ako vysvetlenie pozorovaní zrýchľovania rozpínania vesmíru z r.1998.

Klasické 4 elementy starých Grékov teraz fyzika interpretuje ako baryónovú hmotu, horúcu temnú hmotu (žiarenie), studenú temnú hmotu a gravitačnú samo-energiu.
Knihomol r. .303.

PříspěvekZaslal: pondělí 08. září 2014 14:27     Předmět: Citovat

Jenik napsal:

Klasické 4 elementy starých Grékov teraz fyzika interpretuje ako baryónovú hmotu, horúcu temnú hmotu (žiarenie), studenú temnú hmotu a gravitačnú samo-energiu.

To je děsná blbost! Původní čtyři živly interpretujeme jako příklady látek ve čtyřech skupenstvích: Zemi jako nejběžnější pevnou látku, vodu jako nejběžnější kapalinu, vzduch jako na Zemi nejběžnější plyn a oheň jako na Zemi nejběžnější plazmu.

Co to má být ta teplá temná hmota? Záření je přece elektromagnetické pole a s temnou hmotou (tedy látkou, která s tímto polem neinteraguje) nemá už z definice nic společného.
Kvantové teorii pole nerozumím, zatím jsem u kvantové mechaniky, ale taková interpretace mi i z toho článku na wikipedii připadá nesmyslná.

Hypotéza temné energie jakožto silového pole neznámé interakce? Neznám, nehodnotím. Ale že se v terminologii objevuje výraz kvintesence neznamená, že to má něco společného s historickou představou elementů.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Jenik

PříspěvekZaslal: pondělí 08. září 2014 18:10     Předmět: Citovat

Ja som nič neinterpretoval. Proste som preložil pár viet z Wikipédie.
Tu je tá inkriminovaná časť:
citace:

Terminology
The name comes from the classical elements in ancient Greece. The aether, a pure "fifth element" (quinta essentia in Latin), was thought to fill the Universe beyond Earth. Similarly, modern quintessence would be the fifth known contribution to the overall mass-energy content of the Universe. (The other four in the modern interpretation, different from the ancient ideas, are: baryonic matter; radiation – photons and the highly relativistic neutrinos, which may be considered hot dark matter; cold dark matter; and the term due to spatial curvature – loosely, gravitational self-energy.)

Wikipediáni k tomu článku tiež diskutovali, ale výraz 'děsná blbost' tam nepoužili.
TheMole

PříspěvekZaslal: pondělí 08. září 2014 18:11     Předmět: Citovat

Asi proto, že neuměli čésky.
Jenik

PříspěvekZaslal: pondělí 08. září 2014 18:46     Předmět: Citovat

Správnejšie: čéésky. Very Happy
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Toto téma je zamknuto, nemůžete zde přidávat odpovědi ani upravovat své příspěvky!    Obsah fóra U Prokopnutého bubnu -> Knihy Časy uváděny v GMT + 2 hodiny
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Další
Strana 5 z 8

Přejdi na:  
Můžete přidat nové téma do tohoto fóra.
Můžete odpovídat na témata v tomto fóru.